ondrejvla
18.10.05,11:22
Prosím poraďákov o pomoc, nakoľko som sa nechala totálne pomýliť konateľom, ide o nasledovný problém:

- firma platiteľ DPH doviezol v marci MV z NSR, zakúpené v autobazáre, od FO, rok výroby 1998, čiže bolo postupované podľa §44, ods.a), nebolo samozdanené,
- MV bolo zakúpené za účelom ďalšieho predaja,
- pri OF som povinná predať toto MV s DPH - môj názor, bez DPH - názor konateľa.

Som toho názoru, že keď som platiteľ DPH som povinná všetok tovar, okrem výlučne oslobodeného predávať s DPH. Mám pravdu?
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
Zita5
18.10.05,09:46
Podľa mňa jednoznačne predaj vozidla s DPH .:mad:
ondrejvla
18.10.05,09:56
Podľa mňa jednoznačne predaj vozidla s DPH .
Zitka, aj ja som toho názoru, ale on mi tvrdí, že to vozidlo s DPH už kúpil, nakoľko bolo od FO, neberie ani ten fakt, že on ako platiteľ ho musí predať s DPH, že nie je sprotredkovateľ - prípad autobazáru, ale predáva nakúpený tovar.
Ja si už ani neverím, preto sa obraciam na poradu.
A ďakujem veľmi pekne. Pridá sa ešte niekto?
Bunny
18.10.05,10:12
bolo to osobné MV?
Bunny
18.10.05,10:13
a tá FO bola platiteľ dph a dodala to MV ako oslobodené § 43?
alebo to bol proste neplatiteľ?
ondrejvla
18.10.05,11:40
a tá FO bola platiteľ dph a dodala to MV ako oslobodené § 43?
alebo to bol proste neplatiteľ?
Áno je to osobné MV, dodal ho autobazár - platiteľ DPH ( má na faktúra uvedené IČ DPH), ktorý je len sprostredkovateľom predaja, MV bolo v tomto prípade od FO - občana, tzn.že jeho predajná cena bola včítane DPH, rok výroby bol 1998.
Teda, na faktúre nie je oslobodenie z dôvodu vývozu, ani žiadne oslobodenie. Je to predaj s DPH.
Ale moja otázka je trošku iná, týka sa predaja MV.
Ďakujem.
Zita5
18.10.05,12:51
Vlasti prikladám už rozoberanú tému

http://www.porada.sk/showthread-t_13106-highlight_Dovoz.html
ondrejvla
18.10.05,14:25
Vlasti prikladám už rozoberanú tému

http://www.porada.sk/showthread-t_13106-highlight_Dovoz.html
Zitka ďakujem, ale tu nie je riešený môj problém. Ja mám - kúpu zo SRN s DPH, teda nebolo samozdanenie, jedná sa mi o to, či som povinná pri predaji účtovať s DPH, nakoľko mám oponenta, že musím predať bez DPH.
Nik nemal tento problém?
andrej_rv
18.10.05,14:33
Vlasta, asi budeš musieť počkať na "podvečernú smenu". AVO Ti iste dá na Tvoj problém kvalifikovanú odpoveď :) .
ondrejvla
18.10.05,15:04
Vlasta, asi budeš musieť počkať na "podvečernú smenu". AVO Ti iste dá na Tvoj problém kvalifikovanú odpoveď :) .
Dúfam, že áno. Skutočne neviem, čo mám teraz urobiť, nech čítam zákon z ktorejkoľvek strany, nenachádzam vysvetlenie k môjmu problému.
Jana Acsová
18.10.05,15:33
- firma platiteľ DPH doviezol v marci MV z NSR, zakúpené v autobazáre, od FO, rok výroby 1998, čiže bolo postupované podľa §44, ods.a), nebolo samozdanené,
- MV bolo zakúpené za účelom ďalšieho predaja,
- pri OF som povinná predať toto MV s DPH - môj názor, bez DPH - názor konateľa.
Takže jedná sa o kúpu (predaj) osobného automobilu.
Ak bol automobil kupovaný od autobazáru, spravidla tieto používajú osobitnú úpravu. Na faktúre by mala byť odvolávka na túto úpravu a poznámka, že sa jedná o predaj s daňou (toto pripadá do úvahy, že by bola osobitná úprava použitá). Je potrebné nahliadnuť do faktúry. Zároveň sa uvádza, že vozidlo bolo zakúpené za účelom ďalšieho predaja. T.j. kto ho obstaral - predajca, nepredajca? Kedy bolo auto obstarané?
ondrejvla
18.10.05,15:48
Takže jedná sa o kúpu (predaj) osobného automobilu.
Ak bol automobil kupovaný od autobazáru, spravidla tieto používajú osobitnú úpravu. Na faktúre by mala byť odvolávka na túto úpravu a poznámka, že sa jedná o predaj s daňou (toto pripadá do úvahy, že by bola osobitná úprava použitá). Je potrebné nahliadnuť do faktúry. Zároveň sa uvádza, že vozidlo bolo zakúpené za účelom ďalšieho predaja. T.j. kto ho obstaral - predajca, nepredajca? Kedy bolo auto obstarané?
Avo, ja som vedela, že ak mi niekto poradí, budeš to určite ty, srdečná vďaka. Takže MV bolo obstarané 21.5.2005 kúpou v autobazáre v SRN, kúpil ho platiteľ DPH ako tovar. Nikde na faktúre nie je vyznačené, že by bolo oslobodené od DPH, konateľ mi tvrdí, že ho zaplatili s DPH, nakoľko to MV dal do bazáru občan. Na základe toho som postupovala podľa §44 odst.a) Zákona o DPH, čiže nenastalo ani samozdanenie, ani daňová povinnosť, ani odpočet.Rok výroby je 1998.
Ešte raz veľmi,veľmi ďakujem.
Jana Acsová
18.10.05,15:56
Treba sa ešte raz pozrieť na faktúru, ktorou sa vozidlo obstaralo. Mali sme už na Porade prípad v "nemčine". Uvádzalo sa tam:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG". Treba overiť, či to nebolo na faktúre uvedené, alebo podobný text. Ak by bola pravda, čo konateľ tvrdí (alebo na podporu jeho argumentu) by slúžilo postavenie predávajúceho, t.j. na faktúre by nefiguroval autobazár ale občan (túto poznámku uvádzam preto, nakoľko predtým si uvádzala, že to máme brať iba ako sprostredkovanie). Je to tak, alebo nie? Ak máš poruke faktúru, pozri ešte raz aký je tam text. Fakt nič? Napríklad: predaj s daňou a odvolávka na ich zákon.
ondrejvla
18.10.05,16:04
Treba sa ešte raz pozrieť na faktúru, ktorou sa vozidlo obstaralo. Mali sme už na Porade prípad v "nemčine". Uvádzalo sa tam:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG". Treba overiť, či to nebolo na faktúre uvedené, alebo podobný text. Ak by bola pravda, čo konateľ tvrdí (alebo na podporu jeho argumentu) by slúžilo postavenie predávajúceho, t.j. na faktúre by nefiguroval autobazár ale občan. Je to tak, alebo nie? Ak máš poruke faktúru, pozri ešte raz aký je tam text. Fakt nič? Napríklad: predaj s daňou a odvolávka na ich zákon.
Avo mám doslovný preklad prekladateľa menovaného Krajským súdom v B.B., znie :Menovaný kupuje v našom podniku vozidlo, ktoré si prezrel a vyskúšal. Predáva sa bez záruky. Sú tam ďalej čísla karosérie, tov.značka a iné, čo sa týka priamo MV.Pečiatka bazáru, podpis, účet.č.xxc25
Jana Acsová
18.10.05,16:08
Faktúra má všetky identifikačné údaje kupujúceho? T.j. vedel predávajúci, že slovenská firma je platiteľom DPH?
ondrejvla
18.10.05,16:15
Faktúra má všetky identifikačné údaje kupujúceho? T.j. vedel predávajúci, že slovenská firma je platiteľom DPH?
Áno vedel, je tam uvedené aj IČ DPH odberateľa aj IČ DPH dodávateľa. Nikde nie je uvedené DPH, ani dôvod, prečo by bolo oslobodené, konateľ mi tvrdí, že on ho platil s DPH, tak z toho dôvodu nie je ochotný platiť opäť DPH na výstupe, ale len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny.
Jana Acsová
18.10.05,16:27
Áno vedel, je tam uvedené aj IČ DPH odberateľa aj IČ DPH dodávateľa. Nikde nie je uvedené DPH, ani dôvod, prečo by bolo oslobodené, konateľ mi tvrdí, že on ho platil s DPH, tak z toho dôvodu nie je ochotný platiť opäť DPH na výstupe, ale len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny.Porozmýšľam http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Potrebujem na to trochu času ...
ondrejvla
18.10.05,16:34
Porozmýšľam http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Potrebujem na to trochu času ...
Srdečné ďakujem!
Jana Acsová
18.10.05,16:37
Áno vedel, je tam uvedené aj IČ DPH odberateľa aj IČ DPH dodávateľa. Nikde nie je uvedené DPH, ani dôvod, prečo by bolo oslobodené, konateľ mi tvrdí, že on ho platil s DPH, tak z toho dôvodu nie je ochotný platiť opäť DPH na výstupe, ale len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny.Nemôžem posúdiť správnosť fakturácie z SRN. Ak teda vychádzame z predpokladu, že naozaj daň nebola voči tuzemskému platiteľovi uplatnená, nakoľko sa jednalo o osobné motorové vozidlo a mám za to, že sa mohlo jednať o obchodníka s použitým tovarom, tak v tom prípade by ste mohli uplatniť pri predaji osobitnú úpravu podľa § 66 a zdaniť platnou sadzbou Vašu prirážku, t.j. rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou. Do daňového priznania by vošla iba táto daň a k tomu prislúchajúci základ dane, v záznamovej povinnosti je potrebné to uvádzať. Na faktúre nesmiete uvádzať samostatne sumu dane.
Jana Acsová
18.10.05,16:47
Uvedené podmieňujem tým, že ste vozidlo kúpili ako tovar, t.j. že máte v predmete činnosti kúpu a predaj ojazdených motorových vozidiel.
ondrejvla
18.10.05,17:15
Uvedené podmieňujem tým, že ste vozidlo kúpili ako tovar, t.j. že máte v predmete činnosti kúpu a predaj ojazdených motorových vozidiel.
Vo výpise z OR je predmetom činnosti predaj motorových vozidiel, nie je tam konkrétne kúpa a predaj ojazdených motorových vozidiel. Je to veľká chyba?
Upozorňovala som ho na to už pri kúpe MV, ale ma odbil s tým, že je tam predaj, a že si vymýšľam ako aj štátni úradníci, že on rešpektuje svoj zákon, keď vie, že má pravdu. Tak mi je ťažko radiť, keď to neberie.
Ale nie je mi jasné :
Na faktúre nesmiete uvádzať samostatne sumu dane. Soft mi neumožní vystaviť faktúru, kde by nebola uvedená suma dane.
Jana Acsová
18.10.05,17:24
V zákone sa hovorí (§ 66 ods. 1 písm. d), že obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda ........ pre účely ďalšieho predaja použitý tovar. T.j. uvažuje sa s predajom použitého tovaru. Pre istotu doporučujem informovať sa na živnoúrade, či je potrebná na túto činnosť osobitná živnosť, alebo postačuje to čo máte už zapísané.

Ale aj napriek tomu v metodických usmerneniach DR SR sa všeobecne aj v súvislosti s použitým tovarom hovorí o predajcovi motorových vozidiel, t.j. nezdôrazňuje sa pojem "ojazdených". Vychádzajúc z tohto a je to aj môj názor, že postačuje kúpa a predaj motorových vozidiel. To, že medzi ne patria aj ojazdené je deklarované napríklad tým, že to nie je ojedinelý prípad, ale že sa opakuje.
Jana Acsová
18.10.05,17:27
Ale nie je mi jasné :
Na faktúre nesmiete uvádzať samostatne sumu dane. Soft mi neumožní vystaviť faktúru, kde by nebola uvedená suma dane.Toto je potrebné vyriešiť softvérovo ... v texte doporučujem odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy. Prípadne si vystavte faktúru v Exceli alebo ručne. Treba sa striktne držať § 66.
ondrejvla
18.10.05,17:34
Toto je potrebné vyriešiť softvérovo ... v texte doporučujem odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy. Prípadne si vystavte faktúru v Exceli alebo ručne. Treba sa striktne držať § 66.
Avo ďakujem veľmi pekne za rady. Pre istotu sa spýtam ešte raz, či som správne pochopila - na faktúre nesmie byť vyznačené suma bez dane, daň a základ pre daň? Musí tam byť len predajná cena a odvolávka na § 66?
Jana Acsová
18.10.05,17:36
Avo ďakujem veľmi pekne za rady. Pre istotu sa spýtam ešte raz, či som správne pochopila - na faktúre nesmie byť vyznačené suma bez dane, daň a základ pre daň? Musí tam byť len predajná cena a odvolávka na § 66?V § 66 ods. 10 sa presne uvádza: Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.
ondrejvla
18.10.05,17:38
V § 66 ods. 10 sa presne uvádza: Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.
Ale pre daňové a účtovné účely ju musím použiť, áno?
Jana Acsová
18.10.05,17:44
Ale pre daňové a účtovné účely ju musím použiť, áno?Áno.
V rámci záznamovej povinnosti ste povinný uvádzať údaje rozhodujúce pre správne určenie dane, t.j. aj predaj s uplatnením osobitnej úpravy. Účtovne rovnako, lebo daň budete aj odvádzať a uvediete plnenie v daňovom priznaní, ako som už uvádzala. Okrem bežných povinností musíte ešte viesť osobitne záznamy o predajných a kúpnych cenách ojazdených vozidiel, u ktorých uplatníte osobitnú úpravu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
18.10.05,17:48
Áno.
V rámci záznamovej povinnosti ste povinný uvádzať údaje rozhodujúce pre správne určenie dane, t.j. aj predaj s uplatnením osobitnej úpravy. Účtovne rovnako, lebo daň budete aj odvádzať a uvediete plnenie v daňovom priznaní, ako som už uvádzala. Okrem bežných povinností musíte ešte viesť osobitne záznamy o predajných a kúpnych cenách ojazdených vozidiel, u ktorých uplatníte osobitnú úpravu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
AVO ďakujem veľmi pekne za cenné rady, dávam dole pomyselný klobúk pred znalosťami, no a najmä želám veľa zdravia.
Jana Acsová
18.10.05,17:51
JanaSys
18.10.05,18:46
AVO, naozaj klobúk dolu. Prečítala som si aj poradu, čo je tu ako link - fakt neskutočné. Vďaka, vďaka, vďaka.