brendova
27.04.10,00:59
Spoločnosť v roku 2007 odkúpila postúpenie práv k prieskumnému územiu. Záväzok bol účtovaný ako 041/379. V tom istom roku bol aj preúčtovaný na 014/041. Odplata za postúpenie nebola dodnes uhradená. Nakoľko sa nezačalo s výkonom prác, ktoré boli predmetom postúpenia, nárok na ne zanikol v 3/2009. Za roky 2007 a 2008 zaplatila poplatok súvisiaci s vlastníctvom tohto práva. Spoločnosť ku koncu roka 2009 eviduje právo, ktoré už v skutočnosti nevlastní. Ako zaúčtovať skutočnosť, že spoločnosť už toto právo nevlastní, ale záväzok jej ostáva.
IvoM
27.04.10,06:47
Keď zaniklo právo, tak zanikol aj nehmotný majetok a bolo ho treba k 03/2009 vyradiť z účtovnej evidencie:

551/074 /doodpisovanie/
074/014 /vyradenie/

Čo sa týka záväzku, tak ten s dlhodobým nehmotným majetkom nesúvisí,
a samozrejme zostáva v evidencii, treba ale dať pozor na §17.27, keďže v roku 2010 bude tento záväzok 36 mesiacov po splatnosti, samozrejme treba tiež preveriť či ho veriteľ vôbec vymáha.
brendova
27.04.10,09:08
Ďakujem. Ospravedlňujem sa za poslednú otázku, už som bola v noci asi prepracovaná. Chcela som sa spýtať, že napriek tomu, že bol zaradený, ho pani, ktorá viedla účtovníctvo "zabudla" odpisovať. Môžem to naraz celé odpísať v roku 2009 (mám ho ešte otvorený) na 551 (§17, ods.31) ? Veriteľ to nevymáha, lebo vie, že sa tie práva vôbec nevyužili.
A ešte som sa chcela spýtať k tomu vzniknutému záväzku. K jeho premlčaniu príde až v roku 2010 (36 mesiacov). Vtedy by som ho mala celý dodaniť. Ale keďže spoločnosť za rok 2009 vykazuje stratu, nemôžem dodaniť 50% v tomto roku a zbytok v roku 2010, aby toho naraz nebolo tak veľa?
IvoM
27.04.10,12:26
Ďakujem. Ospravedlňujem sa za poslednú otázku, už som bola v noci asi prepracovaná. Chcela som sa spýtať, že napriek tomu, že bol zaradený, ho pani, ktorá viedla účtovníctvo "zabudla" odpisovať. Môžem to naraz celé odpísať v roku 2009 (mám ho ešte otvorený) na 551 (§17, ods.31) ? Veriteľ to nevymáha, lebo vie, že sa tie práva vôbec nevyužili.
Podľa mňa určite nie, podľa zákona o účtovníctve dlhodobý nehmotný majetok sa musí odpísať do 5 rokov a z princípu odpisovania mi vychádza že to musí byť viac ako 12 mesiacov.

A ešte som sa chcela spýtať k tomu vzniknutému záväzku. K jeho premlčaniu príde až v roku 2010 (36 mesiacov). Vtedy by som ho mala celý dodaniť. Ale keďže spoločnosť za rok 2009 vykazuje stratu, nemôžem dodaniť 50% v tomto roku a zbytok v roku 2010, aby toho naraz nebolo tak veľa?
To sú dve veci, jeden je daňový pohľad a tam Ťa k tomu v roku 2009 nič nenúti a druhý je účtovný, ak viem že veriteľ upustil od úhrady záväzku tak mám o tom účtovať bez ohľadu na daňový dopad a nie špekulovať, to nie je pohľadávka kde tvorím OP. Len na okraj §17.27 nie je dôvod na účtovanie ale na dodanenie v DP.
brendova
27.04.10,13:15
Prepáč, ale celkom tomu nerozumiem. V prvom príspevku si mi napísal:
"Keď zaniklo právo, zanikol aj majetok a je treba ho k 3/2009 vyradiť z evidencie, 551/074 (doodpisovanie) a 074/014 (vyradenie).
Ako ho ale môžem vyradiť, keď ho neodpíšem? Ako mám teda zaúčtovať odpisy za 2007, 2008 a 2009. Skús mi prosím ťa napísať postup, ako by si to urobil Ty. A čo sa týka záväzku, písomné stanovisko od veriteľa nemám, ale zatiaľ ho nevymáha. Takže účtovať o tom nemôžem. Chcela som len znížiť daňovú stratu.
IvoM
27.04.10,13:46
Prepáč, ale celkom tomu nerozumiem. V prvom príspevku si mi napísal:
"Keď zaniklo právo, zanikol aj majetok a je treba ho k 3/2009 vyradiť z evidencie, 551/074 (doodpisovanie) a 074/014 (vyradenie).
Ako ho ale môžem vyradiť, keď ho neodpíšem? Ako mám teda zaúčtovať odpisy za 2007, 2008 a 2009.
Ak tento majetok ideš vyradiť tak účtuješ cez 551 oproti oprávkam 074 a potom vyradíš cez 074/014 z evidencie, ten moj komentár k odpisom som myslel v prípade že sa majetok nevyradí z evidencie, to že sa neúčtovali odpisy v rokoch 2007 a 2008 nie je podľa mňa chyba, keďže nedošlo k využitiu týchto práv, len som tým myslel že nemôžeš mať 100% daňovo uznaných odpisov v jednom roku.

Skús mi prosím ťa napísať postup, ako by si to urobil Ty. A čo sa týka záväzku, písomné stanovisko od veriteľa nemám, ale zatiaľ ho nevymáha. Takže účtovať o tom nemôžem. Chcela som len znížiť daňovú stratu.
To sa asi v Tvojom prípade nedá, lebo dôvod na vyradenie záväzku nemáš /nie je ešte premlčaný/ a zo zákona o DzP Ti v roku 2009 povinnosť dodaniť ho neplynie.
brendova
27.04.10,14:50
Ďakujem, už som pochopila. Ešte neviem, či v DP bude potom tento jednorázový odpis z dôvodu vyradenia ako pripočitateľná položka, pretože práva sme nevyužili (prepadli) a počas ich vlastníctva ani nepriniesli firme žiadny zisk.
Ak by to bolo tak, a v roku 2010 by prišlo k premlčaniu záväzku, ktoré by bolo účtované 379/648, bol by tento príjem zase odpočitateľnou položkou?
IvoM
28.04.10,06:42
Ak je odpis daňovo neuznaný tak sa toto ustanovenie neuplatní.


§17
(27) Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku ako aj o výšku záväzku účtovaného ako zníženie výnosu (príjmu), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov s výnimkou daňovníka podľa osobitného predpisu 80a)....