nikula
21.04.10,12:26
Mám otázku. Až teraz sa našli doklady o nákupe tovaru, ktoré neboli účtované v roku 2009. Príjemky síce boli vystavené a tovar z príjemky predaný inej firme - všetko je evidované len v sklade. Ako inak by sa dalo účtovať o nákupe tovaru, aby som nemusela podávať DDP. Skúste mi poradiť?
Marína
21.04.10,10:35
Mám otázku. Až teraz sa našli doklady o nákupe tovaru, ktoré neboli účtované v roku 2009. Príjemky síce boli vystavené a tovar z príjemky predaný inej firme - všetko je evidované len v sklade. Ako inak by sa dalo účtovať o nákupe tovaru, aby som nemusela podávať DDP. Skúste mi poradiť?
Prepáč, že jedným slovom, ale ťažko.
nikula
09.10.12,08:58
Chcem sa ešte raz opýtať v rámci tejto témy.
Teraz som prevzala účtovníctvo JU. Pri spätnom účtovaní od začiatku roka v mojom programe som našla nezhody oproti ekonómke, ktorá účtovala od 1. a 2. kvartál 2012. Nesedí mi DPH, nakoľko ona neevidovala zmluvy o zápožičke z Quatra, ale iba keď prišli peniaze na účet, tak dala k tomuto dátumu DPH. V tomto prípade sa mi viacero zmlúv presunulo do iného kvartálu. Teraz ja účtujem tak, že si zaevidujem zmluvu k dátumu uzatvorenia a vtedy je aj zdaniteľné plnenie. Ako to má byť správne?
Opraviť účtovníctvo, alebo to nechať tak ako to urobila ona za 1. polrok a potom pokračovať podľa mňa? Nechceme podávať dodatočné DPH. Skúste navrhnúť riešenie.
A tiež tým, že neúčtovala zápožičku a peniaze zo zmlúv z minulého roku 2011, nám došli až teraz v októbri (mali v nich nejaké nezhody a až teraz sa to poriešilo), nebola odvedená daň v minulom roku. Čo teraz? Nemôžem ju odviesť až teraz pri úhrade, aby nebolo dodatočné???
nikula
09.10.12,10:29
Poradí niekto????:confused:
nikula
09.10.12,17:51
Nevie mi nikto poradiť ako postupovať???
účtovníčka_prešov
09.10.12,18:17
pod pojmom zmluva o zápožičke máte na mysli situáciu keď zákazník od vás zoberie tovar na quatro a vám dôjdu peniaze z quatra v celkovej sume?
nikula
09.10.12,18:24
Áno, on zaplatí akontáciu a rozdiel nám vyplatí quatro.
účtovníčka_prešov
09.10.12,18:27
ak áno ona mala na základe takejto zmluvy vystaviť faktúru na zákazníka a na základe faktúry odviesť DPH. DPH sa odvádza kedy je zdaniteľné plnenie, Váš postup je správny.
účtovníčka_prešov
09.10.12,18:31
akontáciu v hotovosti a úhradu z banky evidujte už len ako úhradu faktúry, môžte Quatru posielať aj faktúry spolu so zmluvami alebo si požiadajte aby Vám uhrádzali pod čislami faktúr kvôli lepšiemu priradzovaniu platieb.
účtovníčka_prešov
09.10.12,18:38
niekde som čítala článok týkalo sa opráv minulých rokov z pohľadu DPH. Musím to nájs, keď si dobre pamätám bolo ak tá výška dane nie je ,,dôležitá,, alebo rozhodujúca môže sa dať do toho obdobia v ktorom sa oprava zistila. To je to čo sa týka Vášho roku 2011. Skúsim sa na to pozrieť, možno napíše aj niekto iní medzitým. Samozrejme Vy už postupujte správne..
nikula
09.10.12,18:40
Takže nemusím evidovať zmluvy k ich uzatvoreniu, ale iba ak mi dôjde úhrada, vtedy si túto sumu rozdelím aj s DPH? Ruším túto vetu.
AK ich evidujem ako pohľadávky, tak mám prehľad o tom, či sú uhradené. A ak zaevidujem pohľadávku, dátum DPH dávam dátum uzatvorenia zmluvy. Nemám takto postupovať? Budem musieť len odkontrolovať podľa úhrad papierovo.
A čo tie zmluvy z roku 2011, tie tiež až teraz keď mi príde úhrada, tak z nich odvediem DPH?
nikula
09.10.12,18:45
Opravujem, neprečítala som prvý príspevok. Takže ja postupujem správne, keď evidujem zmluvu, t.j. ako faktúra zákazníkovi, vtedy odvediem DPH. To som rada, že ste ma uistili.
nikula
09.10.12,18:50
Len čo teraz s 1. polrokom. Ja som si všetky zaúčtovala a podľa výpisu spárovala úhrady. Podľa podkladov od predchádzajúcej účtovníčky sú rozdiely. Musela by som dávať DDP za tri kvartály. Nakoľko nechce firma podať dodatočné, ako by sa to dalo najlepšie spraviť? Každá rada dobrá. Vopred ďakujem účtovníčka-prešov, ale aj ostatním.
účtovníčka_prešov
09.10.12,19:11
myslým, že sa chápeme ale do šťastia.. faktúra má byť na celkovú sumu tj akontácia spolu s úhradou z banky sú jej čiastkové úhrady.
nikula
10.10.12,06:07
Skúsi mi niekto poradiť?
nikula
11.10.12,06:32
Len čo teraz s 1. polrokom. Ja som si všetky zaúčtovala a podľa výpisu spárovala úhrady. Podľa podkladov od predchádzajúcej účtovníčky sú rozdiely. Musela by som dávať DDP za tri kvartály. Nakoľko nechce firma podať dodatočné, ako by sa to dalo najlepšie spraviť? Každá rada dobrá. Vopred ďakujem účtovníčka-prešov, ale aj ostatním.


Poradí niekto???:)
Zita5
11.10.12,06:34
Len čo teraz s 1. polrokom. Ja som si všetky zaúčtovala a podľa výpisu spárovala úhrady. Podľa podkladov od predchádzajúcej účtovníčky sú rozdiely. Musela by som dávať DDP za tri kvartály. Nakoľko nechce firma podať dodatočné, ako by sa to dalo najlepšie spraviť? Každá rada dobrá. Vopred ďakujem účtovníčka-prešov, ale aj ostatním.

Ak nie je DPH odvedené v správnej výške , treba spraviť Dodatočné daňové priznania.Čo inak spravíte...čo ak príde na nezrovnalosti daňová kontrola ? Inak to by si mala doriešiť bývalá účtovníčka .
nikula
11.10.12,11:41
Ak by som DPH odviedla pri úhrade (aj keď tie zmluvy sú skôr, ale až teraz v októbri prišli peniaze), tak by som nemusela opravovať, ale podľa mňa to nie je OK.
nikula
12.10.12,07:25
???