eva.dd
27.04.10,06:39
Ak viete prosim poradte.
V rodine nie je jasne dedicstvo po dedovy. Zijeme uz len vnuci.ako jediny dedici onoho majetku.Chcela by som si pozriet dedicske konanie,20 rokov stare. Je to mozne ? doma sa kopia dedicskeho konania nenachadza.Existuju nejake archivy?Dedil sa napriklad aj statny byt,alebo pravo na pobyt v tom byte?
druha otazka,ak bola spisana zavet, co viem ze bola ,dostanem sa k nej?kde?
dakujem
hanelie
27.04.10,04:46
závet sa spravidla uschováva v notárskom centrálnom regisri závetov
eva.dd
27.04.10,04:57
a stare dedicske rozhodnutia sa kde mozu nachadzat kde?ci uz su fuc?:}}

Len more cez brány čias,
ženie na brehy stĺpy vĺn...atd..
Pod hladinou spí kameň tvár a testament
v nehybnom tieni rias.
janka67
27.04.10,05:06
... ja som voľakedy osvedčenie o dedičskom konaní z roku 1975 získala v archíve okresného súdu ...
zavolaj si tam, spýtaj sa a ak nebude v archíve súdu, spýtaj sa,v ktorom archíve by to mohlo byť uložené ...
sarasara
27.04.10,06:50
Na okresnom súde je notárska kancelária, ktorá nielen uchováva závety, ale len ak boli uložené u notára. Spísaná závet, ktorú nedali uložiť notárom, tam nie je.
V tejto istej notárskej kancelárii sú uložené aj dedičské konania. Treba si zistiť, kedy majú stránkové dni, informovať sa možno aj telefonicky na príslušnom okresnom súde.
Táto notárska kancelária vydá duplikát. Ak pri dedičskom konaní nebola závet použitá, tak tam nebola uložená.
Závet, ktorú poručiteľ nedá uložiť notárom na okresný súd do notárskej kancelárie, musí pri dedičskom konaní predložiť ten, komu bola zverená, zvyčajne niekto z dedičov.
Môže sa stať, že poručiteľ o záveti hovorí, ale nakoniec ju nespíše.
Pripravte si meno, dátum úmrtia a posledné bydlisko zomretého, prípadne, ak máte číslo konania.
Mária27
27.04.10,08:47
Ak sa má dediť zo závetu, musí byť predložený najneskôr do troch rokov smrti či od ukončenia dedičského konania. Ak by ho aj teraz našli, nič si nepomôžu, tak isto, ako ked majú v ruke starší závet a niekto preloží novší. Dá sa však zarámovať.
eva.dd
11.05.10,08:02
HLadam zavet pre to, ze som dedila zo zavetu.Ale nikto ma na dedicske konanie nepredvolal a vobec neviem co v tom zavete bolo.Bola som v tom case v zahranici.Mne len rodina povedala, je to tak a tak..Nikto sa o tom so mnou nebavil.
doktor23
22.05.10,20:48
notárska kancelária na súde nie je
na súde je dedičské oddelenie, kde Ti povedia, pod akým číslom sa dedičské rozhodnutie vydalo a následne si v archíve vieš vyžiadať kópiu.