JANAKU
18.10.05,13:42
Leasing a vedľajšie náklady

Môj problém spočíva v tom, že neviem či náklady na prepis auta ( technická a emisná kontrola ) sa zahrňujú do nákladov súvisiacich s obstaraním auta cez leasing.
Jozef I
18.10.05,12:46
Môj názor je, že emisná ani STK nie je súčasťou obstarávacích nákladov pri leasingu. Tieto kontroly nám prikazuje zákon a v prípade že by sa z autom nejazdilo, ani by sa nemuseli vykonať. Ja by som účtoval rovno do nákladov.
Vladimír Ozimý
18.10.05,12:49
presne tak
Timcsi
18.10.05,12:58
Leasing a vedľajšie náklady

Môj problém spočíva v tom, že neviem či náklady na prepis auta ( technická a emisná kontrola ) sa zahrňujú do nákladov súvisiacich s obstaraním auta cez leasing.
A kolok na ŠPZ???? Ja som zatiaľ nedala do nákladov, ale ako zvýšenie OC.
Vladimír Ozimý
18.10.05,13:06
podľa mna kolok by som dal tiez do spotreby ved ide o administrativny ukon a nie nejake zhodnotenie
Timcsi
18.10.05,13:11
podľa mna kolok by som dal tiez do spotreby ved ide o administrativny ukon a nie nejake zhodnotenie
A len preto, lebo ide o leasing?? Lebo pri nákupe 100% viem, že kolok je súčasťou OC!!
Jozef I
18.10.05,13:18
A len preto, lebo ide o leasing?? Lebo pri nákupe 100% viem, že kolok je súčasťou OC!!
Ja by som aj v tomto prípade dal kolok do nákladov. Podľa mňa ide o zápis auta do evidencie vozidiel,aby sa dalo používať na pozemných komunikáciách. Podľa môjho názoru to nesúvisí so samotnou kúpou vozidla.
Vladimír Ozimý
18.10.05,14:05
treba si pozriet postupy uctovania pre podvojne uctovnictvo paragraf 35 ods 2
Timcsi
19.10.05,05:37
treba si pozriet postupy uctovania pre podvojne uctovnictvo paragraf 35 ods 2
Podľa mňa nákup kolku, je "náklad súvisiaci s obstaraním", v našom prípade, auta.
Hoci menovite nie je spomenutý ani v jednom odseku Postup., ale
keď neminieme 2000 Sk na kolok
- nedostaneme ŠPZ
- nemôžeme používať naše auto
- nemôžeme zaradiť do používania
- akoby sme neboli obstarali...
Mali sme už kontrolu, kde práve to skúmali, ako sme zaúčtovali kolok pri obstaraní auta nákupom. A preto hovorím, že v tomto prípade kolok na ŠPZ je súčasťou OC.

A len to chcem mať potvrdené, či aj v prípade leasingu??? Podľa mňa: áno.
JANAKU
19.10.05,08:17
Ďakujem za Vaše názory, podľa mňa tieto vedľajšie náklady nie sú súčasťou obstarávacej ceny pri leasingu.
JANAKU
Jozef I
19.10.05,13:57
Podľa mňa nákup kolku, je "náklad súvisiaci s obstaraním", v našom prípade, auta.
Hoci menovite nie je spomenutý ani v jednom odseku Postup., ale
keď neminieme 2000 Sk na kolok
- nedostaneme ŠPZ
- nemôžeme používať naše auto
- nemôžeme zaradiť do používania
- akoby sme neboli obstarali...
Mali sme už kontrolu, kde práve to skúmali, ako sme zaúčtovali kolok pri obstaraní auta nákupom. A preto hovorím, že v tomto prípade kolok na ŠPZ je súčasťou OC.

A len to chcem mať potvrdené, či aj v prípade leasingu??? Podľa mňa: áno.
Je vidieť, že máme rozdielny názor. Neviem či mám na 100 % pravdu, ale chcem tu uviesť fiktívny príklad. Napr. vlastním velkú fabriku s veľkým areálom a kúpim si osobné auto, ktoré mi bude chodiť iba v areáli firmy. Nepotrebujem SPZ, nepotrebujem kolok, môžem zaradiť do používania a môžem odpisovať. Kolok nesúvisí s obstaraním, ale zo zaregistrovaním na polícii. Je to podľa mňa administratívny úkon, aby som mohol z mojím majetkom - už kúpeným - jazdiť po verejnej komunikácii. Ale to už som napísal.
Je už na nás, ako sa kto rozhodne a ako si to dokážeme pri prípadnej kontrole obhájiť.
LEV
19.10.05,15:42
Podľa mňa nákup kolku, je "náklad súvisiaci s obstaraním", v našom prípade, auta.
Hoci menovite nie je spomenutý ani v jednom odseku Postup., ale
keď neminieme 2000 Sk na kolok
- nedostaneme ŠPZ
- nemôžeme používať naše auto
- nemôžeme zaradiť do používania
- akoby sme neboli obstarali...
Mali sme už kontrolu, kde práve to skúmali, ako sme zaúčtovali kolok pri obstaraní auta nákupom. A preto hovorím, že v tomto prípade kolok na ŠPZ je súčasťou OC.

A len to chcem mať potvrdené, či aj v prípade leasingu??? Podľa mňa: áno.
Doteraz som sa nad tým nezamýšľala, ale keď Postupy. a následne komentáre, pri obstaraní stavby hovoria, že súčasťou OC je kopírovanie projektov, kolky na kolaudáciu, kolky mestu za rozkopanie cesty, poplatky za odvoz stav. sutiny, tak by som ten kolok dala do OC auta aj pri leasingu.
Kobra
19.10.05,18:54
Kolky za prihlásenie auta do evidencie sme zatiaľ nikdy nezahrňovali do OC auta. Až doteraz som sa nad tým, podobne ako LEV nezamýšľala. Začínam to trošku prehodnocovať.
Čo sa týka napr. kolkov na kolaudáciu - to nemusí byť vždy pravda; napr. môže byť povolená skúšobná prevádzka a kolaudácia prebehne až následne a v takom prípade by som už tieto kolky nezahrnula do OC. A asi aj preto mi to pri aute zatiaľ vychádza na nie za prihlásenie do evidencie, lebo používať ho môžem (aj keď napr. len na dočasné značky napr. 1 mesiac).
Aké skúsenosti máte ostatní poraďáci?
UFO.ar
20.10.05,09:41
Musím sa priznať, že ani ja som sa doteraz nad touto otázkou nezamýšľala ako nad problémovou. Kolky za prihlásenie vozidla som tiež účtovala do nákladov, v JU do prevádzkovej réžie.
O správnosti tohto postupu som nepochybovala.
Ale teraz mám pochybnosti, nakoľko som v literatúre hľadala a našla som vyjadrenie daň. poradkyne p.Struhárovej, ktorá je opačného názoru = kolky sú súčasťou OC! Viď príloha.
Neviem však, v ktorom § zákona o DP má toto vyjadrenie oporu, v § 25 som nič nenašla. Zle čítam, alebo som niečo prehliadla?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
_____________________
Alena