gabči
26.04.10,09:59
Naša spoločnosť platí zálohy svojím dodávatľom. Oni by nám mali vystvaiť daňový doklad na úhradu a my by sme si DPH mohli dať na odpočet. Lenže naši dodávatelia sú rôznorodí a robia to rôznymi spôsobmi, niektorí to robia dobre, ale poväčšine to robia zle - nedajú dańový doklad, dajú ho neskoro, alebo vystavujú zálohu s DPH a ešte to niej e uhradené
. Preto sme sa rozhodli, že zo záloh DPH nebudeme uplatňovať, uplatníme si to potom, keď práce vykoná a dá faktúru na službu. Máme terza taký prípad na kontrole, že na faktúre sú rozpísané služby, ktoré nám dodávateľ poskytol a na konci je odrátaná záloha aj s DPH. My sme si však dali na odpočet DPH aj z tej zálohy (k faktúre prikladáme aj daňový doklad na zálohu). Teraz nám to nechcú uznať. Len neviem prečo, lebo nárok vznikol a máme aj dva doklady na odpočet. Aký máte názor?
lenkam68
26.04.10,08:14
Zo zálohovej faktúry si nemôžeš uplatniť DPH - nie je to daňový doklad.
betka
26.04.10,10:34
ZDP:

19(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
KEJKA
16.01.11,17:17
to je pravda, zákon je v tomto sformulovaný jednoznačne, ale život "tropí hlouposti".
Tiež sa stretávam s tým, že doklad k prijatej platbe sa
1. nevyhotoví, alebo nevyhotoví načas, teda zo ZF DPH sa neodpočíta. Následne dôjde k dodávke, príde faktúra a ako je aj v zadaní uvedené - tá záloha tam je odpočítaná tak, akoby bol vystavený doklad k prijatej platbe. A otázka znela - čo s tým.
Ja som tiež prijala riešenie, že k ostrej faktúre som priložila ZF s poznámkou, že DPH zo zálohy nebola odpočítaná, alebo
som priložila doklad k prijatej platbe s poznámkou, že sme ho dostali neskoro po spracovaní DPH a preto sme DPH neodpočítali.
Som prekvapená postupom DU, ktorý preukázaný odpočet neuznáva.
2. Odberateľ zaplatí zálohu na základe ZF, po mojej výzve,aby pýtal od dodávateľa doklad k prijatej platbe sa snaží ten doklad získať, ale neúspešne. V nasl. mesiaci sa však doklad objaví aj s dátumom poskytnutej zálohy, teda keby sme ho mali načas, DPH by sme odpočítali.
K dodaniu ešte nedošlo, teda máme v decembri doklad k prijatej platbe z 11/2010 a s 19% DPH, ktorú by sme si chceli odpočítať.
Nie našou vinou sme tak nemohli urobiť v novembri. Môžem si ju odpočítať v decembri? Inak povedané - vzťahuje sa aj na doklad k prijatej platbe ustanovenie, že odpočítať si DPH môžeme NAJSKôr v období, kedy vznikla daňová povinnosť dodávateľovi?
Najneskôr do konca kalendárneho roka. V našom prípade posunieme si tento doklad k prijatej platbe z novembra na december?
Ja si myslím, že áno - teda aj zadávateľka mohla v nasl. období zúčtovať osobitne doklad k prijatej platbe a osobitne vyúčtovaciu faktúru a bol by pokoj.