Joozef
23.04.10,10:44
Pekny den.
Chcel by som sa opytat, ci "Dohoda o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti" je pevny nazov, alebo ci mozem uzavriet aj iba "dohodu o vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti".
Pytam sa preto, lebo som so surodencami zdedil ciastky 1/72 z jednej role, kde su aj ini vlastnici a medzi surodencami to chceme dat na jedneho, aby sa s tym lepsie dalo disponovat. Chcem sa len opytat, ci je nazov takej dohody mozny, aby mi to katastralny urad akceptoval. :confused: Dakujem.
Mgr.Shrek
23.04.10,09:42
Pekny den.
Chcel by som sa opytat, ci "Dohoda o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti" je pevny nazov, alebo ci mozem uzavriet aj iba "dohodu o vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti".
Pytam sa preto, lebo som so surodencami zdedil ciastky 1/72 z jednej role, kde su aj ini vlastnici a medzi surodencami to chceme dat na jedneho, aby sa s tym lepsie dalo disponovat. Chcem sa len opytat, ci je nazov takej dohody mozny, aby mi to katastralny urad akceptoval. :confused: Dakujem.

A prečo to chcete riešiť takto?

Čo tak darovacia zmluva, alebo kúpna zmluva.
Vzhľadom na to, že ste súrodenci a chcete to previesť na jedného z Vás, nemajú ostatný spoluvlastníci predkupné právo, ktoré im inak priznáva § 140 z.č. 40/1964 Zb, Občiansky zákonník.

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe

Pojem blízke osoby je definovaný v § 116 už spomínaného zákona
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Joozef
23.04.10,15:36
No ja som to iba skratil, aby som poukazal na podstatu. V podstate ide o zamennu zmluvu, ale ta tiez neobstoji, lebo na jedneho surodenca nebude nic pisane, bude iba povinnost sa s nim vyrovnat. Na katastri mi odporucili pouzit dohodu o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti. A az doma, ked som sa nad tym zamyslel, tak som zistil, ze v tom nazve "zrusenie" v mojom pripade nie je vhodne, lebo ide o viac vlastnikov, mimo mojich surodencov, ktori aj nadalej ostanu podielovi spoluvlastnici. Tak by som este raz poprosil o odpoved, ci je nazov "dohoda o vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva k nehnutelnosti" spravny. Dakujem.
Mária27
23.04.10,21:02
obč. zákonník § 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

Dohoda musí obsahovať dve časti:
- dohodu o zrušení podielového spoluvlastníctva
- dohodu o vzájomnom vyporiadaní spoluvlastníkov.
Ak sa dohoda uzavrie tak, že vec pripadne niekoľkým z nich a ostatní dostanú primeranú náhradu, v rámci vyporiadania je vlastne založené nové spoluvlastníctvo, lebo to skoršie sa zrušilo. V novom spoluvlastníctve môžu byť podiely spoluvlastníkov iné, ako boli prv.
Mária27
23.04.10,21:13
A prečo to chcete riešiť takto?

Čo tak darovacia zmluva, alebo kúpna zmluva.
Vzhľadom na to, že ste súrodenci a chcete to previesť na jedného z Vás, nemajú ostatní spoluvlastníci predkupné právo, ktoré im inak priznáva § 140 z.č. 40/1964 Zb, Občiansky zákonník.

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe

Pojem blízke osoby je definovaný v § 116 už spomínaného zákona
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Spoluvlastníci to predkupné právo majú voči tretej osobe. Predkupné právo si nemôžu uplatniť len vtedy, ak prevádzaš podiel na blízku osobu. Prevod je aj predaj aj darovanie. V tomto prípade by neišlo o zrušenie spoluvlastníctva vtedy, ak by jeden jednoducho svoj podiel previedol na jedného zo spoluvlastníkov. Ak by predali všetci jednému, alebo jeden viacerým, o zrušenie ide.