brendova
24.04.10,14:30
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Firma v roku 2006 zakúpila auto na leasing so splácaním 36 mesiacov. Predchádzajúca účtovníčka z mne neznámych dôvodov vypočítala daňové odpisy na 36 mesiacov ale účtovné na 48, t.j. počas rokov 2006,2007 a 2008 mala nižšie účtovné ako daňové odpisy. V DP za tieto roky rozdiel doplnila do položiek znižujúcich HV. Ak to chcem v účtovníctve r. 2009 dať na poriadok, aby sa ÚO = DP, musím rozdiel doúčtovať ako 551/082. Ide alebo nejde o uznateľný náklad podľa §17, ods.31 ZoDP. A kam s tým v DP za rok 2009? Ďakujem.
Rozalka
24.04.10,13:14
Prečo to chceš opravovať? To auto sa už nebude využívať? Zmenila sa doba použiteľnosti?
V čase zaradenie účtovná jednotka rozhodla, že zaradený majetok bude využívať 4 roky, podľa toho uskutočňovala odpisovanie (a správne).

Účtovné odpisy (hmotného) majetku nemusia byť zhodné s daňovými, dokonca ani pri lízingu.
brendova
24.04.10,13:30
Problém je v tom, že nerozhodla účtovná jednotka, ale účtovníčka. Spoločníci boli presvedčení, že auto je už odpísané. Pri kúpe nebolo nové a teraz už viac ako 1 rok stojí, lebo oprava by bola veľmi drahá. Leasing sa platil aj počas doby, kedy sa auto nepoužívalo. Tak som ho chcela aspoň odpísať. Daňový poradca, ktorého som sa pýtala mi povedal, že nie je možné mať pri leasingu rozdielne účtovné a daňové odpisy. Tak ako to vlastne je. Prepáč, že spochybňujem Tvoju odpoveď, chcem len vedieť pravdu. Veľmi Ti ďakujem za odoveď, lebo sedím nad tým už 3 dni a neviem sa pohnúť.
Rozalka
24.04.10,13:49
Ubezpečím ťa, že je možné mať rôznu dobu daňového a účtovného odpisovania pri lízingu hmotného majetku.
Daňové odpisovanie sa riadi zákonom o dani z príjmov, účtovné podľa zákona o účtovníctve a postupoch účtovania.
V ojedinelých prípadoch (softvér, drobný majetok do 1700 euro, ktoré sa ÚJ rozhodne odpisovať) musia DO=ÚO.


Využi ustanovenie § 20 Postupov:
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

Taká malá impertinentná otázka na záver:
Kde boli spoločníci, keď sa robila inventarizácia majetku k 31.12. 2006,2007,2008,2009 ?
azla
24.04.10,14:02
Daňový poradca, ktorého som sa pýtala mi povedal, že nie je možné mať pri leasingu rozdielne účtovné a daňové odpisy.

V tomto sa daňový poradca mýli. :rolleyes:

Potvrdzujem názor, ktorý Ti napísala Rozalka v predchádzajúcom príspevku.
Daňovo odpisuješ počas doby leasingu, účtovne podľa odpisového plánu účtovnej jednotky.
Nič nemusíš opravovať.:)
brendova
24.04.10,14:30
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Čo sa týka inventarizácie majetku a odpisových plánov, tak "také niečo" som ani v dokladoch nenašla. Na základe mojich (asi zlých skúseností) sa spoločníci iventarizácií majetku ani nezúčastňujú. Nechávajú všetko na účtovníčku. Som veľmi rada, že ste mi povrdili názor, ktorým som daňovému poradcovi oponovala. Pripadala som si ako blbec, ktorý zase niečo nedoštudoval. Nemám s týmto veľké skúsenosti tak prosím o lopatickejší postup. Chcela by som im to auto odpísať, keďže sa už nepoužíva a asi ani nebude. Mám odklad na podanie DP 2009 do konca apríla, tak by som to chcela upraviť ešte v tom roku. Môžem teda zaúčtovať ten rozdiel ÚO na 551/082. A čo s tým v DP?
Rozalka
24.04.10,14:38
Predpokladám, že daňové odpisy už boli uplatnené 2006-2009.

Ak zaúčtuješ 551/082, je to samozrejme položka zvyšujúca základ dane a zároveň zvyšok daňových odpisov za r. 2009 znižujúca základ dane.
Stefan2005
24.04.10,17:14
... Môžem teda zaúčtovať ten rozdiel ÚO na 551/082. A čo s tým v DP?

... nezaúčtované odpisy za 4 roky môžu predstavovať už aj významnú položku pre posúdenie, ako to zaúčtovať. Musíš to posúdiť v závislosti od ostatných ukazovateľov firmy. Možno to účtovať aj ako 42x/082 a v tom prípade neupravuješ nič v DP...
azla
24.04.10,17:36
Stefan, učtovné odpisy boli učtované, len v nižšej hodnote ako daňové.
Auto sa daňovo odpisalo v r.2009, učtovne by to bolo až v r. 2010.
Kedže auto chcú vyradiť...........učtuje sa 551/082....a kedže
UZC je ešte nejaká hodnota a DZC je nula, tak účet ZCU bude pripočitat. položka. - ale nie je to nič nespravodlivé.

V r. 2006 -2008 si daňovo uznali v daňových nákladoch viacej, je logické, že ten nepomer sa vyváži v r. 2009.
brendova
24.04.10,17:39
Ďakujem za všetky odpovede. Písala som prvý krát a zatiaľ som neprišla na to, ako odpovedať na jednotlivé odpovede samostatne. Ale v kocke, účtovné odpisy boli za roky 2006,2007 a 2008 uplatnené. Rozalka mi potvdila postup, ako by so to spravila ja, chcela som si byť istá. Neviem, cez ktorú 42x by sa to dalo spraviť. Firma za rok 2009 mala účtovnú stratu cca 25.000 EUR, ktorú ani po úpravách veľmi neznížim. Som veľmi vďačná za to, že porada existuje a sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť.