doktor01
26.04.10,12:21
Dnes som obdŕžal oznámenie, že má uhradiť príspevok do Sociálnej poisťovne (príspevok do fondu zamestnanosti ako SZČO) za obdobie január až marec 1995. Zaujímavé je, že rozhodnutie prišlo po 15 rokoch. Za 15 rokov sa Sociálna poisťovňa ani raz neozvala. Vie niekto poradiť aká je premlčacia doba v zmysle zákona? :confused:
Danielle369
26.04.10,10:41
Andyke
26.04.10,10:43
Je to premlčané.
Vtedy platil zákon 10/1993.
§ 23
Kontrola platenia a vymáhanie príspevku

(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.
V novom zákone 461/2003 som našla
§ 277

(1) Ak povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové zabezpečenie, poistné na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze alebo pri chorobe z povolania a povinnosť platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do garančného fondu vznikla pred 1. januárom 2004 a táto povinnosť nebola do 31. decembra 2003 splnená, pri ich platení a vymáhaní sa po 31. decembri 2003 postupuje podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003.
(2) O sankciách za nesplnenie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové zabezpečenie, poistné na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze alebo pri chorobe z povolania, povinnosti platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do garančného fondu, oznamovacej povinnosti a ďalších povinností v nemocenskom poistení, dôchodkovom zabezpečení a povinností súvisiacich s platením príspevku na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu, ktoré vznikli pred 1. januárom 2004 a do 31. decembra 2003 neboli splnené, sa po 31. decembri 2003 postupuje podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004.
Airamz
28.04.10,12:21
Vďaka Andyke za tento príspevok, potvrdila mi to, čo som tiež riešila v pondelok, podávali sme odvolanie v tomto zmysle. Teraz budem čakať na odpoveď zo strany SP.
truch
28.04.10,13:19
V SP nemajú poriadok, mne sa stalo, že odo mňa každý rok chceli platiť príspevky, vždy sa vyhrážali pokutou. Tri roky som behala a dokazovala, že nie som živnostník, som len zamestnanec a za mňa platí zamestnávateľ. Vždy to skončilo rovnako, vraj bola chyba v programe a už to opravili. Keď to prišlo štvrtýkrát, nechala som si od nich podpísať potvrdenie, pre prípad, že ďaľší rok ma budú opäť otravovať a vyhrážať sa pokutou. Konečne to niekto v programe SP opravil a už mám od nich pokoj.
doktor01
20.05.10,12:36
Dnes som obdŕžal oznámenie, že má uhradiť príspevok do Sociálnej poisťovne (príspevok do fondu zamestnanosti ako SZČO) za obdobie január až marec 1995. Zaujímavé je, že rozhodnutie prišlo po 15 rokoch. Za 15 rokov sa Sociálna poisťovňa ani raz neozvala. Vie niekto poradiť aká je premlčacia doba v zmysle zákona? :confused:
Podal som odvolanie a úspešne. Sociálna poisťovňa uznala, že po 15 rokoch je to premlčané.
Airamz
23.06.10,06:15
Aj mňa minulý týždeň potešilo Rozhodnutie SP o zastavení konania -vzniesli sme námietku premlčania u príspevku na poistenie v nezamestnanosti za roky 1995-1996. V prípade vyššej sumy nedoplatku stojí za to odvolať sa.
Pekný deň všetkým.