kubina
26.04.10,07:20
dobrý deň, chcem poprosiť o radu. mám trvalý pobyt v SR ale už dlhodobo žijem v ČR. tu na Slovensku mám exmanželku a dve deti, v Čechách žijem s priateľkou. čo je potrebné urobiť aby pre prípad mojej smrti s mojimi pozostatkami mohla narábať len moja priateľka, nechcem totiž aby ma deti po smrti previezli na Slovensko, chcem byť pochovaný v ČR.
ďakujem
Stina
26.04.10,05:39
Napíš závet .
kubina
26.04.10,05:46
Závet je napísaný, bude to stačiť?
Mária27
26.04.10,06:43
Aj keď to zákon striktne neurčuje, je dobré listinu výslovne označiť ako závet. Zároveň by sa v ňom malo povedať, že touto listinou prejavujete svoju poslednú vôľu a chcete, aby ju po vašej smrti všetci vaši dedičia rešpektovali.
Zo zákona napr. zdravotné zariadenie oznamuje úmrtie osobám blízkym, čo je aj osoba, s ktorou žijete v domácnosti.
Morálny kódex káže rešpektovať poslednú vôľu. Deti nemajú žiadne právo domáhať sa prevozu.
hanelie
26.04.10,08:53
ešte by som odporúčala zistiť ako to je s pochovávaním cudzích štátnych príslušníkov / predpokladám, že nemáte české občianstvo /
ide najmä o to, že máte trvalý pobyt v SR
Mária27
26.04.10,09:28
Podľa nášho zákona č. 270/ 2005 o pohrebníctve, sa rozhoduje o cudzincovi vtedy, keď nemá zomrelý v miete úmrtia blízkych a pohreb zabezpečuje obec. Predpokladám, že je to tak všade. Prevoz sa potom robí len na výslovnú žiadosť blízkych, oveľa viac prípadov je opačných. V tomto prípade musí rozhodnúť posledná vôľa.

§ 5
1) Zdravotnícke zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, alebo zariadenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately je povinné bezodkladne oznámiť úmrtie osobám blízkym mŕtveho, ak niet takých osôb, úmrtie sa oznamuje obci príslušnej podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu mŕtveho.

§ 6
1) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto pochovanie nezabezpečí alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od zistenia úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu. Ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli. Ľudské pozostatky osoby, ktorej totožnosť sa nezistila, nemožno spopolniť.

3) Ak ide o ľudské pozostatky cudzinca, obec je podľa odseku 1 povinná bezodkladne oznámiť jeho úmrtie Ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky alebo príslušnej diplomatickej misii, alebo konzulárnemu úradu štátu, ktorého bol mŕtvy štátnym príslušníkom. Ak obec nedostane do 14 dní odo dňa oznámenia úmrtia z Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky alebo z príslušnej diplomatickej misie, alebo z konzulárneho úradu štátu, ktorého bol mŕtvy štátnym príslušníkom, oznámenie o zabezpečení prevozu ľudských pozostatkov alebo súhlas na ich pochovanie na území Slovenskej republiky, musí obec ľudské pozostatky pochovať.
(1) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto pochovanie nezabezpečí alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od zistenia úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu. Ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli. Ľudské pozostatky osoby, ktorej totožnosť sa nezistila, nemožno spopolniť.
doktor23
24.05.10,20:50
Napíš závet .

závet sa vyberie až veľmi dlho po pohrebe