Taci
25.04.10,14:25
Ahojte, poraďáci
moja mama má pred domom v záhradke Magnóliu x Soulangeana " Brozzonii", teda ak som to správne opísal. Kvitne v apríli, je to ozdoba záhradky, ale zo stromčeka začína byť už veľký strom. Má niekto skúsenosti s pestovaním tejto krásy, kedy ju môžem napr. strihať, tvarovať a podobne.
Vopred Vám ďakujem:)
zdenka131
25.04.10,12:31
Želám pekný deň.

Magnólie sa zvyčajne nestrihajú, iba pokiaľ potrebujete vytvarovať krík, obmedziť rast, alebo urobiť výchovný rez.

Mladú rastlinu ktorej tvar sa vám nepáči, zostrihajte čo najskôr po odkvitnutí, aby stihla nasadiť pupence nových kvetov na budúci rok.
BXLmiami
25.04.10,12:40
Čítala som,že Magnolia netoleruje žiadne zásahy typu strihania a že prípadné ostrihanie nemusí prežiť.
Taci
25.04.10,12:43
Ale naša Magnólia je už asi 2m vysoká...
katarina.j
25.04.10,18:42
Ale naša Magnólia je už asi 2m vysoká...
No ak chces mat nejaky ten tvar stromu, tak je najvyšší čas začať strihat, mala si to stihnut pred prvym zakvitnutim, kedy začína rast a pukať nové vyhonky.Vôbec sa nemusis bat strihania, pri 2m strome nejde o maly krik, moji rodičia maju tiez taku magnoliu, ta im kvitne aj 3-4krat, v aprili mali prve kvety na strome a do jesene sa to zopakuje este min. 2x, tak sa jej dobre dari:)strihaju ju hned v jari /teraz to bolo v aprili ked boli prve dni teplejsie/, ale potom počas jun-jul este raz zostrihavaju konce a tym tvaruju strom do gule. do jesene sa zregeneruje či ako sa tomu hovori a potom môze oddychovat celu zimu.
Silvernola
26.04.10,02:18
No ak chces mat nejaky ten tvar stromu, tak je najvyšší čas začať strihat, mala si to stihnut pred prvym zakvitnutim, kedy začína rast a pukať nové vyhonky.Vôbec sa nemusis bat strihania, pri 2m strome nejde o maly krik, moji rodičia maju tiez taku magnoliu, ta im kvitne aj 3-4krat, v aprili mali prve kvety na strome a do jesene sa to zopakuje este min. 2x, tak sa jej dobre dari:)strihaju ju hned v jari /teraz to bolo v aprili ked boli prve dni teplejsie/, ale potom počas jun-jul este raz zostrihavaju konce a tym tvaruju strom do gule. do jesene sa zregeneruje či ako sa tomu hovori a potom môze oddychovat celu zimu.
Určite píšeš o magnólii:eek:? Nejako sa mi to nezdá. Ak môžeš, prilož foto.
katarina.j
26.04.10,17:30
Určite píšeš o magnólii:eek:? Nejako sa mi to nezdá. Ak môžeš, prilož foto.
Určite, ešte poznam magnoliu....Neviem čo sa ti nezda....je viac druhov magnolii, ta čo je na fotke je zrovna typ ktory kvitne jedenkrat, ale nasi maju podobnu-je trosku viac ružova a tej sa dari kvitnut viackrat.
Silvernola
26.04.10,18:35
Určite, ešte poznam magnoliu....Neviem čo sa ti nezda....je viac druhov magnolii, ta čo je na fotke je zrovna typ ktory kvitne jedenkrat, ale nasi maju podobnu-je trosku viac ružova a tej sa dari kvitnut viackrat.
Stále mi to nesedí, osobne som o takej ešte nepočula (to neznamená, že neexistuje). Pridaj foto.
katarina.j
26.04.10,19:30
Stále mi to nesedí, osobne som o takej ešte nepočula (to neznamená, že neexistuje). Pridaj foto.
no foto nemam, ani nemam k dispozicii odfotit to, lebo rodičov mam vzdialenych 500km, takze najskôr az v auguste ked tam pôjdem odfotim....
kristinagabi
27.04.10,08:13
no foto nemam, ani nemam k dispozicii odfotit to, lebo rodičov mam vzdialenych 500km, takze najskôr az v auguste ked tam pôjdem odfotim....
Nemaju nahodou magnóliu končistolistú (Magnolia acuminata). Kvitne viackrat,ma mensie kvety a zelenkaste.
durisovad
30.04.10,07:20
Mame doma magnoliu-strom cca 3 metre vysoky, ale ma drobnejsie a prazdne kvety. V okoli vidim krasne ruzove plnokvete. Dal by sa nas strom nejako prestepit, aby mal krajsie kvety?
Bionda
30.04.10,10:38
ja mám informácie - že magnolia sa strihá hneď po odkvitnutí- aj v záhradníctvach a aj odborné literatúry tak uvádzajú. Naše aj tak striháme- no skôr upravujeme ak treba - tvar a sú krásne, napriek tomu, že nie sú ešte veľmi veľké, vždy majú krásne a veľké množstvo kvetov.
Tiež som nepočula o magnolii čo kvitne viac krát v roku... tiež by som bola rada, keby sa obrázok prilepil. Ď.

durisovad - závisí na odrode a v každej je vraj aj viac typov a poddruhov, nuž aj my sme si pôvodne prvú kupovali, že to bude tá veľkokvetá susan solang. a minulý týždeň sme kúpili tretiu :D:D:D hádam to už bude tá pravá- :D 2x to bola stellata
Taci
01.05.10,11:23
tá naša kvitne 2x za rok, v apríli a koncom leta august / september. Prvé kvety má ešte predtým ako vyženie listy.
durisovad
01.05.10,11:51
Nasa sice kvitne len raz za rok, ale tiez ma skor kvety ako listy. Len problem je ten, ze ma kvety prazdne a ak by niekto vedel, ako by sa dala zastepit, aby mala kvety plne, bola by som vdacna.
vierockak
07.05.10,21:03
ubka
07.05.10,21:19
Mame doma magnoliu-strom cca 3 metre vysoky, ale ma drobnejsie a prazdne kvety. V okoli vidim krasne ruzove plnokvete. Dal by sa nas strom nejako prestepit, aby mal krajsie kvety?

Tiez mame doma magnoliu kvitnúcu bielymi a prázdnymi kvetmi. Spočiatku som bola nestastná rovnako ako Ty, že iní majú plnokveté. Skúšali sme očkovanie, vrúbľovanie, ale márne..aj keď sa to prijalo na ďalší rok to zasa uschlo...možno sme to nerobili správne, neviem, ale viem, že dnes som rada, lebo naša biela magmolia kvitne veľmi zavčasu a dnes je to veľký strom, ktorý nás teší. Posadili sme si aj plnokvetú, tak sa vytešujeme z dvoch. Vyhynuli mi asi štyri, kým sa im zapáčilo miesto výsadby.
durisovad
08.05.10,13:00
Dakujem za odpoved, aj ked ma nepotesila. Na druhej strane ale tie kvety su velmi kratko na to, aby som bola z toho nestastna a stromcek ked sa zalisti, robi pekne zatienenie zimnej zahrady, ktora je obratena na zapad a cez leto by slnko prazilo bez prestannia. Takto mame zeleny pohlad zo zimnej zahrady a trochu prefiltrovane slniecko.
adexka
30.08.10,06:32
ja som si kúpila na jar magnoliu, krásne zakvitla, počas leta až doteraz vyhnala aj nové listy. Ale minule som si všimla, že má listy potiahnuté takým bielym povlakom, najprv som si myslela, že to je po daždi (presne tak to vyzeralo), ale keďže to nezmizlo neviem čo by to mohlo byť. Neviete mi niekto poradiť?
wabi
30.08.10,08:37
Najlepšie poslať fotku. Na magnólii sa niečo také bežne nevyskytuje nemáva múčnatku...
Mimochodom čo poviete na "Magnóliu" s plodmi asi 0,4 kg veľkými s chuťou medzi banánom a mangom. Asimina kvitne podobne ako Magnólia skôr než raší na jar ale neskôr, preto sa vyhne aj jarným mrazíkom kvety sú červenobordové zo žltým stredom - v jednom Krása i úžitok a odolnosť nemá choroby ani škodcov a to dokonca ani vo svojej domovine v USA a Kanade.
sisima
31.08.10,06:38
ja som si kúpila na jar magnoliu, krásne zakvitla, počas leta až doteraz vyhnala aj nové listy. Ale minule som si všimla, že má listy potiahnuté takým bielym povlakom, najprv som si myslela, že to je po daždi (presne tak to vyzeralo), ale keďže to nezmizlo neviem čo by to mohlo byť. Neviete mi niekto poradiť?

ano, aj mne sa nieco podobne vyskytlo na magnolii... :mee:
adexka
10.09.10,05:19
a čo sa dialo potom, pretože mne už tie listy začínajú černať a obávam sa, že je po kvetinke :(
Chokma
10.02.11,12:48
Nemôže to byť ta bakteriová škvrnitosť listov ako mavajú ružové kríky? Tie sa striekajú každé dva týždne napr. postrekom BAYCOR 25 WP.
Ja som tiez velmi tuzila po magnolii, odkedy som ju uvidela inym v zahrade a v Bratislave v medickej zahrade je to hotova rozpravka, odporucam tam v marci - aprili zajst, je plna velkokvetych bledych ruzovych magnolii. :) Tak sme si kupili postupne jednu, druhu, tretiu (ked sme kupili, nekvitli). Kazda odisla - ale prisli sme na dovod - magnolie maju rady kyslu pôdu a my sme ju sadili prave tam, kde bola vapenata. Napokon ale dobre - lebo je mozne ze by nekvitli. Vraj ked je magnolia zo semienka, tak kvitne velmi neskoro, ze az 30 rokov moze trvat, kym zakvitne stromisko. Minuly rok sme kupili kvitnucu Soulangeanu, takze vieme, ake ma kvety a ze kvitne a taktiez dve vrecia raseliny pre rododendrony (tie maju radi tiez kyslu pôdu), vykopali jamisko, dali raselinu, zasadili magnolku, okyslili pôdu (ocot+voda), skontrolovali ph a magnolka rastie. Na zimu som ju obalila vrecami a ku korenu dala slamu a listie a teraz krasne rasi. Uz sa neviem dockat kvetov. ;-)
Chokma
10.02.11,12:56
Chokma
27.03.11,10:25
tak neviem ako vam, ale nam uz pukaju na magnolii prve tohtorocne kvietocky :D

72729
arizona
27.03.11,18:21
Nemate skusenosti s rozmnozovanim magnolie?

Mam mladu asi 3 rocnu. Od zeme idu 3 pruty,ale ja ju nechcem pestovat ako krik,ale ako strom.
Chcela by som tie bocne vyhonky odrezat a zasadit. Mate niekto skusenosti?
lujza.j
27.03.11,18:32
Nemate skusenosti s rozmnozovanim magnolie?

Mam mladu asi 3 rocnu. Od zeme idu 3 pruty,ale ja ju nechcem pestovat ako krik,ale ako strom.
Chcela by som tie bocne vyhonky odrezat a zasadit. Mate niekto skusenosti?

...ale toto si určite našla aj Ty;)
z textu:
Rozmnožovanie magnólie
(Magnolia x soulangiana)
Magnolia stellata sa rozmnožuje odnožami, no nejde o žiadnu jednoduchú záležitosť, pretože mladé rastlinky dlho trpia. Je preto výhodné kúpiť hotovú mladú rastlinu s koreňovým balom. Magnolia x soulangiana má nápadné semienka, ktoré sa môžu použiť na výsev. Potrebujú však zvláštne ošetrenie, inak neklíčia. Musia sa ihneď po dozretí zberať a stratifikovať - teda držať na vlhkom a chladnom mieste zmiešané so stavebným pieskom, ak ich nechcete ihneď vysievať. Pred výsevom ich namočte na 1 - 2 dni do prostriedku na umývanie riadu, aby zmäkla tvrdá šupka. Potom sa vysejú do zmesi výsevného substrátu a piesku asi 1 cm hlboko a udržiavajú sa asi 2 - 3 mesiace pri 2 - 5°C napríklad v chladničke. Substrát sa po celú dobu udržiava mierne vlhký. Potom sa nádoba so semienkami až do vyklíčenia postavia na svetlé a teplejšie miesto (18 - 20°C). Vysievať sa môžu po celý rok, najvhodnejšie obdobie je však jeseň/zima - jar. Doba klíčivosti je asi 5 - 8 týždňov. Semienka, ktoré nevyklíčili, sa môžu dať ešte raz na zimu do chladu.
Ak má rastlina zeleno - žlté listy, je to príznak vysokého obsahu vápnika v pôde. Tu pomôže primiešanie rašeliny alebo kompostu. Magnólie sa hnoja predovšetkým organickým hnojivom.
.....alebo
Magnólia soulangeova (Magnolia x soulangeana) - pomenovaná na počesť Pierre Magnola, riaditeľa francúzskej botanickej záhrady, kde okolo roku 1826 kríženec vznikol. Opadavý veľký ker alebo viackmenný stromček dorastá približne do 9 m. Veľké zvončekovité kvety majú podľa kultivarov bielu až purpurovú farbu, kvitne v máji. Najstaršie kry pri hoteli Slovan majú kvety ružové, pri hoteli Thermia Palace biele. Hrboľaté červené súplodie dozrieva v septembri. Ich pestovanie a rozmnožovanie vyžaduje chránené miesta a záhradnícku odbornosť.
arizona
27.03.11,18:47
Ach,jaj! Neviem, ci sa ja dozijem semiacok pri tej mojej krpatej magnolke :-)

Ja spekulujem nad tymi vyhonkami .-)
Chokma
27.03.11,18:51
Arizona, daj si do google magnolie mnozenie, najde ti to aj pomocou odrezkov a odnozi. Ja som sa docitala, ze lepsie je odnozami ako semenami, ze vraj semenacikom trva dlho lez zakvitnu, niekedy vraj aj 20 rokov, ze uz je z nich stromcisko a oni nist. Takze tie odnoze bude predsa len mozno lepsie riesenie. ;-) My sme pre istotu kupili kvitnucu magnoliu, aby sme vedeli, ze uz kvitne a nie je teda zo semienka. A ma aj tento rok vela pukov. A je mi tak po krk asi, nieco cez 1,50 m.
Alcielle
01.05.11,11:08
minuly tyzden som v nasom parku objavila nadhernu velku magnoliu s ruzovymi kvetmi, moze mat hadam aj 8 m. nadhera. foto je len z mobilu.