AdrianaA
26.04.10,07:52
Zamestnanec nám 21.4 oznámil, že končí prac.pomer k 30.4. Nakoľko nevidíme zmysel v naťahovaní prac. pomeru, tak súhlasíme s jeho ukončení dohodou. Zamestnanec však má prečerpanú dovolenku o 4,5 dňa. Ako v takomto prípade postupovať.
Ivenka
26.04.10,05:53
V poslednej výplate mu ju zrazíš.
AdrianaA
26.04.10,07:35
zrazím. Teda zadám dovolenku mínusom ?
AdrianaA
13.05.10,07:28
Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
AdrianaA
13.05.10,08:37
Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
Nikto to nevie ?
Tweety
13.05.10,08:41
Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
ASi si zadala zrážku z ČM, tú je potrebné urobiť z HM.
AdrianaA
13.05.10,08:49
ASi si zadala zrážku z ČM, tú je potrebné urobiť z HM.
Do zdravotnej je z hrubej mzdy zníženej o prečerpanú dovolenku a do sociálnej je z hrubej mzdy pred znížením. Používam program Olymp . Nedalo mi to, lebo som si pozrela zákon a nevedela som si dať s tým rady. Volala som teda do Krosu, kde mi povedali, že konkrétne na tento prípad mali otázku na daňové riaditeľstvo, zdravotnú a sociálnu. DR a zdravotná dali odpoveď, že vymeriavací základ v tomto prípade je po znížení o prečerpanú dovolenku, ale soc.poisťovňa dala stanovisko, že zníženie mzdy o prečerpanú dovolenku nemá vplyv na vymeriavací základ a odvody sa teda počítajú z vymer.základu pôvodného ( pred znížením ).
AdrianaA
13.05.10,09:46
Do zdravotnej je z hrubej mzdy zníženej o prečerpanú dovolenku a do sociálnej je z hrubej mzdy pred znížením. Používam program Olymp . Nedalo mi to, lebo som si pozrela zákon a nevedela som si dať s tým rady. Volala som teda do Krosu, kde mi povedali, že konkrétne na tento prípad mali otázku na daňové riaditeľstvo, zdravotnú a sociálnu. DR a zdravotná dali odpoveď, že vymeriavací základ v tomto prípade je po znížení o prečerpanú dovolenku, ale soc.poisťovňa dala stanovisko, že zníženie mzdy o prečerpanú dovolenku nemá vplyv na vymeriavací základ a odvody sa teda počítajú z vymer.základu pôvodného ( pred znížením ).
Nik sa nechytá ? :(
nesca
13.05.10,10:03
Sa mi to nechce veriť.Podložili to nejakým § ? Tú info máš z ústredia alebo pobočky? Väčšinou sa mi stáva,že na pobočkách v tom majú riadny hokej.Ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy
ivka70
13.05.10,10:10
Podla mna je to korektne, ked to zrazis s minusom z hrubej mzdy. neviem o tom, ze by sa v tomto smere lisili odvody do ZP a SP.
AdrianaA
13.05.10,11:06
Sa mi to nechce veriť.Podložili to nejakým § ? Tú info máš z ústredia alebo pobočky? Väčšinou sa mi stáva,že na pobočkách v tom majú riadny hokej.Ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy
Nerozumiem tvojej odpovedi v časti : ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy. Moja otázka sa týkala VZ pre soc.poisťovňu. Aj keď mám vypočítanú mzdu : povôvodná HM - prečerpaná dovolenka = HM po znížení, tak soc.poisťovňa chce vraj odvody z VZ pôvodnej HM a ZP HM po znížení. Potrebujem si overiť, či to stále platí .
Tweety
13.05.10,11:23
Nerozumiem tvojej odpovedi v časti : ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy. Moja otázka sa týkala VZ pre soc.poisťovňu. Aj keď mám vypočítanú mzdu : povôvodná HM - prečerpaná dovolenka = HM po znížení, tak soc.poisťovňa chce vraj odvody z VZ pôvodnej HM a ZP HM po znížení. Potrebujem si overiť, či to stále platí .
Odpovedané už máš v príspevku č. 6, aj v predch.. To, čo píšeš o rozdielnych odvodoch je nesprávne, nemá to oporu v zákone.
AdrianaA
13.05.10,11:34
Twetty, ja osobne si tiež myslím, že to nemá oporu v zákone. Preto som zadala túto otázku ohľadom VZ. V prílohe pripínam vyjadrenie SP, ktoré sa mi dostalo do rúk.
Tweety
13.05.10,11:46
Twetty, ja osobne si tiež myslím, že to nemá oporu v zákone. Preto som zadala túto otázku ohľadom VZ. V prílohe pripínam vyjadrenie SP, ktoré sa mi dostalo do rúk.
Ak by sa postupovalo podľa toho, tak SP má neoprávnené odvody, pretože raz už boli odvedené z náhrady za dovolenku, ktorá mu nepatrila, a druhykrát z vyššej HM, ako bude jeho skutočná.
AdrianaA
13.05.10,11:52
Plne s tebou súhlasím. Nakoľko som takýto prípad ešte nemala, tak som zháňala info a potrebovala som to s niekym prekonzultovať. Volala som pred chvíľou aj jednej známej, ktorá pracuje v nemenovanej spoločnosti, ktorá predáva mzdový software a tá mi to tiež potvrdila, že to nemá oporu v zákone.
Ako však môže ústredie SP vydať takéto zmätočné vyjadrenie !
Ľubica2
13.05.10,11:55
Ja prečerpanú dovolenku neberiem ako zrážku (zrážka sa vykonáva z čistej mzdy), ale ako krátenie hrubej mzdy. Robím to cez preplatenú dovolenku mínusom. Inú možnoť mi ani program neumožňuje.
Martina12345
13.05.10,16:42
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
AdrianaA
14.05.10,05:13
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
Pozerala som ten paragraf. Prečerpanú dovolenku podľa tohto strhneš zo mzdy až po vykonaní zrážok podľa odseku 1, čo sú zrážky do ZP a SP. To by ale znamenalo, že odvody do SP a dokonca aj do ZP sú z hrubej mzdy pred zrážkou za prečerpanú dovolenku.
Ľubica2
14.05.10,06:22
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.

Máš pravdu, v zmysle ZP sa má prečerpaná dovolenka strhnúť ako zrážka. Ale v akej výške náhrady sa potom strhne prečerpaná dovolenka ? Náhrada v hrubom - to by boli podľa mňa duplicitné odvody zamestnanca. Keď už zrážka, tak náhrada dovolenky v čistom ale plus odvody zamestnávateľa. :confused: Čo myslíte ?
AdrianaA
14.05.10,06:33
no, práve som to prepočítavala a tiež som na tento problém narazila. V akej výške potom urobiť zrážku. Už som z toho popletená :mad:.
hena22
14.05.10,06:50
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.

OK, je to tak v ZP.
Ale v akej sume teda strhávaš. Máš 3 možnosti:
1. presne vo výške vyplatenej HM (:()
2. vo výške čistej mzdy pripadajúcej k HM za dovolenku (to neviem ako sa dá presne vyčísliť :()
3. Vo výške HM + odvodov zamestnávateľa, vtedy je jediný prípad keď na chybu zamestnanca nebude doplácať zamestnávateľ (ani to sa nedá vyčísliť presne)

Bežne v praxi sa robí oprava HM (mínus preplatená dovolenka v poslednom mesiaci), doteraz som nepočula, že by to niekto robil inak.
katka50
14.05.10,07:03
Príklad: Prečerpané 2 dni dovolenky, dovolenkový priemer 3,2854 x 8 x2=52,57 €. Dáš to mínusom v dovolenke, tým pádom Ti poníži hrubý príjem, aj zrazené poistné bude z poníženej hrubej mzdy, to znamená, že aj poistné sa vysporiada.
hena22
14.05.10,07:18
Príklad: Prečerpané 2 dni dovolenky, dovolenkový priemer 3,2854 x 8 x2=52,57 €. Dáš to mínusom v dovolenke, tým pádom Ti poníži hrubý príjem, aj zrazené poistné bude z poníženej hrubej mzdy, to znamená, že aj poistné sa vysporiada.

jj, toto mi je jasné, aj to všetci takto robia.
Ale v predch. príspevkoch je uvedená odvolávka na §131 ods. 1g) ZP, podľa ktorého sa prečerpaná dovolenka má strhnúť ako zrážka t.j. z čistej mzdy. Na to som reagovala, že neviem koľko sa teda má vlastne strhnúť v takom prípade.
AdrianaA
14.05.10,07:20
Možno by bolo dobré, keby sa k tomu vyjadril Mihál.
promont maja
14.05.10,10:09
Podľa môjho názoru to Sociálna poisťovňa berie ako preplatenie prečerpanej dovolenky a nie ako čerpanie dovolenky ... nakoľko ju v skutočnosti zamestnanec aj vyčerpal, takže " neodpracoval", a keďže odpracoval nasledujúce dni v mesiaci apríl, tak jeho vymeriavací základ za tento mesiac sa potom zdá byť v poriadku. A vykonaná zrážka podľa ustanovení § 131, ods. 2 Zákonníka práce je potom iba záležitosťou presne v intenciách pohľadávky voči zamestnancovi.

... vysvetľujem si to tak, že dovolenku čerpal do 31.3.2010.

Na bližšie vysvetlenie: Zamestnanec dostal " bonus" od zamestnávateľa vo forme "naviac" dovolenky, a tak ( ak do toho započítate aj všetky náhrady mzdy) celé štyri mesiace boli sumasumárum odpracované a za tieto odpracované dni chce Sociálna poisťovňa aj poistné. To, že dovolenka bola naviac, je potom iba záležitosťou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ... pretože o tento čas zamestnanec predsa nepracoval menej.
hena22
14.05.10,12:18
No ale v skutočnosti pracoval menej a mal mať neplatené voľno. Keby mu chcel zamestnávateľ dať bonus, nechá to tak a nebude nič zrážať. Pri NV sa platí iba zdravotné poistenie. Na počudovanie ZP problém nemá....
promont maja
14.05.10,12:35
No ale v skutočnosti pracoval menej a mal mať neplatené voľno. Keby mu chcel zamestnávateľ dať bonus, nechá to tak a nebude nič zrážať. Pri NV sa platí iba zdravotné poistenie. Na počudovanie ZP problém nemá....
... aj sa pozastavujem nad ZP ... malo by to byť potom to isté.

No, čo sa týka zamestnanca ... odpracoval spolu dokopy 4 mesiace ( ak budeš brať sa kvázi odpracované aj náhrady za sviatok, resp. dovolenky ..) ... skutkový stav je presný = podľa evidencie dochádzky. A tomuto je adekvátny aj vymeriavací základ... v mesiaci 01/2010 za 31 dní, v mesiaci 02/2010 za 28 dní, v mesiaci 03/2010 za 31 dní a v mesiaci 04/2010 za 30 dní, pričom v tom sú už započítané náhrady mzdy. Ak by bola odrátaná 4,5 dňová dovolenka z počtu takýchto "odpracovaných" dní ... potom by vymeriavací základ pre poistné bol: v mesiaci 04/2010 za 25,5 dňa ... ale on v skutočnosti v tej svojej robotke bol celý mesiac, teda vymeriavací základ je potom za 30 dní v mesiaci 04/2010.
Ľubica2
14.05.10,13:14
To beriem. Je to v zákone, s tým nič neurobíme, aj keď sa mi to zdá nespravodlivé. Teraz tu ale riešime v akej výške má byť rep. z čoho má pozostávať zrážka za prečerpanú dovolenku.
hena22
15.05.10,04:43
To beriem. Je to v zákone, s tým nič neurobíme, aj keď sa mi to zdá nespravodlivé. Teraz tu ale riešime v akej výške má byť rep. z čoho má pozostávať zrážka za prečerpanú dovolenku.

Zdá sa, že nikto nevie ako tú zrážku vypočítať. To ma utvrdzuje v tom, že v praxi to všetci dávajú ako (-)náhrada do hrubej mzdy.
Alebo sa nájde niekto, kto to robí v zmysle ZP a vysvetlí nám ako?
promont maja
17.05.10,06:36
Zdá sa, že nikto nevie ako tú zrážku vypočítať. To ma utvrdzuje v tom, že v praxi to všetci dávajú ako (-)náhrada do hrubej mzdy.
Alebo sa nájde niekto, kto to robí v zmysle ZP a vysvetlí nám ako?
... presne tak ako hovoríš. Nebyť toho, že je tu táto téma a vyjadrenie Sociálnej poisťovne, tak by som sa ani ja nad tým hlbšie nepozastavila ... ale som aj presvedčená o tom, že ak by sme to chceli zrealizovať, tak by sme s tým asi mali problém ... aký počet dní by sme uviedli vo výkaze? Každý softvér pracuje s tzv. fondom pracovného času, t. j. medziným aj počtom odpracovaných dní v mesiaci a dovolenky a sviatky automaticky od neho odrátava ...

.. a čo sa týka výpočtu: softvér zadávateľky tejto témy to správne vyhodnotil ( čo sa týka Sociálnej poisťovne) a ostatní, čo majú iný softvér, si tieto vymeriavacie základy pre konkrétne poistenia musia individuálne skontrolovať a upraviť.
promont maja
17.05.10,07:18
To beriem. Je to v zákone, s tým nič neurobíme, aj keď sa mi to zdá nespravodlivé. Teraz tu ale riešime v akej výške má byť rep. z čoho má pozostávať zrážka za prečerpanú dovolenku.
... odpoveď na otázku v akej výške je jasná... presne v intenciách výpočtu dovolenky, len táto prečerpaná dovolenka nebude vstupovať do vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov pre Sociálnu poisťovňu ... ale iba ako zrážka z čistej mzdy.

.. a je pravda, že čo sa týka zdravotného poistenia, tak tam by som postupovala rovnako ako pri Sociálnej poisťovni ... ale podotýkam, že v tomto prípade ide iba o môj názor.
hena22
17.05.10,07:29
takže myslíš, že zrážka z čistej mzdy vo výške hrubej mzdy?
ZC v takom prípade bude minimálne daňovo znevýhodnený.
A podľa mňa sa preplatí aj na odvodoch. Keby sa mu vykázalo neplatené voľno zaplatil by iba ZP z minimálnej mzdy.
Ľubica2
17.05.10,08:46
... odpoveď na otázku v akej výške je jasná... presne v intenciách výpočtu dovolenky, len táto prečerpaná dovolenka nebude vstupovať do vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov pre Sociálnu poisťovňu ... ale iba ako zrážka z čistej mzdy.

.. a je pravda, že čo sa týka zdravotného poistenia, tak tam by som postupovala rovnako ako pri Sociálnej poisťovni ... ale podotýkam, že v tomto prípade ide iba o môj názor.

Asi som to zle pochopila, ale podľa toho čo píšeš, tak si odporuješ. Píšeš, že prečerpaná dovolenka nevstupuje do VZ odvodov, ale pritom sa má robiť zrážkou z čistej mzdy tzn. hrubá mzda nebude krátená o prečerpanú dovolenku.
jaja99
17.05.10,08:57
Ja by som sa držala znenia zákona o soc. poistení a nie názoru referenta. Však sa tam jasne píše, že VZ je to, čo podlieha dani z príjmov.
Zdaňuješ HM alebo HM-preplatok?
Podľa mňa treba krátiť hrubú mzdu (nie čistú) a zdaniteľný príjem = HM - zrážka náhrady = VZ ZP = VZ SP.
promont maja
17.05.10,09:14
Asi som to zle pochopila, ale podľa toho čo píšeš, tak si odporuješ. Píšeš, že prečerpaná dovolenka nevstupuje do VZ odvodov, ale pritom sa má robiť zrážkou z čistej mzdy tzn. hrubá mzda nebude krátená o prečerpanú dovolenku.

... presne tak. Hrubá mzdy nebude krátená o prečerpanú dovolenku a vymeriavací základ pre odvody do Sociálnej poisťovne bude vo výške tejto hrubej mzdy a táto prečerpaná dovolenka bude iba zrážkou z čistej mzdy zamestnanca tak, ako aj ktorákoľvek iná zrážka zo mzdy. Ja zase nevidím, v čom si odporujem ... ako to myslíš?
promont maja
17.05.10,09:22
takže myslíš, že zrážka z čistej mzdy vo výške hrubej mzdy?
ZC v takom prípade bude minimálne daňovo znevýhodnený.
A podľa mňa sa preplatí aj na odvodoch. Keby sa mu vykázalo neplatené voľno zaplatil by iba ZP z minimálnej mzdy.

... to všetko je pravda, ale je potrebné myslieť aj na to, že zamestnávateľovi ( v čase, keď zamestnanec čerpal, a teraz je už známe že neoprávnene, túto dovolenku), ak by zamestnanec pracoval a nebol na tejto dovolenke, vznikol úžitok, resp. prospech z práce tohto zamestnanca ...

... už by ma len zaujímalo, ako si to myslela s tým neplateným voľnom?
promont maja
17.05.10,09:26
Ja by som sa držala znenia zákona o soc. poistení a nie názoru referenta. Však sa tam jasne píše, že VZ je to, čo podlieha dani z príjmov.
Zdaňuješ HM alebo HM-preplatok?
Podľa mňa treba krátiť hrubú mzdu (nie čistú) a zdaniteľný príjem = HM - zrážka náhrady = VZ ZP = VZ SP.
... no ja si nemyslím, že ide o preplatok akotaký. Zamestnanec túto dovolenku čerpal a zamestnávateľ mu ju preplatil, t. j. v čase prečerpanej dovolenky nepracoval, takže mu ani žiadny preplatok nevznikol. A v ďalšom mesiaci odpracoval všetky pracovné dni. A skutočnosť, že si túto dovolenku so súhlasom zamestnávateľa prečerpal je napokon konieckoncov už iba problém zamestnávateľa a zamestnanca.
hena22
17.05.10,09:27
... presne tak. Hrubá mzdy nebude krátená o prečerpanú dovolenku a vymeriavací základ pre odvody do Sociálnej poisťovne bude vo výške tejto hrubej mzdy a táto prečerpaná dovolenka bude iba zrážkou z čistej mzdy zamestnanca tak, ako aj ktorákoľvek iná zrážka zo mzdy. Ja zase nevidím, v čom si odporujem ... ako to myslíš?

Keď to urobíš takto, zaplatíš z tej prečerpanej dovolenky aj ZP. A v konečnom dôsledku aj daň. To sa mi nezdá spravodlivé, keď peniaze vlastne vrátiš zamestnávateľovi.
Keby potreboval ZC voľno a vedel by, že na dovolenku nemá nárok, čerpal by neplatené voľno, ktoré nezakladá povinnosť platiť do SP.
promont maja
17.05.10,09:35
Keď to urobíš takto, zaplatíš z tej prečerpanej dovolenky aj ZP. A v konečnom dôsledku aj daň. To sa mi nezdá spravodlivé, keď peniaze vlastne vrátiš zamestnávateľovi.
Keby potreboval ZC voľno a vedel by, že na dovolenku nemá nárok, čerpal by neplatené voľno, ktoré nezakladá povinnosť platiť so SP.
.. je to tak, ale keďže na takú výmeru dovolenky nemal nárok...
A s tým neplateným voľnom máš pravdu, hoci odvody do zdravotnej poisťovne musíš odviesť.
Ľubica2
17.05.10,11:02
Na internete som našla toto stanovisko :
http://old.iura.sk/_info/casak/8_2005/59.htm
Zaujímavá je hlavne posledná veta. :cool:

A na stránke Kros som našla toto :
http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=12304&s-cv-pager-pindex=4
Vážená pani Mária,
prečerpanú dovolenku je potrebné zadať vo výplate zamestnanca na karte Zrážky ako "zrážka vyplatenej náhrady za dovolenku". Čiastku, ktorú mu potrebujete zraziť, si vypočítate vynásobením počtu dní prečerpanej dovolenky * denný fond prac. času * hodinový dovolenkový priemer (ktorý bol použitý v období, kedy ste mu náhradu za dovolenku vyplatili). Vypočítanú náhradu očistíte o odvody zamestnanca a zamestnancovi zrazíte iba čistú vyplatenú náhradu. Aby sa v programe Olymp upravil aj zvyšok dovolenky na nulu, je potrebné ešte zadať v jeho výplate zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku. V zložke mzdy 310 je potrebné do počtu dní uviesť mínusom počet dní prečerpanej dovolenky. Počet hodín a čiastku neuvádzate.
Ančika
17.05.10,12:07
Plne s tebou súhlasím. Nakoľko som takýto prípad ešte nemala, tak som zháňala info a potrebovala som to s niekym prekonzultovať. Volala som pred chvíľou aj jednej známej, ktorá pracuje v nemenovanej spoločnosti, ktorá predáva mzdový software a tá mi to tiež potvrdila, že to nemá oporu v zákone.
Ako však môže ústredie SP vydať takéto zmätočné vyjadrenie !
SP chýbajú peniaze a čo už raz drží v hrsti, nechce pustiť. Preto z nich vypadávajú takéto perly. Takýchto krkolomných výmyslov už je viac (odmeny pri odchode do dôchodku, nový spôsob spätného vyžiadania odovodov pri priznaní dôchodkov..) a skutočne ma to už prestáva baviť, riešiť takéto nezmysly. Ktorá strana má vo volebnom programe zjednotenie VZ (ZP, SP, daň)???? Určite ju budem voliť!!!:D:D
promont maja
17.05.10,12:34
Na internete som našla toto stanovisko :
http://old.iura.sk/_info/casak/8_2005/59.htm
Zaujímavá je hlavne posledná veta. :cool:

A na stránke Kros som našla toto :
http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=12304&s-cv-pager-pindex=4
Vážená pani Mária,
prečerpanú dovolenku je potrebné zadať vo výplate zamestnanca na karte Zrážky ako "zrážka vyplatenej náhrady za dovolenku". Čiastku, ktorú mu potrebujete zraziť, si vypočítate vynásobením počtu dní prečerpanej dovolenky * denný fond prac. času * hodinový dovolenkový priemer (ktorý bol použitý v období, kedy ste mu náhradu za dovolenku vyplatili). Vypočítanú náhradu očistíte o odvody zamestnanca a zamestnancovi zrazíte iba čistú vyplatenú náhradu. Aby sa v programe Olymp upravil aj zvyšok dovolenky na nulu, je potrebné ešte zadať v jeho výplate zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku. V zložke mzdy 310 je potrebné do počtu dní uviesť mínusom počet dní prečerpanej dovolenky. Počet hodín a čiastku neuvádzate.
... nakoľko nepoznám tento softvér ... tak sa k nemu ani neviem vyjadriť ... len s vyjadrenia zadávateľky tejto témy ( príspevok č. 4 a č. 7 tejto témy) vyplynul celý tento problém ...

... takže vďaka za navigovanie, ak to bolo uvedené pre mňa, ale podotýkam, že s červeno označeným textom sa po spomínanom vyjadrení Sociálnej poisťovne nedá súhlasiť ( a nemám na mysli postupnosť krokov v účtovnom softvéri).

... a na záver už len to: skutočnosť, že došlo k prečerpaniu dovolenky je pravdivá = tak ju nemám prečo korigovať ... v mzdovom systéme akotaká by mala aj naďalej figurovať.