tinkas
25.04.10,19:08
Môžte mi prosím poradiť...prehadzujeme výplatky od januára do programu olymp...zamestnanci su odmenovaní mesačnou mzdou, ktorú som uviedla každému v "personalistike"...ked teraz dám "výpočet miezd" dalej "generovanie všetkých záznamov" vypočíta mi mzdu za január ale bez dvoch siatkov, proste si výpočíta mzdu ako keby odpracoval 21 dni? preco ten systém sám neeviduje, že v 01/2010 sú dva sviatky? Ďakujem
veronikasad
25.04.10,17:11
Môžte mi prosím poradiť...prehadzujeme výplatky od januára do programu olymp...zamestnanci su odmenovaní mesačnou mzdou, ktorú som uviedla každému v "personalistike"...ked teraz dám "výpočet miezd" dalej "generovanie všetkých záznamov" vypočíta mi mzdu za január ale bez dvoch siatkov, proste si výpočíta mzdu ako keby odpracoval 21 dni? preco ten systém sám neeviduje, že v 01/2010 sú dva sviatky? Ďakujem
Skontroluj si ako máš nastavené platenie sviatov

Mzdy - personalistika - nastav sa na konkrétneho pracovníka - pozri mzdové údaje v pravom dolnom rohu

Pozri aj § 122 odst. 3 Zákonníka práce :

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Johanka
25.04.10,17:16
Môžte mi prosím poradiť...prehadzujeme výplatky od januára do programu olymp...zamestnanci su odmenovaní mesačnou mzdou, ktorú som uviedla každému v "personalistike"...ked teraz dám "výpočet miezd" dalej "generovanie všetkých záznamov" vypočíta mi mzdu za január ale bez dvoch siatkov, proste si výpočíta mzdu ako keby odpracoval 21 dni? preco ten systém sám neeviduje, že v 01/2010 sú dva sviatky? Ďakujem
Pri pracovníkovi odmeňovanom mesačnou mzdou je to v poriadku.
§122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Ak ste dohodnutí inak, treba zmeniť nastavenie v personalistike.
tinkas
25.04.10,17:28
fuuha tak to som teda trosku teraz mimo...preberam uctovnictvo po jednej kolegyni, ktorá im ked bol sviatok v januári dala do výplaty odpracovné dni 152 + dva dni sviatok 16h...spolu 168h..sviatok vypočítala nejakých priemerom? bolo to správne?
Johanka
25.04.10,17:41
Pozri sa citované ustanovenie .... Sú dve možnosti, ktorá sa využíva - to musíš vedieť ty, keď spracovávaš mzdy. Majú zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou dohodnuté v pracovnej zmluve, že im sa sviatok patrí náhrada mzdy (tak ako je v prvej vete §122/3) ?

Nerozumiem v Tvojej odpovedi nasledovnému "sviatok vypočítala nejakých priemerom". Si začiatočník ?
tinkas
25.04.10,17:46
ano som začiatočník...a ak má zamestnanec preplácane sviatky o aký paragraf, resp. mzdu by malo ist? neviem či sa dobre pýtam...
Johanka
25.04.10,18:00
Uff, klobúk dole pred odvahou, ale ty musíš spávať so Zákonníkom práce , inak to nebude fungovať .

Ak preberáš už bežiace mzdy - musíš si naštudovať pracovné zmluvy, odmeňovací poriadok, pracovný poriadok, kolektívnu zmluvu v konkrétnej firme. Podľa toho si upravíš nastavenie v SW. Mzdy sa nedajú robiť "cez kopirák" ;).

Pozri si ešte raz § 122 ZP, nielen ods.3, ktorý som citovala, aby si poznala princíp . Odpoveď na Tvoju otázku potom nájdeš v pracovnej zmluve, resp. v kolektívnej zmluve.
tinkas
25.04.10,18:09
až teraz mi ťuklo, že som sa asi zle vyjadrila...ak je zamestnanec odmenovaný mesačnou mzdou ale pracoval aj cez sviatok, má nárok na náhradu mzdy, nie? je teda mozne aby ma olmyp nejako upozornoval, že je tam sviatok a treba mu to preplatit?
Johanka
25.04.10,18:20
Môžte mi prosím poradiť...prehadzujeme výplatky od januára do programu olymp...zamestnanci su odmenovaní mesačnou mzdou, ktorú som uviedla každému v "personalistike"...ked teraz dám "výpočet miezd" dalej "generovanie všetkých záznamov" vypočíta mi mzdu za január ale bez dvoch siatkov, proste si výpočíta mzdu ako keby odpracoval 21 dni? preco ten systém sám neeviduje, že v 01/2010 sú dva sviatky? Ďakujem


fuuha tak to som teda trosku teraz mimo...preberam uctovnictvo po jednej kolegyni, ktorá im ked bol sviatok v januári dala do výplaty odpracovné dni 152 + dva dni sviatok 16h...spolu 168h..sviatok vypočítala nejakých priemerom? bolo to správne?


až teraz mi ťuklo, že som sa asi zle vyjadrila...ak je zamestnanec odmenovaný mesačnou mzdou ale pracoval aj cez sviatok, má nárok na náhradu mzdy, nie? je teda mozne aby ma olmyp nejako upozornoval, že je tam sviatok a treba mu to preplatit?
Prepáč, ale pýtala si sa niečo úplne iné, toto nie je o zlom vyjadrení....
tinkas
26.04.10,06:04
johanka prepáč ale ja som to včera úplne domotala...robím výplaty pre zamestnancou, ktorý sú odmenovaný mesačnou mzdou, no ked pracujú aj cez sviatok majú nárok na náhradu mzdy. Je možné aby ma olymp upozorňoval, že v danom mesiaci boli sviatky?
Johanka
26.04.10,08:21
Základná pracovná pômocka mzdára je pracovný kalendár - je aj v Olympe. Program Ťa "upozorňuje" na to, že v danom mesiaci boli sviatky tým, že dané dni sú (podobne ako v bežnom kalendári) označené červenou farbou.

... možno nerozumiem, akú máš predstavu o upozornení . Náhrady mzdy musíš zadať sama, program treba správne nakŕmiť , inak je výsledok neistý.
hanelie
26.04.10,09:03
ak je zamestnanec odmenovaný mesačnou mzdou ale pracoval aj cez sviatok, má nárok na náhradu mzdy, nie? je teda mozne aby ma olmyp nejako upozornoval, že je tam sviatok a treba mu to preplatit?
nie náhradu mzdy, ale príplatok za prácu vo sviatok - pozor - pri odmeňovaní mesačnou mzdou je sviatok súčasťou tejto mzdy - čiže ho už majú zaplatený, ale keďže tie sviatky aj pracovali tak preto ten príplatok