slavkamaslenova
18.10.05,10:19
Dobrý deň,
chcem sa opýtať,môže si uplatniť študent vysokej školy- denné štúdium a zároveň je SZČO nezdaniteľnú časť 87.936 v daň.priznaní za rok 2005?
Podnikať začal v priebehu roka 2005, môže si v celej výške 87.936,-Sk?
Ďakujem.
Luba2
18.10.05,08:20
Áno, môže.
slavkamaslenova
18.10.05,08:25
ďakujem krásne.
michaela25
20.10.05,14:54
Dobrý deň,
mám trochu iný prípad študenta.
Jedná sa o zahraničného študenta, ktorý má "Postavenie zahraničného Slováka", na základe toho je oprávnený zdržiavať sa dlhodobo na území SR (nepotrebuje k tomu trvalý pobyt ani povolenie na dlhodobý pobyt). Doteraz sa v SR zdržiaval hlavne pretože tu študuje, ale v poslednom štvrťroku mu bolo vydané živnostenské oprávnenie takže teraz tu bude aj pre svoje podnikanie napriek tomu, že naďalej študuje a kedže v §11 ods.3 Zákona o dani z príjmov je uvedené, že základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR, ale zároveň v §2 písmeno d) bod 1. hovorí o tom, že daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj ten ktorý nemá na uzemí SR trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní ( túto podmienku by spĺňal iba ak by sa mu do toho započítalo aj obdobie štúdia pretože keď vykonáva živnosť nemá 183 dní), no ale zároveň písmeno e) bod 2. hovorí o tom, že fyzicka osoba uvedená v písmene d) v prvom bode, ktorá sa na územi SR zdržiava obvykle, len na účely štúdia tak je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou( v tomto prípade by nemal nárok na nezdaniteľnú časť základu dane) A keďže "Postavenie zahraničneho Slováka" je tak trochu špecifické neviem, či má alebo nemá právo si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.
ajobs
20.10.05,15:03
Aký počtom dní sa dá kvantifikovať vykonávanie jeho živnosti ako SZČO na Slovensku do roka ?
michaela25
20.10.05,15:15
Neviem, ale ten §2 písmeno d) uvádza 183 dní ako obdobie počas ktorého sa tu obvykle zdržiava (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) a písmeno e) obvykle zdržiava na účely štúdia (daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou) a on bol časť roka len študent, ale ak myslíš koľko dní vykonáva aj živnosť a je zároveň aj študent tak asi 100
ajobs
20.10.05,15:56
No nie je to jednoduché, ale myslím si, že v takomto prípade nemá nárok na odpočet nezdaniteľnej časti základu dane.
michaela25
28.10.05,15:27
Nevie mi prosím ešte niekto poradiť s tým mojím zahraničným Slovákom?
michaela25
03.12.05,08:41
K mojej predchádzajúcej otázke som dostala odpoveď z daňového riaditeľstva podľa ktorej má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane každý daňovník (s obmedzenou aj neobmedzenou daňovou povinnosťou) poberajúci zdaniteľné príjmy podľa § 5 až 8 zákona o dani z príjmov plynúce zo zdrojov na území SR (resp.i zo zahraničia) pokiaľ vysporiada svojú daňovú povinnosť podaním daňového priznania (resp. mesačne preddavkovú povinnosť u zamestnávateľa podpisaním vyhlásenia).Možno
pomôže aj niekomu inému.