k-a-t-k-a
21.04.10,08:35
Ahojte potrebovala by som súrne poradiť: som vo výpovednej dobe ktorá mi končí 30.04.2010, pre prekážky zo strany zamestnávateľa som doma/ musel som odovzdať vozidlo a všetky potrebné veci k výkoniu práce/, mám zostatok dovolenky z roku 2009 a a likvotnú časť dovolenky za rok 2010, ktorú som si chcel dať pri odchode preplatiť.Zamestnávateľ mi poslal výplatné pásky , kde som zistil že mi píšu dovolenku bez môjho súhlasu.Moja otázka je môže mi zamestnávateľ bez môjho súhlasu a vedomia písať dovolenku?!
veronikasad
21.04.10,06:42
Ahojte potrebovala by som súrne poradiť: som vo výpovednej dobe ktorá mi končí 30.04.2010, pre prekážky zo strany zamestnávateľa som doma/ musel som odovzdať vozidlo a všetky potrebné veci k výkoniu práce/, mám zostatok dovolenky z roku 2009 a a likvotnú časť dovolenky za rok 2010, ktorú som si chcel dať pri odchode preplatiť.Zamestnávateľ mi poslal výplatné pásky , kde som zistil že mi píšu dovolenku bez môjho súhlasu.Moja otázka je môže mi zamestnávateľ bez môjho súhlasu a vedomia písať dovolenku?!
Nástup na dovolenku určuje zamestnávateľ. Kto podával výpoveď a z akého dôvodu ?

Pozri § 141a a 142 Zákonníka práce

§ 141a
Dočasné prerušenie výkonu práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
k-a-t-k-a
21.04.10,06:46
dostal som výpoveď za nadbytočnosť s odstupným.Tu ide o to aby mi nemuseli preplatiť dovolenku tak sa jednoducho rozhodli že ju akože čerpem.Môžu to urobiť bez môjho vedomia?
VERONIKA6
21.04.10,06:48
dostal som výpoveď za nadbytočnosť s odstupným.Tu ide o to aby mi nemuseli preplatiť dovolenku tak sa jednoducho rozhodli že ju akože čerpem.Môžu to urobiť bez môjho vedomia?
Chodíš do práce a oni Ti preplácajú dovolenku, či ako?
veronikasad
21.04.10,06:53
dostal som výpoveď za nadbytočnosť s odstupným.Tu ide o to aby mi nemuseli preplatiť dovolenku tak sa jednoducho rozhodli že ju akože čerpem.Môžu to urobiť bez môjho vedomia?
Pozri § 111 Zákonníka práce

§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.


Nástup na dovolenku určuje zamestnávateľ, nebolo to prerokované s tebou ako zamestnancom. Môžeš podať podnet na inšpekciu práce.

Myslím, že ťažko ti bude zamestnávateľ preplácať náhradu mzdy pri prekážkach v práci ak máš nevyčerpanú dovolenku - aj keď nebol dodržaný postup v zmysle § 111 Zákonníka práce.
k-a-t-k-a
21.04.10,07:26
presne to sa chystám urobiť len som si nebol istý či je to tak.Ak by mi neboli doručené výplatné pásky ani by som nezistil že akože čerpám dovolenku.
mik3333
21.04.10,09:47
Veronika "prerokovanie so zamestnancom" sa chápe aj oznámenie, že bude čerpať dovolenku? Nikde sa nepíše, že s tým musí zamestnanec súhlasiť. Ale čo znamená to "prerokovanie"?
oklamaný25
17.06.11,08:07
Ja mám podobný problém, možno ešte väčší , všetci v našej firme majú v zmluve 330 eur ale v skutočnosti zarábajú viac, keď nie si v robote nevieš či píšu dovolenku alebo čo ,ale ani nezaplatia ani platené volno ani dovolenku hodín odrobíš vždy vyše dvesto a za dva a pol roka som nevynechal ani jeden deň v robote ale oficiálne neviem čo mi píšu. Ako mám postupovať aby som sa domohol svojich peňazí a svojej dovolenky.
VERONIKA6
17.06.11,08:21
Ja mám podobný problém, možno ešte väčší , všetci v našej firme majú v zmluve 330 eur ale v skutočnosti zarábajú viac, keď nie si v robote nevieš či píšu dovolenku alebo čo ,ale ani nezaplatia ani platené volno ani dovolenku hodín odrobíš vždy vyše dvesto a za dva a pol roka som nevynechal ani jeden deň v robote ale oficiálne neviem čo mi píšu. Ako mám postupovať aby som sa domohol svojich peňazí a svojej dovolenky.
A výplatnú pásku dostávate?
oklamaný25
17.06.11,12:25
A výplatnú pásku dostávate?
Nie nedostávame. Len vidíme podpisovú listinu a tam je rozpísané ale len falošné vlastne hodin mzda x odprac. hodiny.