katkas
18.10.05,12:26
Zivnostnik, FO s trvalym pobytom na slovensku pracuje ako europoslanec v zahranici. Moze si zahrnut tieto vydavky: letenky SR a zahranicie, zahranicie medzi sebou, najomne v zahranici, stieracie karty na mobil, zmluva o dielo v zahranici? Je nutne tieto doklady prekladat do slovenciny? Akym kurzom to prepocitat?
Monika1
18.10.05,12:28
Prácu europoslanca je možné vykonávať na živnosť ? Myslím si, že to je skôr závislá činnosť. Popíš bližšie svoj vzťah, na základe ktorého chceš do nákladov dávať cestovné a vyššie uvedené výdavky.
Naile
18.10.05,12:37
SZČO nemôže si odpočítavať z príjmov zo živnosti výdavky na výkon poslaneckého mandatu, nezávisle od toho kde je poslancom.
Vladimír Ozimý
18.10.05,12:50
jasne ved predsa ustavny cinitel je podla zakona o dani z prijmov zavisla cinnost tak tam nie je co riesit
katkas
18.10.05,18:16
no zistovala som od tej zivnostnicky presne, takze je asistentka europoslanca. A v predmete zivnosti ma: sprostredkuvanie obchodu, vyroby a dopravy v rozsahu volnych zivnosti, kancelarske a sekretarske sluzby vratane kopirovacich a rozmnozovacich sluzieb, Prekladatelske a tlmocnicke sluzby, organizovanie, usporaduvanie a sprostredkovanie kurzov, skoleni , seminarov, kulturnych a spolocenskych podujati v rozsahu volnych zivnosti, poradenska a konzultacna cinnost v rozsahu volnych zivnosti.
Monika1
19.10.05,11:00
Ak je teda asistentka europoslanca, podľa mňa ak vykonáva pravidelne prácu len pre europoslanca, v jeho priestoroch na jeho pokyn a dostáva za túto činnosť odmenu je to jej mzda, čiže je to pracovno-právny vzťah, závislá činnosť a náklady spojené s cestou, diéty a pod. jej má uhrádzať zamestnávateľ. Neviem aká zmluva je medzi europoslancom a ňou. Je tam nejaká zmluva o dielo, mandátna zmluva alebo niečo iné?
Bez bližších údajov je ťažko k tejto problematike sa vyjadriť. Musíš vedieť akú majú zmluvu a na akom princípe mu poskytuje uvedená asistentka svoje služby.
katkas
25.10.05,21:42
asistentka funguje takto: zmluvu na "poskytovanie sluzieb" podla paragrafu 51 Obcianskeho zakonnika. Beznu cinnost spada poradenska cinnost poslancovi, jazykove sluzby, asistencia pri legislativnej cinnosti, sprevadzanie na zahranicnych cestach atd. ako nasi asistenti poslancov. Platby chodia v eurach a aj vsetky ucty su v eurach.
Monika1
26.10.05,08:39
Kto jej prepláca fa za uvedené služby? Robí túto prácu aj pre iných poslancov? Pozrela som si ten občiansky zákonník § 51 a tam sa hovorí o tom, že účastník môže uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená. S tým § súhlasím ale uvedená zmluva nemôže byť v rozpore s inými zákonníkmi, napr. zákonníkom práce. Neviem prečo, ale stále mám taký pocit, že je to závislá činnosť aj keď je na ňu uzatvorená zmluve v zmysle Občianskeho zákonníka § 51. Skús sa ešte vyjadriť k mojim dvom otázkam, možno nás to posunie ďalej.