Pohar
26.04.10,09:15
Dobrý deň
teraz som volala pani do soc. postovne, ale chem si to overiť aj tu na porade.
Ked som teraz SZČO, a preruším živnosť....avšak následne sa prihlaásim do soc. poistovne ako dobrovolne poistená, ale len na nem. poistenie...
nemení sa tým nič na nem. poistení? myslím na dávky - napríklad počas choroby, materská a podobne...?
Pani mi povedala že je to ok, treba mať poistených 270 dní...a zaráta sa aj SZČO....
Takže nie je tam nejaký"skrytý" problém, ktorý by vznikol?
Dakujem
Xanti
26.04.10,07:17
A splňaš tú podmienku 270 dní?
Ak áno tak potom nie je žiaden problém. Ak nie, tak nebudeš mať nárok na PN kým, nedosiahneš 270 dní.
Mária27
26.04.10,07:21
Treba si tiež uvedomiť, že prípadné nemocenské dávky budú vo výške podľa toho, koľko si budeš poistné platiť. Minimum je myslím 14 eur, z toho je aj minimálna dávka PN.
V každom prípade je však potrebné platiť si aspoň minimum.
Pohar
26.04.10,07:29
no ja som stále SZCO
a ked teraz preruším živnosť...a hned sa zaevidujem ako DPO..tak ide mi o to,
že ked napríklad za 2 mesiac ostanem PN...tak či mám nárok na niečo...
proste či neostanem vidieť...bez ničoho...
Andyke
26.04.10,07:29
Pohár, aj keď budeš platiť z maxim.VZ tak prvých 26 týždňov nedostaneš nemoc.dávky z tejto sumy, ale z minim. mzdy. Viď nižšie uvedený §.
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Andyke
26.04.10,07:31
Ako SZČO si platila odvody na nemoc.poistenie ?
Pohar
26.04.10,07:35
Ako SZČO si platila odvody na nemoc.poistenie ?
hej
i ked ešte niečo musím doplatiť
ale nebude tam nedoplatok....
je v tom problém? proste idem to uhradiť celé..aby tam nebol nedoplatok...
Xanti
26.04.10,07:38
hej
i ked ešte niečo musím doplatiť
ale nebude tam nedoplatok....
je v tom problém? proste idem to uhradiť celé..aby tam nebol nedoplatok...
Platila si viac ako 270 dní? Od kedy platíš ako SZCO odvody povinne do SP? Ak od júla 2009 tak máš splnených tých 270 dní a ked nebudeš mať nedoplatky v SP, tak budeš mať nárok na vyplatenie PN abo OCR abo materskej.

Urobíš tak ako si napísala, prihlásiš sa po zrušení živnosti ako DPO na nemocenské poistenie.
A nárok budeš mať.
Pohar
26.04.10,07:39
Platila si viac ako 270 dní? Od kedy platíš ako SZCO odvody povinne do SP? Ak od júla 2009 tak máš splnených tých 270 dní a ked nebudeš mať nedoplatky v SP, tak budeš mať nárok na vyplatenie PN abo OCR abo materskej.
ano viac ako 270 dní.
Xanti
26.04.10,07:42
ano viac ako 270 dní.
Potom budeš mať nárok. Len si uhrad nedoplatky. A nezabudni sa odhlásiť ak zrušíš živnosť z povinného platenia a vypísať prihlášku ako dobrovolne poistená osoba. :)
Andyke
26.04.10,07:42
Pokiaľ si platila ako SZČO už 270 dní , potom ukončíš živnosť, následne sa aj odhlásiš ako SZČO, tak keď uzavrieš dobrovoľné nemoc.poistenie, tak budeš mať hneď nárok na nemoc.poistenie ale iba z minima ako som písala vyššie.

Prečítaj túto stránku - je to tam veľmi pekne vysvetlené:
http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/dobrovolne-nemocenske-poistenie-v.html
Pohar
26.04.10,08:22
ešte sa chcem spýtať
ak plánujem živnosť prerušiť na pol roka, a platiť si dobrovolne odvody...
má pre mňa zmysel sa evidovať na úrade práce?
proste prácu od nich by som moc nechcela, ale ten pol roka by mi pokryli?
Xanti
26.04.10,08:24
ešte sa chcem spýtať
ak plánujem živnosť prerušiť na pol roka, a platiť si dobrovolne odvody...
má pre mňa zmysel sa evidovať na úrade práce?
proste prácu od nich by som moc nechcela, ale ten pol roka by mi pokryli?
Ak sa nezaeviduješ na UP tak budeš aj dobrovolným platcom odvodov do ZP. Vo výške 28,92 € mesačne.
AK budeš v evidencii UP, tak do ZP odvody bude za teba platiť štát.

Ja by som sa zaevidovala.
Pohar
26.04.10,08:31
Ak sa nezaeviduješ na UP tak budeš aj dobrovolným platcom odvodov do ZP. Vo výške 28,92 € mesačne.
AK budeš v evidencii UP, tak do ZP odvody bude za teba platiť štát.

Ja by som sa zaevidovala.
ale ide mi o to...
či si na úrade práce budem musieť hladať aktívne prácu..?
ak chcem za za pol roka zase obnoviť živnosť....
proste - laicky - pokrytiť len tento pol roka..na úrade práce či by to šlo...ale nechcieť od nich žiadnu prácu...dúfam že som to napísala zrozumiteľne...
veronikasad
26.04.10,08:34
ale ide mi o to...
či si na úrade práce budem musieť hladať aktívne prácu..?
ak chcem za za pol roka zase obnoviť živnosť....
proste - laicky - pokrytiť len tento pol roka..na úrade práce či by to šlo...ale nechcieť od nich žiadnu prácu...dúfam že som to napísala zrozumiteľne...
na úrade práce sa eviduješ ako uchádzač o zamestnanie - teda ak nechceš aby ťa vyradili, musíš si aktívne hľadať prácu.
Xanti
26.04.10,08:41
ale ide mi o to...
či si na úrade práce budem musieť hladať aktívne prácu..?
ak chcem za za pol roka zase obnoviť živnosť....
proste - laicky - pokrytiť len tento pol roka..na úrade práce či by to šlo...ale nechcieť od nich žiadnu prácu...dúfam že som to napísala zrozumiteľne...
Ako píše Veronikasad,
musíš aktívne hladať prácu. Teda aktivita spočíva v pravidelných mesačných kontrolnych stretnutiach na UP u pracovníčky, ktorej dokladuješ hladanie práce potvrdením s pečiatkov.

Tj. 6 mesiacov, tj. 6 papierikov s pečiatkou, že si prácu hladáš. Alebo odoslaným mailom.
Pohar
26.04.10,17:23
prosím ešte jedna otázočka...
ak mi budú v soc. poistovni chýbať nejaké mesiace (asi 50 eur), v poistení nezamestnanosti...a ja sa prihlásim na úrade práce ako to bude?
mám nárok na dávku v nezamestnanosti? alebo až vedy ked v poistení nezamestanosti nebude nedoplatok...dodávam že časové obdobie prihlásenia mám ok...dakujem
veronikasad
26.04.10,17:26
prosím ešte jedna otázočka...
ak mi budú v soc. poistovni chýbať nejaké mesiace (asi 50 eur), v poistení nezamestnanosti...a ja sa prihlásim na úrade práce ako to bude?
mám nárok na dávku v nezamestnanosti? alebo až vedy ked v poistení nezamestanosti nebude nedoplatok...dodávam že časové obdobie prihlásenia mám ok...dakujem
písala si, že si SZČO, poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinného poistenia SZČO. Platíš si ho ako dobrovolne poistená osoba ?

Ešte jedna maličkosť - ak si prihlásená ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti a poistné nezaplatíš v lehote splatnosti, tento mesiac sa ti nepočíta do doby poistenia.
Pohar
26.04.10,17:53
písala si, že si SZČO, poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinného poistenia SZČO. Platíš si ho ako dobrovolne poistená osoba ?

Ešte jedna maličkosť - ak si prihlásená ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti a poistné nezaplatíš v lehote splatnosti, tento mesiac sa ti nepočíta do doby poistenia.
aha
no platím ako DPO poistenie v nezamestanosti...
platím to už dlhšie aj 4 roky..a predtým som bola zamestnaná...
takže aj keby som nemala teraz zaplatený nejaký mesiac...ale predtým som platila..mohlo by mi vyjsť na dávky v nezamestanosti?
veronikasad
26.04.10,17:56
aha
no platím ako DPO poistenie v nezamestanosti...
platím to už dlhšie aj 4 roky..a predtým som bola zamestnaná...
takže aj keby som nemala teraz zaplatený nejaký mesiac...ale predtým som platila..mohlo by mi vyjsť na dávky v nezamestanosti?
každý mesiac poistenia v nezamestnanosti, za ktorý si poistné zaplatila neskôr ako do 8, kal. dňa nasl. mesiaca, ti z doby poistenia odpočítajú
Pohar
26.04.10,17:57
každý mesiac poistenia v nezamestnanosti, za ktorý si poistné zaplatila neskôr ako do 8, kal. dňa nasl. mesiaca, ti z doby poistenia odpočítajú
aha ok, a môžem doplatiť čo tam chýba?
ved zajtra tam zavolám...
veronikasad
26.04.10,17:58
aha ok, a môžem doplatiť čo tam chýba?
ved zajtra tam zavolám...
nie môžeš, ale musíš - lebo ti rastu penále. Ale do doby poistenia sa ti to nezapočíta.
Pohar
26.04.10,18:04
nie môžeš, ale musíš - lebo ti rastu penále. Ale do doby poistenia sa ti to nezapočíta.
a nevieš kolko mesiacov stačí mať ako dobu poistenia v nezamestnanosti na dávky?
veronikasad
26.04.10,18:06
a nevieš kolko mesiacov stačí mať ako dobu poistenia v nezamestnanosti na dávky?
1095 dní poistenia v posledných 4 rokoch - ak si v tejto dobe už nepoberala dávku v nezamestnanosti.
Pohar
26.04.10,18:08
1095 dní poistenia v posledných 4 rokoch - ak si v tejto dobe už nepoberala dávku v nezamestnanosti.
nie nepoberala...
ok zajtra tam zavolám...a uvidím...
dakujem za rady....vážim si to...
idem vážne riešiť veci..a vrátim sa do školstva...
živnosť odložím na neurčito :-(
je kríza...vidno to...§majte sa a dakujem
Pohar
27.04.10,06:16
ešte k prerušeniu živnosti...
môžem ísť zajtra v stredu 28.4. na živnostenský úrad a vypísať papiere s tým, že chcem ukončiť živnosť 30. apríla?
dá sa to takto vopred?

dakujem