tlubos
18.10.05,00:03
Caute všetci, mal by som na vás jednu prosbu.

V auguste 2005 mi dodávateľ vystavil faktúru za službu, ktorá bola poskytnutá v priebehu roka 2004. Nemám problém faktúru akceptovať, ale kladiem si otázku, či bude možné zaradiť túto faktúru do daňovo uznaných výdavkov v roku 2005 pre účely dane z príjmov PO?

Vďaka moc
anto
18.10.05,02:34
Pri inventúre v na konci roka 2004 bolo potrebné rátať s nákladmi, ktoré vznikli v v tom roku a zahrňúť ich do účtovníctva. Keď sa nevie, v akej výške tieto náklady by boli, tak v predpokladanej výške, pričom ich zahrnutie je potrebné dokumentovať, napríklad zmluvou s dodávateľom, dodacími listami a pod. Tieto predpokladané náklady sa potom účtujú na účty dohadných účtov. Pri obdržaní faktúry v roku 2005 sa tieto účty potom vynulujú.

Teraz je možné zaúčtovať túto faktúru do účtovníctva roku 2005 s tým, že suma faktúry bude pripočítateľnou položkou k základu dane.
Iná možnosť je dohodnúť sa s dodávateľom na zmene textu faktúry a uviesť tam, že sú to náklady roku 2005
tlubos
18.10.05,04:54
Preložené do jazyka normálneho človeka, ide o nedaňový náklad?

Je v tom prípade možné riešenie otvoriť závierku roka 2004, upraviť a podať dodatočné daňové priznanie?
Susan
18.10.05,05:53
Preložené do jazyka normálneho človeka, ide o nedaňový náklad?

Je v tom prípade možné riešenie otvoriť závierku roka 2004, upraviť a podať dodatočné daňové priznanie?
Ak ide o vyznamnu polozku, tak by sa mohlo podat dodatocne danove priznanie.
tlubos
18.10.05,06:04
Aj v prípade, že účtovná závierka bola schválená Valným zhromaždením a uložená v zbierke listín OR?
anto
18.10.05,06:52
To sú už otázky právne, nemá to súvis s daňou, takže je dosť ťažko na to odpovedať. Asi by bolo potrebné zvolať mimoriadnú valnú hromadu, opraviť uzávierku a nechať schváliť a potom poslať na OR.
andrej_rv
18.10.05,08:35
Caute všetci, mal by som na vás jednu prosbu.

V auguste 2005 mi dodávateľ vystavil faktúru za službu, ktorá bola poskytnutá v priebehu roka 2004. Nemám problém faktúru akceptovať, ale kladiem si otázku, či bude možné zaradiť túto faktúru do daňovo uznaných výdavkov v roku 2005 pre účely dane z príjmov PO?

Vďaka mocPodľa mňa sú tu v náväznosti na novelizované znenie § 59 ods. 14 Postupov účtovania v PÚ možné 2 riešenia:
Ak hodnota "zabudnutej" faktúry predstavuje pre účtovnú jednotku významnú položku, zúčtuje sa ako zníženie zisku resp. zvýšenie straty minulých účtovných období - t.j. 321 súvzťažne s účtami 428 alebo 429.
Ak pôjde o nevýznamnú položku, zaúčtuje sa ako účtovný prípad bežného účtovného obdobia na príslušný nákladový účet.
Ani v jednom prípade nie je potrebné otvárať účtovné knihy r. 2004 resp. podávať dodatočné priznanie k dani z príjmu PO.
Uvedený postup účtovania je obsiahnutý aj v metodickom usmernení DRSR z 30.5.2005 k Opatreniu MF SR č. MF/ 10069/2004-74
To, aké náklady resp. výnosy považuje účtovná jednotka z tohoto hľadiska za nevýznamné, je potrebné zakotviť v príslušnej účtovnej smernici.
tlubos
18.10.05,08:50
Vďaka moc Andrej, čo sa týka rozhodnutia o hospodárskom výsledku, s tým problém nemám, ale ide o významnú sumu a daňový dopad je tiež významný, problém nemám vo vyjadrení výsledku hospodárenia v závierke, ale v skutočnosti, či si tú faktúru budem môcť v roku 2005 uplatniť, alebo nie. Ak nie, tak podám dodatočné daňové priznanie.
andrej_rv
18.10.05,09:03
Podľa môjho názoru uplatnenie významnej opravy účtovania minulých období do daňových nákladov bežného roku nie je možné. Ak ide o položku s významným daňovým dopadom, zrejme najvhodnejším riešením bude podanie dodatočného priznania k dani z príjmu.