skocka
18.10.05,13:24
Dobrý deň, pán Mihál,

zákazník dal dotaz na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu nasledujúceho znenia:

"Je obec povinna podla novely zakona o zdravotnom poisteni platnej od 1.septembra prihlasit do zdravotneho poistenia poslanca obecneho zastupitelstva, ktory ma uznesenim Obecneho zastupitelstva schvalenu mesacnu odmenu, ktora je vyssia ako 3250,- sk? Tento poslanec je dochodca a zaroven vykonava funkciu zastupcu starostu obce."

Zdravotná poisťovňa je názoru, že poslanca je potrebné prihlásiť do poisťovne a odvádzať za neho preddavky.

V zákone 580/2004 v § 11 v odstavci 3 zamestnancom je pod písmenom f) ... poslanec obecného zastupiteľstva ..., ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.

Ako treba postupovať v prípade poslanca obecného zastupiteľstva - dôchodcu? Považuje sa za osobu dlhodobo uvoľnenú na výkon funkcie? Postupovala zdravotná poisťovňa správne?

Ďakujem za odpoveď

Skočovská
Vladimír Ozimý
18.10.05,12:16
a netreba sa na to pozerat skor z pohladu dochodcu ak ma prijem vacsi ako 1/2 min mzdy tak musi platit zdravotne poistenie?
skocka
18.10.05,16:39
Ak sa na dotyčného poslanca pozerám ako na dôchodcu a nie ako zamestnanca (§ 11 odst. 3 písmenom f), potom jeho príjem (odmena) je považovaný ako odmena napríklad z dohody o vykonaní práce?
Ak je to tak, tak potom obecný úrad nemá povinnosť poslanca prihlasovať do ZP ako zamestnanca a ani neovádza za neho preddavky a poslanec dôchodca si z príjmov, ktoré za mesiace 09.-12.2005 presiahnu 13 000 Sk vykoná ročné zúčtovanie.
Prosím Vás o stanoviská a ďakujem za každú reakciu.

Skočovská
Jana Motyčková
18.10.05,17:23
Poslanec, ktorý vykonáva funkciu zástupcu starostu je problematický. Len ak naozaj vykonáva funkciu zástupcu starostu namiesto starostu (ochorenie starostu a pod.), môže mať za túto činnosť odmenu, zrejme vo výške ako starosta, presne z hlavy neviem. V takomto prípade je otázne, či pre zákon o ZP a SP ho treba považovať za starostu - v skutočnosti ním nie je, ale jeho príjem poberá.
Pokiaľ poberá odmenu ako poslanec, v tomto prípade nie je uvoľnený na výkon funkcie, pre ZP sa posudzuje obdobne ako dohodár.
skocka
19.10.05,10:52
Pán Mihál,
aký je, prosím Vás, Váš výklad a Vaše stanovisko?
Cením si každú reakciu, no Vy ste k zákonu 580/2004 a jeho výkladu najpovolanejší.

Ďakujem

Skočovská
endrju
19.10.05,11:18
Pán Mihál,
aký je, prosím Vás, Váš výklad a Vaše stanovisko?
Cením si každú reakciu, no Vy ste k zákonu 580/2004 a jeho výkladu najpovolanejší.

Ďakujem

Skočovská Skocka, navrhujem, aby ste si pred formuláciou takýchto príspevkov prečítali Etiketu Porady (najmä bod 7), ktorú sa snažia dodržiavať všetci členovia Porady.

http://www.porada.sk/showpost-p_19909-postcount_1.html

Ďakujem za porozumenie.

P.S.
Necítim sa byť dotknutý Vašim príspevkom, ale k Vašej otázke sa už fundovane vyjadril aj člen Porady, ktorý s pánom Mihálom veľmi úzko spolupracuje a pozná zákon rovnako dobre ako pán Mihál.
skocka
19.10.05,13:28
Nechcela som sa nikoho dotknúť a ozaj si cením všetky odpovede a veľmi mi pomáhajú, no pán Mihál nám na školení povedal, že všetky otázky, ktoré sa týkajú výkladu zákona 580/2004 končia u neho na stole, takže sa môžme o jeho výklad odvolať aj vo všetkých ZP.
Ja potrebujem svojmu zákazníkovi argumentovať, aby sa vedel obhájiť v ZP, že svojho poslanca nemusí prihlasovať do ZP ako zamestnanca a nemusí za neho platiť preddavky, lebo ZP robí na zákazníka nátlak a vyhráža sa penálmi.
Aj pani Motyčková (somij) vo svojej odpovedi písala, že takýto poslanec (zástupca) je problematický.
Z odpovede som presne nepochopila, či mám pravdu ja (poslanca netreba prihlasovať a netreba odvádzať preddavky) alebo ZP (poslanca treba prihlasovať a treba odvádzať preddavky).
Čo sa týka Etikety Porady, zatiaľ som si vždy vyhľadala odpoveď na svoj problém v už existujúcich príspevkoch, no s týmto si neviem rady.
Ďakujem za pochopenie

Skočovská
Jana Motyčková
19.10.05,14:37
Takže preverila som to v zákonoch.

Podľa zákona o obecnom zriadení nemožno zástupcu starostu považovať za starostu, aj keď v určitých prípadoch vykonáva jeho funkcie (predčasné ukončenie funkcie starostu do nových volieb) a je odmeňovaný podľa zákona, ktorý sa vzťahuje na starostov. Zákon o ZP sa odvoláva na definíciu starostu v zákone o obecnom zriadení, nie na spôsob odmeňovania, takže toto nie je dôvod aby bol zástupca starostu prihlásený v ZP.

Druhý možný problém - pre ZP je za zamestnanca považovaný aj poslanec uvoľnený na výkon funkcie - tento poslanec však nebol na výkon svojej funkcie uvoľnený, takže ani toto nie je dôvod na prihlásenie do ZP

Keďže ale dôchodca bude mať zdaniteľný príjem za 9-12 vyšší ako 13000 Sk, bude si musieť sám urobiť ročné zúčtovanie poistného a odviesť 14% (7% ak je ZPS) zo svojho príjmu.
Jozef Mihál
19.10.05,15:52
Pardon, nemal som v týchto dňoch čas včas sa k tomuto problému vyjadriť. Najskôr ešte - na Skočku sa nehnevám, toto nepovažujem za porušenie etikety - dôvod - bola mi na školení v BB a na vine som ja, že som nedostatočne vysvetlil problém poslancov miestnych zastupiteľstiev.

Pozrel som si predošlú diskusiu a nezostáva mi nič iné, len sa stotožniť s predošlým príspevkom (č.8) od somij.
skocka
20.10.05,04:32
Všetkým ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce odpovede.

Skočovská