igorge
22.04.10,15:17
Prosím o radu. Svokra vlastný pozemok pri dome darovala neveste s tým, že jej daruje len polovicu, aby mohla prechádzať z domu von na ulicu a späť. Veci okolo prepisu atd. vybavovala nevesta u notára, aj na katastrálnom úrade. Svokra ma 86 rokov, pri podpisovaní dedičskej zmluvy ju nevesta súrila aby to rýchlo podpísala, že na to čaká notár, ta zmluvu podpísala a neprečítala ju. Svokra verila neveste. Teraz sa zistilo, pred dedičským konaním po svokrovi, že nevesta si pozemok, dom a humno, ktoré stoja na pozemku prepísala všetko na seba. Prosím čo sa dá podniknúť v tom, aby svokre bol vrátený pozemok alebo jeho časť. Nevesta svojím činom svokru podviedla, nakoľko jej svokra sľúbila len polovicu. Darovacia zmluva je 3 roky stará. Ďakujem za radu.
Mgr.Shrek
22.04.10,13:23
Trocha to ujasníme.
Svokra chcela neveste darovať nejaký pozemok. To sa robí darovacou zmluvou.
O akej dedičskej zmluve potom hovoríš?
Trocha to upresni.
Petra Nová
22.04.10,13:37
Ak svokra podpísala darovaciu zmluvu pred viac ako tromi rokmi, tak silou práva už nič nezmôže, jedine ak by nevesta chcela vlastnícke vzťahy nanovo upraviť. Ešte dobre, že jej svokra "nedarovala" aj svoj dom.

Tento prípad nech slúži ako ďalšie poučenie k tomu, že vlastník by sa za svojho života nemal zbavovať svojho majetku. Žiaľ, tá 86 ročná svokra sa z toho už nepoučí.:mee:
igorge
22.04.10,16:08
Pardon, jedná sa o darovaciu zmluvu a nie o dedičskú, ktorú usmoklila nevesta spolu s notárom a dala ju potom pod nátlakom podpísať svokre. Svokra sa predtým dohodla s nevestou o tom, že do darovacej zmluvy uvedú len polovicu pozemku na ktorej stojí dom nevesty. Nevesta do darovacej zmluvy dala celý pozemok a nie polovicu ako povedala svokra a ako sa dohodli pred jej spísaním. Najhoršie na tom je, že na tej druhej polovici, ktorá nemala byť zahrnutá do darovacej zmluvy stojí dom svokry. Ďakujem. Je možné, aby sa vrátilo svokre čo jej nedala. Nevesta jej tu polovicu odmieta vrátiť.
Mgr.Shrek
22.04.10,17:30
O možnosti domáhať sa vrátenia daru hovorí § 630 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Otázne teda je, či by ste niečo takéto dokázali v prípadnom súdnom spore.

Čo sa týka tej časti pozemku, kde je nehnuteľnosť.
Pokiaľ bol predmetom darovania iba pozemok, bez nehnuteľností, tak sa tvoja svokra nemá čoho obávať.
Vzhľadom na to, že v slovenskom právnom systéme neplatí zásada superficies solo cedidt, teda "vrch ustupuje spodku, vlastník pozemku sa nestáva automaticky vlastníkom nehnuteľnosti na pozemku ležiacej.
Teda vlastníkom pozemku a nehnuteľnosti môžu byť dve odlišné osoby.

Ak by nevesta začala robiť problémy, treba dať návrh na súd na zriadenie vecného bremena k pozemku v prospech tvojej svokry. Je viac ako pravdepodobné, že ho súd zriadi.

A rada do budúcna. NECH UŽ NIČ NEPODPISUJE BEZ PREČÍTANIA!!!
plackoo
22.04.10,17:47
Prosím o radu. Svokra vlastný pozemok pri dome darovala neveste s tým, že jej daruje len polovicu, aby mohla prechádzať z domu von na ulicu a späť. Veci okolo prepisu atd. vybavovala nevesta u notára, aj na katastrálnom úrade. Svokra ma 86 rokov, pri podpisovaní dedičskej zmluvy ju nevesta súrila aby to rýchlo podpísala, že na to čaká notár, ta zmluvu podpísala a neprečítala ju. Svokra verila neveste. Teraz sa zistilo, pred dedičským konaním po svokrovi, že nevesta si pozemok, dom a humno, ktoré stoja na pozemku prepísala všetko na seba. Prosím čo sa dá podniknúť v tom, aby svokre bol vrátený pozemok alebo jeho časť. Nevesta svojím činom svokru podviedla, nakoľko jej svokra sľúbila len polovicu. Darovacia zmluva je 3 roky stará. Ďakujem za radu.
Ten pozemok bol výlučne svokrin ?
Aj dom ?
Aj humno ?
Nebol (v čase) v darovania v BSM ??????
(akosi sa nedá darovať to, čo NIE JE mojím vlastníctvom )
Kto overoval svokrin podpis na darovacej zmluve.
PS
Popozeraj si to najprv cez "kapor".
Petra Nová
22.04.10,18:38
O možnosti domáhať sa vrátenia daru hovorí § 630 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Otázne teda je, či by ste niečo takéto dokázali v prípadnom súdnom spore.

Čo sa týka tej časti pozemku, kde je nehnuteľnosť.
Pokiaľ bol predmetom darovania iba pozemok, bez nehnuteľností, tak sa tvoja svokra nemá čoho obávať.
Vzhľadom na to, že v slovenskom právnom systéme neplatí zásada superficies solo cedidt, teda "vrch ustupuje spodku, vlastník pozemku sa nestáva automaticky vlastníkom nehnuteľnosti na pozemku ležiacej.
Teda vlastníkom pozemku a nehnuteľnosti môžu byť dve odlišné osoby.

Ak by nevesta začala robiť problémy, treba dať návrh na súd na zriadenie vecného bremena k pozemku v prospech tvojej svokry. Je viac ako pravdepodobné, že ho súd zriadi.

A rada do budúcna. NECH UŽ NIČ NEPODPISUJE BEZ PREČÍTANIA!!!
No neviem Shrek, ale čo chceš riešiť po vyše troch rokoch? A na súde? Vrátenie daru alebo neplatnosť zmluvy pre omyl ? Alebo čo? Zriadenie vecného bremena? Pre koho? Svokru alebo pre budúcich dedičov?
Mgr.Shrek
22.04.10,18:56
No neviem Shrek, ale čo chceš riešiť po vyše troch rokoch? A na súde? Vrátenie daru alebo neplatnosť zmluvy pre omyl ? Alebo čo? Zriadenie vecného bremena? Pre koho? Svokru alebo pre budúcich dedičov?

Mal som na mysli vrátenie daru. Neviem ako si prišla k tomu, že neplatnosť. Je to tam dosť jasne napísané. Pokiaľ máš na mysli 3 ročnú premlčaciu dobu, tak tá začína plynúť vtedy, kedy sa mohlo právo vykonať prvý raz (§ 101 z.č. 40/1964 Zb.), ale to určite vieš.
Kedže zadávateľ témy nenapísal presné dátumy, možno ešte je v lehote.

Čo sa týka vecného bremena.
§ 135c Občianskeho zákonníka:
Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

Nerozumiem, prečo musím práve tebe, právničke, sem hádzať §§;)
Petra Nová
22.04.10,19:42
Mal som na mysli vrátenie daru. Neviem ako si prišla k tomu, že neplatnosť. Je to tam dosť jasne napísané. Pokiaľ máš na mysli 3 ročnú premlčaciu dobu, tak tá začína plynúť vtedy, kedy sa mohlo právo vykonať prvý raz (§ 101 z.č. 40/1964 Zb.), ale to určite vieš.
Kedže zadávateľ témy nenapísal presné dátumy, možno ešte je v lehote.

Čo sa týka vecného bremena.
§ 135c Občianskeho zákonníka:
Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

Nerozumiem, prečo musím práve tebe, právničke, sem hádzať §§;)

Ja som Ťa o žiadne hádzanie paragrafov nežiadala. :cool: Tie si vie prečítať každý, dokonca aj ja. Pretože si právnik, tak si mohol tie paragrafy vysvetliť. Aj to, prečo nárok na vrátenie daru(hoci v tomto prípade je to úplne od veci) ešte nie je ešte premlčaný. Alebo presnejšie - od kedy začala plynúť premlčacia lehota. Potom si tú trojročnú lehotu ľahko vypočíta aj zadávateľ témy.
Mgr.Shrek
22.04.10,19:54
Ja som Ťa o žiadne hádzanie paragrafov nežiadala. :cool: Tie si vie prečítať každý, dokonca aj ja. Pretože si právnik, tak si mohol tie paragrafy vysvetliť. Aj to, prečo nárok na vrátenie daru(hoci v tomto prípade je to úplne od veci) ešte nie je ešte premlčaný. Alebo presnejšie - od kedy začala plynúť premlčacia lehota. Potom si tú trojročnú lehotu ľahko vypočíta aj zadávateľ témy.

mimotemy;) stará dobrá Petra :)

K téme.
3 ročná premlčacia doba na vrátenie daru začína plynúť okamihom, keď darca mohol žiadať vrátenia daru, tzn. keď bola naplnená hmotnoprávna podmienka, že obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
mimotemy Petra, prečo si myslíš, že je domáhanie sa vrátenia daru bezpredmetné?
Petra Nová
22.04.10,20:05
mimotemy;) stará dobrá Petra :)

K téme.
3 ročná premlčacia doba na vrátenie daru začína plynúť okamihom, keď darca mohol žiadať vrátenia daru, tzn. keď bola naplnená hmotnoprávna podmienka, že obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
mimotemy Petra, prečo si myslíš, že je domáhanie sa vrátenia daru bezpredmetné?

V budúcnosti si odpusť takéto oslovovanie, lebo na takú dôvernosť Ťa nič neoprávňuje. A ak si takú familiárnosť budem želať, tak Ti určite dám včas vedieť.
igorge
23.04.10,07:15
Ten pozemok bol výlučne svokrin ?
Aj dom ?
Aj humno ?
Nebol (v čase) v darovania v BSM ??????
(akosi sa nedá darovať to, čo NIE JE mojím vlastníctvom )
Kto overoval svokrin podpis na darovacej zmluve.
PS
Popozeraj si to najprv cez "kapor".

Ďakujem za odpovede.
Ten pozemok svokra zdedila po svojích rodičoch.
Dom aj humno bude predmetom dedičského konania po zomrelom svokrovi. Pri zisťovaní skutočnosti k dedičskému konaniu sa zistilo, že nevesta si celý pozemok napísala na seba.
Dival som sa cez kapor a celý pozemok je napísaný na nevestu.
K overeniu podpisu, podľa vyjadrenia svokry došla k nej nevesta, ako som už uviedol, dala jej to podpísať s tým aby to rýchlo podpísala, že notár na to čaká. Teda je z toho zrejme, že podpis nebol overený a svokra zmluvu neprečítala.
plackoo
23.04.10,08:28
Svokra vlastný pozemok pri dome darovala neveste s tým, že jej daruje len polovicu, aby mohla prechádzať z domu von na ulicu a späť. Veci okolo prepisu atd. vybavovala nevesta u notára, aj na katastrálnom úrade. Svokra ma 86 rokov, pri podpisovaní dedičskej zmluvy ju nevesta súrila aby to rýchlo podpísala, že na to čaká notár, ta zmluvu podpísala a neprečítala ju. Svokra verila neveste. Teraz sa zistilo, pred dedičským konaním po svokrovi, že nevesta si pozemok, dom a humno, ktoré stoja na pozemku prepísala všetko na seba. Prosím čo sa dá podniknúť v tom, aby svokre bol vrátený pozemok alebo jeho časť. Nevesta svojím činom svokru podviedla, nakoľko jej svokra sľúbila len polovicu. Darovacia zmluva je 3 roky stará. Ďakujem za radu.


Ďakujem za odpovede.
Ten pozemok svokra zdedila po svojích rodičoch.
Dom aj humno bude predmetom dedičského konania po zomrelom svokrovi. Pri zisťovaní skutočnosti k dedičskému konaniu sa zistilo, že nevesta si celý pozemok napísala na seba.
Dival som sa cez kapor a celý pozemok je napísaný na nevestu.
K overeniu podpisu, podľa vyjadrenia svokry došla k nej nevesta, ako som už uviedol, dala jej to podpísať s tým aby to rýchlo podpísala, že notár na to čaká. Teda je z toho zrejme, že podpis nebol overený a svokra zmluvu neprečítala.

Teraz je to jasnejšie.Môj odhad - nechaj to už tak - dokázať tu podvod (chcela darovať polovicu / nevesta napísala celý) bude asik dosť ťažké, tým pádom aj domáhať sa (dokázaný podvod pri darovaní by bol prejavom obzvlášť hrubého sa správania k darcovi ) vrátenia daru.
Lebo tomuto som nerozumel.
PS
Keby si veľmi chcel rýpať, skús sa dostať k darovacej zmluve (či tam ten podpis predsa len nie je overený !!!! a následne / postup notára / postup katastra / platnosť DZ ).
Ice dive
23.04.10,09:05
Dom aj humno bude predmetom dedičského konania po zomrelom svokrovi.

nevesta si pozemok, dom a humno, ktoré stoja na pozemku prepísala všetko na seba.

no ako môže byť niečo v dedičskom konaní keď to bolo už predom darované...
treba sa v prvom rade dostať k tej darovacej zmluve - ak ju svokra nemá mala by si ju vyžiadať kópiu na katastri ako darujúca má na to právo...

na zmluve pozrieť či podpis je overený notárom.. pravdepodobne bude... (takže neplatnosť sa namietať nebude dať....)

ale podstatné je, ak je darovacia zmluva ešte v trojročnej lehote zistiť aké boli vlastnícke pomery svokry a svokra... t.j. ak je podpísaná len svokra avšak dom bol v BSM (pozemky asi nie keď boli po jej rodičoch) a napadnúť zmluvu ako neplatnú z dôvodu, že svokra darovala niečo čo nebolo v jej výlučnom vlastníctve... je to však dosť tenký ľad na úspech... (možno právnici poradia viac... )
plackoo
23.04.10,09:15
Dom aj humno bude predmetom dedičského konania po zomrelom svokrovi.

nevesta si pozemok, dom a humno, ktoré stoja na pozemku prepísala všetko na seba.

no ako môže byť niečo v dedičskom konaní keď to bolo už predom darované...
treba sa v prvom rade dostať k tej darovacej zmluve - ak ju svokra nemá mala by si ju vyžiadať kópiu na katastri ako darujúca má na to právo...

na zmluve pozrieť či podpis je overený notárom.. pravdepodobne bude... (takže neplatnosť sa namietať nebude dať....)

ale podstatné je, ak je darovacia zmluva ešte v trojročnej lehote zistiť aké boli vlastnícke pomery svokry a svokra... t.j. ak je podpísaná len svokra avšak dom bol v BSM (pozemky asi nie keď boli po jej rodičoch) a napadnúť zmluvu ako neplatnú z dôvodu, že svokra darovala niečo čo nebolo v jej výlučnom vlastníctve... je to však dosť tenký ľad na úspech... (možno právnici poradia viac... )

Prečítaj 12 (13).
igorge
23.04.10,10:10
Ďakujem Vám všetkým za rady. Darovacia zmluva 3. rok končí v júni. Ukázali sa ďalšie skutočnosti, ktoré ukazujú na nekorektnosti notára, je toho moc na vysvetľovanie a nechcem Vás s tým zaťažovať. To by sa dalo najlepšie riešiť cez skype, lebo písanie je zdĺhavé a nie vždy sa všetko napíše. Ešte raz ďakujem.
doktor23
24.05.10,21:02
notár zmluvu vyhotovoval alebo len osvedčoval podpisy?
hodmon
27.05.10,09:04
prosim o radu. na kamosku prepisala jej znama darovacou zmluvou byt...ta jej znama nieje velmi cista osoba....teraz ma kamoska problem sa ho zbavit,lebo znama to natahuje...je mozne nejako tento byt vratit, aby s tym nemala kamoska opletacky?
Petra Nová
27.05.10,09:33
prosim o radu. na kamosku prepisala jej znama darovacou zmluvou byt...ta jej znama nieje velmi cista osoba....teraz ma kamoska problem sa ho zbavit,lebo znama to natahuje...je mozne nejako tento byt vratit, aby s tym nemala kamoska opletacky?
Ako to myslíš, že nie je veľmi čistá osoba? V zmysle hygienickom alebo si myslíš, že dušu nemá celkom čistú?;)
Dar vždy musí byť dávaný bez očakávania akejkoľvek protihodnoty a bez právnych a faktických vád, ak tomu tak nie je, možno ho vrátiť. Ten § o vrátení daru Ti odcituje niekto ďalší.:)
milláčikk
27.05.10,10:03
prosim o radu. na kamosku prepisala jej znama darovacou zmluvou byt...ta jej znama nieje velmi cista osoba....teraz ma kamoska problem sa ho zbavit,lebo znama to natahuje...je mozne nejako tento byt vratit, aby s tym nemala kamoska opletacky?

To akože realitná / úverová podvodníčka ???
PS
A to sa o nej dozvedela až po darovaní :) / dovtedy si myslela, že jej ho iba "z čistého kamarátstva darovala" :D :D .