bobekoad
24.04.10,21:28
Prosim poraďte, aký je vzťah medzi RK a maklérom, myslím tým na 2 prípady, keď pracuje na živnosť a na dohodu /v prípade živnosti stačí mu predmet podnikania- sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľných živností??/. Moja otázka smeruje či je možné vykonávať túto činnosť aj inak ako na živnosť, teda na dohodu o pracovnej činnosti v súlade so zákonom a v prípade ak sú tu ľudia z fachu, potreboval by som vzor takejto dohody, resp. zmluvy. Ďakujem.
katalóg
25.04.10,22:19
Mňa by to tiež zaujímalo. Ďakujem.
profesional
03.05.10,07:03
Na dohodu cinnost vykonavat moze. Avsak musi ist jednoznacne v zmluve o odmenu za vykonanu pracu a teda nie je mozne viazat odmenu na vysledok v takomto pripade. Tj. pre realitku je nevyhodne platit ta za pocet kontaktov s klientom, za pocet hodin stravenych obhliadkami a pod.
Ak by doslo k uzavretiu dohody kde by bola odmena dana provizne, tak by tato bola neplatna. Nakolko za neplatny sa povazuje nie len taky pravny ukon ktory zakonu vyslovene odporuje, ale aj taky ktory ho obchadza.

Takze jedina rozumna sanca ak chce realitka vyplacat maklerom provizie a nie odmenu bez ohladu na vysledok ja uzatvorenie mandatnej zmluvy alebo zmluvy o sprostredkovani. Zavisi od toho kto predavanu nehnutelnost vlastni.

Sstaci sprostredkovanie v rozsahu volnych zivnosti co sa tyka predmetu zivnostenskeho opravnenia.

A teda medzi realitkou a tebou musi dojst k uzatvoreniu bud mandatnej zmluvy alebo zmluvy o sprostredkovani. To zavisi od toho v koho vlastnictve su predavane alebo prenajimane nehnutelnosti. V pripade, ak su vo vlastnictve realitky, tak sa uzatvara zmluva o sprostredkovani. AK vo vlastnictve tretich stran tak mandatna zmluva.
BLINDSIDE
03.05.10,15:33
Kde sú tie časy, ked realaitný hráči boli zamestnancami realit na HPP ? Maklér aj niečo o danom thu a dopyte vedel, vedel skutočne danú nehnutelnosť onedlho predať. Nostalgia... :rolleyes:
Peschl
09.05.10,12:00
BLINDSIDE:

Myslím, že sa to pomaly, ale isto vráti do normálu. Tí, ktorí túto činnosť brali ako vedľajší dobrý zárobkový kšeft (niečo ako robiť poistky po večeroch) už poodpadávali, resp. odpadnú, lebo sa trh zmenil a ten amatérsky prístup im v dnešnej dobe nestačí... :)
No a ostávajú ľudia, ktorých to živí a baví, vedia predávať a poznajú trh. To či sú zamestnaní ako živnostníci, alebo TPP je jedno, hlavné, že sa to čistí a tento proces spustila "našťastie" až kríza...
BLINDSIDE
10.05.10,15:58
Ono ani tak primárne netreba poľovať na maklérov, ako na majiteľov nehnutelností, ktorý mali svoj "apartmanik" v 10 realitkach, ved nech sa kazda stara... Prd, mozno 2 sa starali. Ale aky to malo vyznam v mensich mestach, kde 2 byty malo 5realitiek a kazdy inu cenu ? Potom majitel znechuteny, ze sama obhliadka no ziadna kupa klienti boli znechutený že ako obísť realitky a dohodnúť sa s majiteľom, ked bol v tom istom byte ale zakazdym s inou realitkou... Skor to vidim ako masovy problem, lebo ludia jedno ci makler majitel realitky alebo klient mali velku slavu v nose a majitelova realitka nepotrebuje predat ved ma v ponuke dalsich X kramkov. Na druhej strane majitel kramku nepotreboval tohto maklera, ved apartmanik mal v 10 dalsich realitkach... Myslim si, ze zidovska kriza naucila ludi tej zabudnutej ludskosti a privadza ich k zdravemu uvazovaniu...
negotiant
09.07.11,21:13
Prosim poraďte, aký je vzťah medzi RK a maklérom, myslím tým na 2 prípady, keď pracuje na živnosť a na dohodu /v prípade živnosti stačí mu predmet podnikania- sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľných živností??/. Moja otázka smeruje či je možné vykonávať túto činnosť aj inak ako na živnosť, teda na dohodu o pracovnej činnosti v súlade so zákonom a v prípade ak sú tu ľudia z fachu, potreboval by som vzor takejto dohody, resp. zmluvy. Ďakujem.
Pouzivaju sa aj Prikazne zmluvy, vtedy nemusi byt zivnostnik. Mal by to byt len prilezitostny prijem. Ak ste pravnik, budete asi poznat.