matusisko
25.04.10,22:33
Potrebujem info pre známu, od 1.4.2010 je PN z DNP,ktoré si platí od 8.1.2010 do 31.3.2010 z minim.VZ a od 1.4.2010 sa nanovo prihlásila z max.VZ, podm.270 dní za posled.2 roky spĺňa, lebo mala pred DNP HPP,kde bolo odvádzané nemoc.poistenie 191 dní keďže HPP bol od 1.7.2009 do 7.1.2010 + 83 dní z DNP = 274 dní,..............PN jej bude priznaná pravdepodobne z minim.VZ však? Otázka ale znie, keďže je momentálne tehotná, ale ešte pred nástupom na rizikové tehotenstvo musí absolvovať jednu operáciu, ktorá je plánovaná na koniec septembra, čiže dovtedy bude PN pri svojom obvodnom lekárovi, ale keď dajme tomu od 1.10.2010 už nastúpi na rizikové tehotenstvo, čiže PN-ka bude nová od gynekologa, z čoho sa jej bude počítať nemocenská davka z minima, maxima alebo nejaký priemer z toho DNP ????
brčko
25.04.10,21:07
Potrebujem info pre známu, od 1.4.2010 je PN z DNP,ktoré si platí od 8.1.2010 do 31.3.2010 z minim.VZ a od 1.4.2010 sa nanovo prihlásila z max.VZ, podm.270 dní za posled.2 roky spĺňa, lebo mala pred DNP HPP,kde bolo odvádzané nemoc.poistenie 191 dní keďže HPP bol od 1.7.2009 do 7.1.2010 + 83 dní z DNP = 274 dní,..............PN jej bude priznaná pravdepodobne z minim.VZ však? áno Otázka ale znie, keďže je momentálne tehotná, ale ešte pred nástupom na rizikové tehotenstvo musí absolvovať jednu operáciu, ktorá je plánovaná na koniec septembra, čiže dovtedy bude PN pri svojom obvodnom lekárovi, ale keď dajme tomu od 1.10.2010 už nastúpi na rizikové tehotenstvo, čiže PN-ka bude nová od gynekologa, z čoho sa jej bude počítať nemocenská davka z minima, maxima alebo nejaký priemer z toho DNP ????

jej posledné DNP vzniklo 1.4.2010 a ten den vznikla aj PN (škoda, že nie o den neskôr). Ak by bola na jednej PN do 30.9.2010 a druhá jej začala 1.10.2010, tak síce od posledného prihlásenia uplynulo už viac ako 26týžd. (dokonca by mohla začať nová PN 30.9.), ale v rozhodujúcom období (pri nástupe na PN 1.10.2010 je jej RO obdobie, z ktorého sa ráta nemocenské 1.4.-30.9.2010) nemá žiadny vym.základ, takže by sa rátalo nemocenské zase z pravdep. VZ a teda z aktuálneho minim.VZ.

Jedine, že by skončila jedna PN 29.9.2010 a druhá začala 1.10.2010, tak by sa PN rátala z VZ z toho jedného dna 30.9.2010 (pozor na zaplatenie poisteného).

Toto platí len v prípade presne týchto dátumov, nie ani o den skôr ani o den neskôr, pozor na to!!! Posunulo by sa rozhodujúce obdobie, ak by PN začala skôr! (napr. pri vzniku PN 30.9. by bolo RO 1.4.-31.8.2010 a v nom žiadny VZ)
matusisko
26.04.10,08:51
a keby jej PN začala 2.4.2010 tak by jej potom rátali nemocenské už z toho vyššieho VZ - dobre tomu rozumiem????
Čo sa týka ukončenia PN - to ešte sama nevie ako to dopadne, ale podľa Vás by mohla teda prvá PN skončiť aj 15.9.2010 a na rizikovú PN by mala nastúpiť presne 1.10.2010 alebo neskôr, aby rozhodujúce obdobie pre výpočet PN bol z maxima...dobre tomu rozumiem????
MartaSk
05.12.10,14:32
Zdravím,
mám nasledvonú otázočku:Bola som sa nahlásiť v SP na DNP, keďže som opatrovateľka a štát platí iba dôch.a zdravotneé poistenie, chcela som sa poisť z VZ 5OO eur, ale pani v poistovni mi povedala, že to je zbytočné, pretože ona ma môže poistiť iba z minima, keďže som dosiaľ nebola nem.poistená, a aj keby ma poistila VZ aký som si zadala, tak aj tak by som zbytočne platila 22 eur, lebo aj tak mi zaplatia y minima.Je to pravda?
Katy a R
05.12.10,15:32
Zdravím,
mám nasledvonú otázočku:Bola som sa nahlásiť v SP na DNP, keďže som opatrovateľka a štát platí iba dôch.a zdravotneé poistenie, chcela som sa poisť z VZ 5OO eur, ale pani v poistovni mi povedala, že to je zbytočné, pretože ona ma môže poistiť iba z minima, keďže som dosiaľ nebola nem.poistená, a aj keby ma poistila VZ aký som si zadala, tak aj tak by som zbytočne platila 22 eur, lebo aj tak mi zaplatia z minima.Je to pravda?
.. môžeš sa prihlásiť aj z maxima (ak chceš) .. v tom pani nemá pravdu.
Neviem, odkedy neplatíš už poistenie:confused:... ale nárok na dávku by si mala až po splnení podmienky 270 dní poistenia za posledné dva roky.
Ak ale už dlhšie nemáš NP .. tak by hádam aj bolo lepšie prihlásiť sa zatiaľ z minima .. ;)
MartaSk
05.12.10,19:19
.. môžeš sa prihlásiť aj z maxima (ak chceš) .. v tom pani nemá pravdu.
Neviem, odkedy neplatíš už poistenie:confused:... ale nárok na dávku by si mala až po splnení podmienky 270 dní poistenia za posledné dva roky.
Ak ale už dlhšie nemáš NP .. tak by hádam aj bolo lepšie prihlásiť sa zatiaľ z minima .. ;)

No, na opatrovateľskom som už 9 rokov, nem.poist. som nebola, pretože mám 24hod.opateru, tak ani marodku by som nemohla čerpať. Takže som bol dlhodobo nepoistená. Poistila som sa až koncom novembra- 28.11. a to len z dôvodu, tiež to hovorila na poistovni , že v novom roku to zrušia, budú si môcť platíť len živonostníci, ktorí nedosiahnu príjem 3900.eur
Takže vlastne mala pravdu? Poistila som sa aspoň MVZ
Katy a R
05.12.10,22:41
No, na opatrovateľskom som už 9 rokov, nem.poist. som nebola, pretože mám 24hod.opateru, tak ani marodku by som nemohla čerpať. Takže som bol dlhodobo nepoistená. Poistila som sa až koncom novembra- 28.11. a to len z dôvodu, tiež to hovorila na poistovni , že v novom roku to zrušia, budú si môcť platíť len živonostníci, ktorí nedosiahnu príjem 3900.eur
Takže vlastne mala pravdu? Poistila som sa aspoň MVZ
.. never všetkému, čo ti hovoria na SP;):D (treba si radšej overiť) - nič sa neruší.
Keďže zatiaľ by si nárok na dávku nemala ... tak je aj dobre, že si sa z minima prihlásila - aspoň ušetríš. Vo februári - marci sa môžeš odhlásiť. A potom napr od apríla - mája sa môžeš prihlásiť z vyššieho VZ. (koľko sa bude dať - najlepšie max VZ:)). Po pol roku od tohto prihlásenia už by si mala nárok na dávku zo skutočného VZ. A aj nasledujúci rok by si mala poriešený - ak by si potom aj znížila VZ;). .... samozrejme, to už je ďaleká budúcnosť - ktovie, čo dovtedy ešte bude;):confused::D
MartaSk
06.12.10,19:26
.. never všetkému, čo ti hovoria na SP;):D (treba si radšej overiť) - nič sa neruší.
Keďže zatiaľ by si nárok na dávku nemala ... tak je aj dobre, že si sa z minima prihlásila - aspoň ušetríš. Vo februári - marci sa môžeš odhlásiť. A potom napr od apríla - mája sa môžeš prihlásiť z vyššieho VZ. (koľko sa bude dať - najlepšie max VZ:)). Po pol roku od tohto prihlásenia už by si mala nárok na dávku zo skutočného VZ. A aj nasledujúci rok by si mala poriešený - ak by si potom aj znížila VZ;). .... samozrejme, to už je ďaleká budúcnosť - ktovie, čo dovtedy ešte bude;):confused::D

dakujem za odpoveď a radu, ale niekde som čítala tu na porade, že stále treba odhlásiť ,ale k akému, stále k poslednému dňu v mesiaci? a potom znovu prihlásiť od 1.?nasledujúceho mesiaca. Neviem v tom vôbec chodiť a človek keď niečo chce na úradoch musí byť vyzbrojený vedomosti, hoci by sme ich čakali od kompetentných. Nestačí iba navyšovať DNP, radšej odhlásiť a znovuprihlásiť?
Katy a R
06.12.10,21:29
dakujem za odpoveď a radu, ale niekde som čítala tu na porade, že stále treba odhlásiť ,ale k akému, stále k poslednému dňu v mesiaci? a potom znovu prihlásiť od 1.?nasledujúceho mesiaca. Neviem v tom vôbec chodiť a človek keď niečo chce na úradoch musí byť vyzbrojený vedomosti, hoci by sme ich čakali od kompetentných. Nestačí iba navyšovať DNP, radšej odhlásiť a znovuprihlásiť?

... odhlásiť a prihlásiť - hocikedy, len spätne sa nedá. (keď budeš mať cestu). Ak sa robí zmena, tá je platná vždy k prvému dňu nasl. mesiaca.
V tvojom prípade určite odhlásiť ... a nanovo prihlásiť;)
martina1111
07.12.10,07:38
Dobrý den,
ohladom DNP som precitala vela, tak si chcem uistit ci som to spravne pochopila. Zena je zamestnana na trvaly pracovný pomer - 270 dni nemocenského poistenia splna. Kvoli vyssej materskej sa chce dnp pripoistit. Ako som sa docitala ak sa pripoisti najneskor do 8 týždna tehotenstva, tak to este ma význam. Prosim Vas o radu ci som to spravne pochopila.
Dakujem
veronikasad
07.12.10,07:41
Dobrý den,
ohladom DNP som precitala vela, tak si chcem uistit ci som to spravne pochopila. Zena je zamestnana na trvaly pracovný pomer - 270 dni nemocenského poistenia splna. Kvoli vyssej materskej sa chce dnp pripoistit. Ako som sa docitala ak sa pripoisti najneskor do 8 týždna tehotenstva, tak to este ma význam. Prosim Vas o radu ci som to spravne pochopila.
Dakujem
odkedy trvá súčasný pracovný pomer ?
Xanti
07.12.10,07:41
Martina1111
zle to chápeš, tehotnej žene je už zbytočné sa pripoisťovať DNP, ak nemá predtým nejaké iné ukončené poistenie.

Takže ak pracuješ dlhodobo, nemenila si v posledných dvoch rokoch prácu, a si tehotná, tak je pre teba zbytočné sa poistiť DNP lebo nič z neho nedostaneš.
martina1111
07.12.10,07:58
súčasný pracovný pomer trvá od 1.12.2009
Xanti
07.12.10,08:00
Čo bolo pred 1.12.2009
veronikasad
07.12.10,08:00
súčasný pracovný pomer trvá od 1.12.2009
predtým bola zamestnaná ? Kedy skončil predch. prac. pomer a kedy je nástup na materskú ?
martina1111
07.12.10,08:04
takže v prípade ze uz sa neda zvýšiť materské z dnp, dalo by sa zvýšiť dalsou pracovnou zmluvou, kde sa uvedie ako hruba mzda napr. 1500 eur. ako som citala to by stacilo aj 2 dni pred nástupom na materskú. Je v takomto prípade nutne zrusiť povodnu pracovnú zmluvu, resp. možem mať aj 2 prac. zmluvy? Podmienka 270 dni je stale splnena.
Dakujem
veronikasad
07.12.10,08:05
takže v prípade ze uz sa neda zvýšiť materské z dnp, dalo by sa zvýšiť dalsou pracovnou zmluvou, kde sa uvedie ako hruba mzda napr. 1500 eur. ako som citala to by stacilo aj 2 dni pred nástupom na materskú. Je v takomto prípade nutne zrusiť povodnu pracovnú zmluvu, resp. možem mať aj 2 prac. zmluvy? Podmienka 270 dni je stale splnena.
Dakujem
Takto to už nepôjde. Zákon o soc. poistení bol novelizovaný.

Odpovedz prosím na predch.otázku.
martina1111
07.12.10,08:06
Pred 1.12.2009 nebolo ziadne nemocenské poistenie. Nemocenksé poistenie plynie len od 1.12.2009 dodnes, predpokladdaný nastup na MD je 8/2011
martina1111
07.12.10,08:15
v prípade, že už sa neda pomoct s dnp, da sa este nejako zvysit materská. možno píšem blbosť ale, ak sa posudzuje pre výpočet materskej vymeriavací základ za predchádzajúci rok, že by sa zvýšil vymeriavací základ za december?
veronikasad
07.12.10,08:16
Pred 1.12.2009 nebolo ziadne nemocenské poistenie. Nemocenksé poistenie plynie len od 1.12.2009 dodnes, predpokladdaný nastup na MD je 8/2011
Aby ti vznikol nárok na materské z DNP, potrebuješ splniť podmienku 270 dní dobr. nem. poistenia do pôrodu(lebo nemáš čo započítať z predch. poistenia).

Ak ti to do pôrodu vyjde, môžeš to risknúť.
martina1111
07.12.10,08:25
dakujem velmi pekne za odpoved. v Prípade, že materské vyplaca SP 34 týždnov,, nasledne pri poberani rodičovského príspevku, možem este cerpat z nemocenského poistenia OCR, resp. PN?
Dakujem
veronikasad
07.12.10,08:27
dakujem velmi pekne za odpoved. v Prípade, že materské vyplaca SP 34 týždnov,, nasledne pri poberani rodičovského príspevku, možem este cerpat z nemocenského poistenia OCR, resp. PN?
Dakujem
bližšie info budeme vedieť až po seminári na budúci utorok. Zákony ešte nepodpísal prezident.
martina1111
07.12.10,12:33
Prosim Vás o informaciu, v sucasnosti mam splnených 270 dni nemocenského poistenia od jedného zamestnávatela, ak počas tehotenstva zmením zamestnávatela a budem mat iny vymeriavaci základ - stále sa posudzuje na vypocet materského predchadzajuci rok?
ajobs
07.12.10,14:05
Prosim Vás o informaciu, v sucasnosti mam splnených 270 dni nemocenského poistenia od jedného zamestnávatela, ak počas tehotenstva zmením zamestnávatela a budem mat iny vymeriavaci základ - stále sa posudzuje na vypocet materského predchadzajuci rok?

No uviedla si málo informácií na konkrétnu odpoveď. Máš iba nemocenské poistenie zamestnanca či aj DNP ? Ako dlho trvajú ? Uviesť presné dátumy. Poberáš teraz rodičovský príspevok ?
veronikasad
07.12.10,16:17
No uviedla si málo informácií na konkrétnu odpoveď. Máš iba nemocenské poistenie zamestnanca či aj DNP ? Ako dlho trvajú ? Uviesť presné dátumy. Poberáš teraz rodičovský príspevok ?

http://www.porada.sk/1583677-post18.html
martina1111
07.12.10,18:04
prosim vas pekne, este raz, od 1.12.2009 plynie pracovný pomer do súčasnosti, predpokladaný datum porodu je 2.8.2011, t.j. 270 dni nemoc. poistenia je splnene, ale nie pre maximalny vymeriavaci zaklad. DNP sa uz neoplati lebo sa nestiha 270 dni na dnp. Uz vyssie bolo v tejto teme spomenute, ze take nieco ako 2 dni pred nastupom na MD zvysit vymeriavaci zaklad sa neda, nakolko to nova vlada zrusila. Ale chcem sa spytat, ze ak sa zmeni zamestnávatel napr. vo februari, marci... jednoducho počas tehotenstva a nový zamestnávatel da hrubu mzdu vo výške sučasného maximalneho vymeriavacieho základu, ako sa bude postupovat pri výpočte materského? ako som sa dočítala pri nezmenenom zamestnávatelovi by ako rozhodujuce obdobie sa posudzoval rok2010. Pri novom zamstnávatelovi bude sa brat ktoré obdobie ako rozhodujuce, veď tehotná žena snáď môže zmenit zamestnávatela. Je toto možnosť ako dosiahnut maximalnu matersku ak sa uz nestiha dnp resp. existuje nejaky iny sposob?
dakujem
veronikasad
07.12.10,18:15
prosim vas pekne, este raz, od 1.12.2009 plynie pracovný pomer do súčasnosti, predpokladaný datum porodu je 2.8.2011, t.j. 270 dni nemoc. poistenia je splnene, ale nie pre maximalny vymeriavaci zaklad. DNP sa uz neoplati lebo sa nestiha 270 dni na dnp. Uz vyssie bolo v tejto teme spomenute, ze take nieco ako 2 dni pred nastupom na MD zvysit vymeriavaci zaklad sa neda, nakolko to nova vlada zrusila. Ale chcem sa spytat, ze ak sa zmeni zamestnávatel napr. vo februari, marci... jednoducho počas tehotenstva a nový zamestnávatel da hrubu mzdu vo výške sučasného maximalneho vymeriavacieho základu, ako sa bude postupovat pri výpočte materského? ako som sa dočítala pri nezmenenom zamestnávatelovi by ako rozhodujuce obdobie sa posudzoval rok2010. Pri novom zamstnávatelovi bude sa brat ktoré obdobie ako rozhodujuce, veď tehotná žena snáď môže zmenit zamestnávatela. Je toto možnosť ako dosiahnut maximalnu matersku ak sa uz nestiha dnp resp. existuje nejaky iny sposob?
dakujem
Tehotná žena môže meniť zamestnanie, ale už nie kvoli max. materskému pár dní pred nástupom na materskú. Potrebuješ 90 dní poistenia u nového zamestnávatela, inak sa bude posudzovať príjem za predch. kal. rok.
martina1111
07.12.10,18:17
tých 90 dni sa musí odpracovať? alebo sa počas nich može cerpat aj PN a OCR?
veronikasad
07.12.10,18:19
tých 90 dni sa musí odpracovať? alebo sa počas nich može cerpat aj PN a OCR?
počas poberania nemocenského nie je nem. poistenie prerušené. Toto obdobie je vylučitelná doba pri výpočte denného vymer.základu.
martina1111
07.12.10,18:25
ospravedlnujem sa ale presne toto som citalav zakone, nerozumiem tomu - vylucitelná doba pri vypocte denneho vymeriavacieho zakladu- obycajnými slovami znamená - že počas tých 90 dni možem čerpať aj PN alebo OCR. Prosim pekne o potvrdenie ci som to pochopila. Este raz dakujem
saskia26
07.12.10,18:30
počas poberania nemocenského nie je nem. poistenie prerušené. Toto obdobie je vylučitelná doba pri výpočte denného vymer.základu.

To bude zase nárast PN :D
ajobs
08.12.10,20:19
ospravedlnujem sa ale presne toto som citalav zakone, nerozumiem tomu - vylucitelná doba pri vypocte denneho vymeriavacieho zakladu- obycajnými slovami znamená - že počas tých 90 dni možem čerpať aj PN alebo OCR. Prosim pekne o potvrdenie ci som to pochopila. Este raz dakujem


Pochopila si to správne, stačí počas tých 90 dní odpracovať jeden deň, a ak je tento deň dňom pracovným-teda exituje počas neho reálny VZ-potom sa z tohto jedného dňa vypočítava nemocenská dávka.
ssuekk
09.12.10,21:29
Dobry den.Od 11.10.2008 som na materskej nasledne na rodicovskom.Stale mi trva pracovny pomer od 2. 9.2007. V aprili 2011 by sme si chceli urobit druhe babo a od marca2011 si platit DNP. chcem sa opytat, ci si dat vyratat s max VZ? a druha moja otazka znie,ci nemocenske z DNP sa mi bude vyplacat 36 tyzdnov, co je nova dlzka materskej dovolenky. nastupom na matersku si musim zrusit rodicovsky, alebo sa to urobi automaticky? dakujem
veronikasad
09.12.10,21:31
Dobry den.Od 11.10.2008 som na materskej nasledne na rodicovskom.Stale mi trva pracovny pomer od 2. 9.2007. V aprili 2011 by sme si chceli urobit druhe babo a od marca2011 si platit DNP. chcem sa opytat, ci si dat vyratat s max VZ? a druha moja otazka znie,ci nemocenske z DNP sa mi bude vyplacat 36 tyzdnov, co je nova dlzka materskej dovolenky. nastupom na matersku si musim zrusit rodicovsky, alebo sa to urobi automaticky? dakujem
Kedy bude mať prvé dieťa 3 roky ?
ssuekk
09.12.10,21:37
29.11.2011
ssuekk
19.12.10,18:17
chcem sa spytat, ci si mam teda platit DNP alebo nie? dakujem. Rodicovsky mi vlastne skonci, to som si uvedomila. dakujem
gerdusha
29.12.10,08:50
mozem sa aj ja spytat nieco? je nejaky zasadny rozdiel, ak sa stihnem na DNP prihlasit este teraz v decembri 2010? alebo je to v podstate jedno a staci tam zajst na zaciatku januara 2011?

dakujem
ajobs
31.12.10,00:18
mozem sa aj ja spytat nieco? je nejaky zasadny rozdiel, ak sa stihnem na DNP prihlasit este teraz v decembri 2010? alebo je to v podstate jedno a staci tam zajst na zaciatku januara 2011?

dakujem

Závisí od situácie, čo od DNP očakávaš.
Denny30
03.01.11,16:54
Dobry den, rada by som Vas poprosila o radu. DNP poistenie si platim z maxima u 2 roky. Predpokladany datum porodu mam 15.8.2011. DNP sa rata za minuly rok. Moja otazka znie, ci je potrebne aj teraz platis z maxima aby som dostala najvysiu matersku. Dakujem S pozdravom Denny