SILVIA54
18.10.05,10:45
Dobrý Deň,chcem sa opýtať:máme zamestnankyňu ktorej dcéra študuje na VŠ ale externe a popi štúdiu už pracuje.Má táto naša zamestnankyňa nárok na zníženie sadzby na starobné poistenie o 0,5 % ?A ako je to s daňovým bonusom?Dakujem
dudel
18.10.05,08:54
Zníženie sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa - s t a n o v i s k o





K Vášmu podaniu, zo dňa 21. septembra 2005, vo veci zníženia sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa, uvádzame nasledovné.



V zmysle § 131 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov sadzba poistného na starobné poistenie poistenca sa znižuje o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa (§ 9), o ktoré sa stará rodič alebo osvojiteľ nezaopatreného dieťaťa. Ak sa o to isté dieťa súčasne starajú obidvaja rodičia alebo osvojitelia nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa znižuje jednému rodičovi alebo jednému osvojiteľovi nezaopatreného dieťaťa.



Za nezaopatrené dieťa sa v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) bodu 1 zákona považuje dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie.



Sústavná príprava na povolanie podľa § 10 ods. 1 zákona je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.



Z horeuvedeného vyplýva, že sadzba poistného na starobné poistenie sa rodičovi starajúcemu sa o nezaopatrené dieťa znižuje o 0,5% bez ohľadu na to,
či ide o dennú alebo externú formu štúdia dieťaťa na vysokej škole.



Bratislava 3.10.2005
ondrejvla
18.10.05,08:59
"ktorej dcéra študuje na VŠ ale externe a popri štúdiu už pracuje"
Dudel, ale tu je jeden zádrhel - tá dcéra už pracuje a študuje popri zamestnaní.
Pepa
18.10.05,09:24
Na daňový bonus nárok určite nemá /externá forma štúdia/.
Zníženie sadzby na SP - podľa mňa áno - ale snáď sa niekto ešte vyjadrí.
buba
18.10.05,09:57
podľa mňa tá dcéra je už zaopatrená, keď pracuje ak pracuje v pracovnom pomere, takže nemá nárok
JanoL
18.10.05,10:03
Domnievam sa že nárok na zníženie % nevzniká.



Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa §3 ods. 2

Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa,ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

ods. 4 Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. 6)
SILVIA54
18.10.05,10:27
Ahojte,aj tak Vám ďakujem za rady.
dudel
18.10.05,10:49
Zníženie sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5 % na každé nezaopatrené dieťa - s t a n o v i s k office:office" />





K Vášmu podaniu, zo dňa 21. septembra 2005, vo veci zníženia sadzby poistného na starobné poistenie poistencovi o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa, uvádzame naslffice:smarttags" />ovné.



V zmysle § 131 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. zákona o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov sadzba poistného na starobné poistenie poistenca sa znižuje o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa (§ 9), o ktoré sa stará rodič alebo osvojiteľ nezaopatreného dieťaťa. Ak sa o to isté dieťa súčasne starajú obidvaja rodičia alebo osvojitelia nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa znižuje jednému rodičovi alebo jednému osvojiteľovi nezaopatreného dieťaťa.



Za nezaopatrené dieťa sa v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) bodu 1 zákona považuje dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie.



Sústavná príprava na povolanie podľa § 10 ods. 1 zákona je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.



Z horeuvedeného vyplýva, že sadzba poistného na starobné poistenie sa rodičovi starajúcemu sa o nezaopatrené dieťa znižuje o 0,5% bez ohľadu na to,
či ide o dennú alebo externú formu štúdia dieťaťa na vysokej škole.



Bratislava 3.10.2005
Toto je oficiálne stanovisko zo Sociálnej poisťovne.
Peťo
18.10.05,10:56
Na daňový bonus nárok určite nemá /externá forma štúdia/.
Zníženie sadzby na SP - podľa mňa áno - ale snáď sa niekto ešte vyjadrí.
Súhlasím s Pepa. Pozrite si /kto odoberá/ Národné poistenie č. 9/2005 , otázky a odpovede str. 23 - zníženie poistného. Pekný deň.
urs
18.10.05,11:16
Dudel, ale veď jasne píšeš na NEZAOPATRENÉ dieťa.
Pracujúce dieťa nieje nezaopatrené.
Nemá nárok na nič, žiaden bonus žiadne 0,5% .
Pepa
18.10.05,11:40
Dudel, ale veď jasne píšeš na NEZAOPATRENÉ dieťa.
Pracujúce dieťa nieje nezaopatrené.
Nemá nárok na nič, žiaden bonus žiadne 0,5% .
Dovolím si nesúhlasiť s vetou - pracujúce dieťa nie je nezaopatrené napr. pri nároku na DB. Môže pracovať, byť SZČO a pokiaľ je študentom /samozrejme pri dennej forme/ má nárok na DB do 25 rokov.
dudel
18.10.05,11:47
URS poslala som len všeobecné stanovisko zo Sociálnej poisťovne, že kto má nárok na zníženie sadzby poistného na starobné poistenie ( 0,5% ). Toto stanovisko som poslala na : poradna@socpoist.sk a do 10 dní mi prišla odpoveď, ktorú som priložila do vyššieuvedeného príspevku. Ak máš nejaký problém, tak tam napíš (mailom) a oni Ti odpíšu.
Naile
18.10.05,11:58
Už sme raz o tom debatovali:
Zákon o sociálnom poistení príjaznívejšie úpravuje pojem nezaopatreného dieťaťa:
uznavá aj externé študium (pozrí zákon č. 461/2003 Z. z. § 10 ods. 5 o sociálnom poistení), vek dieťaťa je do 26 rokov a nepožaduje spoločnú domácnosť.
DB sa priznáva podľa zákona o prídavku na dieťa (z. č. 600/2003 Z.z.): len denný študium, vek do 25 rokov a požaduje spoločnú domácnosť.
Vladimír Ozimý
18.10.05,12:13
no ale ved na externom studiu sa da byt aj ked clovek nepracuje vtedy by som to uznal ale ak osoba pracuje tak sa podla mna neznizuje o ziadneho pol percenta
brm
18.10.05,14:08
URS poslala som len všeobecné stanovisko zo Sociálnej poisťovne, že kto má nárok na zníženie sadzby poistného na starobné poistenie ( 0,5% ). Toto stanovisko som poslala na : poradna@socpoist.sk a do 10 dní mi prišla odpoveď, ktorú som priložila do vyššieuvedeného príspevku. Ak máš nejaký problém, tak tam napíš (mailom) a oni Ti odpíšu.zuzi, ty máš protekciu a tebe odpisujú? mne ešte ani raz neodpovedali...:mad:
SILVIA54
19.10.05,08:50
Ahojte,tak mám potvrdené priamo zo sociálnej poisťovne,že táto zamestnankyňa už nemá nárok na zníženie sadzby na starobné poistenie o 0,5% a ani na daňový bonus.
SILVIA54
19.10.05,10:28
Áno vlastne máš pravdu,ja už všetko spájam spolu.