zuz11
17.10.05,22:30
Potrebujem surne info, manzel od 1.10. zacal pracovat na zivnost v oblasti IT, zatial sa prihlasil v zdravotnej poistovni, potrebovala by som poradit hlavne co sa tyka danoveho uradu, to ci bude platcom DPH si moze vybrat? a ako je to ak by chcel platit pausal? a ako je to s uctami? co je lepsie? viete mi poradit este co sa tyka socialnej poistovni co a ako? uz dufam nic ine netreba vybavit..... som uz dlhsie mimo tychto veci..... budem mu musiet urobit jednoduche uctovnictvo? ak ano kazdy mesiac alebo iba raz za rok:)))?
toni
18.10.05,04:26
Na daňový úrad sa musí isť prihlásiť, nezabudni kopiu ŽL. Platcom DPH sa teraz stane ak sa zaregistruje, potom povinne až keď dosiahne obrat 1500000,- Sk za rok. Či sa stane teraz platcom DPH si treba dobre prepočítať.Do SP sa prihlási, do 06/2006 nič neplatí, ale môže byť dobrovoľne poistený. Ako živnostníkovi mu môžeš viesť JU. Keď nebude platcom DPH tak môžeš uplatňovať paušalne výdavky.
zuz11
18.10.05,07:59
ok, na danovy urad staci ist do 30 dni..... pockaj takze teraz automaticky nebude platcom DPH?
luebchenko
18.10.05,08:22
automaticky nie, až ked dosiahne spomínaný obrat - ale dobrovoľne sa môže prihlásiť kedykoľvek. Ak sa chce prihlásiť na DPH - musí mať podnikateľský účet, inak účet nemusí byť. Pozor, ak by ste dali nejaké auto do majetku firmy - daň z motor. vozidla. Inak mne tu viacerí tvrdili, že do SP sa nemusí prihlasovať, až od 6/2006 - po podaní DP za 2005, tak neviem ? :p
zuz11
18.10.05,08:25
budeme mat auto... ale nebude asi vedene na firmu.... moze si aj tak do nakladov davat ucty za benzin?
luebchenko
18.10.05,08:30
tak to je tu podrobne rozoberané pod "prenájom auta ...." niekde v Trieda 5 Náklady - rozhodne musí byť zaplatená daň z MV
Radana
18.10.05,15:36
Potrebujem surne info, manzel od 1.10. zacal pracovat na zivnost v oblasti IT, zatial sa prihlasil v zdravotnej poistovni, potrebovala by som poradit hlavne co sa tyka danoveho uradu, to ci bude platcom DPH si moze vybrat? a ako je to ak by chcel platit pausal? a ako je to s uctami? co je lepsie? viete mi poradit este co sa tyka socialnej poistovni co a ako? uz dufam nic ine netreba vybavit..... som uz dlhsie mimo tychto veci..... budem mu musiet urobit jednoduche uctovnictvo? ak ano kazdy mesiac alebo iba raz za rok:)))?
Nezabudni na Zdravotnú poisťovňu - do 8.dní od začiatku podnikania.
Radana
18.10.05,15:39
budeme mat auto... ale nebude asi vedene na firmu.... moze si aj tak do nakladov davat ucty za benzin?
Ak nebude vložené do majetku firmy, tak bloky za benzín nejdú do nákladov,
len skutočná spotreba a kilometrovné.
Milan Benka
18.10.05,16:01
Ak nebude vložené do majetku firmy, tak bloky za benzín nejdú do nákladov,
len skutočná spotreba a kilometrovné.

To všetko na základe cestovných príkazov / čiže zdokladovať to ako pracovnú cestu/ §19ods2d ZDP.
Ešte upozornenie: auto musí byť v osobnom vlastníctve podnikateľa, príp. jeho manželky.
Radana
18.10.05,16:14
Ano benka, súhlasím a ešte sme zabudli na zaplatenie dane z MV, aby si to mohol uplatňovať.
ajobs
18.10.05,16:33
automaticky nie, až ked dosiahne spomínaný obrat - ale dobrovoľne sa môže prihlásiť kedykoľvek. Ak sa chce prihlásiť na DPH - musí mať podnikateľský účet, inak účet nemusí byť. Pozor, ak by ste dali nejaké auto do majetku firmy - daň z motor. vozidla. Inak mne tu viacerí tvrdili, že do SP sa nemusí prihlasovať, až od 6/2006 - po podaní DP za 2005, tak neviem ? :p
Do SP sa nemusí prihlasovať, iba ak chce byť dobrovoľným platcom nemocenského, dôchodkového poistenia, alebo poistenia v nezamestnanosti.
Milan Benka
18.10.05,17:12
Pozor !!!
Daň z mot. voz. bude platiť iba v prípade, že auto vloží do podnikania.
V prípade, že auto bude v osobnom vlastníctve daň z MV neplatí.

Doplnenie k príspevkom 8,9,10
Jarino
18.10.05,18:01
Ak bude používať auto na podnikanie - musí platiť daň z MV bez ohľadu na to, či je vložené do podnikania alebo nie. Daňovníkom je ten, kto je ako držiteľ vozidla v TP.
ajobs
18.10.05,18:32
Súhlasím, ak ho bude používať na podnikanie, potom musí zaplatiť daň z MV.
jhugo
22.10.05,18:04
Som tiež začínajúci, občas zajdem na túto stránku. Nie som ale múdry z Vašich vyjadrení ohľadne dane z MV. Som vlastníkom MV, vozidlo som nevložil do podnikania, iba ho nepravidelne využívam na cesty spojené s podnikaním. Musím teda platiť daň z MV, alebo nie.Podnikať som začal od 1.7.2005, dík za radu
ajobs
22.10.05,18:14
Ak to z predchádzajúcich príspevkov jasne nevyplynulo, tak áno, a to do 15 dní od začiatku podnikania. Takže do 15.7.2005.
Paula
22.10.05,18:26
Súhlasím a dodávam: do 15-tich dní bolo potrebné podať aj priznanie k dani z motorových vozidiel na predmetné vozidlo.
Alebo: Podať priznanie až teraz a výdavky si spätne neuplatňovať.
jhugo
25.10.05,18:10
ajobs, Paula, ďakujem, požiadal som o vyjadrenie i daňové riaditeľstvo, máte pravdu. Budem rád, keď sa tu znovu objavím, čo bude na 100% so žiadosťou o pomoc, a pomôžete začínajúcemu.
ajobs
25.10.05,18:29
ajobs, Paula, ďakujem, požiadal som o vyjadrenie i daňové riaditeľstvo, máte pravdu. Budem rád, keď sa tu znovu objavím, čo bude na 100% so žiadosťou o pomoc, a pomôžete začínajúcemu.
Sme radi, že sme mohli pomôcť, objav sa tu čoskoro, aj my sme niekedy začínali
( a človek sa učí celý život ):)
Nataša
27.10.05,14:06
Podľa predchádzajúcich príspevkom som dospela k záveru, že keď si budem uplatňovať paušálne výdavky, budem robiť na živnosť, nemusím mať podnikateľský účet. A aký osobný alebo nijaký?

Chcela by som spracovávať účto a mzdy. Viedla by som si jednoduché účto, uptaňovala paušálne výdavky, a bola neplatcom DPH. Som v II. piliery, a preto by bolo asi vhodné dobrovoľne sa poistiť v SP. Uvažujem správne?
ajobs
27.10.05,19:08
Podľa predchádzajúcich príspevkom som dospela k záveru, že keď si budem uplatňovať paušálne výdavky, budem robiť na živnosť, nemusím mať podnikateľský účet. A aký osobný alebo nijaký?

Chcela by som spracovávať účto a mzdy. Viedla by som si jednoduché účto, uptaňovala paušálne výdavky, a bola neplatcom DPH. Som v II. piliery, a preto by bolo asi vhodné dobrovoľne sa poistiť v SP. Uvažujem správne?
Nataša, ak budeš viesť jednoduché účtovníctvo, potom si môžeš uplatňovať skutočné, nie iba paušálne výdavky. Pokiaľ ide o II. pilier, skutočne je potrebné platiť čo najviac na dôchodkové sporenie, vtip je v tom, že musíš platiť nielen 9% do II.piliera, ale aj 9% do I.piliera, 6% na invalidné poistenie a 4,75% do rezervného fondu solidarity. Takže dosť veľa peňazí - 28,75% vymeriavacieho základu. Ten je od 6.900 Sk do 47.475 Sk. Navyše, ak si prečítaš na Porade mnoho príspevkov, ktoré hovoria o výhodnosti, resp. nevýhodnosti sporenia na dôchodok, urobíš si názor sama.
Nataša
28.10.05,04:06
Myslím, že tých výdavkov by som mala veľmi málo, že by som nedosiahla ani tých 25%. Vyplýva mi z toho, že potom si nemusím viesť JÚ. K tomu II. piliéru a odvodom: v súčasnom zamestnaním mám odvody len z minimálnej mzdy a nemyslím, že sa to v budúcnosti zmení, pretože máloktorý podnikateľ to robí ina. Takže tak či tak milionárkou nebudem.
ajobs
28.10.05,05:47
Myslím, že tých výdavkov by som mala veľmi málo, že by som nedosiahla ani tých 25%. Vyplýva mi z toho, že potom si nemusím viesť JÚ. K tomu II. piliéru a odvodom: v súčasnom zamestnaním mám odvody len z minimálnej mzdy a nemyslím, že sa to v budúcnosti zmení, pretože máloktorý podnikateľ to robí ina. Takže tak či tak milionárkou nebudem.
Ale predsa do II.piliera si vstúpila, aby si mala dobrý dôchodok v budúcnosti, no nie !?
Nataša
28.10.05,06:47
"čert jak ďábel"
Katka2
29.11.05,09:04
Môžem sa vás opýtať?
1/ Od 01.01.2006 začínam živnosť. Chcela by som si uplatňovať paušálne výdavky. Musím to nejako dopredu nahlásiť DÚ, že si ich chcem uplatňovať? Alebo jednoducho po skončení zdaň. obdobia urobím takto daňové priznanie?
2/ Že vraj niekedy bolo, že v prvom roku podnikania si mohol podnikateľ uplatniť nejakú percentálnu položku odpočitateľnú od príjmov. Ja neviem či je to len nejaký výmysel alebo pravda.
Poradíte mi prosím?
enad
02.01.06,07:26
Dobrý deň,
aj ja mám jednu otázočku ohľadne začínajúceho živnostníka. Tento má byt v ktorom býva v osobnom vlastníctve a od dane z nehnuteľnosti je oslobodený. Ako sa toto zmení, keď si založí živnosť? A ako to bude, ak bude chcieť tento byt predať a kúpiť si iný?
Ďakujem a želám pekný deň.
enad
02.01.06,12:31
Dobrý deň,
aj ja mám jednu otázočku ohľadne začínajúceho živnostníka. Tento má byt v ktorom býva v osobnom vlastníctve a od dane z nehnuteľnosti je oslobodený. Ako sa toto zmení, keď si založí živnosť? A ako to bude, ak bude chcieť tento byt predať a kúpiť si iný?
Ďakujem a želám pekný deň.

neviete niekto poradiť?Ide totižto o to, či si vôbec zakladať živnosť. Pretože má rodinu a aby tuto potom ešte viacej finančne nezaťažil. Príjem zo živnosti určite nebude nijak vysoký. Skôr sa jedná o to, že ho do toho "tlačí" zamestnávateľ. Ešte raz ďakujem