IgiK
24.04.10,08:34
Dobry den.

Mam starsi RD a chcel by som v nom zaviest kurenie el radiatormi.
Nechcem ziadne ine kurenie preto poprosim nepiste mi tu ktore je lepsie alebo preco volit ine.

Zaujimaju ma konkretne cisla.
Prosim ludi co maju el kurenie radiator/konvertor (NIE EL. KOTOL ani Tepelne cerpadlo) o konkretne cisla tzn. pocet radiatorov/celkovy vykon/prikon / rocne zuctovanie za elektrinu (celkovu vratane svetla, varenia, el spotrebicov.)

Dakujem za konkretne odpovede.
najag
24.04.10,07:59
A co tak este vykurovana plocha rodinneho domu, ci je zatepleny, alebo nie, ake su elektricke rozvody a podobne?
plackoo
24.04.10,09:55
Dobry den.

Mam starsi RD a chcel by som v nom zaviest kurenie el radiatormi.
Nechcem ziadne ine kurenie preto poprosim nepiste mi tu ktore je lepsie alebo preco volit ine.

Zaujimaju ma konkretne cisla.
Prosim ludi co maju el kurenie radiator/konvertor (NIE EL. KOTOL ani Tepelne cerpadlo) o konkretne cisla tzn. pocet radiatorov/celkovy vykon/prikon / rocne zuctovanie za elektrinu (celkovu vratane svetla, varenia, el spotrebicov.)

Dakujem za konkretne odpovede.

Ber to ako vééééľmi orientačný (odborný:)) odhad :
- inštalovaný výkon - 1 kW / 10-25 m3
- k tomu spotreba - na kúrenie 300-1000 kWh/kW
- na svietenie okolo 200 kWh .
Ja som mal svetlo, komp, chladnička,televízor (pračka/žehlenie/ zriedka trúba/ konvica 2x denne) pre dvoch za rok 1600 kWh.
IgiK
24.04.10,22:14
dakujem za odpoved Plackoo...

k predchadzajucemu prispevku snad len : netreba mi vediet rozlohu ani zateplenie ... potrebujem vediet aky vykon kolko "zozerie"

dufam ze sa najde este niekto dalsi kto posle skusenost... Dakujem
Xanti
25.04.10,06:10
IgiK
skús si pozrieť na tejto stránke parametre, aj obstáravaciu cenu http://www.mirava.cz/

.....
Potřebný tepelný výkon pro výpočet tepelných ztrát získáte z výpočtu tepelných ztrát, který byl zpracován při návrhu topné soustavy. Pro návrh lokálního vytápění objektu (místnosti) je rozhodující splnění požadavku ČSN 730540 část 1–4 tepelná ochrana budov. Pokud jej nemáte k dispozici, přibližný odhad získáte následujícím výpočtem:

vytápěný objem × koeficient
Příklad: 65 m2 × 2,70 m × 35 W/m3 = 6 142,5 W, cca 6 kW.....
plackoo
25.04.10,06:16
dakujem za odpoved Plackoo...

k predchadzajucemu prispevku snad len : netreba mi vediet rozlohu ani zateplenie ... potrebujem vediet aky vykon kolko "zozerie"

dufam ze sa najde este niekto dalsi kto posle skusenost... Dakujem

Každý inštalovaný 1kW (ktorý ide naplno) zožerie za hodinu "ZHRUBA" 1kWh.
Ako príklad máš 3 kW radiator / cez deň (14 hodín) ti ide na 60 % / v noci (10 hodín) ti ide na 35 %.
Jeho spotreba za 1 deň = 3*14*0,6 + 3*10*0,35 = 35,7 kWh.
( s tým, že tu by sa ti už skoro oplatil dvojtarif - spotreba v NT by mala byť nad 35% )
PS
Konkrétnu spotrebu ti možno napíšu majitelia el. kúrenia.
plackoo
25.04.10,06:21
IgiK
skús si pozrieť na tejto stránke parametre, aj obstáravaciu cenu http://www.mirava.cz/

Toto je empirický výpočet "obvyklej" spotreby - tepelných strát.
Nevieme, či on má dom s "obvyklými" stratami.
A inštalovaný výkon je potrebné dať min o 50 - 100 % vyšší, ako tepelné straty.
Xanti
25.04.10,06:27
Toto je empirický výpočet "obvyklej" spotreby - tepelných strát.
Nevieme, či on má dom s "obvyklými" stratami.
A inštalovaný výkon je potrebné dať min o 50 - 100 % vyšší, ako tepelné straty.
Súhlasím,
to si musí ale zadávateľ témy trošku polietať sám po stránkach a prepočítať si. Pochybujem, že sa tu zastaví projektant a toto mu vyráta.

A predsa aj skúsenosti ostatných ludí sú mu nanič, kedže jeden môže mať dom zateplený zo 100m2 podlahovou plochou a další môže mať dom nezateplený s 150m2.
IgiK
25.04.10,18:29
llietam po vsetkom co najdem ale viete, kazdy pekar vam povie ze ten jeho chlieb je najlepsi ...

dovod preco el. radiator je ze mam starsi RD a podlaha poschodia resp strop prizemia je dreveny cize kurenie dlazbou neprichadza v uvahu koli vahe ...

na prizemi je plyn kotol na ohrev vody ktora cirkuluje v radiatoroch a je to veeelmi drahe kuranie ....

viem kolko kw kurania mi treba vo vykone, snazim sa ale realne zistit kolko prikonu potrebujete na 1kw vykonu/tepla.

ps: nova moznost... nejake kurenie prirodnym kamenom... tiez kumulativne kurenie ako olejove el radiatori.
Xanti
25.04.10,18:32
llietam po vsetkom co najdem ale viete, kazdy pekar vam povie ze ten jeho chlieb je najlepsi ...

dovod preco el. radiator je ze mam starsi RD a podlaha poschodia resp strop prizemia je dreveny cize kurenie dlazbou neprichadza v uvahu koli vahe ...

na prizemi je plyn kotol na ohrev vody ktora cirkuluje v radiatoroch a je to veeelmi drahe kuranie ....

viem kolko kw kurania mi treba vo vykone, snazim sa ale realne zistit kolko prikonu potrebujete na 1kw vykonu/tepla.

ps: nova moznost... nejake kurenie prirodnym kamenom... tiez kumulativne kurenie ako olejove el radiatori.Pozrel si si toho výrobcu čo som Ti link pricapila?
Je to kúrenie na spôsob akumulačiek, pamätám desné obrovské hovadné plechové skrine čo akumulovali teplo a hriali, tieto panely sú tenké ako radiatory ale akumulujú teplo a vyhrievajú postupne - čiže je predpoklad, že aj lacnejšie ako klasické elektrické vykurovanie konvektormi.
plackoo
25.04.10,19:38
llietam po vsetkom co najdem ale viete, kazdy pekar vam povie ze ten jeho chlieb je najlepsi ...

dovod preco el. radiator je ze mam starsi RD a podlaha poschodia resp strop prizemia je dreveny cize kurenie dlazbou neprichadza v uvahu koli vahe ...

na prizemi je plyn kotol na ohrev vody ktora cirkuluje v radiatoroch a je to veeelmi drahe kuranie ....

viem kolko kw kurania mi treba vo vykone, snazim sa ale realne zistit kolko prikonu potrebujete na 1kw vykonu/tepla.

ps: nova moznost... nejake kurenie prirodnym kamenom... tiez kumulativne kurenie ako olejove el radiatori.

Neviem, či si počul o takej profesii, že energetik. Každý ti povie, že prevádzkové ( NIE investičné) naklady na kúrenie plynom sú zhruba polovičné oproti elektrine zo siete.
Ak chceš o teple : 1 kubík zemného plynu je okolo 10,5 kWh.
IgiK
25.04.10,20:37
ano pozrel som si to ... firiem ktore robia taketo panely je uz vela ... asi najskor pojdem do hlinikovych olejovych panelov ... Hlinik= rychl sa zorheje (vysoka tepelna vodivost) olej = pomaly chladne (udrziava dlhsie teplotu)
ewita888
26.04.10,04:02
neviem ti poradiť ohľadom odborných technických vecí, ale.. mala som niekoľko rokov iba el. radiatory.. za veľké peniaze iba veľká zima.. jednoducho, nikdy to nevykúri tak, ako napr. krbové kachle pri pár kúskoch dreva..
IgiK
26.04.10,05:08
nooo krb planujem tiez ... cize si mala el. radiatori ? a zle skusenosti ? nieje to tak ze ked mas el. kurenie tak mas 20hodin nocny a 4 denny prud ?

fuu ha teraz uz fakt zacinam pochybovat
plackoo
26.04.10,05:25
nooo krb planujem tiez ... cize si mala el. radiatori ? a zle skusenosti ? nieje to tak ze ked mas el. kurenie tak mas 20hodin nocny a 4 denny prud ?

fuu ha teraz uz fakt zacinam pochybovat

To tak hádam Eskimáci.
PS
Ale aj keby bolo 20/4 - pozri URSO cenníky pre domácnosť .Bez výpočtu ti poviem, že elektrina bude drahšia.
ewita888
26.04.10,05:34
áno, mala som 20 hod nočný a 4 denný.. je to výhodnejšie, samozrejme.. ale ja som to mala nastavené tak,že keď bol denný, radiatory mi vypli..lebo to by som sa fakt nedoplatila.. teraz mám tie krbové kachle, to je iné teplúčko.. el.radiatory by som nevolila byť tebou, fakt je to len do peňazí a večer sa budete drviť pod dekami..
Jana Motyčková
26.04.10,06:08
Neviem, či ti priznajú sadzbu 20h nízka tarifa / 4 hodina vysoká, keď máte plynový kotol na ohrev vody, lebo tam je podmienka, že elektrikou je ohrievaná aj teplá voda aj varenie je na alektriku.
IgiK
27.04.10,16:59
takze myslite ze kondenz kotol so vstavanym ohrevom vody bude lacnejsi ?(myslim na prevadzku nie obstaranie)
mam tam teraz kotol na plyn (sice uz 10 rocny) ale zerie strasne vela plynu
moriteru
27.04.10,17:33
takze myslite ze kondenz kotol so vstavanym ohrevom vody bude lacnejsi ?(myslim na prevadzku nie obstaranie)
mam tam teraz kotol na plyn (sice uz 10 rocny) ale zerie strasne vela plynu

Privri kohútik.