mirokiro
25.04.10,11:14
Dobrý deň,chcel by som vás poprosiť o radu, môže sa overenie podpisu darovacej zmluvy urobiť aj na obecnom úrade? Ďakujem
buchač
25.04.10,09:27
Dobrý deň,chcel by som vás poprosiť o radu, môže sa overenie podpisu darovacej zmluvy urobiť aj na obecnom úrade? Ďakujem

Áno , prečo nie ..?

Overuje zodpovedný - poverený pracovník .
Overovaná osoba , ktorej podpis sa overuje sa musí preukázať platným občianskym preukazom, alebo pasom.
Poplatky sa môžu líšiť podľa obcí ...

Podotýkam , že sa overuje podpis a nie obsah zmluvy ...
Za obsah ručí len notár , ktorý však zmluvu aj vyhotoví ...za hotové ;)
mirokiro
25.04.10,09:36
Svokor chce mojej manželke darovať dom po rodičoch stačí aby som vyhotovil darovaciu zmluvu a da sa to overiť na obecný úrad?...
Petra Nová
25.04.10,09:46
Čo o to, overiť podpis môže aj obecný úrad. To ostatné, ach jaj!
mirokiro
25.04.10,09:52
Čo by ste nám poradili ako by to bolo najlepšie....
Mária27
25.04.10,09:58
Áno, obec osvedčuje podpisy. Pozri zákon č. 599/2001 Z.z. o o osvedčovaní listín a podpisov na listinách obvodnými úradmi a obcami.
mirokiro
25.04.10,10:04
Áno, obec osvedčuje podpisy. Pozri zákon č. 599/2001 Z.z. o o osvedčovaní listín a podpisov na listinách obvodnými úradmi a obcami.
Ked sa overia podpisy,podpíše sa darovacia zmluva,aký to má dalej postup........
Mária27
25.04.10,11:28
Pozri katastrálny zákon 162/1995

§ 30

(1) Účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (ďalej len "účastník konania").
(2) Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.
(3) Pred podaním návrhu na vklad môžu účastníci konania alebo oprávnená
(4) Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje
a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu,
b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony.
(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:
a) verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
b) identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
c) geometrický plán, ak sa pozemok rozdeľuje alebo zlučuje alebo pri zriadení vecného bremena k pozemku,
d) dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom; podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený, ak sa osvedčenie podpisu vyžaduje podľa § 42 ods. 3,
e) oznámenie podľa odseku 3 v papierovej podobe.
(6) Správa katastra na návrhu na vklad vyznačí dátum, hodinu a minútu doručenia návrhu na vklad.
mirokiro
26.04.10,14:56
Nebolo by to lepšie riešiť kupno predajnou zmluvou len neviem kde by som našiel vzor, alebo ísť k notárovi?
Mgr.Shrek
26.04.10,15:18
Nebolo by to lepšie riešiť kupno predajnou zmluvou len neviem kde by som našiel vzor, alebo ísť k notárovi?

Je v podstate jedno, čo urobíte. Aj v jednom aj v druhom budete musieť urobiť zmluvu, overiť podpisy a dať návrh na vklad do katastra.
Rozdiel je v tom, že kým pri darovaní môže za určitých podmienok darca vyžadovať vrátenie daru, pri predaji nie.
A ešte, keď svokor daruje nehnuteľnosť len manželke, nehnuteľnosť nebude v BSM, kým pri kúpe áno.
Rozhodnutie je na Vás.
mirokiro
26.04.10,16:42
Kolko sa platí u notára keby sme si ju dali vyhotoviť u notára a za návrh na vklad do katastra??,?
doktor23
24.05.10,20:49
Kolko sa platí u notára keby sme si ju dali vyhotoviť u notára a za návrh na vklad do katastra??,?

závisí od hodnoty daru - pri darovacej zmluve, resp. kúpnej ceny - pri kúpnej zmluve.
Povieš mi hodnotu, poviem Ti sumu .... rátaj cca. 1 % + 66 EUR návrh na vklad, ak to nechceš zrýchlene
Pri vyšších sumách to perento klesá .....