EkoMax
24.04.10,12:25
Potrebovala by som poradiť. Ak chce žena nastúpiť do práce po ukončení materskej dovolenky , dva týždne pred ukončením MD oznámila zamestnávateľovi, že má záujem nastúpiť do zamestnania, tak jej zamestnávateľ povedal, že v poriadku, ale bude robiť prvé 3 mesiace len nočné služby. Ide tu evidentne o snahu znemožniť nástup aby žena odišla sama, lebo takéto podmienky prijat nemôže. Ako sa môže brániť ?
1. Ak má deti vo veku 10, 5 a 3 roky, môže robiť nočnú prácu ?
2. Ak ju zamestnávateľ preradí na ťažšiu prácu, narp. prenášanie ťažkých bremien, musí ju prijať ? /aké ťažké bremená môže nosiť žena ?/
3. Ako mám postupovať ?
Pracovnú zmluvu mala na dobu neurčitú, a súvisle je na 3-tej materskej dovolenke.
Ak prácu nepríjme, má nárok na odstupné ?
Veľmi by som potrebovala poradiť, pozerala som zákonník práce, ale nie je mi jasné, ako postupovať.
Ďakujem.
EkoMax
26.04.10,04:32
Nikto mi nevie poradiť ?
EkoMax
26.04.10,09:23
Fakt nikto nevie ???
veronikasad
26.04.10,09:32
EkoMax, zákaz nočnej práce osôb starajúcich sa o dieťa do 3 rokov veku v § 174 Zákonníka práce nenájdeš.

Skús požiadať zamestnávatela o úpravu pracovnej doby v zmysle § 164 odst. 2 Zákonníka práce.


Úprava pracovného času
§ 164
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.



Nárok na odstupné má len v prípade, ak dôjde k ukončeniu prac. pomeru v zmysle § 63 odst. 1 Zákonníka práce. Nech si sama nedáva výpoveď, ani žiadosť o ukončenie prac. pomeru dohodou.
zltalienka
26.04.10,09:46
Potrebovala by som poradiť. Ak chce žena nastúpiť do práce po ukončení materskej dovolenky , dva týždne pred ukončením MD oznámila zamestnávateľovi, že má záujem nastúpiť do zamestnania, tak jej zamestnávateľ povedal, že v poriadku, ale bude robiť prvé 3 mesiace len nočné služby. Ide tu evidentne o snahu znemožniť nástup aby žena odišla sama, lebo takéto podmienky prijat nemôže. Ako sa môže brániť ?
1. Ak má deti vo veku 10, 5 a 3 roky, môže robiť nočnú prácu ?
2. Ak ju zamestnávateľ preradí na ťažšiu prácu, narp. prenášanie ťažkých bremien, musí ju prijať ? /aké ťažké bremená môže nosiť žena ?/
3. Ako mám postupovať ?
Pracovnú zmluvu mala na dobu neurčitú, a súvisle je na 3-tej materskej dovolenke.
Ak prácu nepríjme, má nárok na odstupné ?
Veľmi by som potrebovala poradiť, pozerala som zákonník práce, ale nie je mi jasné, ako postupovať.
Ďakujem.

Ja len doplním, že žena môže dvíhať maximálne 15 kg.
http://www.ip.gov.sk/Download/dobraprax/praca_s_bremenami.pdf
EkoMax
26.04.10,15:58
Ďakujem.
zltalienka
04.05.10,08:15
Potrebovala by som poradiť. Ak chce žena nastúpiť do práce po ukončení materskej dovolenky , dva týždne pred ukončením MD oznámila zamestnávateľovi, že má záujem nastúpiť do zamestnania, tak jej zamestnávateľ povedal, že v poriadku, ale bude robiť prvé 3 mesiace len nočné služby. Ide tu evidentne o snahu znemožniť nástup aby žena odišla sama, lebo takéto podmienky prijat nemôže. Ako sa môže brániť ?
Veľmi by som potrebovala poradiť, pozerala som zákonník práce, ale nie je mi jasné, ako postupovať.
Ďakujem.

Možno mám niečo pre Teba. Ak ide o prevádzku, kde sa pracuje na zmeny a ona nastupuje na miesto, kde sa tiež pracuje na zmeny, podľa Zákonníka práce jej zamestnávateľ nemôže dať nočné zmeny počas 3 mesiacov. Pozri si §90 ods. 8 Zákonníka práce (prilepila som ho). Je tam síce výnimka, ale snáď sa to nebude týkať práve jej.

§90 ods.8 Zákonníka práce
(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.
ivka70
04.05.10,19:30
Možno mám niečo pre Teba. Ak ide o prevádzku, kde sa pracuje na zmeny a ona nastupuje na miesto, kde sa tiež pracuje na zmeny, podľa Zákonníka práce jej zamestnávateľ nemôže dať nočné zmeny počas 3 mesiacov. Pozri si §90 ods. 8 Zákonníka práce (prilepila som ho). Je tam síce výnimka, ale snáď sa to nebude týkať práve jej.

§90 ods.8 Zákonníka práce
(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.

Presne toto som chcela napist, nie je mozne, aby 3 mesiace robila iba nocne zmeny.