jozinko6
21.04.10,15:08
Dobrý deň,

ja by som sa chcel opýtať v menej mojej matky ako je to s podporou v nezamestnanosti na ktorý mala moja matka nárok pri ukončení pracovného pomeru, ale nakoľko nastúpila na dlhodobú PN ktorá trvala 1 rok, tak teraz nevieme či ma ešte nárok na podporu v nezamestnanosti. Poraďte prosím lebo z toho máme mýš-maš. Ďakujem
Xanti
21.04.10,13:11
Kedy ukončila pracovný pomer?
Kedy nastúpila na PN?
Je evidovaná na UP?
Melnick
21.04.10,13:11
V zmysle § 104 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len zákon o sociálnom poistení), účinného od 1. januára 2004, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.
V zmysle § 104 ods. 7 zákonao sociálnom poistení, rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti. Z uvedeného vyplýva, že poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený najmenej 1095 dní.
V zmysle § 140 ods. 2 zákonao sociálnom poistení, zamestnanec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného. Na základe uvedeného zamestnancovi sa v tomto období poistenie v nezamestnanosti neprerušuje, iba sa vylučuje povinnosť platiť toto poistné. Na účely posudzovania nároku na dávku v nezamestnanosti sa ako doba poistenia v nezamestnanosti hodnotí aj obdobie, počas ktorého ste boli počas pracovného pomeru uznaná za dočasne práceneschopnú.
Vo veci poberania dávky v nezamestnanosti vo väzbe na priznanie invalidného dôchodku, uvádzame nasledovné.
Nadväzne na novelu zákona o sociálnom poistení, účinnú od 1. augusta 2006, v zmysle § 105 ods. 2, nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká vždy dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Ak by Vám bol ako uchádzačovi o zamestnanie, poberajúcemu dávku v nezamestnanosti, priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, pobočka Sociálnej poisťovne vydá písomné rozhodnutie o zániku nároku na dávku v nezamestnanosti ku dňu priznania invalidného dôchodku a zastavení jej výplaty.
V prípade, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie budete mať už priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, nárok na dávku v nezamestnanosti Vám nevznikne.
Melnick
21.04.10,13:15
Spravidla po 1 ročnej PN dáva lekár návrh na ID. Ako to je s Tvojou matkou?
Ak u nej riešia ID potom posledné vety z môjho predchádzajúceho príspevku sa budú na ňu vzťahovať.
jozinko6
21.04.10,14:08
Invalidny dochodok sa neriesi. Problem je vsak takyto. Matka nastupila na PN v 42 dnovej ochrannej lehote a PN trvala do 1 roka.Ma este po tejto PN narok na podporu v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov? Dakujem za odpoved
Xanti
21.04.10,14:11
Invalidny dochodok sa neriesi. Problem je vsak takyto. Matka nastupila na PN v 42 dnovej ochrannej lehote a PN trvala do 1 roka.Ma este po tejto PN narok na podporu v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov? Dakujem za odpoved
Bola pred nastupením na PN zaevidovaná na UP. Alebo nie.
Ak nie a jej PN bola 52 týždnov tak zrejme nárok na podporu mať nebude.
Lebo nesplní podmienku 3 roky platenia poistného v posledných 4 rokoch, preto som Ti dala otázky v prvom príspevku aby si doplnil a aby sme ti vedeli adekvátne poradiť.

Takto z neúplnych informácii človek iba háda a odpoved nemusí byť presná.
jozinko6
21.04.10,14:19
Pracovny pomer ukonceny 5.2.2009 datum nastupenia na PN 4.3.2009 a na UP registrovana 10.2.2009. Snad pomoze
Xanti
21.04.10,14:21
Pracovny pomer ukonceny 5.2.2009 datum nastupenia na PN 4.3.2009 a na UP registrovana 10.2.2009. Snad pomoze
Určite áno,
a ešte je dôležitá info od kedy trval pracovný pomer. Teda či do 5.2.2009 mala tvoja mama odrobené tri roky.
veronikasad
21.04.10,14:29
Pracovny pomer ukonceny 5.2.2009 datum nastupenia na PN 4.3.2009 a na UP registrovana 10.2.2009. Snad pomoze
Počas PN-ky z ochrannej doby nebola poistená v nezamestnanosti, Odkedy trval pracovný pomer, resp. uveď všetky prac. pomery od febr.2005
Xanti
21.04.10,14:32
Počas PN-ky z ochrannej doby nebola poistená v nezamestnanosti, Odkedy trval pracovný pomer, resp. uveď všetky prac. pomery od febr.2005
Veronika,
to zvýraznené je pravda ale jeho mama je už viac ako rok evidovaná na UP, takže je to nepodstatné.

Ja mám podozrenie, že nemala dostatočný počet dní poistenia. Tak preto jej za obdobie od 10.2.2009 do 4.3.2009 nevyplatili podporu v nezamestnanosti.
veronikasad
21.04.10,14:35
Veronika,
to zvýraznené je pravda ale jeho mama je už viac ako rok evidovaná na UP, takže je to nepodstatné.

Ja mám podozrenie, že nemala dostatočný počet dní poistenia. Tak preto jej za obdobie od 10.2.2009 do 4.3.2009 nevyplatili podporu v nezamestnanosti.
Gabika, tam musí byť preklep v dátume, dlhodobá PN-ka netrvá mesiac. Prečo by to riešil po roku ?
Xanti
21.04.10,14:37
Gabika, tam musí byť preklep v dátume, dlhodobá PN-ka netrvá mesiac. Prečo by to riešil po roku ?
Ved bola na PN od 4.3.2009 doteraz je rok 2010.

Takže mohla byť rok, ale za obdobie od 10.2.2009 do 4.3.2009 ak by mala splnené podmienky na priznanie podpory tak by ju dostala - mesiac a teraz by ju dostávala dalej ešte po dobu 5 mesiacov.

Zadávateľ nepíše nič o tých zamestnaniach, naozaj ak nedoplní info musíme len hádať.
jozinko6
21.04.10,14:40
Odrobene boli viac ako 3 roky. Myslim ze 4 roky to bolo. Takze to by problem nemal byt. Lenze mama si poziadala o opatrovatelsky prispevok, lebo sa stara o svoju matku a otca ktory su odkazany na starostlivost. Neviem ci nebude problem v tomto.
veronikasad
21.04.10,14:41
Už som z toho zadania jeleň - poberala dávku v nezamestnanosti pred nástupom na PN-ku alebo nie ? Ak ano, nástupom na PN sa dávka v nezamestnanosti zastaví a vyplácanie sa obnoví po ukončení PN-ky.
Xanti
21.04.10,14:43
Odrobene boli viac ako 3 roky. Myslim ze 4 roky to bolo. Takze to by problem nemal byt. Lenze mama si poziadala o opatrovatelsky prispevok, lebo sa stara o svoju matku a otca ktory su odkazany na starostlivost. Neviem ci nebude problem v tomto.
Jožinko podoplnaj informácie,
naozaj jedna súvisí s druhou a fakt sa nedá odpovedať na tvoje otázky ked stále prídeš s novou informáciou čo neguje všetko ostatné ...

Tak to skús zhrnúť a opýtať sa ešte raz, aby sme rozumeli.
jozinko6
21.04.10,14:56
Dobre teda. Takze mama pracovala pre Jednotu spotrebne druzstvo celkom 4 roky a po skonceni pracovneho pomeru poberala podporu v nezamestnanosti 1 mesiac. Potom nastupila na PN ktora trvala do aprila 2010. Dnes mala byt vyplatena davka v nezamestnanosti ale kedze ziadne peniaze neprisli tak sme vlastne chceli vediet ci ma este narok. Mali sme podozrenie ze uz na davku v nezamestnanosti nema narok. Bola podana ziadost o opatrovatelsky prispevok a bola uz u nas aj kontrola zo Socialnej poistovne konkretne z posudkovej. Chcem vediet ci bola pozastavena podpora v nezamestnanosti kvoli tomuto alebo ako to vlastne teraz je.
Xanti
21.04.10,15:10
Ved teraz je apríl. Aká dávka mala byť vyplatená?
Kedy dostala mama poslednú nemocenskú dávku? Kedy ukončila PN?
veronikasad
21.04.10,15:13
jozinko, uveď prosím dátum ukončenia PN-ky a kedy bol doklad odovzdaný do sociálnej poisťovne
lala01
03.05.10,21:14
Ahojte ,
som podobny pripad ako tu riesite ale len pre svoju istotu Vas chcem poprosit o info , resp. o potvrdenie spravnosti.
8 rokov som bola zamestnana a 30.9.09 som skoncila PP. od 1.10.2009 som na PN v ochrannej lehote ktora trva do dnes.
Ja som dostala take info na urade prace ze do tych 3 rokov ktore musia byt odrobene za posledne 4 roky sa mi nepocitaju dni PNky ktore som mala do 30.9.2009 tj. 44dni .ktore mam uvedene na zapoctovom liste.
Ale ako citam tu vissie asi to nie je pravda ?
ide mi o to ze kedy mam ukoncit PN aby som neprisla o podporu v nezamestnanosti.
Nie som zaevidovana na UP.
Dakujem Vam vopred za odpoved.
lala01
18.05.10,14:04
prosim viete mi niekto potvrdit horeuvedené ?
brčko
18.05.10,14:52
Ahojte ,
som podobny pripad ako tu riesite ale len pre svoju istotu Vas chcem poprosit o info , resp. o potvrdenie spravnosti.
8 rokov som bola zamestnana a 30.9.09 som skoncila PP. od 1.10.2009 som na PN v ochrannej lehote ktora trva do dnes.
Ja som dostala take info na urade prace ze do tych 3 rokov ktore musia byt odrobene za posledne 4 roky sa mi nepocitaju dni PNky ktore som mala do 30.9.2009 tj. 44dni .ktore mam uvedene na zapoctovom liste.
Ale ako citam tu vissie asi to nie je pravda ?
ide mi o to ze kedy mam ukoncit PN aby som neprisla o podporu v nezamestnanosti.
Nie som zaevidovana na UP.
Dakujem Vam vopred za odpoved.

na podporu budeš mať nárok ak budeš v období štyri roky pred zaregistrovaním aspon 3roky poistnená v nezam. (resp. v období troch rokov pred zaregistrovaním aspon 2roky, ak sa zaregistruješ po 31.8.2010). To znamená, ak si bola súvisle poist. v nezam. pred 30.9.2009 tri roky, tak sa treba zaregistrovať najneskôr 1.10.2010. Ak tam máš aj obdobie bez poistenia, tak skôr, alebo si treba platiť dobrovolné poistnie v nezam, aby si pri zaregistrovaní túto podmienku splnila.