zuzkaml19
24.04.10,11:02
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť, akým spôsobom sa vymáhajú daňové a nedaňové pohľadávky vo verejnom subjekte (mesto). Mám na mysli celý postup, ak nepomôžu výzvy, aký je ďalší postup, súd, exekúcia, len neviem presne ako to ide. Ďakujem
Lianka
24.04.10,09:58
Odpovedala si si sama:


...ak nepomôžu výzvy, aký je ďalší postup, súd, exekúcia, ...
a_je_to
24.04.10,10:57
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť, akým spôsobom sa vymáhajú daňové a nedaňové pohľadávky vo verejnom subjekte (mesto). Mám na mysli celý postup, ak nepomôžu výzvy, aký je ďalší postup, súd, exekúcia, len neviem presne ako to ide. Ďakujem
Môžem si tipnúť ? .... Ty budeš asi študentka, ktorá potrebuje zvládnuť nejakú seminárnu tému .... však ?
Problematiku daňových pohľadávok mesta /obce/ naštuduješ najlepšie, ak klikneš v úvode Porady na Zákon 511/1992 Zb. o správe daní. Jeho § 1 hovorí, že sa týka celej daňovej problematiky, § 1a, písm. b, bod 1 .... aj daní vyrubených obcou – mestom ... a písm. c .... už len potvrdí, že podľa tohto zákona sa procesnoprávne spravujú....okrem iného aj .... daňové nedoplatky a exekúcie. Doporučujem od § 56 ... daňové nedoplatky, od § 73 daňové exekúcie, až od § 83 dražba.
Na nedaňové pohľadávky je tu zase ôsma časť Občianskeho zákonníka .... ale v inverznej podobe.... teda nie pohľadávkové právo, ale záväzkové právo, ktoré aplikuje majiteľ pohľadávky. Niečo sa nájde aj v Obchodnom zákonníku, medzi § 293 až 343.
Tu si vyberieš, čo potrebuješ ..... veľa zdaru !
zuzkaml19
24.04.10,16:57
Ďakujem.
doktor01
24.04.10,17:18
Pozor na poslednú novelu zákona!

563
ZÁKON

z 1. decembra 2009
o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
a_je_to
25.04.10,08:45
Pozor na poslednú novelu zákona!

563
ZÁKON

z 1. decembra 2009
o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Výborný postreh, aj pripomienka .... ale tento bude platiť až od 1.1.2012, čo je až takmer o 2 roky. Zákon 563/2009 Z.Z. je nový zákon o správe daní - čl. I. a má ďalších .... až VI. článkov. Článok II. je novela doteraz platného zákona 511/1992 na zostávajúce 2 roky. Je to uvedené v poslednom čl. VI.