viki.po
23.04.10,07:28
Známy mi doniesol notas Toshiba najprv sa nedal vôbec zapnúť, tak
som ho poslal do predajne na reklamáciu. V servise mu resetovali BIOS
a teraz notas žiada heslo k HDD je možne že heslo k HDD súvisí s
BIOSom, keď ho predtím nežiadal. Štart bol bez žiadania hesiel a
vraj ho on nezadával. Nedá sa ani spustiť bootCD. Ak tam dám iný HDD všetko ide. Čítal som o tom na nete, mali tam rôzne názory. No nič z toho nepomohlo. Ak dám disk do "šuflíka" cez USB ani ho nezobrazí v systéme. Môžte mi niekto poradiť ako by sa dalo zrušiť heslo. Nový HDD sa mu nechce kupovať.

Ďakujem.
Stefan2005
23.04.10,06:50
Čítal som o tom na nete, mali tam rôzne názory. No nič z toho nepomohlo...

Jeden z rozhodujúcich názorov - a to dokonca uvedený v jednom z manuálov, že ani autorizovaný servis heslo k HDD nedokáže obnoviť a že pomôže iba výmena disku...
Neviem, či tam, kam si ho poslal bol autorizovaný servis - tam by o tom mali vedieť, že zresetovaním BIOS-u môžu nastať problémy.
Matthew DeWrong
23.04.10,07:13
Osobne si myslim ze je to reklamovatelne. I ked si naformatoval SW (windows) priradeny k produktu a niektore predajne zasah do SW produktu beru ako porusenie zarucnych podmienok, u autorizovanych predajcov je HW a SW absolutne nezavisle, kedze HW a SW produkuju rozdielne spolocnosti. posli to na reklamaciu. Predpokladam ze odkodovat HDd bude problem aj pre nich, niekde som cital ze je to prakticky nemozne, kedze typologia tychto hesiel je neskutocne zlozita, a system skladania tychto hesiel pozna len vyrobca. Ocakavam ze nebudu chciet vyzerat ako hlupaaci, zahraju to na neopravitelnu chybu disku a vymenia ti ho :).. Prinajhorsom ti ju neuznaju a ponuknu ti servis co je ale podla mna blbost..Odporucam si v tom pripade kupit novy HDD. SW stiahnut z netu, kedze licencnu nalepku mas predpokladam nalepenu este z povodneho. vela stastia
maurer2
23.04.10,13:20
skusal si aj Live cd LINUX? ( ubuntu, back trak alebo ine ) neviem ci by to pomohlo len jeden z pokusov ako sa dostat k datam
Stefan2005
23.04.10,14:19
skusal si aj Live cd LINUX? ( ubuntu, back trak alebo ine ) neviem ci by to pomohlo len jeden z pokusov ako sa dostat k datam

Má význam sa dostať k zaheslovaným dátam, ak nepoznám heslo ?
maurer2
23.04.10,15:00
Nepoznam system blokovania HDD ale predpokladam ze sa blokuje pristup na disk a nie vsetky data na nom teda ak viem ziskat data z disku tak je to pre mna najdolezitejsie (fotky, dokumenty atd) a ked aj nie a Formatovanim ziskam disk nazad a nemusim kupovat novy tak aj to je dobre :) zatial som taketo neriesil ale iste je neaka moznost ako sa vyhnut nezelanym vydavkom
Stefan2005
23.04.10,15:12
....predpokladam ze sa blokuje pristup na disk a nie vsetky data na nom ....

v zadaní sa píše:


... Nedá sa ani spustiť bootCD. Ak tam dám iný HDD všetko ide. ... Ak dám disk do "šuflíka" cez USB ani ho nezobrazí v systéme.

takže aj Linux LIve CD je len obdoba bootovateľného CD.... Ak by niektoré dáta mali byť viditeľné, tak ich vytiahne i preložením do druhého PC - ani to nejde.
Systém ochrany HDD je asi ochrana HDD pre prípad odcudzenia notebooku - ak by bolo také jednoduché dostať sa k dátam, ochrana by strácala svoj zmysel...
viktorviktor
23.04.10,20:31
toto som našiel, ale dotazovateľ sa k tomu v diskuzii nevyjadroval,
Kado
Bydliště: PB, SVK
Kedysi som si z neznamych pricin zahesloval HDD, pricom pri dalsom spusteni PC nechcel nastartovat system. Najprv som myslel, ze je chyba v OS, ale ked som zapojil HDD v inom pc zistil som, ze nejde precitat ani jeden sektor z disku. Po dlhom skumani bolo zistene, ze HDD je zaheslovany. Na nete som stiahol niekolko utilit, kt. bezia pod dosom a dokazu odstranit spominanu ochranu aj bez straty dat. Kedze ty nepoznas heslo, jedine riesenie je format disku a strata udajov. Do googlu si zadaj nazvy "atapwd" alebo "mhdd32ver4.5" pricom pomocou druheho programu nabootujes pc aj bez OS (spusti sa len spominana utilita bud z FDD alebo CD-ROM)...
pistik71
24.04.10,09:30
to heslo (sifrovanie dat) je tam preto, aby bol problem sa k datam dostat. Je na urovni biosu. Takze jedine spomenut si na heslo, alebo format hdd (ale tiez len cez bios dotycneho ntb).

Myslim ze ten clovek v servise nespravil len restart biosu :-) Nech sa prizna co robil, mozno sa to bude dat potom poriesit (aj ked nejakou snahou o zachranu mohol veci este viac pokazit)
viki.po
12.05.10,10:38
Tak vam dakujem za rady skusal som programy ktore mi poradil viktorviktor ale smola bola v tom ze jeden program nepoznal SATA a druhý zasa nedokazal odblokovat heslo. Po dlhom case stravenom na nete som nasiel program ktorý to dokázal ale musel som zaplatit 20 USD, ale oplatilo sa. Data su sice stratené ale disk fici dalej. Kamos je spokojný nový HDD stoji 60E. Ak niekto budete mat takíto problem ozvite sa a pomozem vam s odstranenim hesla.
Stefan2005
12.05.10,12:08
T... Po dlhom case stravenom na nete som nasiel program ktorý to dokázal ....

... aspoň názov toho programu si nám mohol prezradiť :mee:, nech sa tiež poučíme.