slavka124
23.04.10,14:55
potrebujem poradiť ohľadom zaúčtovania osobného vkladu do podnikania a osobnej spotreby. rieši sa to ID a aj čo sa týka záväzkov a pohľadávok? vopred ďakujem za ochotu
ivustek
23.04.10,14:09
vklad podnikateľa je PNZD a osobná spotreba je VNZD. Na evidenciu pohľadávok a záväzkov sú názory rôzne. Ja to neevidujem. Podľa mňa záväzok alebo pohľadávka môže byť medzi dvoma subjektami a nie k samému sebe.
Tamila
23.04.10,14:18
ekopo
23.04.10,15:26
Toto bola, je a bude večná téma na diskusiu.

možno stačí porozmýšľať nad príkladmi tu:

http://www.porada.sk/1344856-post13.html
a
http://www.porada.sk/1344869-post14.html

...potom urobiť záver
ivustek
23.04.10,16:18
:):):)Ďakujem ekopo, mňa poteší aj neužitočný bodík.:):):)

Ale to čo som napísala, bolo na tomto základe:

Odpoved na dopyt c.31803
1 správa
sluzby@drsr.sk 12. marca 2010 13:38
Komu: xxxxxxxxxxx

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Peňažný vklad fyzickej osoby do podnikania sa zaúčtuje v peňažnom denníku ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Výber peňažných prostriedkov na osobnú potrebu sa zaúčtuje v peňažnom denníku ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Peňažný vklad do podnikania sa neúčtuje v knihe záväzkov a pri realizovaní peňažného vkladu do podnikania nie je možné uzatvoriť Zmluvu o pôžičke, pretože každý zmluvný vzťah musí byť minimálne dvojstranný. Peňažný vklad do podnikania sa zaúčtuje v peňažnom denníku bez uzavretia akéhokoľvek právneho vzťahu.

Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Trnava

Váš dopyt:

SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, na dočasné preklenutie nedostatku finančných prostriedkov vložila do pokladne finančné prostriedky. Tento vklad účtujeme ako PNZD /príjem neovplyvňujúci základ dane/, rovnako aj vrátenie / aj čiastočné postupne/ účtujeme ako VNZD /výdaj neovplyvňujúci základ dane/.

1. Je potrebné tento vklad do podnikania evidovať v knihe záväzkov?
2. Je k tomu potrebná písomná dokumentácia, lebo si dosť dobre neviem predstaviť Zmluvu o pôžičke, prípadne výpožičke, kde je na jednej strane FO, ako nepodnikateľ a na druhej tá istá FO, ale podnikateľ SZČO
ekopo
23.04.10,17:24
ivustek, neužitočný bodík je za subjektívny názor bez uvedenia opory v zákone, ak by tam nebol ten užitočný, tak neužitočný nedostaneš.
Mimochodom, mám tiež odpoveď z DRSR BB na túto problematiku, len s tým rozdielom, že v odpovedi DRSR uvádza, potrebu evidovania vkladu v záväzkoch.
Už som tu na Porade uviedol, že mám niekedy pocit ako keby na otázky odpovedal na príslušnom úrade "manažér podlahových krytín" , pretože niektoré odpovede majú asi takú výpovednú hodnotu.
Ja som svoje stanovisko už nie raz podporil aj odkazom na zákon. V odpovedi z drsr však nič také nevidím.
Asi toľko k tomu.

p.s. na správne naformulovanú otázku je možné dostať aj správnu odpoveď

aby ste nemuseli hľadať tú druhú odpoveď, ktorá má asi rovnakú výpovednú hodnotu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Osobný vklad je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane Tento vklad je potrebné evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Podnikateľ, FO účtujúca v JU vloží do podnikania peňažné prostriedky / napr. na nákup tovaru.../ Vklad je účtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Je potrebné "vklad" evidovať ako záväzok? Ďakujem za odpoveď.

a jeden link, moja odpoveď z r. 2007 : http://www.porada.sk/400224-post5.html