nedielka
21.04.10,07:58
Prosím Vás pekne,neviem si poradiť so zahran.fa..náš klient-platca DPH si zakúpil tovar z PL v hodnote 65000euro. Dáva sa to do DPH? ked uctujem rozlozim to na dph alebo nie? a kedy sa podava suhrnny vykaz?vzdy ked dodam tovar alebo sluzbu alebo len v pripade,ze tam ziadam o vratenie dane? prosim,dajte nejaky priklad..dakujem pekne
nedielka
21.04.10,06:18
Prosím poradte...
JAJA11
21.04.10,06:30
Prosím Vás pekne,neviem si poradiť so zahran.fa..náš klient-platca DPH si zakúpil tovar z PL v hodnote 65000euro. Dáva sa to do DPH? ked uctujem rozlozim to na dph alebo nie? a kedy sa podava suhrnny vykaz?vzdy ked dodam tovar alebo sluzbu alebo len v pripade,ze tam ziadam o vratenie dane? prosim,dajte nejaky priklad..dakujem pekne

Fa z PL od platiteľa DPH ny mala byť vystavená bez DPH a mal by na nej byť uvedené, že povinnosť zaplatiť DPH sa presúva na odberateľa. Za základ sa berie celá suma a z nej je povinný SK odberateľ odviesť DPH a pokiaľ vykonáva len činnosť s DPH, si ju aj v plnej výške uplatniť.
Súhrný výkaz sa podáva vtedy, ak SK podnikateľ dodáva tovar, alebo vykonáva služby pre odberateľa s VAT iným ako slovenským, teda faktúruje bez DPH. Pritom pri službách treba pozrieť paragrafy 15 a16 zákona o DPH. ;)
nedielka
21.04.10,06:55
Paráda.Ďakujem!!!
Misicka21
07.03.11,13:47
Poradte mi, sme SR firma, platca DPH, vykonávali sme prepravu pre nemeckú firmu ( pravdepodobne sú platcami DPH) preprava z Rakúska do Holandska, ako mám vystaviť faktúru??
a ešte sme mali prepravu z Nemecka, Rakúska na Slovensko, tiež neviem že ako??
milenia
07.03.11,13:49
Prepravu čoho alebo koho? Kde má sídlo odberateľ / je zdaniteľná osoba v ktorej krajine?
Misicka21
07.03.11,16:33
prepravu zeminy, štrkov, sídlo má v nemecku, na objednávke mám číslo UST-ID-Nr. ATU ..... je to IČO ?? predpokladám že je platca DPH,
faktúra má byť aj po nemecky??
Misicka21
08.03.11,06:38
posúvamm
JAJA11
08.03.11,06:58
prepravu zeminy, štrkov, sídlo má v nemecku, na objednávke mám číslo UST-ID-Nr. ATU ..... je to IČO ?? predpokladám že je platca DPH,
faktúra má byť aj po nemecky??

UST-ID-Nr. ATU.... je u nás IČ DPH. Treba si preveriť, či je správne na stránkach DR SR: Podľa mňa ak vystavujete faktúry za prepravu tovaru inému členovi EÚ -zdaniteľnej osobe - v tomto prípade rakúske IČ DPH - faktúra by mala byť bez DPH :o
Či má byť fa aj v nemeckom jazyku, to je len už dohoda medzi vami a firmou, ktorej faktúrujete :o
Misicka21
08.03.11,07:14
takže tam nedám DPH, ok. a podľa ktorého § to je??
JAJA11
08.03.11,07:47
takže tam nedám DPH, ok. a podľa ktorého § to je??

zákon o DPH paragrafy 15 a 16 určujú miesto zdaniteľného plnenia. § 15 hovorí o tom, že pri fakturácii služieb je zdaniteľné plnenie tam, kde sídli príjemca služby, pokiaľ § 16 nehovorí iné. V paragrafe 16 som pre prepravu tovaru pre zdaniteľné osoby nenašla zmenu tohto pravidla :)
Misicka21
08.03.11,08:28
no pre mňa je tento problém španielska dedina :)
ale v MRP nemám v type DPH § 15 - 16.
a čo som čítala §16, ten sa na mňa vzťahuje, ale ako potom bude s DPH a na priznanie DPH si to kde napíšem??
JAJA11
08.03.11,09:35
no pre mňa je tento problém španielska dedina :)
ale v MRP nemám v type DPH § 15 - 16.
a čo som čítala §16, ten sa na mňa vzťahuje, ale ako potom bude s DPH a na priznanie DPH si to kde napíšem??

pokiaľ faktúrujete dopravu zdaniteľnej osobe, myslím, že sa na vás paragraf 16 nevzťahuje. :o Tieto služby potom vstupujú do súhrnného výkazu. :) Ale to si musíte preveriť sama, ja s týmto až takú skúsenosť nemám.
pandorasbox
19.04.11,18:48
ahojte, viete mi prosím poradiť ako s DPH, keď sro platca DPH v SK vykoná službu pre súkromnú osobu s trvalým pobytom v Rusku - trénovanie. trénovanie prebieha na Slovensku.vďaka:)
pandorasbox
20.04.11,11:27
ahojte, viete mi prosím poradiť ako s DPH, keď sro platca DPH v SK vykoná službu pre súkromnú osobu s trvalým pobytom v Rusku - trénovanie. trénovanie prebieha na Slovensku.vďaka:)

vie niekto prosím poradiť?
tinkas
20.04.11,11:52
ja by som išla podla par. 16 ods. 3 ...vyjadrí sa aj niekto iný?
pandorasbox
20.04.11,12:10
vďaka Tinkas - par 16 ods 3 vidím aj ja ako použiteľný § - a tým asi aj vystavenie fa s DPH - ale účtovní borci ma tu asi zotrú, alebo nie? som v pomykove iba tým, že trvalé bydlisko súkromnej nepodnikajúcej osoby je Rusko, prechodné v SR trénovanie v SR- vystavuje sa faktúra na adresu trvalého bydliska
vero206
20.04.11,17:04
Ahojte. Potrebujem poradiť. Nakúpili sme tovar z Veľkej Britanie v hodnote cca 1700 €. Pri podávaní daňového priznania si uplatníme odpočet DPH = 340 €, pričom za základ dane sa berie 1700 €?
A ako to zaúčtujem?
účet 112 1700 € strana MD
účet 343 340 € strana MD
účet 343 340 € strana D
účet 321 1700 € strana D
Poraďte prosím
pandorasbox
21.04.11,09:28
ahojte, viete mi prosím poradiť ako s DPH, keď sro platca DPH v SK vykoná službu pre súkromnú osobu s trvalým pobytom v Rusku - trénovanie. trénovanie prebieha na Slovensku.vďaka:)

kto mi poradí prosím?
pandorasbox
21.04.11,09:52
ešte raz som prešla zákony, myslím si, že je to § 15 ods. 2 - čiže vystavuje sa so slov. DPH
príjemné sviatky poraďáci -dúfam, že budú aj slnečné
cinque
27.09.11,06:02
Dobry den, chcela by som aj ja poradit so zahranicnou fakturou. Sef si objednal tovar (fotoaparat) zo zahranicneho internetoveho obchodu /HU/. Objednal to na firemne udaje (ICO, DIC) a s tovarom mu poslali automaticky fakturu bez DPH. Kym vsak balik dosiel rozhodol sa, ze by bolo lepsie keby to do uctovnictva nevlozil. AKo nalozit s tou fakturou a hlavne s DPH. Alebo tovar prijat do uctovnictva a nasledne niekomu predat?
renkulka
30.09.11,04:51
Prosím, v ktorom mesiaci samozdnatiť faktúru z Poľska, dodávali koberec do hotela a lepili ho, faktúra je vystavená 27.6., my sme ju obdržali 27.7., po júnovom DPH. Samozdaním ju v júli? Ďakujem.