lesika
26.04.10,13:01
Dobry den, prosim potrebovala by som poradiť.
V našej firme sa hromadne prepúšťalo a ja som jedna z nich . Zamestnávateľ mi najskor ponukol dohodu §60 a v nej bol koniec pracovneho pomeru k 31.3 a dvojmesačné odstupné, keďže som s dohodou nesúhlasila dostala som klasickú výpoveď § 63 s dvojmesačnou výpovednou lehotou a dvojmesačným odstupným. Bála som sa že si nenájdem zamestnanie iba preto som tu dohodu nepodpísala. Výpovednu dobu mám apríl, máj ale stal sa zázrak a zohnala som si prácu nástup k 3.5.2010. Ako mám oznámiť zamestnávateľovi že chcem odísť skôr ? Prídem teraz o odstupné ?
Martin Mocko
26.04.10,11:07
Toto naozaj závisí od dohody so zamestnávateľom. To prvotné "odstupné" pri dohode bola iba dobrá vôľa zamestnávateľa, na to nemá zamestnanec zákonný nárok, keďže ide o vzájomnú dohodu o ukončení PP.
Ja zo svojho pohľad to vidím takto: pochybujem, že zamestnávateľ bude ochotný vyplatiť 2 mesačné platy, ak nemusí. Iba že by bol veľmi charitatívny...
lesika
26.04.10,11:13
Určite nie je charitatívny ale nie je na to právny nárok.? Výpoveď mi dal predsa on z dôvodu nadbytočnosti, proste ruší pracovné miesta. Ja sa skutočne musím zo dňa na deň rozhodnúť či rýchlo podpíšem odhodu " uchmatnem" odstupné ( na ktoré mám nárok keďže zmluva bola na dobu neurčitú ) a potom budem doma trpnuť či sa mi podarí nájsť prácu alebo nie ? Pre mňa bolo proste v tom momente výhodnejšie mať istotu ešte dvojmesačného zamestnania a počas dvoch mesiacov výpovednej doby aktívne hľadať novú prácu.
Chobot
26.04.10,11:13
Toto naozaj závisí od dohody so zamestnávateľom. To prvotné "odstupné" pri dohode bola iba dobrá vôľa zamestnávateľa, na to nemá zamestnanec zákonný nárok, keďže ide o vzájomnú dohodu o ukončení PP.
Ja zo svojho pohľad to vidím takto: pochybujem, že zamestnávateľ bude ochotný vyplatiť 2 mesačné platy, ak nemusí. Iba že by bol veľmi charitatívny...

V podstate je možné súhlasiť s touto odpoveďou, okrem druhej vety:

To prvotné "odstupné" pri dohode bola iba dobrá vôľa zamestnávateľa, na to nemá zamestnanec zákonný nárok, keďže ide o vzájomnú dohodu o ukončení PP."

AK ide o dohodu z dôvodu organizačných zmien, tak zamestnane má nárok na odstupné zo zákona.

Tebe, lesika, ale dali už výpoveď , beží ti výpovedná doba. Ak teraz ty navrhneš zamestnávateľovi dohodu, tak je to návrh na skončenie PP dohodou zo strany zamestnanca a preto pri takejto dohode už nie je zákonný nárok na odstupné. Tá prvá dohoda bola na základe návrhu zo strany zamestnávateľa z org. dôvodov, preto bol nárok na odstupné.

Teraz je to na dobrej vôli zamestnávateľa. Ale opýtaj sa nadriadeného, či by boli ochotní s tebou ukončiť PP skôr, než uplynie VD pri zachovaní nároku na odstupné. Možno ti vyjdú v ústrety (možno aj pre nich bude výhodné ukončiť PP skôr a nebudú ti musieť platiť mzdu celý máj).
Chobot
26.04.10,11:15
Určite nie je charitatívny ale nie je na to právny nárok.? Výpoveď mi dal predsa on z dôvodu nadbytočnosti, proste ruší pracovné miesta. Ja sa skutočne musím zo dňa na deň rozhodnúť či rýchlo podpíšem odhodu " uchmatnem" odstupné ( na ktoré mám nárok keďže zmluva bola na dobu neurčitú ) a potom budem doma trpnuť či sa mi podarí nájsť prácu alebo nie ? Pre mňa bolo proste v tom momente výhodnejšie mať istotu ešte dvojmesačného zamestnania a počas dvoch mesiacov výpovednej doby aktívne hľadať novú prácu.

Pri hľadaní práce si mala na pohovoroch uvádzať, že budeš disponibilná až po ukončení VD, teda od 1.6.2010. Nemôžeš prisľúbiť novému zamestnávateľovi nástup k 3.5., ak v máji ešte nebudeš mať ukončený PP.
Martin Mocko
26.04.10,11:17
Hm..neviem Chobot.
O odstupnom a odchodnom hovorí §76 ZP. A tam je triktne uvedené, že iba pri ukončení PP podľa §63 (konkrétne ods. l písm. a) alebo b)) má nárok zamestnanec na odstupné. Neviem kde je spomínaná v ZP kombinácia dohody a odstupného...
Chobot
26.04.10,11:20
Hm..neviem Chobot.
O odstupnom a odchodnom hovorí §76 ZP. A tam je triktne uvedené, že iba pri ukončení PP podľa §63 (konkrétne ods. l písm. a) alebo b)) má nárok zamestnanec na odstupné. Neviem kde je spomínaná v ZP kombinácia dohody a odstupného...

§ 76 ods. 1:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.