Eva233
18.10.05,08:19
V kupónovej privatizácii získala FO nepodnikateľ určitý počet akcií napr. 3 podniku Slovnaft. V roku 2005 dostala ponuku na odkúpenie akcií. Nominálna hodnota akcií je uvádzaná 1000 sk/ks. Ponúknutá hodnota na odkúpenie je 750,- Sk/ ks. Spoločnosť deklarovala túto ponuku znížením základného imania. FO je zamestnancom, nemá iný príjem, len svoju mzdu. V prípade, že túto ponuku príjme a cena bude vyplatená v roku 2005 , ako sa bude zdaňovať tento príjem. Vychádza mi to ako príjem z kapitálového majetku. Vstupná cena mi však nie je jasná, pretože v tom čase je výdavok za kupónku 1000 Sk , ale za všetky akcie, ktoré sa ňou získali. Poradíte? Ďakujem
Monika1
18.10.05,12:13
Správne, výnosy z predaja cenných papierov patria do § 7 príjmy z kapitálového majetku. V § 19 ods. 2 písm. f sa hovorí, že výdavkom pri predaji akcií je výška úhrnu obstarávacích cien akcií a ostatných cenných papierov v zdanovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju do výšky úhrnu príjmov z predaja. ZD by v tom prípade bola cena obstarania t.j. 1000 Sk a cena predaja t.j. nap. 3 x 750 Sk. Zdá sa mi, že v minulosti boli nejaké výnimky pri zdaňovaní výnosov z predaja cenných papierov nadobudnutých v kup. privatizácii ale v tomto zákone o dani z príjmov sa mi nepodarilo nič nájsť. Dúfam, že som ti aspoň trošku pomohla.
durisovad
18.10.05,15:31
A je treba akcie predavat? Ved ak sa oplati drzat ich vacsinovemu vlastnikovi, iste sa to oplati aj FO. Nam prisla ponuka na odkup akcii VSZ, kde je vacsinovym vlastnikom PENTA, ale som toho nazoru, ze ak akcie Penta povazuje za bonitne, nie je dovod, aby sme sa ich zbavovali. Ponukli pomerne nizku cenu.