1bubko2
23.04.10,16:57
DObry denAk tu nieco podobne uz je tak sa ospravednujem....ale cHcela by som sa spytat ci mi niekto viete poradit. Byvam aj s dalsimi 5 ludmi v prenajatom byte.Nastupili sme v auguste(2009), ale uctovacie obdobie je od februara(2009) myslim.Vcera prisiel majitel s paradnymi nedoplatkami. Ide o to ze pred nami tu samozrejme byvali ini podnajomnici a cast tych nedoplatkov je ich.Tak majitel mensiu cast ide zaplatit zo svojho a my ten zbytok.Ide mi o to ci mozem zistit kolko z nedoplatkov je nasich ked sme pri preberani bytu opisali stav elektrohodin a vody do zmluvy, a priebezne som si zapisovala spotrebu (ked zrovna na konci februara 2010 udaje nemam). Nerada by som platila za inych.Da sa to aspon nejako priblizne vyratat? Lebo inak netusim naco sme tie stavy opisovali.:confused:

Dakujem za kazdu radu
arizona
23.04.10,16:05
Veď píšeš, že ste pri preberaní bytu opisovali stavy meračov.Tak potom presne viete, koľko ste minuli, nie? Na FA je konečný stav k dátumu zúčtovania, takže ľahko vyrátate rozdiel.
Nástojte na tom, že platíte iba od toho daného stavu. Nie ste povinný platiť nedoplatky za iných. Domáci nech si to vymáha inde...;)
Xanti
23.04.10,16:33
Tak majitel mensiu cast ide zaplatit zo svojho a my ten zbytok.Ide mi o to ci mozem zistit kolko z nedoplatkov je nasich ked sme pri preberani bytu opisali stav elektrohodin a vody do zmluvy, a priebezne som si zapisovala spotrebu (ked zrovna na konci februara 2010 udaje nemam). Nerada by som platila za inych.Da sa to aspon nejako priblizne vyratat? Lebo inak netusim naco sme tie stavy opisovali.:confused:

Dakujem za kazdu radu
No ved rátanie je predsa jednoduché. Ty nemusíš mať opísaný stav z cca februára. Ved majiteľ bytu má vo vyúčtovaní napísané stavy začiatočný a konečný za rok 2009.
Takže pekne sadnúť a rátať ... vaše hodnoty sú odpísané, a konečné nájdeš na faktúre. Zistíš jednoducho koľko kWh ste spálili elektriky a koľko m3 ste spotrebovali vody.

Naozaj to ide jednoducho vyrátať.
Pr.
prišli ste a bolo na elektromeri 20 kwh. Na faktúre má majiteľ začiatočný stav elektromera 3 kwh a koncový stav elektromera 55 kwh. Takže z toho vyrátaš, že vy ste spálili 35 kwh a tí pred vami 17 kwh. A dlh je 20 eur.

urobíte pomer spolu ste spálili 52 kwh elektriny,

takže treba určit koeficient .... 52/35 = 1,49
no a týmto koeficientom vydelíte nedoplatok
20/1,49 = 13,42 € nedoplatok vy kedže ste spálili 35 kwh

a pre kontrolu správnosti vyrátam koeficient aj pre tú nižšiu spotrebu
52/17 = 3,06 koeficient
20/3,06 = 6,54 € nedoplatok

čiže ak zrátam 6,54 + 13,42 = 19,96 € čo je temer ten nedoplatok 20 eur, kedže nejaké straty vznikli zaokruhľovaním.

A podobným spôsobom vyrátate aj nedoplatok za vodu. Treba čítať faktúrky a nepanikáriť. :D
1bubko2
23.04.10,16:39
no len fakturu ja nemam :)
Xanti
23.04.10,16:42
no len fakturu ja nemam :)
Pýtaj ju od majiteľa fotokopiu, v rámci zachovania korektných vzťahov. Bez vyúčtovania a faktúr nezistíš ani len cenu energii a nie to ešte spotrebu.
Ak to ináč nepôjde tak sa dohodnite na mesiacoch.

Tj. dlžoba sa vydelí 12 mesiacmi a vy zaplatíte taký pomer ako dlho tam bývate ... ináč by som nesúhlasila. A vyúčtovanie sa robí zvyčajne k decembru. ;)
1bubko2
23.04.10,16:53
dobre budem si nastojit...dufam...lebo za elekriku to je 3000 a vodu 6000 ...sme totiz v Brne
Xanti
23.04.10,16:54
dobre budem si nastojit...dufam...lebo za elekriku to je 3000 a vodu 6000 ...sme totiz v Brne
Ked je férový opis faktúry a vyúčtovania Vám poskytne. :)
1bubko2
23.04.10,17:18
a co ak by bol nedoplatok este vacsi , ale my sme to napriklad nasim pripadnym setrenim len zmiernili , ale v podstate by sme mali za nas pobyt nebodaj preplatok....to asi nezistim ze?:cool:
Xanti
23.04.10,17:21
a co ak by bol nedoplatok este vacsi , ale my sme to napriklad nasim pripadnym setrenim len zmiernili , ale v podstate by sme mali za nas pobyt nebodaj preplatok....to asi nezistim ze?:cool:
To by si musela už aj viac rátať, teda minimálne s tým koľko ste platili a koľko platili oni. I ked predpokladám, že platili rovnako ako platíte vy. A potom to prerátať na mesiace a to pokiaľ nemáš mesačné záznamy nezistíš.
1bubko2
23.04.10,17:33
no to nemam....a myslim ze platili aj o nieco menej....len dufam ze ak to nejako prepocitam tam nezaplatime este viac ako sme sa teraz dohodli s majitelom :D to by bolo blbe
58vlasta
23.04.10,17:36
Bolo by treba zistiť tiež, či boli každý mesiac zaplatené zálohy /teda či majiteľ platil každý mesiac za vodu a elektrinu/... Nedoplatok mohol vzniknúť aj tak, že boli určené nízke mesačné zálohové platby... Tak by ste sa mali dohodnúť s majiteľom, podľa toho, koľko mu platíte nájom...Nech si to zaplatí sám, ak boli nízke mesačné zálohy...Záleží, či máte v zmluve platenie nedoplatkov... V prvom rade nech vám ukáže faktúru...:rolleyes:
verkaz
24.04.10,17:17
Je to od majiteľa bytu neseriózne. Dohodni sa s ním, že ti musí k vyúčtovaniu doložiť fotokópie faktúr za energie. Sleduj si spotrebu v byte sama a budeš môcť porovnávať. Neviem akú máš zmluvu o nájme. V zmluve by malo byť dohodnuté čo s preplatkom a nedoplatkom. Obyčajne to býva tak, že preplatok patrí nájomníkovi a nedoplatok tak isto platí nájomník. Samozrejme, že dodatok k zmluve má byť protokol o preberaní bytu, kde sú uvedené stavy energií ku dňu preberaniu bytu. Vlastrník bytu je povinný platiť zálohové platby za energie adekvátne k spotrebe. Práve na faktúre by to malo byť uvedené. Skús sa s ním ešte dohodnúť, veď mu určite platíš dosť za nájom.
sito
24.04.10,18:21
Prenájom bytu je o charaktere prenajímateľa a nájomcu bytu. Vždy je riziko pre jednú, aj druhú stranu. Vždy je podstatná, podrobná písomná zmluva o prenájme.

Ak je prenajímateľ bytu chamtivec, bývanie v jeho byte je strašná vec.

Nájomníkovi by som poradil, spísať podrobný preberací protokol bytu. Podľa možnosti žiadať od prenajímateľa, aby písomne uviedol, že k dátumu prenájmu má všetky platby uhradené, vyrovnané. Minimálne raz za mesiac si treba odpísať stavy vodomerov, elektriny, plynu, kúrenia. Pri nedorozumeniach sa to vždy zíde.

Bol tu jeden prípad, spokojnosť nájomcu aj nájomníka. Ale ak, nájomník požiadal ukončenie nájmu bytu, vtedy jej začal robiť prieky. Nevidel brvno v oku.
1bubko2
26.04.10,09:12
no zmluvu mam doma pravdepodobne , ale spolubavajuci ma kopiu tak snad ju najde a donesie. myslim ze tam bolo ze preplatky aj nedoplatky su nase. prave som vlastnikovi poslala sms o tom ze chcem videt faktury, tak som zvedava ako ma zas odrbe.
sito
26.04.10,09:28
:D:D:D:D:D:D ;)
1bubko2
26.04.10,16:10
no tak stary doniesol faktury....ale ze by som tam videla nejaky pociatocny stav a zaverecny to teda nevidim....je tam kopa cisiel ale ze by tam boli tie potrebne to niee....tak ak by bol niekto taky ochotny a chcel by mi pomoct :orada mu poslem tie dementne fakury(odfotili sme si to :--- ) a rada si necham vyratat kolk malo koruniek mame zaplatit :) ( a aj by som dala mail ale vraj mam malo postov :) )
dakujem niekomu kto by sa nasiel :)
58vlasta
26.04.10,16:39
no tak stary doniesol faktury....ale ze by som tam videla nejaky pociatocny stav a zaverecny to teda nevidim....je tam kopa cisiel ale ze by tam boli tie potrebne to niee....tak ak by bol niekto taky ochotny a chcel by mi pomoct :orada mu poslem tie dementne fakury(odfotili sme si to :--- ) a rada si necham vyratat kolk malo koruniek mame zaplatit :) ( a aj by som dala mail ale vraj mam malo postov :) )
dakujem niekomu kto by sa nasiel :)
Ale nedočítala som sa, za čo to vlastne je faktúra? Za elektrinu by to malo byť na zadnej strane, ešte sa dá zavolať potom na elektrárne/ak je to EE/ a zistiť počiatočný aj konečný stav a podľa toho si vypočítať od kedy ste tam do dátumu odpočtu...:rolleyes::)
1bubko2
26.04.10,16:47
faktura jedna je za elektriku...tam je vzadu napisana len spotreba celkova za ten rok asi....ziadne pociatocne -zaverecne.....a druha fakura je za teplo , vodu a ohrev vody ci co...a tam je poprdel cisel vseliakyych...ale zeby tam dali 2 riadky podstatne to nie