_Ajuska
23.04.10,08:40
Prosim milych poradakov o radu - ako mam dostat benzin do nakladov a zvlast DPH z neho, kedze sme platcami DPH? Jedna sa o auto konatela, ktore je plne vyuzivane na sluzobne ucely. Auto vedene v uctovnictve nie je, ale je zanho zaplatena cestna dan. Nakup benzinu davam na:
36510/22110 (ciastka bez DPH)
34310/22110 (DPH).
Ked kupuje benzin za hotovost, tak to iste:
36510/21110
34310/21110
Potom mu robim cestaky (to chce kvôli dietam, lebo je väcsinu casu na cestach) podla platneho vzorca a ciastku tak dostanem do nakladov na 51210/21110. Robim to spravne?
Sa mi to nezda, pretoze na vydavkovom pokl. doklade mam celu ciastku, co mu ma firma vyplatit, co si myslim, ze je blbost... Nemozem predsa dat do nakladov benzin dvakrat, ok, ale co s DPH? Ako to mam zauctovat, aby bolo spravne? Dakujem vopred za vsetky rady.
Timka1
23.04.10,06:49
Pokiaľ automobil nie je vedený ako majetok firmy v účtovníctve, ide o súkromné auto využívané na pracovné cesty, nemáš nárok na:
- odpočet DPH

ale máš nárok na paušálnu náhradu tzv. kilometrovné a to 0,183 € / 1km, ale len v tom prípade ak je konateľ zapísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze
plus náklady na PHL podľa cesťákov a spotreby v technickom preukaze

nárok na paušálnu náhradu - viď príspevky nižšie
Stefan2005
23.04.10,07:05
Pokiaľ automobil nie je vedený ako majetok firmy v účtovníctve, ide o súkromné auto využívané na pracovné cesty, ...
ale máš nárok na paušálnu náhradu tzv. kilometrovné a to 0,183 € / 1km, ale len v tom prípade ak je konateľ zapísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze plus náklady na PHL podľa cesťákov a spotreby v technickom preukaze

Prečo len vo zvýraznenom prípade?
Pozri si čerstvú tému: http://www.porada.sk/t138470-konatel-pouziva-oa-pribuzneho-v-s-r-o.html
Timka1
23.04.10,07:22
Prečo len vo zvýraznenom prípade?
Pozri si čerstvú tému: http://www.porada.sk/t138470-konatel-pouziva-oa-pribuzneho-v-s-r-o.html

prečítala som si to usmernenie z DRSR, citujem z príspevku Stefan2005:

Prikladám vysvetlenie DRSR:
"Jedným z daňovníkov dane z motorových vozidiel vymedzených v ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, musia byť splnené obe uvedené podmienky súčasne. To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ len v tom prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel a nemusí podať daňové priznanie za rok 2009 a zaplatiť daň."

Uvedené ovšem nevylučuje skutočnosť, že za dané vozidlo netreba zaplatiť daň z MV - napr. pokiaľ ho vlastník využíva aj na podnikanie. Ale v zadaní o tom nebola zmienka...

.... z toho mi vyplýva, že sa môžu vyplácať cestovné náhrady aj zamestnancovi, ktorý použil motorové vozidlo, ktorého nie je držiteľom v technickom preukaze .....

ďakujem za usmernenie
_Ajuska
23.04.10,07:53
Konatel je v s. r. o. zamestnavatelom aj zamestnancom zaroven. Ma 2 auta - jedno je jeho - je zapisany aj v technickom preukaze ako majitel. Druhe ma v 100% pouzivani na zaklade zmluvy o prenajme motoroveho vozidla od ineho majitela (momentalne podla zmluvy vozidlo nevyuziva nikto iny, vyuziva ho len on na podnikatelske ucely). Je to problem? Teda na nasu s. r.o. nie je pisane ani jedno z aut. Kazde je na ine palivo - benzin a naftu. Teda aj ked sme platcovia DPH, DPH si z blockov nemozeme uplatnit na odpocet? Skoda, lebo sa toho nazbieralo dost, kedze je stale na cestach. Ak je to tak, co by ste odporucali v tomto pripade? Mali by sme auta zaradit do majetku firmy? Co to obnasa? Potom by to bolo ok? Dakujem.
Timka1
23.04.10,08:05
ak veľa jazdí oplatilo by sa vložiť motorové vozidlo do majetku spoločnosti, v tom prípade by mal nárok na:

- opravy, náhradné diely, PHL spotrebovanú podľa spotreby v technickom preukaze na pracovné cesty, odpočet DPH z dokladov, povinné zmluvné poistenie, diaľničná známka, odpisy, prípadne havarijné poistenie ak má, je potrebné MV zaregistrovať na DÚ pre daň z MV

- pri osobnom aute nezaradenom v majetku spoločnosti - nárok na spotrebované PHL podľa spotreby v technickom preukaze a paušálne náhrady - kilometrovné 0,183 € za 1 km, všetko ostatné je zarátané v kilometrovnom,
tiež je potrebné urobiť registráciu pre daň z MV na DÚ

- motorové vozidlo na ktoré má Zmluvu o prenájme, je možné účtovať PHL aj dph a všetky výdavky ako daňové náklady tie, ktoré sú konkrétne uvedené v Zmluve
_Ajuska
23.04.10,08:11
Dakujem za odpovede, Timka, ak mozes, vysvetli mi "- motorové vozidlo na ktoré má Zmluvu o prenájme, je možné účtovať PHL aj dph a všetky výdavky ako daňové náklady tie, ktoré sú konkrétne uvedené v Zmluve" - aspon na toto prenajate vozidlo by sme vedeli uctovat PHL a DPH? Ako?
Timka1
23.04.10,08:14
tu je super téma na účtovanie PHL v PÚ, preštuduj

http://www.porada.sk/t5774-uctovanie-phm-v-pu.html