JanZV
22.04.10,12:27
Vie mi niekto poradit v problematike nehnutelnosti a pozemkov? vyskytol sa mne a dalsim kolegom problem v pristupe k nehnutelnostiam. Mame chaty a vedie k nim lesna cesta, ktora nie je znacena. V blizkosti chat sa nachadza nehnutelnost ktorej majitel odkupil pozemky pod danou nehnutelnostou ale aj pozemok kde je kusok z pristupovej cesty. (v prilohe obrazok). Problem je v tom ze nam oznamil ze cez jeho pozemok sa nebude chodit a teda nemame sa moznost dostat autom k vlastnym nehnutelnostiam. Ma na to pravo aj ked ta cesta nie je vyznacena oficialne ale je to zaroven jedina pristupova cesta? Co v pripade potreby pristupu sanitky, resp. poziarnikov? Dakujem vopred za rady.
Chobot
22.04.10,10:32
Vie mi niekto poradit v problematike nehnutelnosti a pozemkov? vyskytol sa mne a dalsim kolegom problem v pristupe k nehnutelnostiam. Mame chaty a vedie k nim lesna cesta, ktora nie je znacena. V blizkosti chat sa nachadza nehnutelnost ktorej majitel odkupil pozemky pod danou nehnutelnostou ale aj pozemok kde je kusok z pristupovej cesty. (v prilohe obrazok). Problem je v tom ze nam oznamil ze cez jeho pozemok sa nebude chodit a teda nemame sa moznost dostat autom k vlastnym nehnutelnostiam. Ma na to pravo aj ked ta cesta nie je vyznacena oficialne ale je to zaroven jedina pristupova cesta? Co v pripade potreby pristupu sanitky, resp. poziarnikov? Dakujem vopred za rady.

Je to jeho právo, je vlastníkom pozemku. Ak chcete mať právo prechodu, musíte sa s ním súdiť. Alebo mu navrhnúť, že odkúpite časť pozemku s cestou.
JanZV
22.04.10,11:23
takze v pripade ze by som sa napr. ja rozhodol ze odkupim 1 m stvorcovy na danej lesnej ceste a poviem ze nikto mi tade nepojde tak som v prave? To sa mi nezda.
Mgr.Shrek
22.04.10,11:56
Je potrebné podať Návrh na súd na zriadenie vecného bremena. Dotyčný, ako vlastník pozemku zatiaľ má právo Vám zakázať prechod cez jeho pozemok. To má dovtedy, kým súd nerozhodne o zriadení vecného bremena. Samozrejme, môže to byť za odplatu.
Buď sa s ním dohodnete mimosúdne, spíše sa zmluva o zriadení vecného bremena, alebo dáte návrh na súd.