Ela222
25.04.10,10:03
Ahojte, chystám sa siať zeleninu v záhrade. Poraďte mi nejaký dobrý postrek proti burine, ktorý sa aplikuje po zasiati zeleniny. Mávali sme pár rokov po sebe STOMP E330, ale mám pocit, že už prestáva nejako účinkovať. Máte niekto skúsenosti s niečim iným?
arizona
25.04.10,08:28
Ja mám skúsenosť iba s motykou :---
Dávam jej prednosť pred chémiou...
plackoo
25.04.10,10:24
Ahojte, chystám sa siať zeleninu v záhrade. Poraďte mi nejaký dobrý postrek proti burine, ktorý sa aplikuje po zasiati zeleniny. Mávali sme pár rokov po sebe STOMP E330, ale mám pocit, že už prestáva nejako účinkovať. Máte niekto skúsenosti s niečim iným?

Na priesady (ale iba kým navzídu :) ) je dobrý plynový horák.
Ela222
25.04.10,12:24
No tak "dík" za radu. Myslela som si, že sa tu dočkám normálnej rozumnej rady a nie sprostých žartíkov.
plackoo
25.04.10,12:31
No tak "dík" za radu. Myslela som si, že sa tu dočkám normálnej rozumnej rady a nie sprostých žartíkov.

Urážaš sa.
Nevieš to.
A pritom je to najľahší spôsob nemať v priesade burinu.
PS
To NIE je na vonkajšiu plochu !
dusan200
30.04.10,18:02
skus Afalon 45 SC, niečo podobné ako Stomp, ale obe prípravky pracujú hlavne ako preemergenty a potrebujú po aplikácii zrážky resp. vlhkosť pôdy, to môže byť aj tvoj problém s účinnosťou Stompu.
legolas
30.04.10,18:37
...skús SENCOR 70 WG, používa sa po výsadbe zeleniny...
pavol54
01.05.10,09:15
...skús SENCOR 70 WG, používa sa po výsadbe zeleniny...
ale akej daj to kapusty alebo papriky a uvidíš ten šrumec, dokonca aj zemiaky niektoré sú citlivé na sencor.
pavol54
01.05.10,09:23
No tak "dík" za radu. Myslela som si, že sa tu dočkám normálnej rozumnej rady a nie sprostých žartíkov.
Za prvé treba špecifikovať čo máš na mysli pod pojmom burina.
všeobecne sú jednoklíčne, dvojklíčne trvalé, možno ten stomp ti nezaberá na tie na ktoré nezaberá, totálny herbicíd berie všetko zelené, ale stomp je selektívny, takže niektoré nelikviduje. preto je dôležitá doba použitia inak na tie rastliny ktoré sú vzídené už dostatočne neúčinkuje, pretože on má brániť vzídeniu klíčnych lístkov.
220870
01.05.10,09:26
Ja potrebujem niečo čo zlikviduje všetko zelené buriny,trávy kríky ,bazu .Potrebujem vyčisťiť pole pred novou výsadbou.Nejaký totálny likvidátor.
Silvernola
01.05.10,10:27
Ja potrebujem niečo čo zlikviduje všetko zelené buriny,trávy kríky ,bazu .Potrebujem vyčisťiť pole pred novou výsadbou.Nejaký totálny likvidátor.
V každom záhradkárstve ti poradia niekoľko herbicídov. Najznámejší (a najdrahší) je Roundup, ale sú aj iné, rovnako účinné. Mne sa osvedčil napr. Kaput.
susann2
01.05.10,11:07
Ja potrebujem niečo čo zlikviduje všetko zelené buriny,trávy kríky ,bazu .Potrebujem vyčisťiť pole pred novou výsadbou.Nejaký totálny likvidátor.
Neviem ako veľké pole chceš likvidovať, ale ja v prípade ked chcem zlikvidovať všetku burinu a nepotrebujem chrániť zasadené semená, používam zalievanie horúcou vodou.

P.S. to nie je z mojej hlavy, ale rada z jedného TV receptára a už len dodávam, že odskúšaná.
pavol54
01.05.10,11:49
Ja potrebujem niečo čo zlikviduje všetko zelené buriny,trávy kríky ,bazu .Potrebujem vyčisťiť pole pred novou výsadbou.Nejaký totálny likvidátor.
Postrek nie je 98% kyselina vždy tam zostane niečo napríklad odumreté zvyšky rastlín a tie neraz veľmi prekážajú. Za druhé vytrvalé buriny a trávy majú jednu schopnosť a to že po čase (ak sa pôda neprekyprí) sa obnoví rast ich podzemných častí.
Kríky jedine mechanicky,
Lacnejšie to vyjde preorať, pobrániť, najlepšie v letných horúčavách až potom tie čo vychádzajú postriekať desikantom
plackoo
01.05.10,13:57
V každom záhradkárstve ti poradia niekoľko herbicídov. Najznámejší (a najdrahší) je Roundup, ale sú aj iné, rovnako účinné. Mne sa osvedčil napr. Kaput.


Postrek nie je 98% kyselina vždy tam zostane niečo napríklad odumreté zvyšky rastlín a tie neraz veľmi prekážajú. Za druhé vytrvalé buriny a trávy majú jednu schopnosť a to že po čase (ak sa pôda neprekyprí) sa obnoví rast ich podzemných častí.
Kríky jedine mechanicky,
Lacnejšie to vyjde preorať, pobrániť, najlepšie v letných horúčavách až potom tie čo vychádzajú postriekať desikantom

Dobre popolievať, aby čím viac semien vzišlo a použiť vo vyššej koncentrácii.
Ideálne na pýr v (nevypučaných) malinách.
Silvernola
01.05.10,14:56
Postrek nie je 98% kyselina vždy tam zostane niečo napríklad odumreté zvyšky rastlín a tie neraz veľmi prekážajú. Za druhé vytrvalé buriny a trávy majú jednu schopnosť a to že po čase (ak sa pôda neprekyprí) sa obnoví rast ich podzemných častí.
Kríky jedine mechanicky,
Lacnejšie to vyjde preorať, pobrániť, najlepšie v letných horúčavách až potom tie čo vychádzajú postriekať desikantom
Totálny herbicíd je totálny tým, že zlikviduje každú rastlinu a všetky jej časti - okrem nevyklíčených semien. Takže aj podzemné časti. Pravda, len ak sa dostane na zelenú časť. Takže ak po čase burina "obžije", znamená to, že v čase aplikácie postreku nemala nad zemou žiaden kúsok. Preto sa neodporúča robiť postrek napr. po kosení. Vyššia koncentrácia nepomôže. Je možné postrek opakovať kvôli neskôr klíčiacim semenám a rastlinkám, ktoré neboli zasiahnuté.
Môj otec zásadne odporúča kombináciu PRSTAZINu s MOTYKAZÍNom:D:D, ja sa napr. bodliaku a pupenca na zeleninovej hriadke zbavujem bodovou aplikáciou herbicídu. Každej takej burinke sa hlboko pokloním:) so štetcom v ruke, namočeným v "chémii". Zaberá to.
moriteru
01.05.10,15:21
Totálny herbicíd je totálny tým, že zlikviduje každú rastlinu a všetky jej časti - okrem nevyklíčených semien. Takže aj podzemné časti. Pravda, len ak sa dostane na zelenú časť. Takže ak po čase burina "obžije", znamená to, že v čase aplikácie postreku nemala nad zemou žiaden kúsok. Preto sa neodporúča robiť postrek napr. po kosení. Vyššia koncentrácia nepomôže. Je možné postrek opakovať kvôli neskôr klíčiacim semenám a rastlinkám, ktoré neboli zasiahnuté.
Môj otec zásadne odporúča kombináciu PRSTAZINu s MOTYKAZÍNom:D:D, ja sa napr. bodliaku a pupenca na zeleninovej hriadke zbavujem bodovou aplikáciou herbicídu. Každej takej burinke sa hlboko pokloním:) so štetcom v ruke, namočeným v "chémii". Zaberá to.

Jo jo pupenec je "sviňa" - keď dáš normálny postrek - prikrčí sa / zožltne / prečká a vyrastie.
Silvernola
01.05.10,16:59
Jo jo pupenec je "sviňa" - keď dáš normálny postrek - prikrčí sa / zožltne / prečká a vyrastie.
Na ten mi zaberá selektívny Bofix - mala som ho plný trávnik. Susedný pozemok je 15 rokov neobrábaný:confused:, Motykazin som vzdala.:mee:
220870
01.05.10,17:08
Totálny herbicíd je totálny tým, že zlikviduje každú rastlinu a všetky jej časti - okrem nevyklíčených semien. Takže aj podzemné časti. Pravda, len ak sa dostane na zelenú časť. Takže ak po čase burina "obžije", znamená to, že v čase aplikácie postreku nemala nad zemou žiaden kúsok. Preto sa neodporúča robiť postrek napr. po kosení. Vyššia koncentrácia nepomôže. Je možné postrek opakovať kvôli neskôr klíčiacim semenám a rastlinkám, ktoré neboli zasiahnuté.
Môj otec zásadne odporúča kombináciu PRSTAZINu s MOTYKAZÍNom:D:D, ja sa napr. bodliaku a pupenca na zeleninovej hriadke zbavujem bodovou aplikáciou herbicídu. Každej takej burinke sa hlboko pokloním:) so štetcom v ruke, namočeným v "chémii". Zaberá to.
prstykazim a mtykukazim preboha ja toho mám 25 árov :eek::D:D:D
vážne.Pred 7-8 rokmi som do záhrady nasadil ďatelinu.Akrát som trafil asi najsuchšiu jar aká kedy na slovensku bola.Takže ďatelinka čo mala likvidovať zelinu zle poschádzala a zelina ju rok čo rok pomaly prerastá.Taže som sa to rozhodol zlikvidovať chemicky na jeseň dám zorať a na jar znovu vysadím lucerku.Nejde mi o nejakých pár buriniek.
pavol54
01.05.10,18:34
Totálny herbicíd je totálny tým, že zlikviduje každú rastlinu a všetky jej časti - okrem nevyklíčených semien. Takže aj podzemné časti. Pravda, len ak sa dostane na zelenú časť. Takže ak po čase burina "obžije", znamená to, že v čase aplikácie postreku nemala nad zemou žiaden kúsok. Preto sa neodporúča robiť postrek napr. po kosení. Vyššia koncentrácia nepomôže. Je možné postrek opakovať kvôli neskôr klíčiacim semenám a rastlinkám, ktoré neboli zasiahnuté.
Môj otec zásadne odporúča kombináciu PRSTAZINu s MOTYKAZÍNom:D:D, ja sa napr. bodliaku a pupenca na zeleninovej hriadke zbavujem bodovou aplikáciou herbicídu. Každej takej burinke sa hlboko pokloním:) so štetcom v ruke, namočeným v "chémii". Zaberá to.
To akože ak namočíš vrch pichliaču tak sa stratí až po zem "moje modré oči", skúsenosti mám z vlastnej praxe a nehovorím o pôde v kvetináči. Po troch mesiacoch ti pýr vyrastie znova môžeš použiť koncentráciu akú chceš. Po 48 hodinách môžeš robiť výsev výsadbu kultúrnych rastlín, nevyzerá to síce pekne ak vysádzaš priesady papriky do pol metra vysokého pichliača, ale po uschnutí musíš mechanicky zlikvidovať jeho zbytky aj zbytky iných burín kvôli pichliaču a pýru musíš vykonať plečkovanie inak ho nevyhubíš.
pavol54
01.05.10,18:40
prstykazim a mtykukazim preboha ja toho mám 25 árov :eek::D:D:D
vážne.Pred 7-8 rokmi som do záhrady nasadil ďatelinu.Akrát som trafil asi najsuchšiu jar aká kedy na slovensku bola.Takže ďatelinka čo mala likvidovať zelinu zle poschádzala a zelina ju rok čo rok pomaly prerastá.Taže som sa to rozhodol zlikvidovať chemicky na jeseň dám zorať a na jar znovu vysadím lucerku.Nejde mi o nejakých pár buriniek.
25 árov nie až tak veľa, daj na moje rady, v čase najväčších horúčav si nechaj spraviť hlbokú orbu a nechaj tak do konca leta v horúčavách ti aj tak nič nebude rásť, ak tam máš pichliač bezpečne ho takto ekologicky zlikviduješ, na konci leta pobrániť nech vyrastie pýr, postriekať a po dvoch troch týždňoch plytká orba a nechať do jari, inak účinnejšie sú selektívne napríklad na pýr Pantera,
Silvernola
01.05.10,20:01
To akože ak namočíš vrch pichliaču tak sa stratí až po zem "moje modré oči", skúsenosti mám z vlastnej praxe a nehovorím o pôde v kvetináči. Po troch mesiacoch ti pýr vyrastie znova môžeš použiť koncentráciu akú chceš. Po 48 hodinách môžeš robiť výsev výsadbu kultúrnych rastlín, nevyzerá to síce pekne ak vysádzaš priesady papriky do pol metra vysokého pichliača, ale po uschnutí musíš mechanicky zlikvidovať jeho zbytky aj zbytky iných burín kvôli pichliaču a pýru musíš vykonať plečkovanie inak ho nevyhubíš.
Ak "Po troch mesiacoch ti pýr vyrastie znova" tak to preto, že si sa ho pred 4 mesiacmi pokúšal ničiť a podzemok ostal v zemi. Každé mechanické ničenie, ktoré podzemné časti rozdelí, vlastne napomáha rozmnožovaniu pýru či pupenca. Aj preto to plečkovanie až po uschnutí. Viacerí sa s tým ponáhľali ihneď ako burina začala zasychať a potom tvrdili, že chémia nefunguje. Všetko chce svoj čas!
susann2
02.05.10,10:41
Ak "Po troch mesiacoch ti pýr vyrastie znova" tak to preto, že si sa ho pred 4 mesiacmi pokúšal ničiť a podzemok ostal v zemi. Každé mechanické ničenie, ktoré podzemné časti rozdelí, vlastne napomáha rozmnožovaniu pýru či pupenca. Aj preto to plečkovanie až po uschnutí. Viacerí sa s tým ponáhľali ihneď ako burina začala zasychať a potom tvrdili, že chémia nefunguje. Všetko chce svoj čas!
Toto naozaj môžem potvrdiť, že je to tak. Pýr je najlepšie chemickým postrekom likvidovať po zbere úrody. Nechať ho riadne vyrásť, postriedkať, nechať vyschnúť a až potom zrýlovať alebo poorať záhradu. Pokiaľ je to možné tak je najlepšie celú záhradu takto ošetriť, pretože pýr po čase bude prerastať z neošetreného záhona. My sme takouto likvidáciou mali s pýrom pokoj, možno aj tri roky, až dokiaľ k nám neprerástol zo susedovej záhrady.
jajik111
02.05.10,12:24
Ja potrebujem niečo čo zlikviduje všetko zelené buriny,trávy kríky ,bazu .Potrebujem vyčisťiť pole pred novou výsadbou.Nejaký totálny likvidátor.

použite postrek randap,alebo rondap neviem presne ako sa píše.používa sa na likvidáciu aj krov.ale je fakt silný. tak pozor na okolité rastliny.bežne ho bolo dostať aj v obchodoch kde majú zahradkárske pomôcky,aj v obchode s farbami .
babca
10.05.10,06:51
Ahojte, chystám sa siať zeleninu v záhrade. Poraďte mi nejaký dobrý postrek proti burine, ktorý sa aplikuje po zasiati zeleniny. Mávali sme pár rokov po sebe STOMP E330, ale mám pocit, že už prestáva nejako účinkovať. Máte niekto skúsenosti s niečim iným?
Ahoj Ela! Bojovať proti burine je naozaj ťažké. Ja nepoužívam žiadnu chémiu na burinu /na ošetrenie stromov áno/ a ak ti môžem poradiť už asi len k budúcemu roku, tak najdôležitejšie je pri rýľovaní povyberať všetky korienky čo sa len dajú. No a keď sa potom vyskytne nejaká ta malá zelinka , tú ľahko vytrhnem. Samozrejme je dôležité udržiavať v "čistote" aj okolie záhrady-včas pokosiť...Dôležitú úlohu zohráva aj odburinená susedova záhrada, aby vietor nerozfúkal semienka
Nemaj Ela hlavu v smútku. Záhrada by nemala byť trápením, ale relaxom a nečerpaním síl. Tak peknučký usmiaty dník. Babca
karino
17.05.10,05:44
tak aj ja prispejem ,nema vyznam bojovat s pyrom mechanicky ,naozaj treba pouzit totalny herbicid a vystriekat nim celu zahradu vcetne travnika ked je v nom pyr.je lepsie si to vsetko pripravit a stratit jeden rok a iba likvidovat burinu a mat potom desat a viac rokov pokoj.stromceky a kriky treba opatrnejsie aby sme nezasiahli listovu plochu a potom si pripravit nejaky plan kde budu rast trvalky ,travnik a podobne napr.jahody .a tak .potom pouzijem sem tam aj selektivny herbicid napr do travy ked sa tam vyskytnu nejake naletove buriny napr.pupava