wiktoria
25.04.10,14:56
ahojte,
firma-platiteľ dph prenajal priestor neplátcovi dph. Nebude mať žiadne náklady na priestor - všade je prihlásený nájomca-elektrina, plyn,...
Je potrebné nahlasovať DU že budeme používať koeficient aj keď reálne nebudú žiadne faktúry na vstupe?
musíme vystaviť fa s dph na kauciu?
ďakujem
wiktoria
26.04.10,10:45
:confused:
KlaudiaKK
26.04.10,11:15
To že používaš koeficient nenahlasuješ nikde, proste si tú DPH vysporiadaš - ak nejaká bude uplatnená a vznikne ti povinnosť použiť koeficient - v daňovom priznaní k DPH mesačne, alebo štvrťročne podľa toho aký si plátca .A potom na koci roka resp. za daň priznanie za december alebo IV.Q. to vysporiadaš za rok s aktuálnym koeficientom. Ak nemáš s tým priestorom žiadne výdavky kde sa DPH uplatňuje tak nič nerobíš - vystavíš FA za nájom podľa zmluvy s O% sadzbou + uvedieš typ oslobodeného plnenia resp. § podľa zákona o DPH a čakáš kým ti ju uhradia :)
Ak však budeš mať nejaký výdavok súvisiaci s tymto priestorom (napr. budeš robiť opravu toho priestoru ktorý konkrétne vydávaš do nájmu ako oslobodené plnenie a faktúru budeš mať vystavenú s DPH musíš ju krátiť koeficientom) Toto Ti radím podľa pokynov z nášho daňáku lebo aj ja som bola z toho úplne mimo podľa výkladu teoretikov z min.fin na školení. Ak mi poradili zle - bude to síce môj problém ako účtovníčky ,ale aspoň bude vidieť na čo dávame svoje dane. . . . Niekedy je s tým viac roboty ako výsledného efektu pre štát ale čo už.