pitter99
22.04.10,10:00
Zdravim poradakov,

mozno je tu dost podobnych tem, ale ja som sa v ani jednej nenasiel, nasiel som len ciastocne odpovede
ocitol som sa v situacii, ktoru clovek musi riesit vacsinou raz za zivot...idem kupovat nehnutelnost, beriem hypoteku a potrebujem si uzavriet zivotne poistenie. V tychto veciach sa absolutne nevyznam a nechcem dopadnut ako mnohi predo mnou ked uzavreli nevyhodne poistky a prisli o svoje peniazky. Preto si radsej dam poradit od viacerych, skusenejsich, ako od jedneho poradcu. a teraz zopar cisel. mam 28 rokov, planujeme zit spolu s priatelkou (raz v buducnosti snad aj manzelkou :) ) moj prijem je cca 820 eur, pracujem v administrative / IT sektor, hypoteku beriem na vysku 40000 Eur, na dobu 30 rokov. Je vyhodne uzavriet poistku v banke ako sucast hypotekarnej zmluvy, alebo sa nechat poistit separatne cez nejaku poistovnu? Aku sumu by som mal mesacne platit poistne + aka suma by mala ist na sporenie (investicne? kapitalove? ) Samozrejme ma zaujima najvyhodnejsi pomer "cena / vykon / kvalita" taktiez by ma zaujimalo aku dlzku poistky (sporenia) mam uzavriet? je byhodnejsie na 30 rokov, kym dosplacam hypoteku alebo az do dochodkoveho veku, do 65-ky?

Viem ze tych otazok je prilis vela, ale ja som do toho absolutny laik a potrebujem mat v tom aspon trosku jasno, pred tym ako nieco uzatvorim, predsa len nejde o hlinene gulicky. Este dodam ze v spolocnej domacnosti budeme byvat dvaja, ale moj plat bude vacsinovy prijem.
Aka kolvek rada mi velmi pomoze.
stanco007
22.04.10,08:16
No..... Co sa tyka poistenia, tak sa cudujem, ze ho este nemas!!! Su to dobre investovane peniaze a chranis rodinu pred nepredvidanymi okolnostami-invalidita a najhorsie smrt... Urcite by som si a aj som to tak riesil uzatvoril poistku podla sebe v nejakej poistovni a nie v banke! Poistovne ti daju lepsie podmienky. A v ktorej? Tazko povedat. Mas niekde znamosti? Nie? Tak si to skus obehat a poradit sa s nimi. Nebudem ti radit aku mam ja a tym ta ovplyvnovat... A na kolko? Cim dlhsie tym lepsie podla mna. Teraz mas 28 cca ako ja. Myslis,ze ked budes mat 65 tak kolko dostanes od statu starobny dochodok? No ak uz vtedy nebude napr v 70tke alebo 75tke :D Deti sa malo rodi a nebude mat kto robit na nase dochodky... A tak budes mat po cely cas zabezpecenu poistku na zdravie a budes mat aj nejake peniaze v dochodku... Ale vsetko je na tebe...
A vlastne to ma podmienku od banky, ze musis mat zivotne poistenie? To je hlupost nie? Mna sa na to ani nepytali, ci nieco take mam... Ale niekedy viem, ze brali do zabezpeky aj zivotku...
pitter99
22.04.10,08:47
dakujem velmi pekne stanco, viem ze som to mohol mat skor, ale vies ako to je...pokial neprides do situacie, kedy musis, tak to neriesis...teda aspon ja som v tomto tak nezodpovedny :D potrebujem sa poistit, ak by sa stalo nieco, smrtelny uraz, invalidita a tak, tak by bola hlupost nechat sa nepoisteneho s tarchou na krku :--- preto som urcite chcem uzavriat poistku. o stratu prace sa nebojim, pokial som zdravy, robotu si veim najst na svoje prip. aj rodinne zabezpecenie zakladnych veci. Len este neviem ze na aku vysku krytia si dat tu poistku...ci na vysku hypoteky, alebo na viac (menej), (sa mmi zda ze sa este nieco rata nejak na zaklade prijmu, 2x rocny plat + este nieco? - ci hlupost?) tak isto aku si zvolit predpokladanu cielovu sumu sporenia, a ci sa rozhodnut pre kapitalove, alebo investicne. a kolko mozem cca cakat ze budem platit poistovni (uplne hruby odhad). potrebujem len nieco optimalne, ziadne dalsie specialne poziadavky na poistku nemam
stanco007
22.04.10,09:00
dakujem velmi pekne stanco, viem ze som to mohol mat skor, ale vies ako to je...pokial neprides do situacie, kedy musis, tak to neriesis...teda aspon ja som v tomto tak nezodpovedny :D potrebujem sa poistit, ak by sa stalo nieco, smrtelny uraz, invalidita a tak, tak by bola hlupost nechat sa nepoisteneho s tarchou na krku :--- preto som urcite chcem uzavriat poistku. o stratu prace sa nebojim, pokial som zdravy, robotu si veim najst na svoje prip. aj rodinne zabezpecenie zakladnych veci. Len este neviem ze na aku vysku krytia si dat tu poistku...ci na vysku hypoteky, alebo na viac (menej), (sa mmi zda ze sa este nieco rata nejak na zaklade prijmu, 2x rocny plat + este nieco? - ci hlupost?) tak isto aku si zvolit predpokladanu cielovu sumu sporenia, a ci sa rozhodnut pre kapitalove, alebo investicne. a kolko mozem cca cakat ze budem platit poistovni (uplne hruby odhad). potrebujem len nieco optimalne, ziadne dalsie specialne poziadavky na poistku nemam
No, v tomto ti najlepsie poradia v poistovniach. Osobne si myslim, ze ti v pohode si dat cielovu sumu napr na 33 333€-milion sk. Ale zalezi aj ake si das do poistky rozne pripoistenia... Urcite si daj poistenie rizikovych chorob! To sa oplati lebo ani nevies co ta moze neskor stretnut a ine podla zvazenia ako denne odskodnenie urazu, pobyt v nemocnici atd... To je na tebe. Ja napr mesacne platim teraz 46,02€ a kazdy rok mi to ide hore o inflaciu. To preto aby som mal tu sumu co mam teraz ako cielovu aj potom za xy rokov v takej hodnote ako teraz. Vies za 30 rokov milion nemusi byt skoro nic ako hodnota a ja dostanem tolko ako keby teraz milion, mylsim v tej hodnote ak ma rozumies :D Pobehaj po poistovnach a jednaj...
Xanti
22.04.10,09:00
Pitter
ak by som bola ja v tvojej situácii, tak by som sa neorientovala podla platu. Ty si potrebuješ vykryť úver pre prípad, že sa TI čosi stane.
Takže asi by som uzavrela poistku vo výške úveru ( minimálne životné poistenie, úrazové krytie - smrť a trvalé následky ) , ak by to bolo neúnosné finančne tak by som sa snažila úver vykryť čo najviac.
Nezabudni na poistenie v prípade PN a hospitalizácie, aby si dostával denné dávky ( vykryje to stratu príjmu lebo PN je len 55% z VZ ). A samozrejme by som sa poistila pre prípad invalidity.
Čert nikdy nespí.

Čo sa týka či kapitálovú alebo investičnú, tu sa názory rozchádzajú. Je fajn aj šporiť pri poistke ale nevieš koľko máš voľných finančných prostriedkov. Takže v každom prípade by som si urobila poistku na smrť a úraz a invaliditu a poistenie PN. Samozrejme tvoje potreby nemusí vykriť jedna poisťovňa. Tak sa neboj to kombinovať. ;)
Ice dive
22.04.10,09:02
Zdravim poradakov,

mozno je tu dost podobnych tem, ale ja som sa v ani jednej nenasiel, nasiel som len ciastocne odpovede
ocitol som sa v situacii, ktoru clovek musi riesit vacsinou raz za zivot...idem kupovat nehnutelnost, beriem hypoteku a potrebujem si uzavriet zivotne poistenie. V tychto veciach sa absolutne nevyznam a nechcem dopadnut ako mnohi predo mnou ked uzavreli nevyhodne poistky a prisli o svoje peniazky. Preto si radsej dam poradit od viacerych, skusenejsich, ako od jedneho poradcu. a teraz zopar cisel. mam 28 rokov, planujeme zit spolu s priatelkou (raz v buducnosti snad aj manzelkou :) ) moj prijem je cca 820 eur, pracujem v administrative / IT sektor, hypoteku beriem na vysku 40000 Eur, na dobu 30 rokov. Je vyhodne uzavriet poistku v banke ako sucast hypotekarnej zmluvy, alebo sa nechat poistit separatne cez nejaku poistovnu? Aku sumu by som mal mesacne platit poistne + aka suma by mala ist na sporenie (investicne? kapitalove? ) Samozrejme ma zaujima najvyhodnejsi pomer "cena / vykon / kvalita" taktiez by ma zaujimalo aku dlzku poistky (sporenia) mam uzavriet? je byhodnejsie na 30 rokov, kym dosplacam hypoteku alebo az do dochodkoveho veku, do 65-ky?

Viem ze tych otazok je prilis vela, ale ja som do toho absolutny laik a potrebujem mat v tom aspon trosku jasno, pred tym ako nieco uzatvorim, predsa len nejde o hlinene gulicky. Este dodam ze v spolocnej domacnosti budeme byvat dvaja, ale moj plat bude vacsinovy prijem.
Aka kolvek rada mi velmi pomoze.
predpokladám, že na LV nehnuteľnosti bude zapísaná ťarcha v prospech banky... takže ak banka nevyžaduje iné zabezpečenie tak kvôli hypotéke by som nad životkou ak to banka nevyžaduje ani neuvažoval...

keďže nepracujete v rizikovej oblasti ale máte sedavé zamestnanie je nízky predpoklad, že by ste niekedy životné poistenie aj využil...
Ale ak by som sa rozhodoval ja, určite nad kapitálovým, nakoľko pri investičnom neviete ako to dopadne a koľko dostanete pri skončení... taktiež by som si to neuzavrel na takú dlžku akú predpokladám, že budem splácať hypotéku - predsa len, nepredpokladáte, že ju budete splácať 30 rokov (mimoriadne splátky)... skôr by som uvažoval nad životkou na 15 a potom by sa uvidelo... nakoľko životné poistenie je čo sa týka uloženia peňazí veľmi nevhodná voľba...
Skôr by som si tie peniaze čo by som mal dávať do životky ukladal inak a použil ich na mimoriadne splatenie hypotéky resp. úpravu v byte... (treba aj zvážiť, či si vôbec môžete životku dovoliť... nakoľko ak je Váš príjem väčšinový určite uvažujete aj nad potomstvom a potom každá mesačná platba navyše bude riadna záťaž na rozpočet + treba mať jasno v tom, že pri predčasnom zrušení životky prídete o značnú časť peňazí...)
Ale toto je čisto môj pohľad, ak chcete chrániť seba a rodinu tak životné poistenie treba, ale v tom prípade to berte ako službu, ktorú si kupujete a zabudnite na kalkulačku a spočítavanie čo ste do životky dal... lebo sa Vám môže veľmi ľahko stať, že v dobrom prípade dostanete toľko čo ste do toho dal prípadne nejaký mizerný úrok...
stanco007
22.04.10,09:08
predpokladám, že na LV nehnuteľnosti bude zapísaná ťarcha v prospech banky... takže ak banka nevyžaduje iné zabezpečenie tak kvôli hypotéke by som nad životkou ak to banka nevyžaduje ani neuvažoval...

keďže nepracujete v rizikovej oblasti ale máte sedavé zamestnanie je nízky predpoklad, že by ste niekedy životné poistenie aj využil...
Ale ak by som sa rozhodoval ja, určite nad kapitálovým, nakoľko pri investičnom neviete ako to dopadne a koľko dostanete pri skončení... taktiež by som si to uzavrel na takú dlžku akú predpokladám, že budem splácať hypotéku - predsa len, nepredpokladáte, že ju budete splácať 30 rokov (mimoriadne splátky)... skôr by som uvažoval nad životkou na 15 a potom by sa uvidelo... nakoľko životné poistenie je čo sa týka uloženia peňazí veľmi nevhodná voľba...
Skôr by som si tie peniaze čo by som mal dávať do životky ukladal inak a použil ich na mimoriadne splatenie hypotéky resp. úpravu v byte... (treba aj zvážiť, či si vôbec môžete životku dovoliť... nakoľko ak je Váš príjem väčšinový určite uvažujete aj nad potomstvom a potom každá mesačná platba navyše bude riadna záťaž na rozpočet + si treba mať jasno v tom, že pri predčasnom zrušení životky prídete o značnú časť peňazí...)
Ale toto je čisto môj pohľad, ak chcete chrániť seba a rodinu tak životné poistenie treba, ale v tom prípade to berte ako službu, ktorú si kupujete a zabudnite na kalkulačku a spočítavanie čo ste do životky dal... lebo sa Vám môže veľmi ľahko stať, že v dobrom prípade dostanete toľko čo ste do toho dal prípadne nejaký mizerný úrok...
Absolutne nesuhlasim s tym, ze to nie je dobra investicia mat zivotne poistenei!!!!! Ja som sa uz raz poriadne kvoli tomu popalil a prisiel som aj o velke peniaze, ze som zrusil poistku! Teraz uz taku chybu neurobim! Absolutne nevadi, ze ma sedave zamestnanie, ze nie je rizikovy! Moze ho zrazit auto, moze dostat infarkt, porazku atd... a potom ked bude v nemocnici kto mu bude platit tu splatku za hypoteku? Tak dostane peniaze od poistovne... A urcite dostane aspon to co tam vrazi, nehliadiac na to, ze za tu dobu sa mu urcite stane nejaky uraz-neprivolavam mu to a ani neprajem ale sme ludia :D a poistku mu to zaplati.... Urcite by som si dal poistku!!! Suhlasim aj s nazorom Xanti co pisala
Xanti
22.04.10,09:09
Pitter,
lebo zbytočne je mať poistku na 10 000 eur, ked berieš úver a potrebuješ kryť 100 000 eur.
Takže podľa výšky úveru sa orientuj. ;)
stanco007
22.04.10,09:12
Tak ako pise Xanti... Beries 40 000€, tak si daj poistku napr na cca 25-30 000€. Si mlady, nie je predpolad, ze sa ti nieco vazne stane... A pokym budes starsi, tak uz nieco splatite a v pohode ti aj v pripade niecoho pokryje naklady ta poistka... Ale rozhodnutie je na tebe. Ja napr mam poistku na cca polovicnu sumu z hyposky co mam.. Ale mam dochodok, tak sa nebojim lebo mne tie peniaze pridu aj ked budem v nemocnici... Musis si to zvazit...
monika74
22.04.10,09:31
Ja k tejto téme prispejem len jedným príbehom, ktorý mi rozprávala známa (teraz už bývala pracovníčka banky).
Jedného dňa k nej prišla klientka, ktorá žiadala okamžité splatenie hypotéky z dôvodu náhlej smrti manžela. Klientka t.č. bola na materskej (tuším druhé dieťa). Okamžité splatenie hypotéky bolo prefinancované z vyplatenej poistnej sumy z poistky nebohého manžela, iné zdroje na splatenie hypotéky vdova nemala, keďže nezarábala a poberala rodičovský. Dom jej síce zostal, ale trebalo aj ďalej z čoho žiť. Netrápili ju už splátky za hypotéku, riešila už len z čoho živiť seba a svoje deti.
A teraz si sami urobte závery či sa treba poistiť alebo nie, a do akej výšky. Stačí naozaj len do výšky úveru alebo o trochu viac, aby mala pozostalá rodina z čoho žiť alebo resp. preklenúť finančne nepriaznivé obdobie?
Dajme tomu, že nikto by nezomrel, úver by bol splatený po 30 rokoch. Máte vyriešené z čoho z akých zdrojov budete financovať svoj život na dôchodku? Ako zvládnete platiť všetky svoje účty, ktoré de facto budete platiť do konca života? (napr. náklady na bývanie, strava a pod.) Žeby deti, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú tiež zaťažené úverom? Budú mať nazvyš peniaze aj pre vás? Alebo štát sa azda postará?
monika74
22.04.10,09:58
ešte k tým životným poistkám - nechajte si veľmi dobre vysvetliť a hlavne nech vám ukážu vo všeobecných resp. osobitných poistných podmienkach čo je predmetom poistenia a čo je vylúčené z poistenia...aby poniektorí z vás a hlavne pozostalí neostali na mizine alebo v nemom úžase...takisto doporučujem určiť tzv. oprávnené osoby, pokiaľ ich neuvediete, vaši pozostalí, ktorí zdedia aj vaše dlhy budú čakať dlhšie za peniazmi pokiaľ prebehne dedičské konanie a pokiaľ im poisťovňa zúraduje vyplatenie poistky...a niekedy a možno aj často ide aj o ten čas nielen peniaze...:rolleyes:
Chobot
22.04.10,10:02
Zdravim poradakov,

mozno je tu dost podobnych tem, ale ja som sa v ani jednej nenasiel, nasiel som len ciastocne odpovede
ocitol som sa v situacii, ktoru clovek musi riesit vacsinou raz za zivot...idem kupovat nehnutelnost, beriem hypoteku a potrebujem si uzavriet zivotne poistenie. V tychto veciach sa absolutne nevyznam a nechcem dopadnut ako mnohi predo mnou ked uzavreli nevyhodne poistky a prisli o svoje peniazky. Preto si radsej dam poradit od viacerych, skusenejsich, ako od jedneho poradcu. a teraz zopar cisel. mam 28 rokov, planujeme zit spolu s priatelkou (raz v buducnosti snad aj manzelkou :) ) moj prijem je cca 820 eur, pracujem v administrative / IT sektor, hypoteku beriem na vysku 40000 Eur, na dobu 30 rokov. Je vyhodne uzavriet poistku v banke ako sucast hypotekarnej zmluvy, alebo sa nechat poistit separatne cez nejaku poistovnu? Aku sumu by som mal mesacne platit poistne + aka suma by mala ist na sporenie (investicne? kapitalove? ) Samozrejme ma zaujima najvyhodnejsi pomer "cena / vykon / kvalita" taktiez by ma zaujimalo aku dlzku poistky (sporenia) mam uzavriet? je byhodnejsie na 30 rokov, kym dosplacam hypoteku alebo az do dochodkoveho veku, do 65-ky?

Viem ze tych otazok je prilis vela, ale ja som do toho absolutny laik a potrebujem mat v tom aspon trosku jasno, pred tym ako nieco uzatvorim, predsa len nejde o hlinene gulicky. Este dodam ze v spolocnej domacnosti budeme byvat dvaja, ale moj plat bude vacsinovy prijem.
Aka kolvek rada mi velmi pomoze.

Len tak orientačne som nahodil do poistnej kalkulačky tvoje údaje a vyšli mi takého hodnoty:

Pri poistení na sumu 30.000 EUR na dobu 35 rokov pri tvojom veku s pripoistením trvalých následkov úrazu a pri ročne platenom poistnom by si platil ročné poistné 869 EUR.

Pri zvýšení poistnej sumy na 40.000 EUR by sa poistné zvýšilo na 1149 EUR.
Pri tvojom príjme je to dosť vysoká suma. Ak si k tomu pripočítaš ešte aj splátku úveru, treba zvážiť, či to budeš schopný splácať (treba rátať aj s rizikom straty zamestnania a výpadkom príjmu napr. na 3-5 mesiacov).

Dalo by sa ešte urobiť poistenie na nižšiu sumu s tou indexáciou - indexáciu potom môžeš v jednotlivých rokoch odmietnuť, alebo znovu prijať. AK b si urobil poistku na 20.000 EUR, tak ročné poistné by bolo 589, čo už je vzhľadom k tvojej fin. situácii prijateľnejšie. Z tejto poistky si môžeš uplatniť odpočítateľnú položku na dani (zatiaľ, kým to vláda nezruší ...:rolleyes:)

Treba pamätať, že každé pripoistenie zvyšuje poistné. Takisto aj mesačné platenie poistného zvyšuje poistné. V tom poslednom prípade by si pri mesačnom platení zaplatil 630 EUR. Takže je na tebe, aké pripoistenia si k tomu dáš.

Obehaj aj iné poisťovne a nechaj si urobiť podobnú ponuku (na 20, 30 a 40 tis. EUR, pripoistenie trvalých následkov, poistná doba 35 rokov a ročné poistné) a budeš mať prehľad o tom, ktorá je ako drahá. Potom si zvolíš konkrétne parametre poistenia (poist. suma, doba poistenia, pripoistenia a pod.). Údaje ti uvádzam, aby si vedel porovnať ponuky a poisťovne.
Chobot
22.04.10,10:29
...takisto doporučujem určiť tzv. oprávnené osoby, pokiaľ ich neuvediete, vaši pozostalí, ktorí zdedia aj vaše dlhy budú čakať dlhšie za peniazmi pokiaľ prebehne dedičské konanie a pokiaľ im poisťovňa zúraduje vyplatenie poistky...a niekedy a možno aj často ide aj o ten čas nielen peniaze...:rolleyes:

Oprávnené osoby doporučujem aj ja určiť. Ale ak neuvedie, nie je to tak dramatické, ako si napísala. Potom sú oprávnenou osobou tieto osoby v tomto poradí:
1. manželka
2. ak niet manželky, tak deti
3. ak niet detí, tak rodičia
4. ak ani tých niet, tak osoby, ktoré žili v spoločnej domácnosti
5. ak žil úplne sám, tak až potom sa čaká na oprávnených dedičov.
Ice dive
22.04.10,11:05
Absolutne nesuhlasim s tym, ze to nie je dobra investicia mat zivotne poistenei!!!!! Ja som sa uz raz poriadne kvoli tomu popalil a prisiel som aj o velke peniaze, ze som zrusil poistku! Teraz uz taku chybu neurobim! Absolutne nevadi, ze ma sedave zamestnanie, ze nie je rizikovy! Moze ho zrazit auto, moze dostat infarkt, porazku atd... a potom ked bude v nemocnici kto mu bude platit tu splatku za hypoteku? Tak dostane peniaze od poistovne... A urcite dostane aspon to co tam vrazi, nehliadiac na to, ze za tu dobu sa mu urcite stane nejaky uraz-neprivolavam mu to a ani neprajem ale sme ludia :D a poistku mu to zaplati.... Urcite by som si dal poistku!!! Suhlasim aj s nazorom Xanti co pisala
Áno, máš pravdu, ak sa niečo stane je životné poistenie dobrá vec - keď sa niečo stane, keď príde choroba a pod... problém, je že nikto nikdy nevie čo sa kedy stane ani klient ani poisťovňa...

Zo štatistík poisťovní je však životné poistenie dlhodobo ziskový produkt nakoľko tých smrteľných prípadov, chorôb a úrazov je skôr minimálne... a ešte ďalšou vecou je že človek s hypotékou, rodinou a pod sa správa úplne inak ako človek slobodný bez hypotéky a rodiny.. (je zodpovednejší, a dáva na seba a svoje zdravie väčší pozor...)

Celý princíp poistenia je založený na rozdelení rizika v čase a kolektíve... t.j. xy ľudí sa poskladá jednému, ktorý potrebuje plnenie... avšak keď nepotrebuje plnenie, tak celu sumu si naskladá sám... zoberme si len príklad od Chobota:
PS: 20 000 € na 35 rokov ročne platiť 589 € resp. 630 € tak do celej poistky vrazí 20 615 € resp. pri mesačnom platení 22 050 € (ak neberieme do úvahy indexáciu)
Ja som to napr. vyriešil tak, že mame so ženou vytvorenú rezervu na cca 12 mesiacov dopredu a v prípade, že sa niečo stane úraz a pod dá sa to prefinancovať z tejto rezervy a v prípade, že by došlo k najhoršiemu tak by sa nehnuteľnosť s hypotékou predá a z rozdielu kúpi menšia. (nie je celá založená....)
Ale každého prípad je špecifický a rozhodnúť sa musí sám podľa najlepšieho vedomia a svedomia... j
monika74
22.04.10,11:12
Oprávnené osoby doporučujem aj ja určiť. Ale ak neuvedie, nie je to tak dramatické, ako si napísala. Potom sú oprávnenou osobou tieto osoby v tomto poradí:
1. manželka
2. ak niet manželky, tak deti
3. ak niet detí, tak rodičia
4. ak ani tých niet, tak osoby, ktoré žili v spoločnej domácnosti
5. ak žil úplne sám, tak až potom sa čaká na oprávnených dedičov.


to áno, ale vychádzala som zo skúsenosti mojich známych, ktorým dedičské konanie prebiehalo na ich vkus dosť dlho, kým sa dopracovali k majetku a k peniazom...

k opráveným osobám by som upozornila ešte na zopár síce malých ale podstatných detailov:
1. je zvykom poisťovní dávať možnosť výberu identifikácie oprávnenej osoby.
Príklad:
Poisťovňa mi umožní v poistnej zmluve uviesť oprávnenú osobu menom a dátumom narodenia alebo uvediem len vzťah k danej osobe napr. manžel/manželka.
Keďže ľudia sa aj rozvádzajú a po čase vstúpia do ďalšieho zväzku manželského, tak zabudnú, že v poistke majú menovite aj s dátumom narodenia uvedenú napr. bývalú manželku a nezmenili to. Nastane poistná udalosť a poistnú sumu zdedí ex-manželka a nie súčasná manželka vlastne už vdova. A vdova už s tým nič neurobí.
Treba zvážiť akým spôsobom uvediem oprávnenú osobu a svoje finančné záujmy aj priebežne kontrolovať a sledovať stav vecí.

2. pri oprávených osobách je možné stanoviť tzv. oprávnenú osobu v 2. poradí.

Príklad:
V poistnej zmluve mám uvedenú ako oprávnenú osobu manžela, ktorý v prípade mojej smrti (t.z. poistnej udalosti) obdrží 100% poistnej sumy. Zároveň mám v zmluve uvedenú aj oprávnenú osobu v 2. poradí a to konkrétne syna, ktorému - v prípade, že v čase poistnej udalosti bude nebohý aj manžel - bude vyplatená celá poistná suma.
Tento spôsob je výhodný napr. pre manželov, ktorí si chcú zabezpečiť aj deti v prípade, že obaja naraz zomrú napr. pri autonehode.

Na záver: poisťovne umožňujú kedykoľvek urobiť zmeny v poistnej zmluve čo sa týka oprávnených osôb. Zvyknú tieto zmeny urobiť bezplatne. Samozrejme, že klient musí o to písomne požiadať poisťovňu.
Xanti
22.04.10,11:17
Zo štatistík poisťovní je však životné poistenie dlhodobo ziskový produkt nakoľko tých smrteľných prípadov, chorôb a úrazov je skôr minimálne... a ešte ďalšou vecou je že človek s hypotékou, rodinou a pod sa správa úplne inak ako človek slobodný bez hypotéky a rodiny.. (je zodpovednejší, a dáva na seba a svoje zdravie väčší pozor...) Určite máš v mnohom pravdu, to s čím súhlasím ale chcem sa vyjadriť k tomu to tu.

Ty sa môžeš správať zodpovedne, môžeš dávať pozor, môžeš sa zdravo stravovať a vždy ísť na zelenú cez cestu. Ked niekto iný bude v tej chvíli nezodpovedný a sejme ťa. Čo potom? Čo ak ani predaj nehnuteľnosti tvojej mng. nebude stačiť na pokrytie dlhov a na kúpu dalšej nehnuteľnosti. Naozaj nikdy nevieš čo sa môže stať.

Naozaj každý prípad je špecifický. A každý by mal vedieť čo očakáva od svojej poistky. Čo všetko by mu mala kryť, v akej výške. To je nevyhnutné si rozmyslieť dopredu.

Zbytočne si budem dávať nejaké drahé pripoistenia, ked nie sú 100% nevyhnutné a ked na nich nemám. Urobím si základnú poistku zo základným krytím to najnevyhnutnejšie v dostačujúcej výške a podotýkam ak berú hypo manželia tak by mali byť poistený obaja.

Monika uviedla krásny( smutný) príbeh, na jeho konci ale mohla byť aj dalšia tragédia okrem úmrtia živiteľa rodiny. A to prepad tejto rodiny do spodných sociálnych vrstiev a k bezdomovcom ak by živiteľ nebol myslel do predu a nepoistil sa.

A Ice dive,
bola som priemerný bežný občan slovenska až raz som sa zobudila a ... prišla som na to, že nie som akceptovateľná pre poisťovne a to sa udialo ked som mala nejakých 25 rokov. Takže ani tie ochorenia nechodia po horách ale bohužial po ľudoch.
Ice dive
22.04.10,11:46
Určite máš v mnohom pravdu, to s čím súhlasím ale chcem sa vyjadriť k tomu to tu.

Ty sa môžeš správať zodpovedne, môžeš dávať pozor, môžeš sa zdravo stravovať a vždy ísť na zelenú cez cestu. Ked niekto iný bude v tej chvíli nezodpovedný a sejme ťa. Čo potom? Čo ak ani predaj nehnuteľnosti tvojej mng. nebude stačiť na pokrytie dlhov a na kúpu dalšej nehnuteľnosti. Naozaj nikdy nevieš čo sa môže stať.

Naozaj každý prípad je špecifický. A každý by mal vedieť čo očakáva od svojej poistky. Čo všetko by mu mala kryť, v akej výške. To je nevyhnutné si rozmyslieť dopredu.

Zbytočne si budem dávať nejaké drahé pripoistenia, ked nie sú 100% nevyhnutné a ked na nich nemám. Urobím si základnú poistku zo základným krytím to najnevyhnutnejšie v dostačujúcej výške a podotýkam ak berú hypo manželia tak by mali byť poistený obaja.

Monika uviedla krásny( smutný) príbeh, na jeho konci ale mohla byť aj dalšia tragédia okrem úmrtia živiteľa rodiny. A to prepad tejto rodiny do spodných sociálnych vrstiev a k bezdomovcom ak by živiteľ nebol myslel do predu a nepoistil sa.

A Ice dive,
bola som priemerný bežný občan slovenska až raz som sa zobudila a ... prišla som na to, že nie som akceptovateľná pre poisťovne a to sa udialo ked som mala nejakých 25 rokov. Takže ani tie ochorenia nechodia po horách ale bohužial po ľudoch.
Máš pravdu, nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch... a väčšina ľudí vie len o tých "smutných" prípadoch o veselých, že dožil sa 65 a dostal xyz 000 € zo svojej nikto nehovorí..

Avšak vzhľadom k tomu, že sa pohybujem na druhej strane mince (robím v poisťovni) priznám sa, že som dosť deformovaný týmito rečami, čo sa môže stať a ako si predstavujete zabezpečiť rodinu... a pod... (toto marketingové BU BU) keď viem, že štatisticky tých nehôd je strašne málo, a keď si aj niekto dá poistku s minimálnym krytím lebo na inú nemá tak zákon schválnosti určite by využil to širšie krytie...
Xanti
22.04.10,11:51
Máš pravdu, nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch... a väčšina ľudí vie len o tých "smutných" prípadoch o veselých, že dožil sa 65 a dostal xyz 000 € zo svojej nikto nehovorí..

Avšak vzhľadom k tomu, že sa pohybujem na druhej strane mince (robím v poisťovni) priznám sa, že som dosť deformovaný týmito rečami, čo sa môže stať a ako si predstavujete zabezpečiť rodinu... a pod... (toto marketingové BU BU) keď viem, že štatisticky tých nehôd je strašne málo, a keď si aj niekto dá poistku s minimálnym krytím lebo na inú nemá tak zákon schválnosti určite by využil to širšie krytie...
Vždy je to na zvážení a rozhodnutí, toho ktorého človeka. Či pôjde do rizika a nepoistí sa ( občas naozaj nevýjde.... ) alebo si dá aký taký základ, na ochranu seba a svojich blízkych.

To zadávateľ :
- je dôležité vedieť čo čakáš od poistky a čo Ti má kryť. Na toto TI mi odpovedať nevieme, ale v tejto téme sme o tom popísali hodne.
- ďalej je dôležité koľko máš voľných prostriedkov na financovanie toho krytia a či si to, čo si predstavuješ môžeš vôbec dovoliť.

A mimotemy v tejto téme mi chýba Stanislav1975 a jeho farbička :):D:D:D
Stanislav 1975
22.04.10,11:55
Vždy je to na zvážení a rozhodnutí, toho ktorého človeka. Či pôjde do rizika a nepoistí sa ( občas naozaj nevýjde.... ) alebo si dá aký taký základ, na ochranu seba a svojich blízkych.

To zadávateľ :
- je dôležité vedieť čo čakáš od poistky a čo Ti má kryť. Na toto TI mi odpovedať nevieme, ale v tejto téme sme o tom popísali hodne.
- ďalej je dôležité koľko máš voľných prostriedkov na financovanie toho krytia a či si to, čo si predstavuješ môžeš vôbec dovoliť.

A mimotemy v tejto téme mi chýba Stanislav1975 a jeho farbička :):D:D:D

Som tu,ale už sa xanti nevyjadrujem-už ma to nebaví,ale priebežne vás sledujem a samozrejme v drvivej vačšine tvojích názorov, s tebou súhlasím...;)
Stanislav 1975
22.04.10,11:58
Vždy je to na zvážení a rozhodnutí, toho ktorého človeka. Či pôjde do rizika a nepoistí sa ( občas naozaj nevýjde.... ) alebo si dá aký taký základ, na ochranu seba a svojich blízkych.

To zadávateľ :
- je dôležité vedieť čo čakáš od poistky a čo Ti má kryť. Na toto TI mi odpovedať nevieme, ale v tejto téme sme o tom popísali hodne.
- ďalej je dôležité koľko máš voľných prostriedkov na financovanie toho krytia a či si to, čo si predstavuješ môžeš vôbec dovoliť.

A mimotemy v tejto téme mi chýba Stanislav1975 a jeho farbička :):D:D:D

farbička ne ne-to je len pre detičky- v tomto prípade treba dať poriadnu kapitálovku ,plus úrazovku, plus oslobodenie od platenia,príp. kritické choroby...
To stačí na začiatok...
Xanti
22.04.10,11:59
farbička ne ne-to je len pre detičky- v tomto prípade treba dať poriadnu kapitálovku ,plus úrazovku, plus oslobodenie od platenia,príp. kritické choroby...
To stačí na začiatok...
No práve som si predstavila sumu pod tými plus plus plus .. a riadne mi dvihlo peňaženku vo vačku od prievanu :D:D:D:D

Skromne Stanislav skromne.... :---:---
Stanislav 1975
22.04.10,12:02
No práve som si predstavila sumu pod tými plus plus plus .. a riadne mi dvihlo peňaženku vo vačku od prievanu :D:D:D:D

Skromne Stanislav skromne.... :---:---

však to čo som napísal je také ideálne, akurát na nejakých 50 eur mesačne, na zhruba 70,000 eur...
Xanti
22.04.10,12:05
však to čo som napísal je také ideálne, akurát na nejakých 50 eur mesačne, na zhruba 70,000 eur...
Hm... no to by som aj ja zvládla.. platiť ... :D ale tvoja poisťovňa ma nece :D:D:D ALe aj tá sumička sa mi zdá nereálna, lebo poistky sú trošku a o hodne drahšie. Myslím na takú sumu poistnú:D
Stanislav 1975
22.04.10,12:06
Hm... no to by som aj ja zvládla.. platiť ... :D ale tvoja poisťovňa ma nece :D:D:D

zdravotný dotazník je korán...:)
Xanti
22.04.10,12:08
zdravotný dotazník je korán...:)
Od vrchu po spodok ÁNO, len pri tuším pri otázke č.1 by bola odpoved NIE. :D:D:D
Stanislav 1975
22.04.10,12:11
Od vrchu po spodok áno, len pri tuším pri otázke 1 by bola odpoved NIE. :D:D:D

aj na otázku č.8...:eek::eek::eek: a na otázku číslo 10 zároveň?:eek::eek::eek:
Xanti
22.04.10,12:14
aj na otázku č.8...:eek::eek::eek: a na otázku číslo 10 zároveň?:eek::eek::eek:
Dobre tak na č. 8 by bola naozaj odpoved ANO, ale na č. 10 by bola odpoved NIE.
A ešte č. 9, 15 a 16 by boli NIE. ;):D:D:D:D
Xanti
22.04.10,12:17
No ale už dosť lebo vieš priveľa podrobností o mojom zdravotnom stave. A zbytočne mrníkujeme tému zadávateľovi. ;)

Si za svojím názorom stojím, podľa mňa je poistka potrebná ak má človek úvery aby chránil svojich blízkych.
Stanislav 1975
22.04.10,12:18
No ale už dosť lebo vieš priveľa podrobností o mojom zdravotnom stave. A zbytočne mrníkujeme tému zadávateľovi. ;)

Si za svojím názorom stojím, podľa mňa je poistka potrebná ak má človek úvery aby chránil svojich blízkych.

neboj sa, nezneužijem...:)
inajana
22.04.10,13:06
Obdobie poistenia na maximum.
Poistná suma ??? ... najskôr fara, potom Mara, potom deti, a kde je ešte lízing - či iná zlodejská kravina ...

plus úrazovku, plus oslobodenie od platenia,príp. kritické choroby... To stačí na začiatok...
V poslednom čase okolo vidím, ako sa z obyčajnej malej zlomeniny stane maródka na niekoľko mesiacov - zákon schválnosti - u živiteľov rodiny!
pitter99
23.04.10,05:44
Dobre ranko, dakujem velmi pekne vsetkym za rady, predsa len, uz mi to zacina byt trosku jasnejsie, aj ked niektore prispevky si musim citat aj 2x :D hold, kazdy je doma v niecom inom...este mozno by bolo dobre spomenut, ze moj financny limit na poistku je cca 50 - 60 Eur. Dali by sa s tou sumou spravit nejake kuzla? alebo oddelit to a spravit len nejaku zakladnu zivotnu poistku napr. trvale nasledky, smrt, kriticke choroby (som zdravy, robotka bezrizikova, nikdy som nemal vaznu chorobu, nefajcim, pijem v rozumnej miere :D, sport rekreacne) a setrenie na prilepsenie si v buducnosti poriesit nejak inac (napada ma stavebne sporenie, podielove fondy)?
Xanti
23.04.10,05:52
Dobre ranko, dakujem velmi pekne vsetkym za rady, predsa len, uz mi to zacina byt trosku jasnejsie, aj ked niektore prispevky si musim citat aj 2x :D hold, kazdy je doma v niecom inom...este mozno by bolo dobre spomenut, ze moj financny limit na poistku je cca 50 - 60 Eur. Dali by sa s tou sumou spravit nejake kuzla? alebo oddelit to a spravit len nejaku zakladnu zivotnu poistku napr. trvale nasledky, smrt, kriticke choroby (som zdravy, robotka bezrizikova, nikdy som nemal vaznu chorobu, nefajcim, pijem v rozumnej miere :D, sport rekreacne) a setrenie na prilepsenie si v buducnosti poriesit nejak inac (napada ma stavebne sporenie, podielove fondy)?
Hm... kritické choroby sú fajn len ak si obeháš poisťovne a dáš si spraviť cenové ponuky na poistky zistíš, že pripoistenie kritických chorôb je neskutočne drahé a odčerpe Ti to hodne prostriedkov z tvojho limitu na poistku. A nepíšeš v akej výške berieš úver. :D

Podľa mňa základná poistka by mala obsahovať :
poistenie pre prípad umrtia ( týka sa chorôb a aj úrazu )
poistenie trvalých následkov úrazu ( s progresiou )
poistenie smrti následkom úrazu ( týka sa len úrazu )
poistenie invalidity
poistenie denného odškodného pre prípad PN a hospitalizácie v nemocnici
----------------------------------------------------------------------
to sú poistenia, a k tomu by som hodila nejakú kapitálovú alebo investičnú časť.
Samozrejme poistenia a výška by sa pohybovali v okolí výšky úveru. Ako som písala, je zbytočná poistka na 10 000 eur, ked beriem 50 000 eur úver. :)
pitter99
23.04.10,06:04
Dik Xanti, vidis zasa som mudrejsi :) v prvom prispevku som pisal ze hypo bude na 40000 a zrejme na 30 rokov. kolko stoji ta zakladna poistka, cca? a kolko stoji ta investicna cast? ci to je poriesene ako celok? sa ospravedlnujem mozno za hlupe otazky, uz sa pytam asi ako Talian, musite sa na mne dobre bavit, hehe :)
Xanti
23.04.10,06:15
Dik Xanti, vidis zasa som mudrejsi :) v prvom prispevku som pisal ze hypo bude na 40000 a zrejme na 30 rokov. kolko stoji ta zakladna poistka, cca? a kolko stoji ta investicna cast? ci to je poriesene ako celok? sa ospravedlnujem mozno za hlupe otazky, uz sa pytam asi ako Talian, musite sa na mne dobre bavit, hehe :)
No videla som pár poistiek, mnohé majú investičnú časť zahrnutú pri poistnej a tak ani srnka netuší koľko ide na šporenie. :)

Ono v takom prípade sa to preklápa vekom, známi - starší manželský pár mali rovnaké poistky ... rovnakou myslím, rovnaká poistná suma, rovnaká výška poistného krytia, rovnaká doba platenia poistenia.... ale on bol starší a tak pri výpise z poisťovne bolo vidno, že mu ide oveľa menšia časť do šporenia.

Ja osobne mám investičnú poistku ( nakoľko kapitálovka by bola vzhľadom na môj zdrav.stav neakceptovateľná )od nemenovanej poisťovne ;). Som spokojná, lebo viem, že každá zložka mojej poistky je samostatná. Viem koľko mesačne zaplatím do investičnej časti - viem si to zmeniť ak by som chcela šporiť viac.
Viem koľko zaplatím za poistenie trvalých následkov úrazu, viem koľko platím za poistenie smrti následkom úrazu.
Ak sa rozhodnem môžem si Tie výšky upraviť ( bolo by to pre mňa ťažké, kedže roky pribúdajú a ja som na ID ale zdravý človek s tým problém nemá, upraví si krytie podľa potreby ) , a podobne sa dá upraviť aj to riziko smrti ( ja to nemám bohužial ).
No a čo sa týka PN a hospitalizácie tak na tej mojej poistke by sa to dalo urobiť ( ja nemôžem mala by som výluku kvôli ochoreniu, takže sa mi to neoplatí ) ale je to drahšie ako cez inú nemenovanú poisťovňu ( aj v tej inej som poistená na úraz ale už bez investičnej časti, rozložila som si krytie ) :D:D
Treba obehať poisťovne, vyžiadať si ponuky a prehodnotiť, podmienky výluky a krytie. Lebo v každej je iné :D:D

Ale známy ma úver na 60 000 € a mesačne platí na poistky ( má ich rôzne od rôznych poisťovní aby mal vykryté základné veci, a aby ho to vyšlo čo najmenej ) cca 50 €.

Totiž poistka na 35 000 € krytie je oveľa drahšia ako dve poistky na 17 000 € krytie. ;)
Stanislav 1975
23.04.10,06:17
Dik Xanti, vidis zasa som mudrejsi :) v prvom prispevku som pisal ze hypo bude na 40000 a zrejme na 30 rokov. kolko stoji ta zakladna poistka, cca? a kolko stoji ta investicna cast? ci to je poriesene ako celok? sa ospravedlnujem mozno za hlupe otazky, uz sa pytam asi ako Talian, musite sa na mne dobre bavit, hehe :)

ale pitter, to sa nedá takto povedať kolko čo stojí- to je individalné na každého človeka- kolko ma rokov, či je muž alebo žena, či pracuje manualne alebo nie -či človek fajčí alebo nie-a je tam ďalších cca.100 iných kritérií-takže to sa nedá povedať všeobecne kolko to stojí...
stanco007
23.04.10,07:14
Dik Xanti, vidis zasa som mudrejsi :) v prvom prispevku som pisal ze hypo bude na 40000 a zrejme na 30 rokov. kolko stoji ta zakladna poistka, cca? a kolko stoji ta investicna cast? ci to je poriesene ako celok? sa ospravedlnujem mozno za hlupe otazky, uz sa pytam asi ako Talian, musite sa na mne dobre bavit, hehe :)
Na toto ti dam uplne jednoduchu odpoved! Chod do poistovni a pytaj sa, vybavuj!!! Tu ti to nikto presne nepovie. Co ludia mohli ti poradli, zvysok je na tebe :D
estoklasova
08.06.10,15:27
Pitter , tak aby si mal predstavu co sa tyka cien
smrt 26 000eur
trvale nasledky urazu 30 000 eur s progresiou 400%
smrt urazom 14 000eur
doba nevyhnutneho liecenia 10eur / den
kriticke choroby - 16 000 eur
mesacne to vychadza 41,37 eur
Fakt len pre priklad toho ako to vychadza konkretne pre Teba .
0123misa
09.06.10,09:50
moja rada, neviem ci to tu mozem napisat, ale ja mam piostku v amslico, tiez som nikdy predtym nemala, ale podla toho co o tej poistke viem, tak ponuka najviac. Napriklad co ma napadlo, tak amslico poistuje na 32 chorob , co ine na max 16,, co viem...ale to by si sa musel niekoho opytat co stym robí aj na ine vyhody. Ja nie, ale jedna znama by ti vedela nezavezne poradit.....tak ak daco tak ma kontaktuj sukr spravou...