xnatali
26.04.10,20:46
Dobry den, mam problem rozlusknut tuto situaciu:
Zdedila som pozemok po starej mame (dedicstvo zapisane v novembri 2009 v katastri nehnutelnosti, pricom pri dedeni som uhradzala nejaku sumu ostatnym dedicom a plus trovy dedics.konania). Stara mama cely zivot zila v dome na tomto pozemku (domcek sme od nej kupili), avsak az VYDRZANIM, ktore sa v ramci ROEP riesilo, mala zapisane vlastnictvo v katastri nehnutelnosti v roku 2008.
T.j. je nespochybnitelne, ze zila v dome a vlastnila dom a aj pozemok viac ako 10 rokov (podmienka na vydrzanie je v dobrej viere uzivat min. 10 rokov nehnutelnost-ci ako to je), ale ma to zapisane na liste vlastnictva - to vlastnictvo az v roku 2008.
A TEDA:
ak ja chcem v roku 2010 predat cast pozemku ZDEDENEHO po porucitelovi - je to aj v tomto pripade oslobodeny prijem od dane z prijmu??? Viem, ze min. 5 rokov musi byt porucitel vlastnik (alebo porucitelov dedic), ale toto je specificke...Starka pozemok uzivala (vlastnila) dlhsie, ako 5 rokov, ale nemala k nemu LV...
Velmi pekne dakujem za odborne rady, ktore mi pomozu v tom, aby som nezanedbala svoje povinnosti a konala v zmysle zakonov SPRAVNE.
ego.mc
27.04.10,06:19
Môj názor je, že aj keď pozemok poručiteľka roky užívala, vlastníkom sa stala až zápisom v katastri.
hanelie
27.04.10,06:38
podmienkou pre oslobodenie od dane z predaja nehnuteľnosti je, aby mal poručiteľ / týka sa priamych dedičov / min 2 roky trvalý pobyt v predmetnej nehnuteľnosti, alebo bol vlastníkom 5 rokov

§ 9 zákona o dani z prijmov
xnatali
27.04.10,08:34
Dakujem zatial za tieto dve reakcie, ktore ma tu cakali...(Ego.mc a Hanelie) a moja reakcia:

este som zabudla na jeden fakt, ze starka vzhladom na jej zdravotny stav pred smrtou zila u uja, t.j. nie v mieste, ktore je predmetom dedenia, vydrzania a ktoreho cast mame zaujem predat... takze: nemala LV 5 rokov, a nemala 2roky tesne pred smrtou trvaly pobyt, ten mala preruseny, ale to si asi musim este zistit u uja, ci jej zmenili pobyt na trvaly alebo bola evidovana ako prechodny pobyt... no je to uz tusim nejako moc domotane...
Dakujem vopred vsetkym, co prispeju svojim odbornym nazorom.