Lukáš 142
24.04.10,08:50
prosim pomozte ako mam na notebook HP Pavilion dv5-1060 nainstalovat linux a ci budem potrebovat nejake dodatocne ovladace pre hardware
zamestnankyna
24.04.10,07:03
Práve čakám na Ubuntu 10.04(vyjde 29.04.), ktoré inštalujem ako dualboot s W7. Pomocou programu UnetBootin (http://sourceforge.net/projects/unetbootin/files/UNetbootin/433/unetbootin-windows-433.exe/download) si vytvoríš bootovací USB klúč a môžeš inštalovať. Dá sa použiť aj na iné verzie Linuxu.
Treba vyskúšať.
Flinstone
24.04.10,07:08
pokiaľ viem, tak by s tým nemal byť problém... HP-čka idú pod linuxom bez problémov. Zatiaľ čo som inštaloval linux, nestretol som sa s tým aby nejaký hw nespoznal, prípadne sa nedal rozchodiť
Jediný problém, čo som natrafil bola inštalácia na HP, kde bol Win7. Problém bol ale jednoduchý... HDD môže mať max 4 primárne partície a disk v ňom bol rozdelený na 4 primárne partície takže bez prerozdelenia disku a náledného preinštalovania to nešlo
Ak je tam wista, zrejme sú len 2 partície, tak sa bez straty dát dá urobiť všetko čo linux potrebuje
Lukáš 142
24.04.10,07:08
Práve čakám na Ubuntu 10.04(vyjde 29.04.), ktoré inštalujem ako dualboot s W7. Pomocou programu UnetBootin (http://sourceforge.net/projects/unetbootin/files/UNetbootin/433/unetbootin-windows-433.exe/download) si vytvoríš bootovací USB klúč a môžeš inštalovať. Dá sa použiť aj na iné verzie Linuxu.
Treba vyskúšať.

a Ubuntu 10.04 je Linux alebo iny operacny system, pytam sa preto, lebo s linuxom nemam ziadne skusenosti
Flinstone
24.04.10,07:10
Práve čakám na Ubuntu 10.04(vyjde 29.04.), ktoré inštalujem ako dualboot s W7. Pomocou programu UnetBootin (http://sourceforge.net/projects/unetbootin/files/UNetbootin/433/unetbootin-windows-433.exe/download) si vytvoríš bootovací USB klúč a môžeš inštalovať. Dá sa použiť aj na iné verzie Linuxu.
Treba vyskúšať.
načo to komplikovať... stiahne si ISO súbor, vypáli ho na cd a môže inštalovať...
Flinstone
24.04.10,07:12
a Ubuntu 10.04 je Linux alebo iny operacny system, pytam sa preto, lebo s linuxom nemam ziadne skusenosti
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Debian, Sabayon, Fedora, Mandriva, Suse....
to sú všetko linuxové distribúcie...
jadro je linux a zbytok je nadstavba s kopou programov a grafickým rozhraním, aby sa dalo jednoducho klikať ako vo windowsoch
Flinstone
24.04.10,07:16
Lukáš 142
24.04.10,07:16
pokiaľ viem, tak by s tým nemal byť problém... HP-čka idú pod linuxom bez problémov. Zatiaľ čo som inštaloval linux, nestretol som sa s tým aby nejaký hw nespoznal, prípadne sa nedal rozchodiť
Jediný problém, čo som natrafil bola inštalácia na HP, kde bol Win7. Problém bol ale jednoduchý... HDD môže mať max 4 primárne partície a disk v ňom bol rozdelený na 4 primárne partície takže bez prerozdelenia disku a náledného preinštalovania to nešlo
Ak je tam wista, zrejme sú len 2 partície, tak sa bez straty dát dá urobiť všetko čo linux potrebuje

Ja mam Vistu Home Premium a 3 particie (disk c:/ s OS, potom D:/HP_RECOVERY a I:/ volne miesto z hp recovery 1,38 GB)

Neviem ale zda sa mi, ze linux ma viacero verzii (graficke prostredie), nevedel by si mi poradit nejake podobne ako ma Vista Aero?

A ako mam ten linux nainstalovat? Dakujem
Lukáš 142
24.04.10,07:20
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Debian, Sabayon, Fedora, Mandriva, Suse....
to sú všetko linuxové distribúcie...
jadro je linux a zbytok je nadstavba s kopou programov a grafickým rozhraním, aby sa dalo jednoducho klikať ako vo windowsoch

a ktora verzia linuxu je najviac aktualizovana?
Flinstone
24.04.10,07:21
Ja mam Vistu Home Premium a 3 particie (disk c:/ s OS, potom D:/HP_RECOVERY a I:/ volne miesto z hp recovery 1,38 GB)

Neviem ale zda sa mi, ze linux ma viacero verzii (graficke prostredie), nevedel by si mi poradit nejake podobne ako ma Vista Aero?

A ako mam ten linux nainstalovat? Dakujem
pre začínajúceho užívateľa sú najjednoduhšie Ubuntu (grafické prostredie Gnome) Kubuntu (grafické prostredie Kde) alebo Mandriva (grafické prostredie Kde) Stiahni si z domácich stránok všetky tri, a vyskúšaj to ako LiveCD. Ktoré ti bude najviac vyhovovať, to si nainštaluj.
Keďže máš zatiaľ iba 3 partície, ak máš dosť miesta na disku bude sa dať z jednej časti ukrojiť a vytvoriť miesto pre linux
Flinstone
24.04.10,07:24
a ktora verzia linuxu je najviac aktualizovana?
linux nieje windows... aktualizácie sú veľmi často... ak myslíš bezpečnostné a programové...
Ubuntu vychádza každých 6 mesiacov nová verzia, ale vrámci aktualizácii bez preinštalovania vie urobiť prechod na vyššiu verziu
A oproti win je zmena, že systém sa stará o aktualizácie všetkých vecí... včítane programov čo sú nainštalované, nie iba systém
Lukáš 142
24.04.10,07:27
pre začínajúceho užívateľa sú najjednoduhšie Ubuntu (grafické prostredie Gnome) Kubuntu (grafické prostredie Kde) alebo Mandriva (grafické prostredie Kde) Stiahni si z domácich stránok všetky tri, a vyskúšaj to ako LiveCD. Ktoré ti bude najviac vyhovovať, to si nainštaluj.
Keďže máš zatiaľ iba 3 partície, ak máš dosť miesta na disku bude sa dať z jednej časti ukrojiť a vytvoriť miesto pre linux

Na disku mam volnych aktualne 41,5 GB, particia ma velkost 225 GB, kolko mi asi linux z volneho miesta ukroji?
Lukáš 142
24.04.10,07:32
linux nieje windows... aktualizácie sú veľmi často... ak myslíš bezpečnostné a programové...
Ubuntu vychádza každých 6 mesiacov nová verzia, ale vrámci aktualizácii bez preinštalovania vie urobiť prechod na vyššiu verziu
A oproti win je zmena, že systém sa stará o aktualizácie všetkých vecí... včítane programov čo sú nainštalované, nie iba systém

a musim potom nainstalovat vsetky programy do linuxu nanovo alebo si ich vie vytiahnut z widowsu?
Flinstone
24.04.10,07:33
Na disku mam volnych aktualne 41,5 GB, particia ma velkost 225 GB, kolko mi asi linux z volneho miesta ukroji?
koľko mu dáš... ale bolo by vhodné aby mal aspoň 30 GB + 4 GB swap partícia, lebo časom zistíš, že linux má prístupných v repozitároch veeeľky kopec programov a hier a nakoniec ťa miesto bude tlačiť. Linux vie pracovať aj s NTFS partíciou, takže ak niečo stiahneš z netu, môžeš to ukladať aj tam.
A neverím, že ak prezrieš tých 225 GB že sa tam nenájde aspoň 100 GB ktoré tam nemusia byť
Flinstone
24.04.10,07:34
a musim potom nainstalovat vsetky programy do linuxu nanovo alebo si ich vie vytiahnut z widowsu?
linux si vie vytiahnuť z widowsu dáta, nie programy... Ale neviem aké máš na mysli, lebo kopu vecí budeš mať už po nainštalovaní linuxu... To nieje windows, že nainštaluješ a nemáš nič len OS
Lukáš 142
24.04.10,07:39
koľko mu dáš... ale bolo by vhodné aby mal aspoň 30 GB + 4 GB swap partícia, lebo časom zistíš, že linux má prístupných v repozitároch veeeľky kopec programov a hier a nakoniec ťa miesto bude tlačiť. Linux vie pracovať aj s NTFS partíciou, takže ak niečo stiahneš z netu, môžeš to ukladať aj tam.
A neverím, že ak prezrieš tých 225 GB že sa tam nenájde aspoň 100 GB ktoré tam nemusia byť

no bude, musiet povymazavat nejake subory :):):), a dalo by sa aj neskor pridat volne miesto linuxu alebo je ho potrebne urcit pri instalacii? ako si to myslel s tym, ze !Linux vie pracovať aj s NTFS partíciou, takže ak niečo stiahneš z netu, môžeš to ukladať aj tam" kde inde by som to mohol ukladat?

a to LiveCD je potrebne vypalit na CD alebo je ho mozne nabootovat aj z USB-čka (moje USB ma velkost 1GB)
Flinstone
24.04.10,07:44
no bude, musiet povymazavat nejake subory :):):), a dalo by sa aj neskor pridat volne miesto linuxu alebo je ho potrebne urcit pri instalacii? ako si to myslel s tym, ze !Linux vie pracovať aj s NTFS partíciou, takže ak niečo stiahneš z netu, môžeš to ukladať aj tam" kde inde by som to mohol ukladat?

a to LiveCD je potrebne vypalit na CD alebo je ho mozne nabootovat aj z USB-čka (moje USB ma velkost 1GB)
z netu stiahneš ISO súbor a ten vypáliš na cd, potom určíš poradie bootovania v biose aby prvá bola CD/DVD.
Ak by si chcel vyrobiť USB bootovací kľúč musí mať veľkosť min. 2GB /to platí pre Ubuntu, všeobecne min. trojnásobok veľkosti ISO súboru
Linux uvidí aj partíciu patriacu windowsom, bude vedieť z nej čítať a zapisovať na ňu... Opačne to nefunguje.
Keď stiahneš v linuxe z netu tak ti to bude ukladať do priečinka /home/meno_užívateľa/stiahnuté (na linuxovej partícii)ak chceš inde, budeš si to musieť zmeniť
Lukáš 142
24.04.10,07:45
linux si vie vytiahnuť z widowsu dáta, nie programy... Ale neviem aké máš na mysli, lebo kopu vecí budeš mať už po nainštalovaní linuxu... To nieje windows, že nainštaluješ a nemáš nič len OS

myslel so programy ako truecrypt, pgp desktop, eraser, teamviewer atd. a inak aky pouzivas na linuxe emailovy program?
Lukáš 142
24.04.10,07:48
z netu stiahneš ISO súbor a ten vypáliš na cd, potom určíš poradie bootovania v biose aby prvá bola CD/DVD.
Ak by si chcel vyrobiť USB bootovací kľúč musí mať veľkosť min. 2GB /to platí pre Ubuntu, všeobecne min. trojnásobok veľkosti ISO súboru
Linux uvidí aj partíciu patriacu windowsom, bude vedieť z nej čítať a zapisovať na ňu... Opačne to nefunguje.
Keď stiahneš v linuxe z netu tak ti to bude ukladať do priečinka /home/meno_užívateľa/stiahnuté (na linuxovej partícii)ak chceš inde, budeš si to musieť zmeniť

a ak potom budem pracovat s windowsom budem si moct najst tie subory co som stahoval pod linuxom?
Flinstone
24.04.10,07:54
myslel so programy ako truecrypt, pgp desktop, eraser, teamviewer atd. a inak aky pouzivas na linuxe emailovy program?
na email mam Thunderbird od Mozilly, ale možností je na výber viac, instant messenger mám pidgin, ktorý umožňuje byť súčasne prihlásený na viac protokolov (IRC, ICQ, MSN...)
asi bude najlepšie, ak si stiahneš napr ubuntu
http://www.ubuntu.com/
a vyskúšaš ako livecd... tam budeš mať možnosť si prezrieť aj repozitáre, aby si mal predstavu aké programy sú bežne dostupné
Live cd bude anglicky, ale ak budeš inštalovať na disk, tak bude kompletne slovensky (ak zvolíš túto možnosť)
Flinstone
24.04.10,07:56
a ak potom budem pracovat s windowsom budem si moct najst tie subory co som stahoval pod linuxom?
len vtedy, ak ich dáš uložiť do disku s windowsom... lebo windows je blbec, on sa tvári že linux neexistuje, takže tú časť disku kde je linux neuvidí.
Lukáš 142
24.04.10,08:07
na email mam Thunderbird od Mozilly, ale možností je na výber viac, instant messenger mám pidgin, ktorý umožňuje byť súčasne prihlásený na viac protokolov (IRC, ICQ, MSN...)
asi bude najlepšie, ak si stiahneš napr ubuntu
http://www.ubuntu.com/
a vyskúšaš ako livecd... tam budeš mať možnosť si prezrieť aj repozitáre, aby si mal predstavu aké programy sú bežne dostupné
Live cd bude anglicky, ale ak budeš inštalovať na disk, tak bude kompletne slovensky (ak zvolíš túto možnosť)

no ja by som si chel na LiveCD vypalit ubuntu, kubuntum mandriva linux 2010, zatial tie, ale najnovsie verzie a ak si potom nejaky vyberiem a nainstalujem a po case zistitm, ze chcem iny, budem musiet vsetko nanovo instalovat alebo len vymenim linuxovu distribuciu? a odkial ich mam stiahnut, a cez co vypalit na dvd? cez nera?

a co s tym volnym mietom pre linux? budem potom ho moct rozsirit, alebo nie?
Flinstone
24.04.10,08:11
ak by si mal velky pc s velkym diskom, alebo viacerými, tak kľudne môžeš mať aj viac operačných systémov, nielen jeden - dva.
na tej stránke čo som písal je možnosť download ubuntu 9.10, čo je posledná aktuálna verzia, stiahneš (cca 650 MB) a vypáliš napr v Nerovi (vypáliť obraz/burn image)
Vymeniť sa distribúcie nedajú, len preinštalovať... je to OS nie program
salvosko
24.04.10,08:22
Len taka rada ... ak nevies odkial to stiahnut a ako napalit tak budes mat dost problem s linuxom. Iba aby si vedel.
Lukáš 142
24.04.10,08:23
Vymeniť sa distribúcie nedajú, len preinštalovať... je to OS nie program

:( skoda, a co s tym volnym miestom? bude sa dat rozsirit? lebo chcel by som to instalovat este dnes a nebudem mat teraz cas sa hrabat v suboroch :), tak da sa alebo nie?
a ak si stiahnem ISO ubuntu, kubuntum a mandriva a vypalim to cez nera ako boot dvd tak potom si ako vyberiem pri nabootovani linuxovu distribuciu? a tam bude aj na vyber ci chcem instalovat alebo len spustit?
a je mozne na linux nainstalovat google chrome?
Flinstone
24.04.10,08:29
rozšíriť sa dá, ale bude potom treba preinštalovať systém...
Myslím, že by si si najprv mal na stránkach venovaných linuxu niečo prečítať, nájdeš tam popis jednotlivých distribúcií, návody a kopu užitočných rád. Ak sa chceš niečo naučiť, tak to je to pravé orechové...
a chrome... ak má google verziu pre linux tak sa dá
Lukáš 142
24.04.10,08:44
preco ked som stahoval ubuntu a kubuntu tak tam nebola moznost livecd ale iba begin download? pojde to aj tak? ked nabootoujem to dvd tak by tam mala byt moznost iba spustit, nie instalovat, ze?
Flinstone
24.04.10,09:17
preco ked som stahoval ubuntu a kubuntu tak tam nebola moznost livecd ale iba begin download? pojde to aj tak? ked nabootoujem to dvd tak by tam mala byt moznost iba spustit, nie instalovat, ze?
áno
Lukáš 142
24.04.10,09:27
Prosim ta nepozrel by si sa na tento clanok http://www.linuxos.sk/clanok/254/index.html, zda sa mi, ze uz pri velkosti disku cca. 300 GB neni potrebne rozdelovat disk na viacero particii, neviem ci je ten navod dobry.
Este som rozmyslal ci by nebolo lepsie ten linux zvirtualizovat a spustat ho ako VM (virtual machine) pretoze ak by sa nieco stalo s OS tak by bolo lahsie ho znova nainstalovat ako VM, co povies?
Flinstone
24.04.10,10:12
Prosim ta nepozrel by si sa na tento clanok http://www.linuxos.sk/clanok/254/index.html, zda sa mi, ze uz pri velkosti disku cca. 300 GB neni potrebne rozdelovat disk na viacero particii, neviem ci je ten navod dobry.
Este som rozmyslal ci by nebolo lepsie ten linux zvirtualizovat a spustat ho ako VM (virtual machine) pretoze ak by sa nieco stalo s OS tak by bolo lahsie ho znova nainstalovat ako VM, co povies?
ak chceš mať viac operačných systémov, musíš rozdeliť disk. Keby si mal trebárs disk aj 1TB ak sú tam dva operačné systémy, tak min. na dve časti
Nainštalovať do VM to môžeš, ale rovnako dobre, ak nie lepšie sa dá vyskúšať priamo z live CD. A naplno si to nevychutnáš, kým to nebude fungovať priamo z disku. A ten článok myslím dosť podrobne popisuje inštaláciu.
kergulaan
24.04.10,10:18
Virtualizaciu by som neodporucal pretoze je s nou viac prace ako s normalnou instalaciou. Ja sam pouzivam ubuntu a som s nim viac ako spokojny... Pri instalacii je akorat zlozite rozdelovanie disku no ak budes postupovat podla navodu na tej stranke alebo si o tom precitas viac tak to zvladnes lavou zadnou :)
A neboj sa s linuxom nedostanes BSOD :D
no a nakoniec este jedno upozornenie (podla tych otazok co sa pytas som usudil ze asi nevies o tom ze pod linuxom nejdu windowsacke programy .exe no daju sa emulovat programom a existuje na nich kopa inych náhrad a k tomu ešte zadarmo...)
salvosko
24.04.10,12:16
A neboj sa s linuxom nedostanes BSOD :D

To nie ale Linux ma kopu iných ... Kernel panic, swapped daemon swapped out a podobne.
Flinstone
24.04.10,12:42
To nie ale Linux ma kopu iných ... Kernel panic, swapped daemon swapped out a podobne.
budem musieť na nete pohľadať ako vyzerajú... lebo na svojom som ich ešte nevidel:cool:
zamestnankyna
24.04.10,13:00
Autorovi témy odporúčam najskôr si niečo naštudovať, a nie sa pýtať na každý klik. Inštalácia Linuxu nie je síce náročnejšia ako inštalácia Windowsu, ale najskôr o tom musíš niečo vedieť.
Tu sú nejaké linky, ale veď Google vieš používať.

http://ubuntu.kayle.sk/download.html
http://www.linuxos.sk/clanky/kategoria/2/index.html
http://www.linux.sk/index.php/Ako_ho_vysk%C3%BA%C5%A1a%C5%A5
zamestnankyna
24.04.10,21:37
A tu (http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=sk) si môžeš vybrať vhodnú distribúciu Linuxu.
salvosko
25.04.10,09:22
Ja mu vobec nedoporučujem Linux lebo bude s tým mať len problémy.
Zožeň si najprv niečo ako VMware alebo Xen, nech ti to niekto naištaluje a tam daj Linux nech vieš o čom to je.
A ešte na notebooku, to ešte len začnú problémy s ovládačmi, grafika a hlavne wifi na 99% nepôjde.
Je to tak bohužiaľ.
Flinstone
25.04.10,10:37
Ja mu vobec nedoporučujem Linux lebo bude s tým mať len problémy.
Zožeň si najprv niečo ako VMware alebo Xen, nech ti to niekto naištaluje a tam daj Linux nech vieš o čom to je.
A ešte na notebooku, to ešte len začnú problémy s ovládačmi, grafika a hlavne wifi na 99% nepôjde.
Je to tak bohužiaľ.
ak som inštaloval NB pripojený na net cez LAN zakaždým ak nemal správne ovládače automaticky mi ponúkol tie ktoré fungovali na wifi, resp. grafiku a keď sa toho bude báť, nikdy sa nenaučí... ak chce vedieť skúšobne o čom to je, má live distro a môže si ho vyskúšať aj bez inštalovania... VMware tomu len pridá na zložitosti
mecky
25.04.10,11:46
Ja mu vobec nedoporučujem Linux lebo bude s tým mať len problémy.
Zožeň si najprv niečo ako VMware alebo Xen, nech ti to niekto naištaluje a tam daj Linux nech vieš o čom to je.
A ešte na notebooku, to ešte len začnú problémy s ovládačmi, grafika a hlavne wifi na 99% nepôjde.
Je to tak bohužiaľ.

uz to nieje take strasne ako volakedy, intel a nvidia grafiky mali vcelku fajn podporu aj predtym, a ati sa hodne polepsilo v poslednej dobe...
s wifi by mohol byt problem asi s broadcom chipmi alebo nejakymi exotmi

z osobnej skusenosti by som odporucil na zaciatok bud ubuntu (vecsina veci funguje out of box, maju vyborne forum, za par dni ma vyjst verzia 10.04 a vyzera vcelku schopne ), alebo opensuse (vdaka yast je dost klikatelne)