office28
21.04.10,07:56
Chcela by som sa opýtať, či čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov. Náš riaditeľ chce dať príspevky zo sociálneho fondu iba najlepším pracovníkom. Naprípklad preplatiť poukážky z plavárne iba niektorým robotníko, ktorí pracujú v spoločnosti napr. 2 roky a viac.
Timka1
21.04.10,06:05
Chcela by som sa opýtať, či čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov. Náš riaditeľ chce dať príspevky zo sociálneho fondu iba najlepším pracovníkom. Naprípklad preplatiť poukážky z plavárne iba niektorým robotníko, ktorí pracujú v spoločnosti napr. 2 roky a viac.

Sociálny fond sa tvorí z hrubých miezd všetkých pracovníkov od prvého dňa pracovného pomeru, nielen tých čo pracujú dlhšiu dobu, takže nárok na čerpanie majú všetci zamestnanci
Lubaba
21.04.10,06:10
Čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov, ak by chcel zamestnávateľ zvýhodniť "najlepších" zamestnancov, bolo by to podľa mňa poskytnuté ako odmena za prácu a to je v rozpore so zákonom o SF.
Timka1
21.04.10,06:14
ešte doplním zo Zákona o Sociálnom fonde:

§ 7
Použitie fondu

......

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
monika74
21.04.10,06:17
Moja otázka znie - máte u vášho zamestnávateľa zriadenú odborovú organizáciu a podpísanú kolektívnu zmluvu?
Ak nie, tak potom čerpanie SF sa dohodne vo vnútornom predpise, okrem čerpania SF z ďalšieho prídelu.
Použitie/čerpanie SF upravuje §7 zákona o soc. fonde:
§ 7
Použitie fondu
(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej
politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený
osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu
pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na
doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ
povinný platiť podľa osobitného predpisu,7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti
starostlivosti o zamestnancov.
monika74
21.04.10,06:18
ešte doplním info, pri použití SF by si mal zamestnávateľ dávať pozor na diskrimináciu zamestnancov.
monika74
21.04.10,07:19
K použitiu/ čerpaniu SF prikladám naskenované podklady zo školenia rok 2008 (po novelizácii zákona o SF) - je to také stručné zhrnutie príspevkov k tejto téme.
office28
21.04.10,10:25
Ďakujem Vám všetkým za rýchle odpovede.
L-M
06.05.10,06:31
Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem
monika74
06.05.10,07:13
Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem


záleží od toho, či to máte v rámci nejakého predpisu (smernice, alebo nejakého iného podnikového dokumentu) dohodnuté aj preplácanie lístkov na podujatia takéhoto tipu (niekedy sa to nazýva aj príspevok na kultúru). Z môjho pohľadu to nie je dôveryhodný doklad. Je tu riziko, že vám začnú zamestnanci nosiť obdobné doklady o úhrade, potom je tu otázka či sa dá veriť každému. Ak uznáte jednému zamestnancovi takýto doklad, predpokladám, že aj ostatní zamestnanci to patrične využijú. Ako prevenciu by som dala do nejakého vnútorného predpisu týkajúceho sa SF aj ustanovenie, kde by bolo uvedené, aké druhy dokladov a s akými náležitosťami (t.j. s uvedeným dátumom, sumou, názvom pod. subjektu, ktorý doklad vystavil a pod.) budú preplácané príspevky zo SF.
adi11
06.05.10,07:26
Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem
nech si napíše čestné prehlásenie, že tam skutočne bol a uhradil tú sumu za vstup a prilož to k lístku
L-M
06.05.10,08:34
záleží od toho, či to máte v rámci nejakého predpisu (smernice, alebo nejakého iného podnikového dokumentu) dohodnuté aj preplácanie lístkov na podujatia takéhoto tipu (niekedy sa to nazýva aj príspevok na kultúru). Z môjho pohľadu to nie je dôveryhodný doklad. Je tu riziko, že vám začnú zamestnanci nosiť obdobné doklady o úhrade, potom je tu otázka či sa dá veriť každému. Ak uznáte jednému zamestnancovi takýto doklad, predpokladám, že aj ostatní zamestnanci to patrične využijú. Ako prevenciu by som dala do nejakého vnútorného predpisu týkajúceho sa SF aj ustanovenie, kde by bolo uvedené, aké druhy dokladov a s akými náležitosťami (t.j. s uvedeným dátumom, sumou, názvom pod. subjektu, ktorý doklad vystavil a pod.) budú preplácané príspevky zo SF.
Ďakujem pekne, máme aj preplácanie takýchto lístkov zakotvené v IS, a ten problém, čo píšeš u nás určite nenastane :) , ale som vďačná za užitočné rady.

Prajem pekný deň :)
L-M
06.05.10,08:35
pre adi11:

Ďakujem dobrý nápad :)
anna81
18.05.10,10:34
Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?
monika74
18.05.10,17:30
Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?

viď zákon o SF:

§ 6
(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ bez právneho nástupcu, vzniknuté nároky na plnenia z fondu sa uspokojujú ako nároky z pracovného pomeru.

Záleží od toho koľko voľných fin. prostriedkov v SF bude k 1.6.2010.
anna81
19.05.10,05:32
Ďakujem za odpoveď, len nerozumiem tej poslednej vete - koľko voľných fin. prostriedkov v SF bude? (k dnešnému dňu je tam cca 50,-€, fond sa nečerpal doteraz vôbec, práve kvôli takej malej sume). Firma ma dosť finančných prostriedkov v pokladni aj banke, ktoré sa po zrušení firmy - likvidácii rozdelia medzi spoluvlastníkov.
monika74
19.05.10,05:55
Mala som na mysli májovú výplatu, z ktorej sa bude tvoriť SF za mesiac máj/2010, keďže firma sa likviduje k 1.6.2010. Doporučila by som urobiť aj inventúru SF. Ak viete presne aká mzda bude vypočítaná za 05/2010 tak viete aj aká bude tvorba SF za 05/2010. Potom budete vedieť presne koľko fin. prostriedkov bude na účte SF k 1.6.2010.
liba2
19.05.10,06:07
Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?
áno, je to možné. Ak k 1.6. zostanú nejaké "drobné" na účte, preúčtujete ich do výnosov a tým sa SF vysporiada.
anna81
19.05.10,07:21
Ďakujem monika74 aj liba2, inventúru SF budeme určite robiť. A môže sa to dať všetko do dopravy?
Tweety
19.05.10,07:22
Ďakujem monika74 aj liba2, inventúru SF budeme určite robiť. A môže sa to dať všetko do dopravy?
Nie,časť musí byť vyčerpaná na prísp. na stravovanie.
anna81
19.05.10,09:37
..myslela som si.. tak to môžem rozdeliť po 50% ?
Tweety
19.05.10,09:42
..myslela som si.. tak to môžem rozdeliť po 50% ?
Môžeš, ale na čerpanie SF má byť smernica, ktorá určí ako a kam s prostriedkami SF.
anna81
19.05.10,12:09
Dik
zhv
20.05.10,05:25
Ahojte, chceme dať zamestnancom tričká s logom firmy zo SF.
Je to možné?
monika74
20.05.10,06:16
Ahojte, chceme dať zamestnancom tričká s logom firmy zo SF.
Je to možné?


Tie tričká s logom chcete dať v súvislosti s nejakým športovým alebo kultúrnym podujatím? ak áno tak potom je to možné zahrnúť pod :

§ 7
Použitie fondu
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
alebo
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti
starostlivosti o zamestnancov.
Jana Acsová
20.05.10,06:26
Ahojte, chceme dať zamestnancom tričká s logom firmy zo SF.
Je to možné?
Abstrahujem od ostatných súvislostí, ale nemôže to byť legitímny daňový výdavok? Potom prečo daňový výdavok spájať s čerpaním sociálneho fondu tvoreného spravidla z nákladov. Tvorba fondu vo výške povinného prídelu je daňový výdavok, tričká predpokladám v cene do 16,60 € (500 Sk) by boli rovnako daňovým výdavkom.

Predpokladám zmysluplnejšie čerpanie s výraznejším sociálnym prvkom ako firemné tričko.
miriza
03.06.10,06:28
Ahojte, chcem sa opýtať či sa musí príspevok zo sociálneho fondu čerpať každý mesiac na stravovanie, alebo ho stačí vyčerpať jednorázovo na konci roka napr. na nákup vianočných kolekcií.
liba2
03.06.10,07:13
Ahojte, chcem sa opýtať či sa musí príspevok zo sociálneho fondu čerpať každý mesiac na stravovanie, alebo ho stačí vyčerpať jednorázovo na konci roka napr. na nákup vianočných kolekcií.
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html#7

pozri § 7; treba vypracovať internu smernicu na cerpanie SF a potom podla nej postupovať, pritom zohľadniť aj záujmy zamestnancov.
emily 2
12.08.10,05:35
Čitam už dlhšie prispevky o SF, lebo spatne vytvarame smernicu k 1.1.2010 .
Niekde som čítala,ze od 01.01.2008 nie je zamestnavateľ povinny prispievat na stravu . Je to pravda? Môzme dať do smernice len pouzitie
na reg. prac. sily ? A este otazka , ked je v zakone o SF pisane,ze sa poskytuje aj rod. prislusnikovi , aby to bolo daňovo uznane,musi to byť napisane aj v smernici ?

ďakujem

emily2
Tweety
12.08.10,07:57
Čitam už dlhšie prispevky o SF, lebo spatne vytvarame smernicu k 1.1.2010 .
Niekde som čítala,ze od 01.01.2008 nie je zamestnavateľ povinny prispievat na stravu . Je to pravda? Môzme dať do smernice len pouzitie
na reg. prac. sily ? A este otazka , ked je v zakone o SF pisane,ze sa poskytuje aj rod. prislusnikovi , aby to bolo daňovo uznane,musi to byť napisane aj v smernici ?

ďakujem

emily2
K prvej otázke: Nie je tomu tak, viď ZP §152.
K druhej: Áno, musí to byť ošetrené smernicou SF.
emily 2
12.08.10,15:30
Len teraz som sa dostala k internetu ...


pris(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

To, že poskytuje tých 55 % to mi je jasne, to davame, ale myslela som, či je povinný prispievať aj zo SF na stravu.

ďakujem
emily2
adi11
12.08.10,15:45
Len teraz som sa dostala k internetu ...


pris(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

To, že poskytuje tých 55 % to mi je jasne, to davame, ale myslela som, či je povinný prispievať aj zo SF na stravu.

ďakujem
emily2

ANO pozri cerpanie SF§ 7
Použitie fondu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.
emily 2
12.08.10,16:33
OK. Už si bohužial nepamätám ,kde som to videla, že od 1.1. 2008 nie je povinný prispievať zo SF na stravu. Bola to zlá informácia.

dakujem, tak teraz musim porozmyšlať ako to dáme to tej smernice,....
kacena26
21.09.10,05:26
Dobrý deň, nikde nemožem nájsť ako to vlastne je keď chceme zamestnancom ku koncu roka dať stravovacie pokukážky v hodnote 20 € naviac. uhradím to so soc.fondu 472/221 As.f., je to pre zamestnanca zdaniteľný príjem? a pre zamestnávateľa???
alebo to je vybavená zaučtovám 472/221As.f.?
Vivči
06.12.10,09:04
Ahojte, prosim Vás o radu. Naša zamestnankyna odchadza do dôchodku k 31.12.2010. Vedenie firmy by chcela zo sociálneho fondu vyplatiť /neviem´ako by sa to dalo nazvať/ čiastku 166 Eur. Moja otázka znie ako sa by to dalo nazvať, aby splnal krytéria na čerpanie zo SF a aby to bolo čím výhodnejšie pre zamestnanca. 60. dovrší 1.1.2011 môžeme jej vyplatiť ako odmenu na životnú jubíleum ak pracovný pomer končí k 31.12.2010? Poradte mi prosím Vás ak máte s tým skúsenosti!
KEJKA
06.12.10,11:13
Dobrý deň, nikde nemožem nájsť ako to vlastne je keď chceme zamestnancom ku koncu roka dať stravovacie pokukážky v hodnote 20 € naviac. uhradím to so soc.fondu 472/221 As.f., je to pre zamestnanca zdaniteľný príjem? a pre zamestnávateľa???
alebo to je vybavená zaučtovám 472/221As.f.?
zaúčtovanie je v poriadku, ale hodnotu poukážky pripočítaš v mzdách ako nepeňažný príjem - zdaňuje sa. odvody z toho nie sú.


Ahojte, prosim Vás o radu. Naša zamestnankyna odchadza do dôchodku k 31.12.2010. Vedenie firmy by chcela zo sociálneho fondu vyplatiť /neviem´ako by sa to dalo nazvať/ čiastku 166 Eur. Moja otázka znie ako sa by to dalo nazvať, aby splnal krytéria na čerpanie zo SF a aby to bolo čím výhodnejšie pre zamestnanca. 60. dovrší 1.1.2011 môžeme jej vyplatiť ako odmenu na životnú jubíleum ak pracovný pomer končí k 31.12.2010? Poradte mi prosím Vás ak máte s tým skúsenosti!
mimotemy splnal kritéria........jazykové okienko
a k téme:
môže to byť odmena na životné jubileum.
Vivči
06.12.10,12:11
Ešte sa chcem spýtať, či sa dá vyplatiť odmenu za živ.jubileum zo soc.fondu vo výplate za mes. december ak jubileum dovrší v januári, keď už nie je v pracovnom pomere a či okrem dane máme aj inú odvodovú povinnosť?
KEJKA
06.12.10,12:16
môžeš a nemá odvodovú povinnosť.
Zanazone
17.05.11,07:30
Dobry den, chcela by som sa opytat k prispevku zo SF na dopravu do zamestnania a spat. Sme povinny tento prispevok zamestnancom, ak on poziadaju a splnaju podmienku (priemerny mesacny zarobok nepresiahne vysku 50% priemernej nominalnej mzdy dva roky dozadu), poskytnut? Alebo si mozme v kolektivnej zmluve / internej smernici urcit cerpanie SF len na stravne, DDS a pracovne/zivotne jubilea a prispevok na dopravu poskytovat nemusime? Vopred dakujem za radu.
Chrusťa
23.05.11,06:19
Dobrý deň, už som to zadávala tuším aj inde ak ide o sociálny fond, no nedostalo sa mi odpovede preto skúsim ešte tu. Môže firma pre svojich zamestnancov zo sociálneho fondu zakúpiť vlastné "saunovacie zariadenie"? teda komplet infra a suchú saunu. Všade sa píše len o prispievaní na regen. prac. sily, ale čo ak v rámci sv. sociálnej politiky sa zamestnávateľ rozhodne vybudovať vlastné zariadenie? Môže to ísť zo sociálneho fondu?
KEJKA
23.05.11,06:35
obvykle na takéto výdavky nie je v SF dostatok finančných prostriedkov - koľko zam-com máte a s akými platmi ak vám to vychádza na financovanie sauny? Viem, mimo témy.
Podľa mňa odpoved je kladná - môže to ísť zo SF.
Pochybujem však o jej využití všetkými zam-cami.
Chrusťa
23.05.11,07:08
Ďakujem Kejka podstatné pre mňa je to, že môže to ísť zo sociálneho fondu, to či to využijú všetci al. nie to už neriešim. Možnosť však k využitiu mať budú....
Ešte jeden dopyt, sauna sa kupovala z EU ako to bude s DPH, keďže pri financovaní zo soc.fondu nemožno si DPH uplatniť do dań. výdavkov. Ďakujem
KEJKA
23.05.11,07:38
DPH tiež zo SF.
Ja by som možno to zariadenie kupovala do majetku firmy a odpisovala. Od zam-cov by som vyberala symbolický poplatok a iba odpisy účtovala na vrub 472.....len tak ma napadlo v rámci diskusie.
tým by som DPH odpočítala a z toho symb.poplatku odviedla DPH, aby boli všetci spokojní.
Tamila
23.05.11,07:45
Voľakedy som mala podobný prípad a riešila som ho tak ako píše Kejka.
Chrusťa
23.05.11,08:59
hmmm dobrý nápad, ďakujem ešte si to nechám prejsť hlavou,vďaka za cenné rady kočky
nikula
02.06.11,06:01
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či je povinnosť zo zákona tvoriť sociálny fond?
Čo v prípade, ak sa v minulom roku netvoril?
Je tiež zákonný nárok na stravné lístky?
Zamestnávateľ to neakceptuje.
Tweety
02.06.11,06:02
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či je povinnosť zo zákona tvoriť sociálny fond? ´Je, ak tvorí zisk.
Čo v prípade, ak sa v minulom roku netvoril? Porušenie zákona.
Je tiež zákonný nárok na stravné lístky? Je., ak zamestnanci odpracujú za zmenu viac ako 4 hod.
Zamestnávateľ to neakceptuje. Dať podnet na IP.
V texte.
nikula
02.06.11,08:57
Chcem sa opýtať, či je povinnosť zo zákona tvoriť sociálny fond? ´Je, ak tvorí zisk.


Sociálny fond je viazaný na zisk spoločnosti? Nevytvára sa automaticky zo mzdy zamestnanca?
Ak spoločnosť zamestnávala v minulom roku zamestnanca od augusta a spoločnosť rok ukončila v strate, takže nie je povinná ho vytvoriť?
Tweety
02.06.11,09:07
Chcem sa opýtať, či je povinnosť zo zákona tvoriť sociálny fond? ´Je, ak tvorí zisk.


Sociálny fond je viazaný na zisk spoločnosti? Nevytvára sa automaticky zo mzdy zamestnanca?
Ak spoločnosť zamestnávala v minulom roku zamestnanca od augusta a spoločnosť rok ukončila v strate, takže nie je povinná ho vytvoriť?
Je to takto, viď § Zákona o SF
§ 3 Tvorba fondu

(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.

(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0, 6 %.

(3) Zamestnávatelia podľa § 5 ods. 2 tvoria sociálny fond podľa odseku 1 od 1. januára 1995 v rámci možnosti svojho rozpočtu.
nikula
02.06.11,09:16
Pochopila som. Ďakujem.