Martinsro
26.04.10,09:58
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Tweety
26.04.10,08:01
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Ak kúpiš do spoločnosti MV, toto zaradíš do užívania a budeš odpisovať. Samozrejme nákladmi spoločnosti budú len tie, ktoré súvisia s podnikaním. Ak si už v tému dani, tak jeho používanie oznámiš DÚ a samozrejme budeš platiť aj daň z MV.
Laco-monter
26.04.10,08:12
A prečo nie ?

Podľa mňa ak by nebolo dovolené zaradiť vozidlo do podnikania a odpisovať náklady tak okolo 30 % podnikajucich vrati živnosť a prestane podnikať.
Johanka
26.04.10,08:24
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Nerozumiem tomu, že MV neslúži výlučne na zarábanie s.r.o. . Na čo slúži ?
Laco-monter
26.04.10,08:29
Nerozumiem tomu, že MV neslúži výlučne na zarábanie s.r.o. . Na čo slúži ?

Možno vozí nejakých ľudí zadarmo pre charitu.:D:D
zk24
26.04.10,08:30
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem


Auto moze sluzit aj na to, ze is ides kupit kancelarske potreby. Ale musis viest knihu jazd a kilometre musia zodpovedat tomu, na co to auto vyuzivas.
lenkam68
26.04.10,08:30
Vozidlo môžeš kúpiť. Odpisovať ho môžeš len v prípade zaradenia do obchodného majetku. Náklady súvisiace s prevádzkou MV si môžeš uplatniť len v rozsahu ustanovených v zákone o dani z príjmu § 19. Takže pozor na tie pohonné hmoty na všeobecné používanie.
Stefan2005
26.04.10,09:51
... Náklady súvisiace s prevádzkou MV si môžeš uplatniť len v rozsahu ustanovených v zákone o dani z príjmu § 19. Takže pozor na tie pohonné hmoty na všeobecné používanie.

... neviem, čo máš na mysli pod nákladmi súvisiaci s prevádzkou MV :rolleyes:, ale v našom prípade sa nejedná o podnikateľa, ale o s.r.o., ktorá poskytne "zamestnancovi" automobil na služobné i súkromné použitie.

Podstatné v tomto prípade je §5 ZoDP

"(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši, ".

Takže zamestnávateľ má povinnosť zdaniť iba nepeňažný príjem zamestnanca z hodnoty vozidla; pokiaľ však zamestnávateľ hradí aj pohonné hmoty na súkromné účely, tak aj hodnota týchto PHL vstupuje do nepeňažného príjmu zamestnanca. V tomto prípade má firma povinnosť daňove (vč. DPH) rozlíšiť spotrebu PHL; ak PHL na súkromné účely si platí zamestnanec, firma žiadne iné povinnosti nemá...
Johanka
26.04.10,09:55
... neviem, čo máš na mysli pod nákladmi súvisiaci s prevádzkou MV :rolleyes:, ale v našom prípade sa nejedná o podnikateľa, ale o s.r.o., ktorá poskytne "zamestnancovi" automobil na služobné i súkromné použitie.

...
Ako vieš zvýraznené? Ja to v zadaní nikde nevidím ...
Stefan2005
26.04.10,09:59
Ako vieš zvýraznené? Ja to v zadaní nikde nevidím ...


... pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem

... aj keď je to napísané kostrbate, ja to zo zvýrazneného odvodzujem. Ak niečo neslúči výlučne len na niečo, tak slúži i na iné - a píše o používanie pre firmu... Ale možná sa mýlim.

P.S. ... a v názve otázky je, že auto chce kúpiť s.r.o. a nie zadávateľ otázky.
zk24
26.04.10,15:48
P.S. ... a v názve otázky je, že auto chce kúpiť s.r.o. a nie zadávateľ otázky.

:eek: ????

Aky je to rozdiel? Asi mi nieco uslo...
Stefan2005
26.04.10,16:00
:eek: ????

Aky je to rozdiel? Asi mi nieco uslo...


... lebo potom by mohol účtovať len náhrady (za použitie vlastného auta)...
zk24
26.04.10,16:09
... lebo potom by mohol účtovať len náhrady (za použitie vlastného auta)...


ja aj ked som odpisala v druhej osobe (mozes kupit), tak aj tak som mala na mysli ze kupit na s.r.o-cku, kedze sa pyta ci moze sro-cka kupit auto... nie ze kupit vlastne ... :---
svx
29.04.10,07:49
Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
svx
29.04.10,10:39
Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.

Poradíte ?!?
Stefan2005
29.04.10,12:37
Dobrý deň. ...V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU....

Normálne.
Predpokladám, že auto je dočasne odhlásené kvôli cestnej dani.
Aj o majetok dočasne nevyužívaný sa predsa treba starať a ak z toho plynú v dôsledku legislatívy úlohy, tak tie treba plniť. Veď bez platnej TK a EK nemožno začať vozidlo znova využívať, resp. v prípade predaja absolvovanie technických kontrol je len na prospech...
svx
30.04.10,08:47
Áno je dočasne odhlásené kvôli dani z motorových vozidiel. Súčasťou mojej otázky bolo - ako účtovať bločky z tech.kontr. - daňový náklad alebo nedaňový ?
Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...
Stefan2005
30.04.10,08:54
Áno je dočasne odhlásené kvôli dani z motorových vozidiel. Súčasťou mojej otázky bolo - ako účtovať bločky z tech.kontr. - daňový náklad alebo nedaňový ? ...

Normálne.
Teda tak, ako by nebolo dočasne odhlásené kvôli dani z MV. Vtedy by to bol aký náklad?
svx
30.04.10,09:13
Daňový náklad.
svx
30.04.10,09:15
Zaujímal by ma aj názor ostatných poraďákov.
Tweety
30.04.10,09:17
[QUOTE=svx;1387678]Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.[/QUOTE.

Ak ho na podnikanie nepoužívate, je správne, ak je odhlásené( splnenie oznamov.povinnosti). Technickú prehliadku zaúčtuješ do daňových výdavkov, jeho odhlásenie na uplatnení nákladov nemení nič.
svx
30.04.10,09:30
Vie mi niekto napísať aj príslušný paragraf príp. ako by to zdôvodňoval pri DÚ kontrole. Máme vo firme totiž zlé skúsenosti a niekedy skúsenejší /auditori/ radia ísť cestou menšieho odporu.
Tweety
30.04.10,09:32
Vie mi niekto napísať aj príslušný paragraf príp. ako by to zdôvodňoval pri DÚ kontrole. Máme vo firme totiž zlé skúsenosti a niekedy skúsenejší /auditori/ radia ísť cestou menšieho odporu.
K čomu chceš paragraf?
svx
30.04.10,10:19
Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...

Nákladné vozidlo sa tretí mesiac nepoužíva - je TK, EK urobená počas tohto obdobia - je to daňový náklad podľa tohto §...ak s to vozidlo mi v tomto období neslúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov...
Tweety
30.04.10,10:43
Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...

Nákladné vozidlo sa tretí mesiac nepoužíva - je TK, EK urobená počas tohto obdobia - je to daňový náklad podľa tohto §...ak s to vozidlo mi v tomto období neslúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov...
To, že sa momentálne nevyužíva, neznamená, že sa v priebehu ÚO ani nebude, takže v pohode náklad zaúčtuj. Je výdavkom- § 19
svx
03.05.10,04:58
Ďakujem, dúfam, že to bude dobre.
Justina
03.05.10,07:35
Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.

Poradíte ?!?

Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.
Stefan2005
03.05.10,07:55
... Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.

Zaujímavé.

Firma má 5 veľkých domiešavačov - transportérov betónu. V období december - február dočasne ich odhlasuje z dane MV - lebo ich nevyužíva na dosahovanie príjmov. Nie svojvoľne - ale z dôvodu, že nie je v tomto období dopyt po betóne. Od marca sú znova prihlásené a plne produkujú tržby.

V období odhlásenia sa zároveň vykonávajú generálne opravy i údržba, včítane technických kontrol, aby boli na sezónu pripravené. Podľa tvojej teorie by potom náklady na tieto opravy, ale i všetky ďalšie náklady - napr. na povinné zmluvné poistenie za obdobie neplatenia DzMV boli daňovo neuznateľné.

Vieš svoje tvrdenie doložiť nejakou odvolávkou?
plackoo
03.05.10,08:17
Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.

Aj keď momentálne nepracuje, ale sa počíta neskôr s jeho prácou, tak náklady na EK /TK / opravy sú uznateľné.
Justina
03.05.10,13:45
Zaujímavé.

Firma má 5 veľkých domiešavačov - transportérov betónu. V období december - február dočasne ich odhlasuje z dane MV - lebo ich nevyužíva na dosahovanie príjmov. Nie svojvoľne - ale z dôvodu, že nie je v tomto období dopyt po betóne. Od marca sú znova prihlásené a plne produkujú tržby.

V období odhlásenia sa zároveň vykonávajú generálne opravy i údržba, včítane technických kontrol, aby boli na sezónu pripravené. Podľa tvojej teorie by potom náklady na tieto opravy, ale i všetky ďalšie náklady - napr. na povinné zmluvné poistenie za obdobie neplatenia DzMV boli daňovo neuznateľné.

Vieš svoje tvrdenie doložiť nejakou odvolávkou?

Ak je zrejme, ze tieto vozidla sa nepouzivaju niekolko mesiacov s ohladom na sezonny charakter ich vyuzitia, je mozna danova uznatelnost vydavkov. Moja odpoved sa tykala konkretnej otazky, kde nebolo zrejme, ze vozidlo sa opakovane prihlasi na dan z motorovych vozidiel (§2/j ZDP). Tvrdenie podkladam nasledovne: §§ 2/i ZDP, 21/1 ZDP, 84/1 ZMD, 89/2 ZMD.
Martinsro
04.05.10,15:22
pocul som, ze uz sa ani nemusi pouzivat kniha jazd, ale 20% sa musi vylucit z odpisovania dani. Je to pravda?
babi2
04.05.10,15:33
pocul som, ze uz sa ani nemusi pouzivat kniha jazd, ale 20% sa musi vylucit z odpisovania dani. Je to pravda?
Pozri tu
http://www.porada.sk/t109389-80-pausal-spotreby-phm.html
svx
05.05.10,06:42
Ak je zrejme, ze tieto vozidla sa nepouzivaju niekolko mesiacov s ohladom na sezonny charakter ich vyuzitia, je mozna danova uznatelnost vydavkov. Moja odpoved sa tykala konkretnej otazky, kde nebolo zrejme, ze vozidlo sa opakovane prihlasi na dan z motorovych vozidiel (§2/j ZDP). Tvrdenie podkladam nasledovne: §§ 2/i ZDP, 21/1 ZDP, 84/1 ZMD, 89/2 ZMD.


No to neviem dopredu povedať, keďže o tom rozhoduje konateľ, ale môj predpoklad je skôr, že pôjde vozidlo na odpredaj.
Stefan2005
05.05.10,08:02
No to neviem dopredu povedať, keďže o tom rozhoduje konateľ, ale môj predpoklad je skôr, že pôjde vozidlo na odpredaj.

... predtým, než príde k odpredaji vozidla bude treba spraviť nejakú opravu na vozidle (aby bolo lepšie predajné) - tiež to bude nedaňový náklad ? Ja si myslím, že nie (aj keď "skúsenejší audítori" by možná išli cestou menšieho odporu).
svx
05.05.10,10:16
Keď to zhrnieme, pri predaji vozidla, vznikne zdaniteľný príjem a je jasné, že môžeme účtovať aj zdaniteľné náklady. Otvárajú sa dalšie otázky:
1/ či môžeme účtovať zdan.náklady, ak predaj sa uskutoční až v budúcom roku a v tomto roku nebude žiadny zdaniteľný príjem z prevádzky vozidla
2/ keď sa uskutoční predaj /tým i zdaniteľný príjem/, či treba prihlásiť aj odhlásiť vozidlo v tom mesiaci na daň z MV /§84 ZMD /
Stefan2005
05.05.10,17:03
Keď to zhrnieme, pri predaji vozidla, vznikne zdaniteľný príjem a je jasné, že môžeme účtovať aj zdaniteľné náklady. Otvárajú sa dalšie otázky:
1/ či môžeme účtovať zdan.náklady, ak predaj sa uskutoční až v budúcom roku a v tomto roku nebude žiadny zdaniteľný príjem z prevádzky vozidla
2/ keď sa uskutoční predaj /tým i zdaniteľný príjem/, či treba prihlásiť aj odhlásiť vozidlo v tom mesiaci na daň z MV /§84 ZMD /


ad 1) ja by som kľudne účtoval.

ad 2) s takto položenou otázkou som sa ešte nestretol - ale moja odpoveď je, že netreba. Prečo? Lebo predmet dane je:
"(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie")."

Teda vychádzam z toho, že predaj vozidla je náhodilý príjem (pokiaľ nemá v predmete podnikania predaj vozidiel), ktorý je síce predmetom dane z príjmov, ale tento prijem nespľňa podmienky na platenie dane z MV.
Danila
28.05.10,08:33
Podstatne nie je zaradenie v obchodnom majetku, ale to, ci sluzi na dosahovanie, zabezpecenie a udrzanie prijmov. V nadvaznosti na ustanovenia dane z motorovych vozidiel, toto vozidlo tieto podmienky nesplna a z toho dovodu vydavok na technicku kontrolu je sice vydavkom, ale neovplyvnujucim zaklad dane. Teda vozidlo odstavene na dvore, odhlasene z dane z motorovych vozidiel nesplna zakladne podmienky uznatelnosti danovych vydavkov.

Prekvapilo ma, že tento Tvoj príspevok bol označený ako neužitočný. Ja s Tvojim príspevok súhlasím, a som toho názoru, že ak niečo nevyužívam na podnikanie, ak mi obchodný majetok neprináša úžitok, neprináleží mu úbytok. Ale deliť naše názory v tomto smere na užitočné a neužitočné je choré, ako je chorľavá celá Porada. Asi preto do odborných tém nechodím a ani nebudem. Ale nemohla som nechať bez povšimnutia Tvoj príspevok, s ktorým súhlasím a ktorý oceňujem, lebo viem, že auto sa používať nebude celé účtovné obdobie. A keby aj, v účtovníctve viem robiť zmysluplné opravy až do podania daňového priznania. A v čase vzniku tejto hospodárskej operácie bol zákonný dôvod na účtovanie nedaňového nákladu.