martha
05.08.04,08:37
Vedel by mi niekto povedat ako je to s DDP ak mi prispieva zamestnavatel 2%?
Co sa zahrna do HM? Patri tam odpracovaný čas za dany mesiac+odmeny+dovolenky? Alebo dovolenky sa do HM, z ktorej sa pocita prispevok zamestnavatela nezarátavajú? Program mi to neberie a ja neviem ci je to spravne alebo nie.

Dakujem
alena
05.08.04,07:02
vyska prispevku zamestnavatela je 2% zo zuctovaneho funkcneho platu zamestnanca vratane nahrad platu, cize odmeny tam nepatria. V pripade neodpracovaneho casu z dôvodu PN dlhsej ako 10 dni, OCR a pod., za ktore patria davky nemocenskeho poistenia, sa ani tychto davok neurcuje vyska prispevku na DDP, pretoze nejde o plat ani nahradu platu podla pracovnopravnych predpisov. Aspon u nas je to tak a mame to zakotvene aj v kolektivnej zmluve.
vladan
05.08.04,07:38
ja nemám vo firme kolektívnu zmluvu a príspevok zamestnávateľa na DDP rátam z hrubej mzdy, ktorú tvoria:
- mesačná mzda, alebo hodinová mzda
- odmeny, prémie
- príplatky
- ošetrenie, čiže tzv. "paragrafy"
- dovolenky

Skús napísať aký SW používaš, možno tam len treba natypovať nejaké parametre.
Pekný deň
Magma
05.08.04,08:17
Zdá sa mi že je to individuálne podľa kol.zmluvy, pretože u nás je z HM (základná mzdy, odmeny, prémie) a nie je z náhrad, nemocenského.Ak nie je kolektívna zmluva, tak by to malo byť v zamestnávateľskej zmluve s DDP a ak ani tam nie sú dohodnuté podmienky, tak potom z celej hrubej mzdy (podľa mňa). Možno by sme mali pozrieť zákon o DDP, ale u nás sa riadime kolektívnou zmluvou a tam máme dohodnuté všetky podmienky poskytovania príspevku zamestnávateľa.
martha
05.08.04,14:04
Dakujem Vam vsetkym,
uz v tom mam jasno. Mala som to natypovane ako mzdy bez nahrad :o no uz som si to opravila. Takte do prispevku zamestnavatela mi taha aj dovolenku. V zmluve s DDP nemame rozpisane co patri do HM, no je tam napisane ...z mzdy poistenca dosiahnutej v období v ktorom sa platia prispevky. Rozpravala som sa so zamestnavatelom a "kolektivne sme sa dohodli" ze tam patria aj dovolenky. No jedno, co sa mi nepaci je, ze si to musi zamestnanec sam zdanit a odviest DU :mad: to sa mi vobec ale vobec nepaci!!!! Ale to mi nepomoze.

Este raz vdaka.
vladan
05.08.04,14:11
toto samozdanenie nechápem.
Lebo ja počítam príspevok zamestnávateľa do základu dane a tak zdaním aj mzdu (očistenú o odvody a nezdaniteľnú časť)+príspevok zamestnávateľa.
Ak myslíš sám zdaniť = že sa tento príspevok zdaňuje, tak to ani ja nechápem - ale keď je to považované za príjem a príjmy, treba zdaňovať!
Pekný deň
Milka
05.08.04,19:24
Jednoduchšie je vypočítať DDP - príspevok zamestnávateľa z HM, treba to ošetriť v kolekt. zmluve, resp. v smernici. Určite si to zamestnanec nebude sám zdaňovať, veď sa to da nadefinovať v programe podobným spôsobom ako ostatné pripočitateľné položky k zdaneniu ako napr. výdavky zo SF, nadlimit cestovných náhrad, použivanie služ.auta na súkromné účely, atď.
martha
06.08.04,05:43
Myslela som to tak, ze sa to pripocitava k zakladu dane ( ako prijem ) podla § 5 zakona o dani z prijmov, ktory vysiel 1. 1. 2004. To je mi proti srsti. Zamestnavatel chce prispiet, a ja musim z toho odviest kazdy mesiac dan.
:mad:
urs
06.08.04,07:56
Ano. Zamestnávateľ chce prispieť a ja zaplatím daň a peniaze nemám. Pekné!!!!
Na okraj: My nemáme kol.zmluvu a tak prispieva každému sumou 200,-SK. Keď neprší aspoň kvapká.
janka
06.08.04,08:02
ja sa chcem opýtať, či si môžem ako súkromná osoba zaplatiť DDP, ale nie cez výplatu ale priamo do doplnkovej poisťovne, bude do nezdaniteľná položka pri ročnom zúčtovaní, alebo pri podaní DP, samozrejme len do limitovanej výšky, napr. mesačne si prispievam 400 Sk, za rok to je 4800,- Sk a v decembri si doplatím napr. 15000,- Sk????
Paula
06.08.04,08:16
Tiež prispievame sumou 200,- Sk bez ohľadu na mesačný príjem konkrétneho zamestnanca. Škoda, že to už nie je oslobodené od dane. Niekedy mám dojem,že si štát podobnými ťahmi (ako napr.novo zavedenými pokutami za neskoro poslaný prehľad o odvodoch DzP) znižuje manko od "miliardových" dlžníkov.
martha
06.08.04,08:34
Ak si zamestnanec sam prispieva na DDP tak mu to samozrejme ponizi zaklad dane. Ak to ide cez vyplatu tak sa to zobrazi v rocnom zuctovani dane, aj mesacne sa dan ponizi, no ak si prispieva mimo vyplaty, tak sa to dodatocne doplni do SW, ked sa robia podklady pre rocne zuctovanie dane, lebo si ulavu neuplatnuje mesiacne. Alebo potom si urobi sam DP. ;)
janka
06.08.04,08:50
a aký asi doklad mám doložiť o príspevku na DDP???
martha
06.08.04,10:13
Ved mas zamestnavatelsku zmluvu a v poistovni Ti musia dat nejaky doklad o zaplateni prispevku :)
Heni
06.08.04,20:40
ja sa chcem opýtať, či si môžem ako súkromná osoba zaplatiť DDP, ale nie cez výplatu ale priamo do doplnkovej poisťovne, bude do nezdaniteľná položka pri ročnom zúčtovaní, alebo pri podaní DP, samozrejme len do limitovanej výšky, napr. mesačne si prispievam 400 Sk, za rok to je 4800,- Sk a v decembri si doplatím napr. 15000,- Sk????
ano, Janka, aj ja to takto riesim, zamestnavatel mi neprispieva a ja si platim priamo z uctu, na vyplatnej paske sa mi ani moje odvedene prispevky neobjavuju. Akurat som do rocneho zuctovania mala doklad az dodatocne, lebo mile DDP POKOJ to posielalo az koncom aprila (ale ked som im zaciatkom marca telefonovala, tak mi povedali, ze jasne, uz to posielaju, aby to kazdy do 31.3. mal..)