mik3333
21.04.10,11:20
Zdravím poraďákov a poraďáčky

Chcem Vás poprosiť o radu ako postupovať v prípade, keď si zamestnávateľ neplní ohlasovaciu povinnosť voči soc. poisťovni a nenahlásil zmeny ktoré som mu oznámil a iné zas nahlásil nesprávne.

Účtovníčka je matka majiteľky spoločnosti. Informáciu o zmene adresy ktorú dostala v novembri v sociálnej poisťovni stále nemajú.
Dátum nástupu na dovolenku mojej manželky vypísala v RF s rokom 2009 namiesto roku 2010.
Keď som ju slušne upozornil na chybu a požiadal o nahlásenie správnych údajov odpoveď prišla takáto:
"Vás nenapadlo, že Vám posielam naschvál zlý RL, aby ste mali čo robiť?"

Mám sa obrátiť na pobočku soc. poist.?

vďaka za rady
veronikasad
21.04.10,09:24
Zdravím poraďákov a poraďáčky

Chcem Vás poprosiť o radu ako postupovať v prípade, keď si zamestnávateľ neplní ohlasovaciu povinnosť voči soc. poisťovni a nenahlásil zmeny ktoré som mu oznámil a iné zas nahlásil nesprávne.

Účtovníčka je matka majiteľky spoločnosti. Informáciu o zmene adresy ktorú dostala v novembri v sociálnej poisťovni stále nemajú.
Dátum nástupu na dovolenku mojej manželky vypísala v RF s rokom 2009 namiesto roku 2010.
Keď som ju slušne upozornil na chybu a požiadal o nahlásenie správnych údajov odpoveď prišla takáto:
"Vás nenapadlo, že Vám posielam naschvál zlý RL, aby ste mali čo robiť?"



Mám sa obrátiť na pobočku soc. poist.?

vďaka za rady
prečo to riešiš s manželkiným zamestnávateľom ty ?

Pošli manželku do SP, nech si overí správnosť údajov. Ak nie sú správne, treba písomne upozorniť zamestnávateľa (nie ty - ale tvoja manželka) na zjednanie nápravy.

mimotemymeno účtovníčky a názov zamestnávateľa doporučujem zo stránky PORADy vymazať
mik3333
21.04.10,09:34
Za manželku to riešim ja, lebo ma už dožral prístup zamestnávateľa a hlavne jeho arogantnosť.

Ak by mal podobné veci riešiť tvoj manžel alebo dieťa nezapojila by si sa do toho tiež lebo s tým máš skúsenosti a určite to dotiahneš do konca lepšie ako on?

Zamestnávateľa na to už manželka upozornila a odpoveď je v pôvodnom príspevku. Myslím, že celkom jasne vysťihuje jeho prístup.
Myslíš, že písomné upozornenie bude presvedčivejšie?

V sociálnej poisťovni som sa informoval a údaje sú stále neaktuálne.

To vymazanie účtovníčky a zam. je odporúčanie alebo príkaz?
veronikasad
21.04.10,09:39
Mik prepač, odpoviem ti ako mzdárka.

So žiadnym manželom pracovníčky by som sa nebavila a na sociálnej poisťovni ti tiež nemali poskytnúť údaje manželky. Ak mzdárka urobila chybu, treba napísať sťažnosť zamestnávateľovi.

Vymazanie zamestnávateľa nie je príkaz - čítaj pozornejšie ...
mik3333
21.04.10,09:45
Si človek z praxe a o to viac si cením tvoj názor. Ďakujem

Manželkyne pokusy o nápravu ale dopadli zatiaľ bez úspechu. Preto to chcem riešiť sám alebo jej aspoň poradiť ako na to.
Sťažnosť zamestnávateľovi nepomôže lebo účtovníctvo robí matka majiteľky spoločnosti.

Preto som chcel poprosiť o radu a zistiť ako donútiť zamestnávateľa aby si konal svoje povinnosti.

PS: čítam pozorne, preto som sa spýtal či to je nutné zmazať. Čo zverejnením robím zle?
Xanti
21.04.10,09:50
PS: čítam pozorne, preto som sa spýtal či to je nutné zmazať. Čo zverejnením robím zle?Ak sa nájde dotyčná pani na webe takto zverejnená, tak sa môže obrátiť na políciu a súd.
Môže to byť kvalifikované aj ako ohováranie, a poškodzovanie dobrého mena. Tieto údaje by si nemal zverejňovať bez súhlasu dotknutých na webe.
VERONIKA6
21.04.10,09:50
Si človek z praxe a o to viac si cením tvoj názor. Ďakujem

Manželkyne pokusy o nápravu ale dopadli zatiaľ bez úspechu. Preto to chcem riešiť sám alebo jej aspoň poradiť ako na to.
Sťažnosť zamestnávateľovi nepomôže lebo účtovníctvo robí matka majiteľky spoločnosti.

Preto som chcel poprosiť o radu a zistiť ako donútiť zamestnávateľa aby si konal svoje povinnosti.

PS: čítam pozorne, preto som sa spýtal či to je nutné zmazať. Čo zverejnením robím zle?
Možno samotnej manželka.
veronikasad
21.04.10,09:53
Si človek z praxe a o to viac si cením tvoj názor. Ďakujem

Manželkyne pokusy o nápravu ale dopadli zatiaľ bez úspechu. Preto to chcem riešiť sám alebo jej aspoň poradiť ako na to.
Sťažnosť zamestnávateľovi nepomôže lebo účtovníctvo robí matka majiteľky spoločnosti.

Preto som chcel poprosiť o radu a zistiť ako donútiť zamestnávateľa aby si konal svoje povinnosti.

PS: čítam pozorne, preto som sa spýtal či to je nutné zmazať. Čo zverejnením robím zle?
OK, prosím konkretizuj, akú zmenu nenahlásila do sociálnej poisťovne - nástup na materskú dovolenku alebo nástup na rodičovskú dovolenku.
mik3333
21.04.10,09:56
Ak by ti nejaký živnostník odviedol nekvalitnú prácu a máš na to dôkazy nemal by si potrebu na to upozorniť ostatných aby mu nenaleteli rovnako ako ty?

Do tej firmy sa už manželka po materskej vrátiť nechce práve kôli ich prístupu.
mik3333
21.04.10,10:01
OK, prosím konkretizuj, akú zmenu nenahlásila do sociálnej poisťovne - nástup na materskú dovolenku alebo nástup na rodičovskú dovolenku.
Nenahlásila:
-zmenu bydliska a priezviska o ktorej vedela od novembra
- v RL uviedla dátum nástupu na MD s rokom 2009 namiesto 2010

Rovnako na výplatných páskach, vyúčtovaní dane, potvrdení o zaplatení dane všade uvádzala starú adresu.

Neviem čo všetko môžu tieto informácie ovplivniť. Možno nárok na dôchodok, dohľadateľnosť odpracovaných rokov, ....

Nahlásiť správne údaje do Soc. poist. by som vedel, ale najviac sa obávam kde všade ešte porobila chyby.
veronikasad
21.04.10,10:01
Ak by ti nejaký živnostník odviedol nekvalitnú prácu a máš na to dôkazy nemal by si potrebu na to upozorniť ostatných aby mu nenaleteli rovnako ako ty?

Do tej firmy sa už manželka po materskej vrátiť nechce práve kôli ich prístupu.
Mik, za nesplnenie oznamovacej povinnosti bude postihnutý zamestnávatel, myslím, že to netreba zverejňovať na stránke PORADy.

Má to nejaký dopad na vyplatenie dávok tvojej manželke ?- myslím, že žiadny ... Predpokladám, že sama si splnila oznamovaciu povinnosť voči SP ako osoba starajúca sa o dieťa ...

Ak nie je možné zjednať nápravu zo strany zamestnávatela, nech sama odovzdá v soc. poisťovni kopiu sobášneho listu a doklad o zmene adresy (kopia občianskeho preukazu)
mik3333
21.04.10,10:06
Mik, za nesplnenie oznamovacej povinnosti bude postihnutý zamestnávatel, myslím, že to netreba zverejňovať na stránke PORADy.

Má to nejaký dopad na vyplatenie dávok tvojej manželke ?- myslím, že žiadny ... Predpokladám, že sama si splnila oznamovaciu povinnosť voči SP ako osoba starajúca sa o dieťa ...
Teraz to určite nebude mať vpliv na materské a príspevok v materstve.

Skôr mám obavy kde všade ešte musím overiť správnosť údajov a kde ešte spravila chyby.

Ako bude postihnutý zamestnávateľ za nesplnenie povinnosti keď na to neupozorním?
veronikasad
21.04.10,10:09
Doplnila som prísp. č. 11 - pošlite doporučene do SP kopiu sobášneho listu a obč. preukazu so sprievodným listom, že zamestnávatel nenahlásil zmenu. Ostatné už nechajte na sociálnej poisťovni.
mik3333
21.04.10,10:13
Doplnila som prísp. č. 11 - pošlite doporučene do SP kopiu sobášneho listu a obč. preukazu so sprievodným listom, že zamestnávatel nenahlásil zmenu. Ostatné už nechajte na sociálnej poisťovni.
ďakujem za radu.

Zamestnávateľa a účtovníčku som vymazal.

Som zvedavý či s tým niečo spraví soc. poist.