tanos
21.04.10,09:43
Zdravim poradacky a poradakov!

rada by som vas poprosila o pomoc. 10 rokov som nepretrzite pracovala ako regularny zamestnanec. Pocas tychto 10 rokov som vystriedala 3 zamestnania. Posledne zamestnanie som ukoncila dohodou, moj posledny den v praci bol 9.4.2010. Od tohoto datumu som evidovana na urade prace a zaroven som v 7. tyzdni tehotenstva.
Kedze som poctivo platila odvody do SP pocas celych 10 rokov,myslim si, ze stat by sa mal na oplatku o mna patricne postarat aj pocas materskej, ale kedze som realista a viem, ze to u nas takto nefunguje, prosim vas o radu, co mam urobit, aby som dostavala co najvyssiu matersku? Dakujem pekneee!!
veronikasad
21.04.10,08:18
Zdravim poradacky a poradakov!

rada by som vas poprosila o pomoc. 10 rokov som nepretrzite pracovala ako regularny zamestnanec. Pocas tychto 10 rokov som vystriedala 3 zamestnania. Posledne zamestnanie som ukoncila dohodou, moj posledny den v praci bol 9.4.2010. Od tohoto datumu som evidovana na urade prace a zaroven som v 7. tyzdni tehotenstva.
Kedze som poctivo platila odvody do SP pocas celych 10 rokov,myslim si, ze stat by sa mal na oplatku o mna patricne postarat aj pocas materskej, ale kedze som realista a viem, ze to u nas takto nefunguje, prosim vas o radu, co mam urobit, aby som dostavala co najvyssiu matersku? Dakujem pekneee!!
Nájsť si zamestnávateľa, ktorý ťa pár dní pred nástupom na materskú zamestná aspoň na pár dní s max. vymer. základom, lebo nárok na materské od posledného zamestnávateľa ti asi nevznikne (nebude dodržaná ochranná doba).
Katy a R
21.04.10,08:28
.. ak by si stihla 26 týždňov do nástupu na MD ... tak pomôže aj DNP (max VZ) - neudávaš ale PTP, tak neviem, či stíhaš:confused:
tanos
21.04.10,08:46
Vdaka Veronika!

Znamena to, ze momentalne si nemusim prispievat na dobrovolne nemocenske, ale staci sa mesiac pred porodom zamestnat a odviest odvody z maximalneho vymeriavacieho?

A ak by som si platila dobrovolne nemocenske davky uz teraz od aprila z maxima, termin porodu mam 7.12.2010, pomohlo by mi to aspon nejako?
Neviem ci budem mat moznost sa pred porodom u niekoho zamestnat.
Dakujem moc!!
veronikasad
21.04.10,08:50
Vdaka Veronika!

Znamena to, ze momentalne si nemusim prispievat na dobrovolne nemocenske, ale staci sa mesiac pred porodom zamestnat a odviest odvody z maximalneho vymeriavacieho?

A ak by som si platila dobrovolne nemocenske davky uz teraz od aprila z maxima, termin porodu mam 7.12.2010, pomohlo by mi to aspon nejako?
Neviem ci budem mat moznost sa pred porodom u niekoho zamestnat.
Dakujem moc!!
Ak dobrovolné nem. poistenie trvá menej ako 26 týždňov (neviem či sa počíta termín pôrodu alebo nástupu na materskú), materská sa vypláca len z min. vymer. základu, aj keď by si si určila maximálny.

Výhodnejšie by bolo nájsť si pred nástupom na materskú na pár dní nového zamestnávateľa.
tanos
21.04.10,09:09
ok, cize ten zamestnavatel by ma musel klasicky zaregistrovat na Soc. poistovnu a zdr. poistovnu ako noveho zamestnanca a poslal ziadost o materske do Soc.poist. pod jeho hlavickou a s max. vym.zakladom? No a potom, povedzme po ukonceni materskej by sme mohli rozviazat prac. pomer dohodou? Este raz dakujem!
veronikasad
21.04.10,09:10
ok, cize ten zamestnavatel by ma musel klasicky zaregistrovat na Soc. poistovnu a zdr. poistovnu ako noveho zamestnanca a poslal ziadost o materske do Soc.poist. pod jeho hlavickou a s max. vym.zakladom? No a potom, povedzme po ukonceni materskej by sme mohli rozviazat prac. pomer dohodou? Este raz dakujem!
Pracovný pomer môže byť na dobu určitú, ktorý skončí pár dní po nástupe na materskú.
tanos
21.04.10,09:16
Dakujem Veronika, moc si mi pomohla!!
tanos
21.04.10,09:20
Veronika,este posledna otazocka, v pripade, ze sa zamestnam pred nastupom na matersku, nemusim si teraz pocas celej doby tehotenstva platit ziadne dobrovolne nemocenske poistenie? Vdaka
Katy a R
21.04.10,09:55
Vdaka Veronika!

Znamena to, ze momentalne si nemusim prispievat na dobrovolne nemocenske, ale staci sa mesiac pred porodom zamestnat a odviest odvody z maximalneho vymeriavacieho?

A ak by som si platila dobrovolne nemocenske davky uz teraz od aprila z maxima, termin porodu mam 7.12.2010, pomohlo by mi to aspon nejako?
Neviem ci budem mat moznost sa pred porodom u niekoho zamestnat.
Dakujem moc!!

... ak máš možnosť zamestnať sa ... tak je to výhodnejšie ;). v tom prípade netreba DNP.

Ale ak nie ... tak sa treba ísť friškom (najlepšie dnes - lebo zajtra nie je stránkový deň) prihlásiť na DNP z max VZ. Ešte stihneš do nástupu na materskú 26 týždňov :)
Ak by sa ti napr o mesiac, dva rysovalo zamestnanie ... tak to DNP zrušíš.
Tlačivo stiahneš na stránke SP .. alebo aj tu je niekde - pohľadaj;)
alena31
13.05.10,07:43
Prajem krásny deň. Mám tiež jednu otázku, moja zamestnankyňa je tehotná, len mám problém nemôže pracovať v tlačiarni, nakoľko ju nemám kam preradiť neviem čo s ňou, aby o nič neprišla. Prosím poraďte mi.
Chobot
13.05.10,08:01
Prajem krásny deň. Mám tiež jednu otázku, moja zamestnankyňa je tehotná, len mám problém nemôže pracovať v tlačiarni, nakoľko ju nemám kam preradiť neviem čo s ňou, aby o nič neprišla. Prosím poraďte mi.

Nemáš žiadnu inú prevádzku, kam by si ju mohla presunúť? Napr. do skladu, na vrátnicu, do kancelárie...?

A čo by si s ňou chcela urobiť? Prepustiť ju? Alebo ju chceš ponechať v PP? Je tiež možné, že je to rizikové tehotenstvo (;)) a bude musieť ísť na PN (ak jej napr. býva nevoľno, môže mať závrate a pod.).
ZuzanaA
13.05.10,08:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať aj ja. Známa pracuje cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa, teraz je tehotná. Možnosť dosiahnuť max. materskú uzatvorením novej prac. zmluvy s max. vymeriavacim základom nejaký čas pred nástupom na materskú je nám jasná. Avšak ako je to v prípade, ak by musela nastúpiť na rizikové tehotenstvo? Je to posudzované ako PN? Ako potom postupovať? Nechať sa vypísať z rizikového (pred nástupom na MD), ak sa to vôbec dá, a potom klasicky uzatvoriť prac. pomer s max. VZ? Či ako? Ďakujem za radu.
promont maja
13.05.10,09:40
Dobrý deň, chcem sa opýtať aj ja. Známa pracuje cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa, teraz je tehotná. Možnosť dosiahnuť max. materskú uzatvorením novej prac. zmluvy s max. vymeriavacim základom nejaký čas pred nástupom na materskú je nám jasná. Avšak ako je to v prípade, ak by musela nastúpiť na rizikové tehotenstvo? Je to posudzované ako PN? Ako potom postupovať? Nechať sa vypísať z rizikového (pred nástupom na MD), ak sa to vôbec dá, a potom klasicky uzatvoriť prac. pomer s max. VZ? Či ako? Ďakujem za radu.
... rizikové tehotenstvo je PN a po jeho skončení t. j. dňom pôrodu začína materská dovolenka ... a v obidvoch prípadoch ide o poberanie nemocenských dávok.
ZuzanaA
13.05.10,09:42
Ďakujem Majka, to som si aj zbruba myslela. Mne teraz ide o to, ako si vylepšiť tú materskú v prípade, že nenastúpi zo zamestnania rovno na materskú dovolenku, ale že bude na rizikovom tehotenstve. Uzatvoriť teda pár dní pred nástupom na rizikové tehotenstvo novú prac. zmluvu s max. VZ?
promont maja
13.05.10,09:49
Ďakujem Majka, to som si aj zbruba myslela. Mne teraz ide o to, ako si vylepšiť tú materskú v prípade, že nenastúpi zo zamestnania rovno na materskú dovolenku, ale že bude na rizikovom tehotenstve. Uzatvoriť teda pár dní pred nástupom na rizikové tehotenstvo novú prac. zmluvu s max. VZ?
... poznám jednu osôbku, ktorej to presne tak vyšlo, ale je potrebné mať aj splnenú podmienku platenia nemocenského poistenia 270 dní v posledných troch rokoch ... ale bolo to predčasom a pred nástupom do zamestnania bola nezamestnaná, takže rozhodujúcim obdobím bolo obdobie od nástupu do zamestnania ( od 15.8.20**) až po nástup na rizikové = PN ( do 18.10.20**).

Prvou otázkou, ktorou sa musíš zaoberať je rozhodujúce obdobie, z ktorého ti potom vyplynie výška VZ atď. Tu na porade je o tomto strašne veľa tém ... a nakoľko som nepotrebovala riešiť takýto ďalší prípad aj v tomto roku, tak túto moju odpoveď ber ako iba čisto teoreticky nastavenú niť.
ZuzanaA
13.05.10,10:00
Ďakujem za nasmerovanie :)
alena31
17.05.10,12:19
Nemáš žiadnu inú prevádzku, kam by si ju mohla presunúť? Napr. do skladu, na vrátnicu, do kancelárie...?

A čo by si s ňou chcela urobiť? Prepustiť ju? Alebo ju chceš ponechať v PP? Je tiež možné, že je to rizikové tehotenstvo (;)) a bude musieť ísť na PN (ak jej napr. býva nevoľno, môže mať závrate a pod.).
nemám ju kam preradiť, sme malá firma o štyroch luďoch. Rizikové tehotenstvo to nie je, už sa aj pýtala na PN ale poslali ju, že nemá nárok - je úplne zdravá. Neviem čo s ňou, nechcem ju o nič pripraviť. Ale mať ju v stave a platiť jej za to že je doma sa mi moc nepozdáva.
Minna
27.05.10,08:50
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu pre moju kamarátku - od 01.06. nastupuje na materskú dovolenku, potvrdenie od lekára už zaslala účtovníčke. Tá jej spätne zaslala na podpis ešte jedno "tlačivo potrebné k odchodu na materskú" - podľa slov účtovníčky.
To tlačivo má názov: "Výstupný list - odchod na materskú dovolenku" a v texte je okrem iného uvedená aj veta: Ukončenie pracovného pomeru z dôvodu odchodu na materskú dovolenku.
Prosím vás, čo si o tom myslíte? Existuje takéto údajne povinné tlačivo? Ja mám pocit, že ju chce zamestnávateľ dobehnúť a ak to podpíše tak si akoby sama podá výpoveď.
Ja keď som predo troma rokmi odchádzala na materskú (u toho istého zamestnávateľa) nič také som určite nepodpisovala.

Ďakujem za pomoc.
Xanti
27.05.10,08:56
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu pre moju kamarátku - od 01.06. nastupuje na materskú dovolenku, potvrdenie od lekára už zaslala účtovníčke. Tá jej spätne zaslala na podpis ešte jedno "tlačivo potrebné k odchodu na materskú" - podľa slov účtovníčky.
To tlačivo má názov: "Výstupný list - odchod na materskú dovolenku" a v texte je okrem iného uvedená aj veta: Ukončenie pracovného pomeru z dôvodu odchodu na materskú dovolenku.
Prosím vás, čo si o tom myslíte? Existuje takéto údajne povinné tlačivo? Ja mám pocit, že ju chce zamestnávateľ dobehnúť a ak to podpíše tak si akoby sama podá výpoveď.
Ja keď som predo troma rokmi odchádzala na materskú (u toho istého zamestnávateľa) nič také som určite nepodpisovala.

Ďakujem za pomoc.
:eek::eek::eek::eek:
ako toto mi fakt príde ako riadny podraz. Určite by som nič také zamestnávateľovi nepodpísala, a vrátila to tlačivo aby mi ukázali kde zo zákona, v ktorom zákone, v ktorom paragrafe sa píše o takom povinnom tlačive pri odchode na materskú.

Hajzli. Toto rozum ostáva stáť.
Chobot
27.05.10,09:24
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu pre moju kamarátku - od 01.06. nastupuje na materskú dovolenku, potvrdenie od lekára už zaslala účtovníčke. Tá jej spätne zaslala na podpis ešte jedno "tlačivo potrebné k odchodu na materskú" - podľa slov účtovníčky.
To tlačivo má názov: "Výstupný list - odchod na materskú dovolenku" a v texte je okrem iného uvedená aj veta: Ukončenie pracovného pomeru z dôvodu odchodu na materskú dovolenku.
Prosím vás, čo si o tom myslíte? Existuje takéto údajne povinné tlačivo? Ja mám pocit, že ju chce zamestnávateľ dobehnúť a ak to podpíše tak si akoby sama podá výpoveď.
Ja keď som predo troma rokmi odchádzala na materskú (u toho istého zamestnávateľa) nič také som určite nepodpisovala.

Ďakujem za pomoc.

Nech to nepodpisuje - zdá sa, že zamestnávateľ chce takýmto pokútnym spôsobom ukončiť PP s ňou.
Minna
27.05.10,09:27
Ďakujem za odpovede, myslela som si to, to je vďaka za to, že tam odpracovala 12 rokov a tých nezaplatených nadčasov čo tam strávila ....