Andymon
21.04.10,18:59
Zdravim, casto predavam aj nakupujem prostrednictvom netu. Donedavna bez problemov. Asi pred dvoma tyzdnami som vsak narazil na podvodnika. Miesto objednanej veci poslal balik naplneny novinami a flasou vody. Moja otazka znie: Ake su zakonne moznosti kontroly balika na dobierku, tak aby nehrozila strata penazi (t.j. najprv vyplatit a potom sa cudovat). Dakujem za prispevky....
Mária27
21.04.10,17:30
Pri preberaní balíka môžeš pracovníčke povedať, že vzhladom na minulé vykradnutie balíka, teraz ho otvoríš a prekontroluješ na pošte. Ak tam nebude očakávaný obsah, žiadaj spísať zápis.
Ten zápis sa dá urobiť aj neskôr, ale radčej hneď.

Z poštových podmienok:
Právo na náhradu škody vzniká v prípade, ak sa preukáže, že poškodenie obsahu alebo poškodenie
s úbytkom obsahu balíka vznikli pred jeho dodaním, pričom reklamácia je uplatnená na dodávacej
pošte najneskôr nasledujúci pracovný deň po dodaní balíka a súčasne je predložený obal balíka
spolu s jeho obsahom.
Andymon
21.04.10,17:40
No to ale neriesi vyplatenie balika predom. Podla mojich info su dve moznoosti, storno dobierky pri podvode, alebo otvorenie pred vyplatenim so suhlasom odosielatela. Ale pri takejto poziadavke som sa stretol s nesuhlasom... Rad by som vedel o nejakej moznosti, bez blokovania penazi. Zapis nic neriesi, kedze posta nevie, co mi dotycny posielal...
Andymon
21.04.10,17:42
Ano, a nebolo to vykradnutie, evidentne to bol podvod odosielatela, a o tom je moja otazka. Priklad: Obj. si mobil, pride dobierkou, vyplatim balik ( nieje poskodeny), v baliku nic, alebo kamen... peniaze uz na poste...
Mária27
21.04.10,17:43
Tak to potom nemôže byť poslané na dobierku poštou. Možno nejakí súkromní kurieri, ktorým sa už v rámci volného trhu tiež hovorí poštári ... ale to sa asi nedoplatíš.
Andymon
21.04.10,17:45
Musi existovat nejaka moznost, inak by cely dobierkovy obchod skrachoval....
wagner
21.04.10,19:30
Musi existovat nejaka moznost, inak by cely dobierkovy obchod skrachoval....

Objednávať iba od overených firiem, nie od hoci koho. Treba si vopred pozrieť jeho živnostenský list. Možno by Ti vedeli v tomto viac poradiť na Obchodnej inšpekcii.
Andymon
21.04.10,19:35
No jedna sa o nakupy vätsinou od sukromnych osob, takisto ja predavam cez net formou inz. ako Bazos.sk etc. Preto ma zaujima, ako posta chrani zakaznikov pred podvodmi tohto typu...
wagner
21.04.10,19:48
No jedna sa o nakupy vätsinou od sukromnych osob, takisto ja predavam cez net formou inz. ako Bazos.sk etc. Preto ma zaujima, ako posta chrani zakaznikov pred podvodmi tohto typu...

Pošta Ťa pred takýmito osobami nevie ochrániť, ani nemá ako. Pošta je povinná doručiť balík načas a nepoškodený - za jeho obsah nezodpovedá. Pokiaľ je to súkromná osoba a máš svedkov pri otváraní takého balíka, tak by som podala podnet na políciu. Inú možnosť nemáš.
Andymon
22.04.10,06:31
No ja si myslim, ze by minimalne malo byt mozne nahliadnut do balika koli kontrole, ved ak sa jedna o podvod, dotycny sa isto nebude stazovat, a ak nie, balik sa preberie podla dohody...
wagner
22.04.10,07:09
No ja si myslim, ze by minimalne malo byt mozne nahliadnut do balika koli kontrole, ved ak sa jedna o podvod, dotycny sa isto nebude stazovat, a ak nie, balik sa preberie podla dohody...
Takúto možnosť vylučujú poštové podmienky - sú prilepené na ich stránke


6.2.6. Odopretie prijatia zásielky

Adresát alebo oprávnený prijímateľ podľa bodu 18.3. písm. a), c), d) a e) a bodu 18.4., má právo
odoprieť prijatie zásielky ihneď pri jej preberaní. Na zásielku uvedie poznámku „Neprijímam“, ktorú
doplní svojim podpisom. Ak je dôvodom odopretia prijatia poškodenie zásielky, uvedie poznámku
„Neprijímam pre poškodenie“.
V prípade odopretia prijatia Úradnej zásielky Plus, vyznačí zamestnanec SP túto skutočnosť na
doručenke a upozorní adresáta, že ak odosielateľ uzná jeho odopretie za bezdôvodné, považuje sa
zásielka za doručenú dňom, kedy ju odoprel prijať.
Prevzatie poštového poukazu nevylučuje možnosť odopretia prijatia poukázanej sumy.
Zásielku, ktorú adresát odoprel prijať, SP ihneď vráti odosielateľovi. Ak adresát odmietne na zásielku
napísať poznámku o neprijatí, zásielka zostáva uložená na pošte počas plynutia jej odbernej lehoty
podľa bodu 21 týchto poštových podmienok.
Za odopretie prijatia zásielky sa tiež považuje:
a) odmietnutie potvrdenia prevzatia zásielky alebo poukázanej sumy,
b) odmietnutie zaplatenia súm, ktoré na zásielke viaznu pred jej dodaním (napr. dobierka, doplatné
a pod.),

Poštové podmienky - Všeobecná časť (vnútroštátny styk)

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– ––––––––

8
c) trvanie na otvorení zásielky pred jej prevzatím,
d) odmietnutie preukázania totožnosti.
V týchto prípadoch zostáva zásielka uložená na pošte počas plynutia jej odbernej lehoty.
ulrika
18.05.10,14:10
A ako je to prosím vas s dobierkou a s DPH?
Mária27
18.05.10,17:59
Podľa zákona o poštových službách "Poštové služby zahŕňajú vyberanie, triedenie, prepravu a dodávanie poštových zásielok (§ 4)." O tomto je zmluvný vzťah s poštou.

Zásielka patrí odosielateľovi, pokiaľ nie je dodaná adresátovi. Pošte zásielka nepatrí, preto s ňou nemôže disponovať. Pošta nemá právo zásielku otvárať, iba splniť prianie odosielateľa a dodať ju adresátovi. Pošta s tebou neobchoduje. Predaj a nákup je obsahom tvojho zmluvného vzťahu s obchodníkom.
Mária27
18.05.10,20:50
A ako je to prosím vas s dobierkou a s DPH?

Asi si musíš vyžiadať faktúru, ktorá ti príde v zásielke alebo zvlášť. Pošta uvádza na zásielke aj sprievodke len jednu sumu.
duves
31.01.12,06:28
Trochu staršia tema, ale stale aktualna. Viem, že na pošte môžem dobierku pred zamestnancom pošty otvoriť a pokial tovar nesplna dohodnute parametre, mam pravo vratiť zasielku odosielatelovi a pošta mi hned vrati už vyplatene peniaze (za dobierku). Neviete niekto, či to takto funguje aj pri kurieroch DHL, resp.UPS?