Simonaaa
22.04.10,08:44
Dobrý deň :-)
Píšem tu prvý krát... hádam som to správne zaradila.
Ako sa brániť v tomto našom prípade:
Manžel je SZČO... 8.3.2010 sa prihlásil na dobrovoľné nemocenské poistenie. Včera som ho bola z neho odhlásiť... v soc. poisťovni som prišla na to, že ho tam prihlásili aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie :-( On sa na žiadne dobrovoľné dôchodkové poistenie neprihlasoval :-( ... len na nemocenské. Čo v tom prípade, keď spravila pracovníčka sociálky chybu?
Ak by sa už s tým nedalo nič urobiť... on hneď 9.3. nastúpil na maródku. Viem, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa počas maródky neplatí... je to tak aj s dobrovoľným dôchodkovým poistením? Nemusí sa platiť počas maródky? Na stránke sociálnej poisťovne som našla, že sa nemusí... ale radšej si dám poradiť aj tu :-)
Aj keď sa počas tej maródky neplatí... včera mu vymerali dlh + obdobie, keď maródil. :rolleyes:
1.4. mal ukončenie maródky... ja som toho 7.4. uhradila len do dobrovoľného nemocenského poistenia. Žiadne dobrovoľné dôchodkové som už neplatila :-( To teraz nedostane žiadne nemocenské dávky? Stále do 2 týždňov nám prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne.... teraz nič :-(
Dnes je u nás nestránkový deň... nejdem tam ani volať- ochota poradiť totálne nulová.

Ďakujem za odpoveď :-)
Pekný deň. Sima
Nutricia
22.04.10,07:01
Dobrý deň :-)
Píšem tu prvý krát... hádam som to správne zaradila.
Ako sa brániť v tomto našom prípade:
Manžel je SZČO... 8.3.2010 sa prihlásil na dobrovoľné nemocenské poistenie. Včera som ho bola z neho odhlásiť... v soc. poisťovni som prišla na to, že ho tam prihlásili aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie :-( On sa na žiadne dobrovoľné dôchodkové poistenie neprihlasoval :-( ... len na nemocenské. Čo v tom prípade, keď spravila pracovníčka sociálky chybu?
Ak by sa už s tým nedalo nič urobiť... on hneď 9.3. nastúpil na maródku. Viem, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa počas maródky neplatí... je to tak aj s dobrovoľným dôchodkovým poistením? Nemusí sa platiť počas maródky? Na stránke sociálnej poisťovne som našla, že sa nemusí... ale radšej si dám poradiť aj tu :-)
Aj keď sa počas tej maródky neplatí... včera mu vymerali dlh + obdobie, keď maródil. :rolleyes:
1.4. mal ukončenie maródky... ja som toho 7.4. uhradila len do dobrovoľného nemocenského poistenia. Žiadne dobrovoľné dôchodkové som už neplatila :-( To teraz nedostane žiadne nemocenské dávky? Stále do 2 týždňov nám prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne.... teraz nič :-(
Dnes je u nás nestránkový deň... nejdem tam ani volať- ochota poradiť totálne nulová.

Ďakujem za odpoveď :-)
Pekný deň. Sima
máte ešte registračný list,kópiu?
ak sa prihlasuje dobrovolne osoba na niektoré z poistení v oddieli 11 sa píše dátum vzniku a vymeriavací základ.
ak tam máte uvedené, že sa prihlásil len na NP tak by som s tým RLFO navštívila SP a reklamovala by som chybné spracovanie RLFO.
K tomu nemocenskému DNPO má nárok na nemocenské ak jej vznikla dočasná prac.neschopnost a v posledných dvoch rokoch pred vznikom prac.nesch. bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.§33ods.2 zákona o SP
Simonaaa
22.04.10,07:37
Na RLFO má nemocenské... dôchodkové nie. Volala som teraz aj na sociálku, že sa s tým nedá nič urobiť- len to uhradiť :-(
Nemôžem nahliadnuť do prihlášky na sociálke... no manžel si je na 100% istý, že sa prihlasoval len na dobrovoľné nemocenské... žiadne ďalšie dôchodkové.
K tomu nemocenskému DNPO... na ten nárok má, plynie mu ochranná lehota... len pred začatím PN sa treba doň znovu prihlásiť... na to sa prihlasoval... nerobil to prvý krát.
A teraz? Môže sa stať, že nedostane dávky z povinného a dobrovoľného kvôli tomu neuhradenému poistnému za 1 deň? Je neuhradené dôchodkové dobrovoľné z 8.3. ... 9.3. nastúpil na PN.
Podľa sociálky to máme uhradiť... už som z nich jeleň. A čo uhradiť? Dôchodkové dobrovoľné- obdobie počas PN sa platí, či nie?
brčko
22.04.10,08:29
Ak ste si ozaj istý, že si nedal prihlášku na dobr.dôch.poistenie, tak by som to písomne reklamovala a pripojila kopiu prihlášky na dôbr. poistnie (tlačivo s originál pečiatkou o prevzatí SP by som si nechala). Nech vám dokážu, že ste sa prihlásili. Je ich problém nájsť prihlášku na RLFO.

Ak bola
prihláška 8.3.2010 a
odhláška 22.4.2010 a
PN trvala od 9.3. do 1.4.2010,
tak do 8.4.2010 mala zaplatiť poistné za 8.3.2010 za DNP (ak by bol prihlásený aj na DDP, tak aj to!!!) Ak je evidovaný aj ako DDP a nedoplatok je viac ako 100Sk, predpokladám (nepozerala som do novely) po novom 3,32 alebo 3,31eur alebo tuším už 5eur alebo viac???? (pozriem a oprvím!!!), tak nemá nárok na nem.dávky.
Takže ozaj ide o to, či bol prihlásený aj na DDP.

Ak ho evidujú ako DDP od 8.3.2010 a dlh je 5eur alebo viac, tak nárok na nem.dávku mať nebude, pokial sa nepreukáže, že spravila chybu pracovníčka a nemá tam dlh, lebo sa na DDP neprihlásil.

Ak ho evidujú ako DDP od 8.3.2010 a dlh na dôch.poistenie je nižší ako 5eur, tak nárok na nem.dávky má, aj ked tam má dlh (vid Zákon o sociálnom poistní § 31 ods.2 + suma dlhu v ods.1 písm.b)). Ale v takom prípade do budúcna treba dlh vyrovnať a aj poistné DNP + DDP od 2.4. do odhlásenia 22.4.2010.

Počas poberania nem.dávky z DNP nemusí platiť ani DDP.
Určite to treba dať do poriadku, t.j. bud uznajú chybu, alebo to doplatiť. Inak v budúcnosti nárok na nem.dávky mať nebude.

By som napísala dotaz na ústredie SP, ako postupovať, ak sa prihlásil na DNP, má potvrdené prevzatie na kopii RLFO soc.poisťovnou a neskôr zistil, že v systéme SP je uvedené, že sa tým istým dátumom prihlásil aj na DDP z rovnakého VZ predpokladám. Z toho dôvodu mu vznikol v SP dlh (a nemá nárok na nem.dávku - ak to tak je). Ako sa môže brániť a akým spôsobom postupovať, aby sa preukázalo, že sa neprihlásil na DDP a dal úhrady poistného v SP do poriadku.

pozn. neviem odkedy platí 5eur, ale tu už je to uvedené:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=741




Na RLFO má nemocenské... dôchodkové nie. Volala som teraz aj na sociálku, že sa s tým nedá nič urobiť- len to uhradiť :-(
Nemôžem nahliadnuť do prihlášky na sociálke... no manžel si je na 100% istý, že sa prihlasoval len na dobrovoľné nemocenské... žiadne ďalšie dôchodkové.
K tomu nemocenskému DNPO... na ten nárok má, plynie mu ochranná lehota... len pred začatím PN sa treba doň znovu prihlásiť... na to sa prihlasoval... nerobil to prvý krát.
A teraz? Môže sa stať, že nedostane dávky z povinného a dobrovoľného kvôli tomu neuhradenému poistnému za 1 deň? Je neuhradené dôchodkové dobrovoľné z 8.3. ... 9.3. nastúpil na PN.
Podľa sociálky to máme uhradiť... už som z nich jeleň. A čo uhradiť? Dôchodkové dobrovoľné- obdobie počas PN sa platí, či nie?
Simonaaa
22.04.10,09:04
... ja som mu zaplatila 0,5€ za 8.3. do DNP. V DDP mal za 8.3. dlh 2,91€. Ale aj pred nastúpením na PN tam mal nejaký preplatok, len si nestihol dať žiadosť o vrátenie. Takže s tým vyplatením nemocenských by to malo byť o.k.?
... zajtra tam pôjdem zase :-(
... ďakujeeem za rady... prajem pekný deň.
Simonaaa
22.04.10,09:14
... brčko, ďakujem :-) ... musím tu zájsť častejšie... ušetrím si nervy nad neochotou úradnikov- aspoň v našom meste ... aj € za mobil :-)
nedopo
22.04.10,09:16
http://www.porada.sk/t126851-nedobrovolne-poisteni.html
Vyzerá to tak že na SP si robia čo sa im zachce. Dvakrát som im to pripomenul doporučeným listom, ozvali sa len telefonicky, nemienia to opraviť. Spoliehajú sa na to, že pod tlakom hrozby exekúcie ľudia aj tak nakoniec zaplatia.
nedopo
22.04.10,09:20
brčko
22.04.10,11:42
... ja som mu zaplatila 0,5€ za 8.3. do DNP. V DDP mal za 8.3. dlh 2,91€. Ale aj pred nastúpením na PN tam mal nejaký preplatok, len si nestihol dať žiadosť o vrátenie. Takže s tým vyplatením nemocenských by to malo byť o.k.?
... zajtra tam pôjdem zase :-(
... ďakujeeem za rady... prajem pekný deň.

Tak sa musím bohužial poopraviť :( aj ked ta nepoteším

ešte raz som si čítala tie zákony, hlavne § 31 ods.2 a až teraz mi svitlo, že toto sa dá chápať aj tak, že poistné za marec t.j. od 8.3.-31.3.2010 zaplatiť do 8.4.2010.

Aj ked po uznaní vzniku nároku na nem.dávku automaticky vznikne týmpádom v SP preplatok. Je ozaj otázne, či sa berie ako povinnosť zaplatiť poistné za tento mesiac v plnej výške alebo už vo výške nižšej o dobu poberania nemocenského. V zákone sa píše o zaplatení poistného "za tento mesiac". Osobne by som radšej zaplatila celé poistné, aj ked pre teba je takáto rada už oneskorená. A čím viac to čítam, tak sa mi to zdá realnejšie.

Oni pri posúdení nároku na nemocenské musia sledovať aj či bolo zaplatené v splatnosti, ale nie je tam bližšie uvedené, či stačí zaplatiť, za obdobie pred PN/dôvodu na poskytnutie nem.dávky. A kedže až oni rozhodnú o vzniku nároku, tak je to taký.

Takže sa Ti simona ospravedlnujem za prechádzajúcu urýchlenú odpoved (som sa zamerala na hladanie výšky dlhu), t.j. podla mna záleží aké majú usmernenia a skôr by som momentálne povedala, že bolo treba zaplatiť. Jedine ozaj ak by rozdiel dlhu a preplatku za obdobie do konca marca bol nižší ako 5eur (s platbami uskutočnenými do 8.4.2010), čo ale nie je reálne, tak by to bolo jasné, že nárok vznikol. Inak???

aj na porade platí, že treba dať odpovedi viac času a čakať na viaceré odpovede a aj viac dní. Bohužial som sa teraz unáhlila ja, čo teda nerada.
Simonaaa
22.04.10,16:45
Toto bolo na stránke SP:
-------------------------
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
-------------------------------------------------------------
Ja som sa pýtala na dobrovoľné dôchodkové poistenie, či je povinnosť platiť aj počas plynutia maródky. Keďže na SP nám pracovníčka povedala, že sa s tým už nedá nič robiť. Že aj napriek tomu, že na RLFO dobrovoľné dôchodkové nie je, manžel o ňom ani nepípol na SP... aj napriek tomu ho evidujú ako dobrovoľno dôchodkovo poisteného.
--------------------------------------------------------------
Poobede som si obvolala SP ... je to tak- počas trvania PN sa povinné aj dobrovoľné poistné neplatí... takže s nemocenskými dávkami nebude problém :-) ... už len s tým záhadným nedobrovoľno dobrovoľným d.p.
--------------------------------------------------------------
K tej súkromnej správe: No ozaj, je to tak :-) V čom sa nečuduješ pracovníčkam SP ohľadom nemoc. dávok? Manžel si poctivo platí odvody 10 r., nikdy nemal žiaden nedoplatok- ba naopak, stále preplatok... do kontaktu so SP sme neprišli hádam 1. krát... ale s tým, že Ťa tam evidujú ako DDPO, keďže sa tam dobrovoľne nikdy neprihlásil... tak to je už úžas.
Pekný večer prajem :-)
Nutricia
23.04.10,04:48
Toto bolo na stránke SP:
-------------------------
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
-------------------------------------------------------------
Ja som sa pýtala na dobrovoľné dôchodkové poistenie, či je povinnosť platiť aj počas plynutia maródky. Keďže na SP nám pracovníčka povedala, že sa s tým už nedá nič robiť. Že aj napriek tomu, že na RLFO dobrovoľné dôchodkové nie je, manžel o ňom ani nepípol na SP... aj napriek tomu ho evidujú ako dobrovoľno dôchodkovo poisteného.
--------------------------------------------------------------
Poobede som si obvolala SP ... je to tak- počas trvania PN sa povinné aj dobrovoľné poistné neplatí... takže s nemocenskými dávkami nebude problém :-) ... už len s tým záhadným nedobrovoľno dobrovoľným d.p.
--------------------------------------------------------------
K tej súkromnej správe: No ozaj, je to tak :-) V čom sa nečuduješ pracovníčkam SP ohľadom nemoc. dávok? Manžel si poctivo platí odvody 10 r., nikdy nemal žiaden nedoplatok- ba naopak, stále preplatok... do kontaktu so SP sme neprišli hádam 1. krát... ale s tým, že Ťa tam evidujú ako DDPO, keďže sa tam dobrovoľne nikdy neprihlásil... tak to je už úžas.
Pekný večer prajem :-)
asi by som napísala oficiálnu reklamáciu s priloženou kópiou RLFO,nemôžeš predsa platiť za niečo čo si nechcela.Určite by som trvala na náprave.
brčko
23.04.10,07:40
simona,
neber to osobne. Viem, že si oprávnene nahnevaná.
Som tým myslela, že nezávidím pracovníčkam SP, že sa musia riadiť podla teraz účinného zákona o SP. § sú klukaté a myslela som konkrétne na to, ked je nárok na dávku v prvom mesiaci, kedy NP vzniklo, či treba alebo netreba zaplatiť. Mne to napr. jasné nie je. Ale s tým problém, píšeš, nemáš.

T.j. už zákon je zlý a za to radové pracovníčky nemôžu. Ale za veeeela vecí môžu. V nedávnom mojom príspevku som opisovala, aké chyby narobili napr. len v mojom prípade.

A to o prihláške na DDP, tak to som velmi zvedavá, ako ti to dokážu, že si sa prihlásila. Lebo to je ozaj hrozné. Ale už som písala, že by som sa obrátila hned aspon mailom na ústredie a samozrejme písomne aj na pobočku.