primi
26.04.10,16:08
Dobry den,
chystame sa kupit byt. Platbu sme si s predavajucim dohodli v dvoch splatkach - prvu pri podpise zmluvy, druhu o tri mesiace neskor, ked predavajuci uvolni byt. Kedy sa podava navrh na vklad? Ja mam skusenost ze bezprostredne po podpiise zmluvy, predavajuci trva na tom, ze az ked mu vyplatime druhu polovicu. Co ked mu zaplatim aj druhu polovicu, on sa nielenze nevystahuje ale ani nepoda navrh na vklad? Dakujem za radu:)
buchač
26.04.10,14:27
Dobry den,
chystame sa kupit byt. Platbu sme si s predavajucim dohodli v dvoch splatkach - prvu pri podpise zmluvy, druhu o tri mesiace neskor, ked predavajuci uvolni byt. Kedy sa podava navrh na vklad? Ja mam skusenost ze bezprostredne po podpiise zmluvy, predavajuci trva na tom, ze az ked mu vyplatime druhu polovicu. Co ked mu zaplatim aj druhu polovicu, on sa nielenze nevystahuje ale ani nepoda navrh na vklad? Dakujem za radu:)

Inak poviem ...

Platbu si dohodni tak , že :

- predávajúci uvolní byt
- spíše sa zmluva a urobia sa náležité úkony u notára ...
- dá sa vklad do katastra
- POTOM , až potom by bolo dobré vyplatiť

Teda aspoň ja by som tak / a aj som / postupoval ...;)

P.S.:
Maximálne nejakú zálohu položiť , zaistiť si nehnuteľnosť ...no ale aj o tú sa dá ľahko prísť ...:mad:
primi
26.04.10,14:50
Dakujem za radu :) Z toho co si napisal mi vyplyva, ze budfem trvat na vklade bezprostredne po podpise zmluvy :)
k.i.n.o.
26.04.10,15:21
No na toto sa nedá nájsť ideálny spôsob. Záleží, z ktorej strany sa na to pozrieš. Predávajúci by mal najredšej najskôr peniaze a až potom by ti predal a odovzdal byt. Ty by si určite najradšej pustil peniaze z ruky až keď bude byt prevedený na teba a predávajúci ti ho odovzdá.
Takže každé konkrétne riešenie je vždy na dohode zmluvných strán, každá z nich musí trošku ustúpiť a zariskovať (alebo povedzme dôverovať).

Za najčastejší štandard z mojej praxe považujem tzv. z rúčky do rúčky, čiže podpísať zmluvy a návrh, podať správe katastra, vyplatiť kúpnu cenu, odovzdať byt, prepísať energie. Všetko naraz v jeden deň. To samozrejme predpokladá platbu cash, pri hypotéke je to zložitejšie.

V tvojom prípade odporúčam podpísať zmluvy aj návrh, návrh podať správe katastra a vyplatiť prvú časť kúpnej ceny. Po povolení vkladu a odovzdaní bytu vyplatiť druhú časť kúpnej ceny. Výška prvej a druhej časti (ich pomer) je na dohode. Určite nevyplácaj hneď celú cenu, ak ti predávajúci neodovzdá byt - budeš mať na neho "páku", lebo dostať niekoho z bytu (aj zo svojho) nie je až také jednoduché.

Samozrejme pri všetkom, čo uvádzam, predpokladám, že máte preverený faktický aj právny stav kupovaného bytu a kúpne zmluvy budú vypracované kvalitne.
draik
27.04.10,05:29
Zriaďte vinkuláciu v banke na kúpnu cenu v prospech predávajúceho (keď predávajúci donesie čistý LV, kde bude uvedený ako vlastník kupujúci, banka uvoľní peniaze); resp. notárska úschova kúpnej ceny. Do zmluvy zakomponovať zmluvnú pokutu v prípade neuvoľnenia bytu do stanoveného termínu.